Öğretim Üyesi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir öğretim görevlisinin ne yaptığını, bu işi nasıl edineceğinizi ve öğretim görevlisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Öğretim görevlisi, öğrencilere şahsen veya video yoluyla ders veren bir profesyoneldir. Ayrıca, ders planları oluşturma ve ödevleri notlandırma gibi öğretim sürecinin diğer yönlerine de dahil olabilirler.

Öğretim görevlileri genellikle belirli dersleri öğretmek için üniversiteler veya diğer eğitim kurumları tarafından işe alınır. Fakat uzmanlık alanlarıyla ilgili konularda halka açık konuşmalar da yapabilirler.

Öğretim Görevlisi Sorumlulukları ve Görevleri

Bir öğretim görevlisinin genel olarak aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Öğrencilere sınıf dersleri, tartışma grupları ve laboratuvarlar aracılığıyla öğretim
 • Ders programları, ders notları, ödevler, sınavlar gibi dersler için materyal hazırlamak
 • Akademik veya kişisel güçlükleri olan öğrencilere akademik danışmanlık sağlamak
 • Müfredat geliştirme, öğrenci gelişiminin değerlendirilmesi ve araştırma gibi bölüm toplantılarına ve etkinliklerine katılmak
 • Değişen öğrenci ihtiyaçlarını karşılamak için yeni kurslar oluşturma veya mevcut kursları değiştirme
 • Öğrenci performansını değerlendirmek ve akademik ilerleme hakkında geri bildirim sağlamak
 • Çalışma alanlarında araştırma yapmak ve bulgularını hakemli dergilerde yayınlamak veya konferanslarda sunmak
 • Disiplinler, bölümler ve okullar arasında meslektaşlarla ilişkiler geliştirmek ve sürdürmek
 • Araştırma makaleleri yayınlamak, konferanslara katılmak ve diğer öğretim üyeleriyle işbirliği yapmak gibi akademik faaliyetlere katılmak

Öğretim Görevlisi Maaşı Ne Kadar?

Öğretim üyelerinin maaşları eğitim düzeylerine, yıllara dayanan deneyimlerine ve çalıştıkları kurum türüne göre değişmektedir. Bazı öğretim görevlileri, kendi adlarına ücret pazarlığı yapan işçi sendikalarının üyeleridir.

 • 2024 Yılı Ortalama Maaş: 16.000 TL (32.40 TL/saat)
 • 2024 Yılı Üst Düzey Maaşları: 32.000 TL (77.80 TL/saat)

Öğretim görevlilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Bu işçilere olan talep, büyük ölçüde öğrenci kaydına ve akademik araştırma faaliyetlerine bağlıdır. Kayıtlar arttıkça, ders vermek için daha fazla öğretim görevlisine ihtiyaç duyulacaktır. Benzer şekilde, akademik araştırma faaliyeti arttıkça, araştırma yapmak ve öğrencilere ders vermek için daha fazla öğretim görevlisine ihtiyaç duyulacaktır.

Dipnot: Öğretim Görevlisi İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Öğretim Görevlisi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir öğretim görevlisinin genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Çoğu öğretim üyesi ilgili bir alanda yüksek lisans mezuniyetine sahiptir. Bazı çalışma alanları eğitim, işletme, psikoloji, İngilizce, tarih, siyaset bilimi, sosyoloji ve kamu yönetimini içerir. Bazı öğretim görevlileri, doktora derecesi gibi doktora derecesine sahip olabilir. veya bir Eğitim Doktoru (Ed.D.).

En Popüler:  İhracat Uzmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Öğretim elemanlarının çoğu, eğitimlerini tamamlarken işlerini yapmak için ihtiyaç duydukları eğitimi alırlar. Öğretim görevlileri genellikle kurslarının bir parçası olarak bir uygulama, staj veya diğer uygulamalı deneyimleri tamamlarlar. Bu eğitim onlara becerilerini gerçek dünya ortamında uygulama fırsatı verir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Bazı işverenler, çalışanların alana ilişkin genel anlayışlarını göstermek için sektöre özel bir sertifika almalarını isteyebilir.

Öğretim Görevlisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Öğretim elemanlarının başarılı olabilmesi için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim: İletişim, bilgiyi başkalarına iletme eylemidir. Bir öğretim görevlisi olarak öğrenciler, meslektaşlar ve yöneticilerle etkili bir şekilde iletişim kurabilmelisiniz. Bu durum ders anlatırken olduğu gibi sözlü iletişimi ve öğrencilere e-posta gönderirken veya ders planları gönderirken olduğu gibi yazılı iletişimi içerir.

Aktif dinleme: Aktif dinleme, birinin ne söylediğini duyma ve uygun şekilde yanıt verme yeteneğidir. Bir öğretim görevlisi olarak, büyük bir grup insanla konuşuyor olabilirsiniz. Bu yüzden aktif dinleme, hedef kitlenizle bağlantı kurmanıza ve onları meşgul tutmanıza yardımcı olabilir. Aktif dinlemeyi, örneğin bir öğrenciyle akademik ilerlemelerini tartışmak için buluştuğunuz zamanlar gibi bire bir durumlarda da kullanabilirsiniz.

Topluluk önünde konuşma: Derslerinizi büyük bir öğrenci grubuna sunmanız bekleneceğinden, topluluk önünde konuşma herhangi bir öğretim görevlisi için gerekli bir beceridir. Güçlü topluluk önünde konuşma becerilerine sahip olmak, geniş bir dinleyici kitlesinin önünde konuşurken kendinize daha fazla güvenmenize yardımcı olabilir. Küçük grupların önünde sunumlar yaparak veya kendinizi kaydederek ve nerede geliştirebileceğinizi görmek için kaydı izleyerek topluluk önünde konuşma pratiği yapabilirsiniz.

Öğretme teknikleri: Öğretim görevlileri, aktif öğrenme, geleneksel dersler ve uygulamalı öğrenme dahil olmak üzere çeşitli öğretim yöntemlerine aşina olmalıdır. Konuya ve kurumun tercihlerine bağlı olarak, bir öğretim görevlisinin öğrencilerini en iyi şekilde meşgul etmek için öğretim yöntemlerini değiştirmesi gerekebilir.

Zaman yönetimi: Zaman yönetimi, belirli bir zaman çerçevesi içinde görevleri planlama ve yürütme yeteneğidir. Bir öğretim görevlisi olarak, ders hazırlamak, ödevlere not vermek ve ofis saatlerine hazırlanmak gibi bir günde tamamlamanız gereken çeşitli görevler olabilir. Güçlü zaman yönetimi becerilerine sahip olmak, görevlerinize öncelik vermenize ve yolda kalmanıza yardımcı olabilir.

Öğretim Üyesi Çalışma Şartları Nasıl?

Öğretim görevlileri genellikle kolejlerde ve üniversitelerde tam zamanlı olarak çalışırlar. Ayrıca yarı zamanlı veya geçici olarak çalışabilirler. Birçok öğretim görevlisi sözleşmeli olarak istihdam edilmektedir ve kadroya alınmamaktadır. Bazı öğretim görevlileri, ders verebilecekleri, seminerler verebilecekleri veya eğitim programları yürütebilecekleri özel sektörde, hükümette veya diğer kuruluşlarda çalışır. Pek çok öğretim görevlisi de danışmanlık yapmaktadır. Ders hazırlamak ve öğrencilerle tanışmak için akşamları veya hafta sonları çalışabilmelerine rağmen, genellikle normal saatlerde çalışırlar. Çalışma stresli olabilir çünkü öğretim elemanlarının her sınıfa hazırlıklı olması, konuları hakkında bilgili olması ve öğrencilerden gelen soruları yanıtlayabilmesi gerekir.

Öğretim Üyesi İçin Mesleki Gelişme

İşte öğretim görevlilerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Öğretim elemanlarının becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Kablo Montajcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Dijital Öğrenmeye Odaklanma

Gittikçe daha fazla öğrenci geleneksel sınıf ortamından ziyade online öğrenmeyi tercih ettiğinden, dijital öğrenme trendi hızla büyüyor. Bunun nedeni, kendi hızınızda ve dünyanın herhangi bir yerinden öğrenme yeteneği gibi online öğrenmenin getirdiği birçok faydadır.

Gittikçe daha fazla öğrenci online öğrenmeyi seçtikçe, öğretim görevlilerinin günümüz öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşılayan dijital öğrenme kursları geliştirmeye odaklanmaları gerekecektir. Bu durum gezinmesi kolay ve yüksek kaliteli bir öğrenme deneyimi sağlayan kurslar oluşturmayı içerir.

Sınıfta Teknolojinin Kullanımı

Sınıfta teknoloji kullanımı eğitimciler arasında giderek daha popüler hale geliyor. Bunun nedeni, teknolojinin, etkileşimli dersler sağlamak veya öğrencilerin birbirleriyle işbirliği yapmasına izin vermek gibi, öğrencilerin öğrenmesini çeşitli şekillerde geliştirmek için kullanılabilmesidir.

Teknoloji sınıfta daha yaygın hale geldikçe, öğretim görevlilerinin en son eğitim trendlerine ayak uydurmak için onu nasıl etkili bir şekilde kullanacaklarını öğrenmeleri gerekecektir. Bu durum öğrencilerin ilgisini çekecek ilgi çekici dersler oluşturmak için teknolojinin nasıl kullanılacağını anlamayı içerir.

Değerlendirmeye Vurgu

İlkokuldan üniversiteye kadar tüm eğitim seviyelerinde değerlendirmeye daha fazla vurgu yapma eğilimi görülmektedir. Bunun nedeni, öğrenci ilerlemesini ve başarısını ölçmeye verilen önemin artmasıdır.

Bir öğretim görevlisi olarak, değerlendirme yöntemlerinde uzman olarak bu trendden yararlanabilirsiniz. Bu durum öğretmenlerin hem doğru hem de adil değerlendirmeler tasarlamasına yardımcı olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca, öğrencilerin değerlendirmelerde başarılı olmak için ihtiyaç duydukları becerileri geliştirmelerine de yardımcı olabilirsiniz.

Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur?

Öğretim görevlisi olarak bir kariyer hem ödüllendirici hem de tatmin edici olabilir. Çok faydalı olabilecek bilginizi başkalarıyla paylaşma fırsatı sunar. Ek olarak, size evden veya internet erişimi olan herhangi bir yerden çalışma esnekliği sağlayabilir.

Öğretim görevlisi olmak için, çalışma alanınızda doktora derecesine sahip olmanız gerekir. Ayrıca etkili bir şekilde öğretme becerisini gösterebilmeniz gerekecektir. Bu durum öğretme deneyimi, yazma örnekleri veya öğretme yeteneğinizin başka bir şekilde gösterilmesi yoluyla yapılabilir.

Dipnot: Öğretim Üyesi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Akademik dünya, zaman ve çaba harcamak isteyenlere ilerlemek için birçok fırsat sunuyor. Öğretim görevlileri için, ilerlemenin en yaygın yolu profesörlerin saflarından geçer. İlk adım, genellikle, daha fazla sorumluluk ve genellikle daha yüksek bir maaş taşıyan bir pozisyon olan kıdemli öğretim görevlisine terfi etmektir. Bundan sonra, bir sonraki adım genellikle profesörlüğe terfi etmektir. Profesörlüğe terfi etmek için, genellikle kendi alanında doktora gibi bir son derecenin yanı sıra öğretim ve araştırmada mükemmellik kaydına sahip olmalıdır. Buna ek olarak, profesörlerin komitelerde hizmet vererek, öğrencilere tavsiyelerde bulunarak ve bölüm ve üniversite yönetimine katılarak üniversitenin entelektüel yaşamına katkıda bulunmaları beklenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu