Okul Öncesi Öğretmenlik Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Okul Öncesi Öğretmenliği Nedir?

Okul öncesi eğitim birçok çocuklu insan için önemli bir yere sahiptir. Bu olayın öneminin artması ile Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünün ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Okulöncesi Öğretmenliği bir lisans programıdır ve bölümün amacı belli yaş aralığındaki çocukları eğitime başlamadan önce onlara yardımcı olmak, kişisel gelişimlerini desteklemek ve eğitime hazırlamaktır.

Okul Öncesi Öğretmenliği, bölümü seçmeyi düşünen, öğrenmeyi ve öğretmeyi seven, temel eğitim derslerine ilgi duyan, öğretme arzusu olan, disiplinli, çocuklarla iletişim kurabilen ve sorumluluk sahibi öğrencilerin temel özellikleri arasındadır.

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümünün Eğitim Süresi Kaç Yıl?

Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünde 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS’lik haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümünün Dersleri Neler?

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü öğrencileri, 4 yıllık eğitim hayatları, temel eğitim dersleri, çocuk gelişimi ve öğretmenlik mesleği hakkında öğrenebilecekleri pek çok dersle karşılaşacaklar.

Tercih listesinde Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü bulunan aday öğrenciler için;

  • Okul Öncesi Eğitime Giriş
  • Eğitim Felsefesi
  • Eğitim Bilimine Giriş
  • Anne ve Çocuk Sağlığı İlk Yardımı
  • Türkçe Yazılı Anlatım
  • Türkçe Sözlü Anlatım
  • Öğretim İlkeleri ve Yöntemleri
  • Eğitim Sosyolojisi
  • Özel Eğitim
  • Sınıf Yönetimi

Özellikle 4 yıl süreyle derslerin çoğundan sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları durumunda “Okul Öncesi Eğitimi Lisans Diploması” alacaklardır. Diplomasını alan mezunlara “Okul Öncesi Öğretmeni” unvanı verilir.

En Popüler:  Diyaliz (MYO) Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümünden mezun olan ve Okul Öncesi Öğretmeni unvanını alan kişilerin temel görevleri, öğrencilerini mesleki yaşamlarında eğitim hayatına hazırlamak, kişisel gelişimlerine yardımcı olmak, onlara nasıl davranacaklarını öğretmektir. en iyi şekilde sosyal çevre.

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Okul Öncesi Eğitimi mezunlarının çalışmayı tercih ettikleri başlıca yerler devlet veya özel eğitim kurumlarıdır. Üniversite eğitimlerini tamamladıktan sonra kamu sektöründe istihdam edilebilmek için gerekli sınavlarda başarılı olmaları gerekmektedir.

Okul Öncesi Öğretmenlik Bölümü Taban Puanları 2023

Okul Öncesi Öğretmenlik Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 01:44:56’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Okul Öncesi Öğretmenlik Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Okul Öncesi Öğretmenlik Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Okul Öncesi Öğretmenlik Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu