Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Nükleer Enerji Mühendisliği Nedir?

İlk nükleer reaktör 1942’de kuruldu ve o zamandan beri nükleer enerjiye olan ilgi katlanarak arttı. Nükleer Enerji sektörüne olan ilginin artması, birçok mesleğin ortaya çıkmasına da yol açmıştır. Bunlardan biri Nükleer Enerji Mühendisliği.

Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümünün amacı, nükleer santral geliştirecek ve tasarımını yapacak kişiler yetiştirmek ve santralin sorunsuz çalışmasını sağlamak ve enerji sektörüne kazandırmaktır.

Nükleer Enerji Mühendisliği bölümünün disiplinli, sorumlu, planlı, organize olması ve seçmeyi düşünen mühendislik ve enerji sektörü ile ilgilenmesi beklenmektedir.

Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümünde Eğitim Kaç Yıl?

Nükleer Enerji Mühendisliği bölümü öğrencilerine 4 yıllık lisans eğitimi verilmektedir. Bölümden mezun olabilmek için öğrencilerin 240 AKTS kontenjanını doldurmaları ve mezuniyet koşullarını sağlamaları gerekmektedir.

Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümünün Dersleri Neler?

Nükleer Enerji Mühendisliği öğrencileri 4 yıllık eğitim hayatları boyunca mühendislik ve enerji ile ilgili birçok dersle karşılaşacak ve bu dersleri başarıyla tamamlamaları istenecektir.

Tercih listesinde Nükleer Enerji Mühendisliği bölümü bulunan aday öğrenciler için;

  • Bilgisayar Programlama
  • Genel Fizik
  • Genel Matematik
  • Nükleer Santral ve Reaktör Tasarımı
  • Reaktör Fiziği
  • Radyasyon Algılama ve Ölçümü
  • Nükleer Fizik
  • Nükleer Yakıt Yönetimi
  • Enerji
  • Mühendislik İş Etiği

Özellikle 4 yıl süreyle derslerin çoğundan sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları durumunda “Nükleer Enerji Mühendisliği Lisans Diploması” alacaklardır. Diplomalarını alanlara “Nükleer Enerji Mühendisi” unvanı verilir.

Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Nükleer Enerji Mühendisliği’nin üretim, tasarım, proje maliyet analizi, malzeme temini, kalite kontrol ve yönetim gibi birçok sorumluluğu vardır.

En Popüler:  Aktüerya Bilimleri Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Nükleer Enerji Mühendisliği mezunlarının çalışmayı tercih ettikleri başlıca yerler enerji sektöründeki kamu ve özel sektör kuruluşlarıdır.

Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü Taban Puanları 2023

Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 01:47:56’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Üniversite Adı Bölüm Puan Türü Kont. Taban Puan Sıralama
Hacettepe Üniversitesi (Ankara) (Devlet) Nükleer Enerji Mühendisliği (Örgün) (İng.) SAY 62 407,8538 92.142
Sinop Üniversitesi (Sinop) (Devlet) Nükleer Enerji Mühendisliği (Örgün) SAY 31 Dolmadı
Hacettepe Üniversitesi (Ankara) (Devlet) Nükleer Enerji Mühendisliği (İngilizce) (KKTC Uyruklu) SAY 1 Yerleşme Olmadı

Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu