Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Meteoroloji Mühendisliği Nedir?

Meteoroloji, tüm insanlar ve işler için büyük önem taşımaktadır. Hava durumu, insanların günlük yaşamlarında ne yapmak istediklerine karar vermede önemli bir faktördür ve hava, tarım, turizm, ulaşım ve diğer birçok işletme için hayati önem taşımaktadır.

Meteoroloji Mühendisliği Bölümünün amacı, meteoroloji bölümünde aldıkları bilimsel eğitimi profesyonel hayatına aktarabilecek kişiler yetiştirmek ve sektöre kazandırmaktır.

Mühendislik konusunda disiplinli, sorumlu, ilgili ve meraklı olmak Meteoroloji Mühendisliği Bölümü’nü seçmeyi düşünen öğrencilerin temel nitelikleri arasındadır.

Meteoroloji Mühendisliği Bölümünde Eğitim Kaç Yıl?

Meteoroloji Mühendisliği Bölümünde 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS’lik haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Meteoroloji Mühendisliği Bölümünün Dersleri Neler?

Meteoroloji Mühendisliği bölümü öğrencileri, 4 yıllık eğitim hayatlarında temel mühendislik ve polimer alanlarında birçok dersle karşılaşacaklar.

Tercih listesinde Meteoroloji Mühendisliği Bölümü bulunan aday öğrenciler için

  • Güneş ve Yer Işınımı
  • Atmosfer Bilimlerine Giriş
  • Atmosfer Dinamiği
  • Havacılık Meteorolojisi
  • Mühendislik Etiği
  • Hava Analizi ve Tahmini
  • Uzaktan Algılama
  • İklimbilim
  • Olasılık ve İstatistik
  • Lineer Cebir

Özellikle 4 yıl süreyle derslerin çoğundan sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları durumunda “Meteoroloji Mühendisliği Lisans Diploması” alacaklardır. Diplomasını alanlara “Meteoroloji Mühendisi” unvanı verilir.

Meteoroloji Mühendisliği Mezunu Ne Yapar?

Meteoroloji Mühendisliği Bölümü mezunları, uzun ve kısa vadeli hava tahminleri oluşturmak, önemli sektörler ve işler için hava koşulları oluşturmak ve atmosferin kimyasal ve fiziksel yapısını araştırmak için temel görevleridir.

En Popüler:  Fotoğrafçılık ve Kameramanlık (MYO) Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Meteoroloji Mühendisliği Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Meteoroloji istasyonları, Meteoroloji Mühendisliği mezunlarının çalışmayı tercih ettikleri başlıca yerlerdir. Meteoroloji istasyonlarındaki çalışmaları sayesinde ulaştırma, turizm, tarım ve savunma sektörlerine önemli ve destekleyici bilgiler sağlarlar.

Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Taban Puanları 2023

Meteoroloji Mühendisliği Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 00:53:38’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Üniversite Adı Bölüm Puan Türü Kont. Taban Puan Sıralama
İstanbul Teknik Üniversitesi (İstanbul) (Devlet) Meteoroloji Mühendisliği (Örgün) SAY 72 406,02925 93.851
Samsun Üniversitesi (Samsun) (Devlet) Meteoroloji Mühendisliği (Örgün) SAY 47 312,49674 225.581

Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Meteoroloji Mühendisliği Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Meteoroloji Mühendisliği Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu