Okul Rehberlik Danışmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir okul rehberlik danışmanının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir okul rehberlik danışmanı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Okul rehberlik danışmanları, öğrencilerin ergenliğin karmaşıklıklarında gezinmelerine yardımcı olmaktan sorumludur. Akademik performanstan sosyal gelişime ve kariyer planlamasına kadar çeşitli konularda destek ve tavsiye sağlarlar.

Okul rehberlik danışmanları doğrudan öğrencilerle çalışabilir veya çabalarını öğretmenler, veliler, yöneticiler ve diğer okul personeli ile koordine edebilir. Nasıl yaparlarsa yapsınlar, tüm öğrencilerin okulda ve hayatta başarılı olmak için ihtiyaç duydukları kaynaklara erişmelerini sağlamaya çalışırlar.

Okul Rehberlik Danışmanı Sorumlulukları ve Görevleri

Okul rehberlik danışmanları genel olarak aşağıdakileri içerebilen geniş bir sorumluluk yelpazesine sahiptir:

 • Akademik, kişisel, sosyal ve mesleki konularda öğrencilere ve ailelerine bireysel danışmanlık hizmetleri sağlamak
 • Öğrencilere ilgi alanlarına, yeteneklerine ve gelecekteki hedeflerine göre akademik planlama ve ders seçme konusunda tavsiyelerde bulunun
 • Kişisel sorunları ve okulla ilgili sorunları tartışmak için öğrencilerle bireysel olarak görüşün
 • Ebeveynlerin çocuklarını evde desteklemelerini sağlayacak beceriler geliştirmelerine yardımcı olun
 • Üniversite veya kariyer planlaması gibi eğitim fırsatları ve seçenekleri konusunda öğrencilere rehberlik sağlamak
 • Birbirleriyle çatışan veya ilişkilerde ya da okul performansında zorluk yaşayan öğrenciler için grupla psikolojik danışma oturumları düzenleyin.
 • Öğrencilerin keder veya kayıp, öfke yönetimi veya akıl hastalığı ile başa çıkmalarına yardımcı olmak gibi kriz müdahale hizmetleri sağlayın
 • Öğrencilerin ihtiyaçları ile ilgili olarak öğretmenlere, yöneticilere ve diğer okul personeline danışma sağlamak
 • Öğrencilerin ilerlemesini değerlendirin, güçlü ve zayıf yönleri belirleyin ve uygun müdahaleleri önerin

Okul Rehberlik Danışmanı Maaşı Ne Kadar?

Okul rehberlik danışmanlarının maaşları eğitim düzeylerine, deneyim yıllarına ve çalıştıkları okul türüne göre değişir. Ayrıca ikramiye veya komisyon şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 15.000 TL (27.80 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 18.000 TL (42.00 TL/saat)

Okul rehberlik danışmanlarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Okulların, öğrencilerin akademik ve kariyer yollarını planlamalarına yardımcı olacak daha fazla rehberlik danışmanına ihtiyacı olacak. Ayrıca, okulların öğrencilerin siber zorbalık, madde bağımlılığı ve akıl sağlığı sorunları gibi sorunlarla başa çıkmalarına yardımcı olacak danışmanlara ihtiyacı olacaktır.

Dipnot: Okul Rehberliği Danışmanı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Okul Rehberlik Danışmanı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir okul rehberlik danışmanının genel olarak aşağıdakilere sahip olması gerekir:

Eğitim: Okul rehberlik danışmanları genellikle okul danışmanlığı, psikoloji, eğitim veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine ihtiyaç duyarlar. Birçok okul danışmanı, kazanç potansiyellerini artırmak ve daha üst düzey pozisyonlara hak kazanmak için okul danışmanlığında yüksek lisans mezuniyeti alır.

En Popüler:  Kamyon Şoförü Eğitmeni Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Okul danışmanlığında yüksek lisans mezuniyetinin tamamlanması genellikle iki yıl sürer ve danışmanlık, psikoloji, eğitim ve çocuk gelişimi derslerini içerir.

Antrenman tecrübesi: Okul rehberlik danışmanları genellikle mezun olduktan sonra kendi alanlarında bir yıllık uygulamalı eğitimi tamamlarlar. Bu eğitim genellikle bir yüksek lisans programının parçasıdır ve lisanslı bir okul rehberlik danışmanı tarafından denetlenir. Bu eğitim sırasında aday öğrencilerle birlikte çalışacak ve eğitimlerini gerçek dünya senaryolarına nasıl uygulayacağını öğrenecektir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Okul rehberlik danışmanlarının eyaletleri tarafından lisanslanması gerekir. Gereksinimler eyaletten eyalete değişir. Fakat çoğu okul rehberlik danışmanlarının yüksek lisans mezuniyetine, alan deneyimine sahip olmasını ve bir sınavı geçmesini gerektirir.

Okul Rehberlik Danışmanı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Okul rehberlik danışmanlarının başarılı olabilmeleri için aşağıdaki becerilere ihtiyaçları vardır:

İletişim: Okul rehberlik danışmanları genellikle öğrenciler, veliler ve öğretmenlerle iletişim kurar. Mesajları iletmek, soruları yanıtlamak ve sorunları çözmek için sözlü ve sözsüz iletişimi kullanırlar. Ayrıca, öğrencilerin başarılı olmasına yardımcı olacak programlar ve girişimler geliştirmek için diğer okul personeli ile işbirliği yapmak için iletişimi kullanırlar.

Empati: Empati, başkalarının duygularını anlama ve paylaşma yeteneğidir. Bir okul rehberlik danışmanı olarak, üzüntü, öfke, hayal kırıklığı ve kaygı gibi çeşitli duyguları yaşayan öğrencilerle çalışabilirsiniz. Empati, öğrencilerinizi daha iyi anlamanıza ve zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olabilir.

Problem çözme: Bir okul rehberlik danışmanı olarak, öğrencilerin ve öğretim üyelerinin sorunlarına çözüm bulmalarına yardımcı olmaktan sorumlu olabilirsiniz. Mesela belirli bir konuda zorlanan bir öğrenciye, daha çok sevebileceği bir öğretmen veya yeni bir konu bulmasında yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca öğretim üyelerinin öğrencilerle davranış sorunlarına çözüm bulmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Çatışma çözümü: Çatışma çözümü, bir anlaşmazlıktan sonra iki tarafın anlaşmaya varmasına yardımcı olma yeteneğidir. Bir okul rehberlik danışmanı olarak, öğrencilerin kendi aralarındaki çatışmaları çözmelerine yardımcı olmanız istenebilir. Ayrıca, ebeveynlere ve öğretmenlere öğrencileriyle olan çatışmaları çözmede yardımcı olmanız istenebilir.

İşbirliği: İşbirliği, ortak bir hedefe ulaşmak için başkalarıyla birlikte çalışma yeteneğidir. Okul rehberlik danışmanları genellikle öğretmenler, yöneticiler ve diğer rehberlik danışmanları gibi diğer okul personeli ile birlikte çalışır. Ayrıca, öğrencilerinin okulda başarılı olmalarına yardımcı olmak için öğrencilerin ebeveynleri ve velileriyle birlikte çalışırlar.

Okul Rehberlik Danışmanı Çalışma Şartları Nasıl?

Okul rehberlik danışmanları genellikle ilkokul, ortaokul ve liselerde çalışır. Ayrıca kolejlerde ve üniversitelerde, özel danışmanlık uygulamalarında veya topluluk kurumlarında çalışabilirler. Çoğu okul rehberlik danışmanı, bazıları yarı zamanlı çalışsa da tam zamanlı çalışır. Birçok okul danışmanının ağır bir iş yükü vardır ve haftada 40 saatten fazla çalışabilir. Genellikle akşamları ve hafta sonları toplantılara ve etkinliklere katılmak veya öğrenci ve velilerle buluşmak için çalışırlar. Okul danışmanları genellikle okul yılı boyunca çalışır ve yazları izinlidir. Bazı okul danışmanları yaz programlarında çalışabilir.

En Popüler:  Danışmanlık Ortağı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Okul Rehberlik Danışmanı İçin Mesleki Gelişme

İşte okul rehberlik danışmanlarının nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Okul rehberlik danışmanlarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

Sosyal ve Duygusal Öğrenmeye Dikkat

Eğitimciler öğrencilere duygularını nasıl yöneteceklerini ve başkalarıyla nasıl etkileşime gireceklerini öğretmenin önemini kavradıkça, sosyal ve duygusal öğrenme (SEL) eğilimi okullarda giderek daha popüler hale geliyor.

Rehberlik danışmanları, ekstra desteğe ihtiyaç duyabilecek öğrencilerin belirlenmesine yardımcı olarak ve onlara okulda başarılı olmak için ihtiyaç duydukları araçları sağlayarak bu süreçte önemli bir rol oynayabilir. Ayrıca sınıfta bir empati ve anlayış kültürü oluşturmaya da yardımcı olabilirler.

Üniversiteye ve Kariyer Hazırlığına Odaklanma

Dünya daha rekabetçi hale geldikçe, okullar kolej ve kariyer hazırlığına artan bir şekilde odaklanıyor. Bu durum rehberlik danışmanlarının öğrencileri önlerindeki zorluklara hazırlama konusunda çok bilgili olmaları gerektiği anlamına gelir.

Eğrinin önünde kalmak için, rehberlik danışmanları eleştirel düşünme, problem çözme ve iletişim gibi becerileri geliştirmeye odaklanmalıdır. Ortak Temel Standartlar gibi eğitimdeki en son trendlere de aşina olmalıdırlar.

Okullarda Teknolojinin Kullanımı

Öğretmenler sınıfta teknolojiyi kullanmanın yeni yollarını buldukça okullarda teknoloji kullanımı hızla artıyor. Teknoloji günlük yaşamımıza daha da entegre hale geldikçe bu eğilimin devam etmesi muhtemeldir.

Rehberlik danışmanları olarak, en son teknolojilerin ve bunların sınıfta nasıl kullanılacağının farkında olmanız gerekir. Bu durum Google Docs ve Canvas gibi yazılımların nasıl kullanılacağını ve ek olarak okulunuz için bir kablosuz ağın nasıl kurulacağını bilmeyi içerir.

Okul Rehberlik Danışmanı Nasıl Olunur?

Okul rehberlik danışmanı olarak bir kariyer birçok yönden ödüllendirici olabilir. Öğrencilerin hayatlarında bir fark yaratma, tam potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olma ve onları mezuniyet sonrası hayatta başarıya hazırlama fırsatı sunar.

Ayrıca öğrenciler, ebeveynler ve öğretmenlerle yolda başka fırsatlara yol açabilecek ilişkiler kurmanın harika bir yoludur. Mesela bir gün okul müdürü veya müfettiş olmayı düşünebilirsiniz.

Dipnot: Okul Rehberlik Danışmanı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Okul rehberlik danışmanları genellikle danışmanlık, psikoloji veya ilgili bir alanda yüksek lisans mezuniyetine ihtiyaç duyarlar. Bazı eyaletler ek olarak danışmanların lisanslı olmasını gerektirir. Birçok okul danışmanı, kariyerlerine ilkokullarda çalışarak başlar. Tecrübe kazandıkça ortaokula veya liseye geçebilirler. Bazı danışmanlar ek olarak rehberlik programlarının denetçisi veya yöneticisi olurlar. Bazı danışmanlar, özel muayenehanelerde veya kolejler ve üniversiteler, hastaneler veya akıl sağlığı merkezleri gibi diğer ortamlarda çalışmak için okul sistemini terk eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu