Öğrenci İşe Alım Görevlisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir öğrenci işe alım görevlisinin ne yaptığını, bu işi nasıl edineceğinizi ve bir öğrenci işe alım görevlisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Öğrenci işe alım görevlileri, belirli işler, stajlar veya diğer fırsatlar için başvurmak üzere lise veya üniversite öğrencilerini bulmaktan ve işe almaktan sorumludur. Doğrudan bir şirket veya kuruluş için çalışabilirler veya bu tür işe alımlarda uzmanlaşmış harici bir ajans tarafından istihdam edilebilirler.

Öğrenci işe alım görevlileri genellikle günlerini potansiyel adaylarla telefon, e-posta, sosyal medya vb. aracılığıyla iletişim kurarak geçirirler. Aynı anda birçok insanla tanışabilecekleri iş fuarlarına, ağ oluşturma etkinliklerine veya kariyerle ilgili diğer konferans türlerine de katılabilirler.

Öğrenci İşe Alım Sorumlulukları ve Görevleri

Bir öğrenci işe alım görevlisi genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Akademik kayıtlara, ders dışı etkinliklere veya işverenin ihtiyaçları tarafından belirtilen diğer faktörlere dayalı olarak potansiyel adayların belirlenmesi
 • Niteliklerini ve pozisyona uygunluklarını değerlendirmek için aday adaylarla görüşme
 • İşe alım müdürü tarafından mülakat için seçilen potansiyel adaylarla mülakatların düzenlenmesi
 • Aday profillerinin işe alım yöneticilerine veya insan kaynakları departmanlarına dağıtılmak üzere hazırlanması
 • Adaylarla mülakatlar düzenlemek için işe alım müdürü ile koordinasyon sağlamak
 • Adaylarla görüşmeleri planlamak için işe alma müdürü ile koordinasyon
 • Adaylar tarafından gönderilen başvuruların ve özgeçmişlerin gözden geçirilmesi
 • Kampüste veya şirket ofislerinde görüşmeler planlamak için kabul veya mali yardım gibi diğer departmanlarla koordinasyon
 • Görüşmelerden sonra soruları cevaplamak ve işe olan ilgiyi belirlemek için adayları takip etmek

Öğrenci İşveren Maaşı Ne Kadar?

Öğrenci işe alım görevlilerine genellikle eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve konumuna bağlı olarak değişebilen bir maaş ödenir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 15.000 TL (25.70 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 21.000 TL (49.00 TL/saat)

Öğrenci işe alım görevlilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı büyümesi bekleniyor.

İstihdam artışı, kolejlerde ve üniversitelerde oryantasyon programları, kariyer fuarları ve akademik danışmanlık gibi öğrenci hizmetleri ve faaliyetlerine duyulan ihtiyaçtan kaynaklanacaktır. Öğrenci hizmetleri ve etkinlikleri pahalıdır. Bu yüzden kurumlar maliyetleri kontrol etmeye yardımcı olmak için öğrenci işe alım görevlilerini işe almaya devam edecektir.

Dipnot: Öğrenci İşe Alım Görevlisi İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Öğrenci İşe Alım Görevlisi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir öğrenci işe alım görevlisinin genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Çoğu işveren, insan kaynakları, işletme veya psikoloji gibi ilgili bir alanda lisans mezuniyeti gerektirir. Bununla birlikte, bazı işverenler, insan kaynakları veya ilgili bir alanda yüksek lisans mezuniyetine sahip adayları tercih etmektedir. İnsan kaynakları alanında yüksek lisans mezuniyeti kazanmak, iş piyasasında rekabet avantajı elde etmenize ve üst düzey pozisyonlara hak kazanmanıza yardımcı olabilir.

En Popüler:  İş Değişim Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Çoğu öğrenci işe alım görevlisi, amirlerinden veya insan kaynakları departmanından iş başında eğitim alacaktır. Bu eğitim, öğrenciyi işe alan kişinin şirketin işe alım sürecini ve prosedürlerini öğrenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca şirketin iş listelerini ve bunları şirketin web sitesinde nasıl yayınlayacaklarını öğrenecekler.

Bazı öğrenci işe alım görevlileri, seminerler veya konferanslar şeklinde ek eğitim alabilir. Bu eğitimler, işe alım görevlisinin sektör hakkında daha fazla bilgi edinmesine ve şirket için öğrencileri en iyi nasıl bulup işe alacağına yardımcı olabilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Öğrenci işe alım görevlileri için sertifikalar genellikle gerekli olmasa da, bir adayın yeteneklerine ve sektöre bağlılığına dair ek kanıtlar sunabilirler.

Öğrenci İşe Alma Olmak İçin Gerekli Beceriler

Öğrenci işe alım görevlileri başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim: İletişim, bilgiyi başkalarına iletme eylemidir. Bir öğrenci işe alım görevlisi olarak, potansiyel öğrenciler, üniversite öğretim üyeleri ve personeli, potansiyel işverenler ve potansiyel çalışanlarla iletişim kuruyor olabilirsiniz. Güçlü iletişim becerileri, bilgileri etkili ve verimli bir şekilde aktarmanıza yardımcı olabilir.

Satış: Satış becerileri, öğrencileri bir okula veya programa başvurmaya ikna etmeye çalışırken size yardımcı olabilir. İşverenleri sizi işe almaya ikna etmenize ve okulunuza başvurmaları için öğrencileri ikna etmenize yardımcı olması için satış becerilerini kullanabilirsiniz. Ayrıca, öğrencileri okulunuzdan gelen bir teklifi kabul etmeye ve çalışmadığınız bir programa veya okula başvurmaya ikna etmenize yardımcı olması için satış becerilerini de kullanabilirsiniz.

Pazarlama: İşverenler, işveren markalarını tanıtmak ve potansiyel öğrencileri çekmek için genellikle pazarlama stratejilerini kullanır. Bu durum sosyal medya gönderileri, reklamlar ve e-postalar gibi pazarlama materyallerinin oluşturulmasını ve dağıtılmasını içerir. İşverenler, hangi stratejilerin en etkili olduğunu belirlemek için pazarlama çabalarının başarısını da analiz eder.

Araştırma: İşe alım yapanların genellikle potansiyel öğrencilere en alakalı bilgileri sağlamak için şirketleri ve iş fırsatlarını araştırmaları gerekir. Mesela bir öğrenci belirli bir program hakkında soru sorarsa, işe alım görevlisi öğrenciyle paylaşılacak en doğru bilgiyi bulmak için programı araştırabilir. İşverenler ayrıca, kendileri ve kariyer hedefleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için potansiyel adayları araştırır. Bu durum adaylara daha alakalı bilgiler sağlamalarına ve onları okula başvurmaya teşvik etmelerine yardımcı olabilir.

Zaman yönetimi: İşverenlerin genellikle bir günde tamamlaması gereken birden fazla görevi vardır. Bu yüzden zaman yönetimi onlar için önemli bir beceridir. Genellikle işleri için son teslim tarihlerini karşılamaları ve görevlerinin başında kalmaları gerekir. Ayrıca adaylarla görüşürken zamanlarını iyi yönetmeleri gerekir, böylece tüm görevlerini tamamlayabilirler.

Öğrenci İşveren Çalışma Şartları Nasıl?

Öğrenci işe alım görevlileri genellikle bir üniversite kampüsünde bir ofis ortamında çalışır. Ayrıca aday öğrenciler ve aileleri ile tanışmak için liselere ve toplum kolejlerine gidebilirler. Öğrenci işe alım görevlileri genellikle pazartesiden cumaya normal çalışma saatlerinde çalışırlar. Fakat bazen akşamları ve hafta sonları kolej fuarlarına katılmak veya aday öğrenciler ve aileleriyle buluşmak için çalışabilirler. Öğrenci işe alım görevlileri genel olarak kabul direktörünün veya öğrenci dekanının gözetiminde çalışır.

En Popüler:  Dolaşım Asistanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Öğrenci İşe Alım İçin Mesleki Gelişme

İşte öğrenci işe alım görevlilerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Öğrenci işe alım görevlilerinin becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Uzak İş Gücünün Yükselişi

Uzak işgücünün yükselişi, ofis alanı ve diğer masraflardan tasarruf etmelerini sağladığı için işverenler arasında hızla popülerlik kazanan bir trend. Bu durum öğrenci işe alım görevlilerinin uzaktan çalışmak isteyen adayları bulması gerekeceği anlamına gelir.

Bu pazarda başarılı olmak için, öğrenci işe alım görevlilerinin bağımsız çalışma konusunda rahat olan ve uzaktan çalışma deneyimine sahip adayları belirleyebilmeleri gerekecektir. Ayrıca, uzaktan çalışma seçeneği sunan bir şirkette çalışmanın avantajlarını satabilmeleri gerekecek.

Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Üzerine Odaklanma

İşletmeler çeşitlilik ve kapsayıcılığın öneminin daha fazla farkına vardıkça, bu değerleri yansıtan öğrencileri işe almaya daha fazla odaklanmaya başlıyorlar.

Öğrenci işe alım görevlileri, yeterince temsil edilmeyen gruplardan adayları işe alma ve bulma becerilerini geliştirerek bu eğilimden yararlanabilir. Bunu yaparak, işletmelerin nüfusu bir bütün olarak daha iyi yansıtan daha çeşitli bir işgücü oluşturmalarına yardımcı olabilirler.

İşveren Markasına Vurgu

İşveren markası, son yıllarda işe alım sürecinin giderek daha önemli bir parçası haline geldi. İş arayanlar teknoloji konusunda daha bilinçli hale geldikçe, potansiyel işverenler hakkında daha fazla bilgi edinmek için LinkedIn gibi sosyal medya platformlarına yöneliyorlar.

Bu eğilim, öğrenci işe alım görevlilerinin işveren markası stratejilerine ve şirketlerinin olumlu imajını nasıl teşvik edeceklerine aşina olmaları gerektiği anlamına gelir. Ayrıca potansiyel adaylarla bağlantı kurmak için sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanabilmeleri gerekir.

Nasıl Öğrenci Üye Olunur?

Bir öğrenci işe alım uzmanı kariyeri, işe alım endüstrisinin kapısına ayak basmanın harika bir yolu olabilir. Bir öğrenci işe alım görevlisi olarak, çeşitli şirketler ve endüstrilerle çalışma, farklı kültürler ve iş uygulamaları hakkında bilgi edinme ve potansiyel adaylarla ilişkiler kurma fırsatına sahip olacaksınız.

Başarılı bir öğrenci işe alım uzmanı olmak için güçlü iletişim becerilerine sahip olmak, problem çözerken yaratıcı düşünebilmek ve bağımsız çalışabilmek önemlidir. Kendinizi ve şirketinizi pazarlamak için teknoloji ve sosyal medya platformlarını da rahat kullanmalısınız.

Dipnot: Öğrenci İşe Alım İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Öğrenci işe alım görevlileri için ilerleme beklentileri iyidir. Deneyimle, öğrenci işe alım görevlileri, kabul müdür yardımcısı veya kabul müdürü gibi yönetim pozisyonlarına geçebilirler. Ayrıca mali yardım veya öğrenci hizmetleri gibi ilgili alanlara da geçebilirler. Bazı öğrenci işe alım görevlileri sonunda kendi üniversite danışmanlık işlerini başlatabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu