Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Nanobilim ve Nanoteknoloji Nedir?

Nanobilim ve Nanoteknoloji bölümü, maddenin en küçük yapı taşları üzerinde araştırma yapan kişilerin bilimsel eğitim aldığı bölümün adıdır. Bölümün amacı, bu bilim dalında çalışabilen ve bu teknolojiyi belirli ürünlerde en iyi şekilde kullanabilen kişiler yetiştirmek ve bunları sektöre kazandırmaktır.

Nanobilim ve Nanoteknoloji bölümünü seçmek isteyen aday öğrencilerin disiplinli, sorumlu, planlı, organize olmaları, madde, atom ve bilim ve endüstri gibi kavramlarla ilgilenmeleri beklenmektedir.

Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümünde Eğitim Kaç Yıl?

Nanobilim ve Nanoteknoloji bölümünde öğrencilere 4 yıllık lisans eğitimi verilmektedir. Bölümden mezun olabilmek için öğrencilerin 240 AKTS kontenjanını doldurmaları ve mezuniyet koşullarını sağlamaları gerekmektedir.

Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümünün Dersleri Neler?

Nanoteknoloji bölümü öğrencileri 4 yıllık eğitim hayatları boyunca mühendislik ve malzeme bilimi ile ilgili birçok dersle karşılaşacak ve bu dersleri başarıyla tamamlamaları istenecektir.

Tercih listesinde nanoteknoloji bölümü bulunan aday öğrenciler için;

  • Bilgisayar Programlama
  • Genel Matematik
  • Malzeme Bilimine Giriş
  • Genel Fizik
  • Lineer Cebir
  • Endüstriyel Malzemeler ve Üretim Süreçleri
  • Endüstriyel Malzemeler ve Üretim Süreçleri Laboratuvarı
  • Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümüne Giriş
  • Taşıma Mekanizmaları Laboratuvarı
  • Nanomalzemeler ve Üretim Yöntemleri

Özellikle 4 yıl süreyle derslerin çoğundan sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları halinde “Nanobilim ve Nanoteknoloji Lisans Diploması” alacaklardır.

Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Nanobilim ve Nanoteknoloji mezunları, bir Nanoteknoloji Mühendisine asistan olarak çalışabilir, ayrıca üretim, tasarım, proje maliyet analizi, malzeme temini, kalite kontrol ve yönetim alanlarında çalışabilirler.

En Popüler:  Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Nanobilim ve Nanoteknoloji mezunu için İş Olanakları nelerdir?

Nanobilim ve nanoteknoloji mezunlarının çalışmayı tercih ettikleri ana yerler, maddenin yapı taşıyla ilgilenen ve onu kullanan hemen hemen her şirkette bir yer bulabilir.

Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümü Taban Puanları 2023

Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 01:50:56’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Üniversite Adı Bölüm Puan Türü Kont. Taban Puan Sıralama
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (Burdur) (Devlet) Nanobilim ve Nanoteknoloji (Örgün) SAY 31 253,01552 411.427
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (Devlet) Nanobilim ve Nanoteknoloji (KKTC Uyruklu) SAY 1 217,77688 635.597

Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu