Müzik Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2021

Müzik Nedir?

Müzik, eğitimcilerin ilk veya orta dereceli müzik öğretmenleri, okul veya müzik konservatuarı topluluk müdürleri olarak kariyer için eğitildikleri bir uygulama alanıdır. Ayrıca müzik eğitimi, akademisyenlerin müzik öğretme ve öğrenme yolları üzerine özgün araştırmalar yaptıkları bir araştırma alanıdır.

Müzik eğitimi, psikomotor alan (becerilerin gelişimi), bilişsel alan (bilgi edinme) ve özellikle duygusal alan (öğrencinin neyi alma, içselleştirme ve paylaşma arzusu) dahil olmak üzere tüm öğrenme alanlarına hitap eder. müzik takdiri ve duyarlılığı).

İnsanların sahip olduğu sesleri yönetmek ve kullanmak açısından müzik departmanı büyük fayda sağlıyor. Bunun dışında işitilen seslerin algılanması ve tamamlanması enstrümanlar yardımıyla öğretilir.

Müzik Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıl?

Müzik, Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesindeki üniversitelerde öğretilen 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Bu bölüm, kişileri özel yetenek sınavına göre kabul etmektedir.

Öğrenci kabul aşamaları yaklaşımı olarak her üniversite tercih dönemine yakın bir yetenek testi gerçekleştirir ve bu görüşmeler sonucunda öğrenci kabul eder.

Müzik Bölümünün Dersleri Neler?

Müzik bölümünde öğrenci olmak ve röportajlardan başarı ile geçmek isteyen aday öğrenciler

  • Müzik Şartları
  • Koro
  • Anlam ve Göstergebilim
  • Modern Müzik Tarihi
  • Form ve Analiz
  • Ses Yükseltme Teknikleri
  • Felsefe
  • Mantık

ve 4 yıllık eğitimleri boyunca pek çok benzer dersten sorumlu olacaklar. Tüm bu pratik ve teorik dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler “Müzik Bölümü Lisans Diploması” almaya hak kazanır.

Müzik Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Müzik bölümünden mezun olan müzisyenler, aldıkları eğitimler doğrultusunda sanat eserleri yaratabilirler veya müziğe meraklı öğrenciler yetiştirerek sanata hizmet edebilirler.

Müzik Yüksek Lisans İş Olanakları nelerdir?

Müzik bölümü mezunları için kariyer seçenekleri, tamamen müzik odaklı olsa da çoktur. Genel olarak, mezunlar kişisel sanat kariyerlerini sürdürmek isteyebilirler veya pedagojik formasyonla müzik öğretmeni olmayı veya konservatuarlarda öğretim görevlisi olarak akademik kariyerlerini sürdürmeyi seçebilirler.

Mezunlar ise farklı tarzlarda oluşturulan devlet korolarında veya eyalet orkestralarında, operalarda veya bale performanslarında yer alabilirler.

Müzik Bölümü Taban Puanları 2021

Müzik Bölümü 2021 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.03.2021 tarihinde ve saat 01:55:26’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Üniversite AdıFakülteBölümPuan
Türü
Kont.Yer.Taban
Puanı
Tavan
Puanı
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (ANTALYA)  (Devlet Üniversitesi)Antalya Devlet KonservatuvarıOyunculukSÖZ1
BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ (Devlet Üniversitesi)Güzel Sanatlar FakültesiOyunculukSÖZ1
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ (Devlet Üniversitesi)Güzel Sanatlar FakültesiOyunculukSÖZ1
ORDU ÜNİVERSİTESİ (Devlet Üniversitesi)Müzik ve Sahne Sanatları FakültesiOyunculukSÖZ1
YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ (KKTC-LEFKOŞA)Sahne Sanatları FakültesiOyunculuk (Burslu)SÖZ2
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ  (Devlet Üniversitesi)Devlet KonservatuvarıOyunculukSÖZ11258,18402258,18402
HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ (ANKARA)  (Devlet Üniversitesi)Ankara Devlet KonservatuvarıOyunculukSÖZ11216,04817216,04817
DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (İZMİR) (Devlet Üniversitesi)Güzel Sanatlar FakültesiOyunculukSÖZ11213,56803213,56803
SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ (ISPARTA) (Devlet Üniversitesi)Güzel Sanatlar FakültesiOyunculukSÖZ11181,86254181,86254

Müzik Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Müzik Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Müzik Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu