Müzik Bilimleri Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Müzik Bilimleri Nedir?

Müzikoloji veya müzikoloji çalışma alanı; müzik, bilimsel analiz ve araştırmaya dayalı akademik bir disiplindir. Müzikoloji bölümleri geleneksel olarak beşeri bilimlere aittir. Fakat müzik araştırmaları genellikle daha bilimsel odaklıdır (psikolojik, sosyolojik, akustik, nörolojik, hesaplamalı).

Müzikoloji geleneksel olarak üç ana bölüme ayrılır: tarihsel müzikoloji, sistematik müzikoloji ve etnomüzikoloji. Tarihsel müzikologlar çoğunlukla Batı klasik geleneğinin tarihini incelerler. Fakat müzik tarihi çalışmalarının bununla sınırlı olması gerekmez. Etnomüzikologlar, insanların nasıl ve neden müzik yaptığını anlamak için antropolojiyi (özellikle saha araştırması) kullanırlar. Sistematik müzikoloji, müzik teorisi, estetik, pedagoji, müzikal akustik, müzik aletlerinin bilimi ve teknolojisi ve fizyoloji, psikoloji, sosyoloji, felsefe ve hesaplamanın müzikal sonuçlarını içerir. Bilişsel müzikoloji, müziğin bilişsel modellemesini çevreleyen fenomenler kümesidir. Müzikologlar bilgisayar kullanarak araştırma yaptıklarında, araştırmaları genellikle hesaplamalı müzikoloji alanına girer. Müzik terapi, bazen sağlık alanlarıyla daha yakından ilişkili olduğu düşünülen, bazen de müzikolojinin uygun bir parçası olarak görülen, özelleşmiş uygulamalı bir müzikolojidir.

Müzik Bilimleri Bölümünde Eğitim Kaç Yıl?

Müzik Bilimleri, Güzel Sanatlar Fakültesi kapsamında üniversitelerde verilen 4 yıllık bir lisans bölümüdür.

Bu bölüm sadece özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul etmektedir. Her üniversite kendi sınavını yapmakta ve sınav tarihi ile ilgili duyuruları internet sitelerinde duyurmaktadır.

Müzik Bilimleri Bölümünün Dersleri Neler?

Müzikoloji eğitimi almak ve özel yetenek sınavını başarıyla tamamlamak isteyen aday öğrenciler;

 • Müziğin Tarihsel Evrimi: Rönesans Düşüncesinden Aydınlanma Çağına Düşünce ve Müzik
 • Temel Müzik Kavramları
 • Bilim Perspektifinde Müzik
 • Popüler Müzik Tarihi: Baştan 1960’lara Ses Fiziği: Ses Oluşumu
 • Müziğin Tarihsel Evrimi: Romantizm Fenomeni ve 20. Yüzyıl
 • Müzik Laboratuvarı
 • Piyano
 • Cumhuriyet Dönemi Müzik Siyaseti: Müzik, Kültür ve Toplum
 • Müzik Araştırmalarında Yöntem ve Teknikler
 • Geleneksel Türk Sanat Müziği Kuramları
 • Müzikte Yazılı Anlatım
 • Saha Çalışmasında Ses Kayıt Teknikleri
 • Müzik aleti
En Popüler:  Bilgisayar Programcılığı Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

ve bu durum 4 yıllık eğitim öğretim süreci boyunca diğer birçok benzer dersten sorumlu olacakları anlamına gelir. Tüm bu dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler “Müzik Bilimleri Lisans Diploması” almaya hak kazanır. Bölüm mezunlarına “Müzikolog” unvanı verilmektedir.

Müzik Bilimleri Mezunu Ne Yapar?

Müziğin tarihi ve coğrafyası üzerinde çalışarak müziğe ve müziğin gelişimine katkıda bulunmak. Teknolojinin desteğiyle müzik kültürünü yaşatmak ve geliştirmektir.

Müzik Bilimleri Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Müzikologlar, görev tanımlarının gerektirdiği şekilde müzikle ilgili her türlü çalışmada rol alabilirler. Bu bir araştırma merkezi veya eğitimin verildiği bir kurum olabilir. Veya profesyonel olarak müzikle uğraşan kişileri, grupları veya ekipleri destekleyebilirler.

Tüm bunların dışında ilgili devlet bakanlıklarında ve TRT kuruluşlarında da çalışmak mümkündür. Kamu kurumlarına yerleştirilmek için mezunların Kamu Personeli Seçme Sınavından yani diğer ismiyle KPSS’den alacakları sonuçlar belirleyici olacaktır.

Müzik Bilimleri Bölümü Taban Puanları 2023

Müzik Bilimleri Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 01:53:56’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Müzik Bilimleri Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Müzik Bilimleri Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Müzik Bilimleri Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu