Mesleki Rehabilitasyon Danışmanı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Mesleki Rehabilitasyon Danışmanı İş Tanımı

Mesleki rehabilitasyon danışmanları, ne zaman işe hazır olduklarını ve ne tür işlerin yeteneklerine ve niteliklerine en uygun olduğunu belirlemek için engelli hastaları ve diğer mesleki zorlukları görüşür ve değerlendirir. Bu profesyoneller, işbirlikçi bir ekip ortamının bir parçası olarak engelli insanlarla çalışmak için her türlü danışma merkezi ve tıbbi tesisler tarafından işe alınır. Dava yöneticilerine ve program koordinatörlerine rapor verirler. Mesleki rehabilitasyon danışmanları öncelikle gündüz saatlerinde tam zamanlı, yarı zamanlı veya bağımsız yüklenici bazında çalışır. Mesleki rehabilitasyon danışmanlarının düzenli görevlerinin bir parçası olarak tıbbi tesislere, grup evlerine ve bireysel hasta evlerine seyahat etmeleri yaygındır.

Mesleki Rehabilitasyon Danışmanı Görevleri ve Sorumlulukları

Rehabilitasyon merkezleri, grup evleri, bireysel hastalar ve danışmanlık tesisleri çeşitli günlük görevleri yerine getirmek için mesleki rehabilitasyon danışmanları kiralar. Fakat bu temel temel görevler tüm işveren ve tesis türleri için aynıdır:

Hastaları Değerlendirin

Mesleki rehabilitasyon danışmanları, yarı zamanlı veya tam zamanlı çalışmaya ne zaman başlamaya hazır olduklarını belirleyerek, hastaların işgücü için becerilerini ve yaşayabilirliğini değerlendirir.

İstihdam Potansiyelini Değerlendirin

Mesleki rehabilitasyon danışmanları, her hasta için en uygun istihdam türlerini belirlemek için hasta niteliklerini, güçlü ve zayıf yönlerini değerlendirir.

Hasta Bilgilerini Kaydetme

Mesleki rehabilitasyon danışmanları hasta dosyalarına notlar ekler ve hastalarla her seanstan sonra kayıtları yeni bilgilerle güncel tutar.

Danışman Hastalar

Mesleki rehabilitasyon danışmanları, engelli kişilere ve diğer istihdam zorluklarına grup ve bireysel iş danışmanlığı sağlar.

Tasarım İş Planları

Mesleki rehabilitasyon danışmanları, hastalara istihdam hedeflerine ulaşmalarına ve istedikleri yaşam tarzlarını sürdürmeleri için ihtiyaç duydukları geliri elde etmelerine yardımcı olacak iş planları oluşturur.

En Popüler:  Veritabanı Programcısı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Sigorta Raporlarını Yazma

Mesleki rehabilitasyon danışmanları, sigorta şirketlerine devam eden hasta ilerlemesini ve durumlarındaki değişiklikleri not etmek için raporlar ve takip raporları yazarlar.

Araştırma Eğitim Programları

Mesleki rehabilitasyon danışmanları hastalar için yeni iş yetenekleri ve nitelikleri geliştirmelerine yardımcı olacak uygun eğitim programları bulurlar.

Mesleki Rehabilitasyon Danışmanı Nasıl Olunur?

Mesleki rehabilitasyon danışmanları, insanları istedikleri kariyerlere yönlendiren ve karşılaşmaları gereken zorlukları anlamalarına ve üstesinden gelmelerine yardımcı olan hasta dinleyicileri ve danışmanlarıdır. İşverenler aşağıdaki yeteneklere sahip mesleki rehabilitasyon danışmanları işe alır:

  • Kritik düşünce – Mesleki rehabilitasyon danışmanları, analitik yeteneklerini ve eleştirel düşünme becerilerini tarafsız hasta değerlendirmeleri ve değerlendirmeleri yapmak için kullanırlar.
  • Kişilerarası yetenekleri – Mesleki rehabilitasyon danışmanları hastaları rahatlatır ve kariyer hedefleri hakkında iyi bir kişilerarası beceri gerektiren açılmalarına yardımcı olur.
  • İletişim yetenekleri – Mesleki rehabilitasyon danışmanları, raporları doldurmak ve hastalarla etkili bir şekilde konuşmak için iyi sözlü ve yazılı iletişim becerilerine sahip olmalıdır
  • Araştırma yetenekleri – Mesleki rehabilitasyon danışmanları hastaların eğitim programları ve iş fırsatları bulmalarına yardımcı olduğundan, güçlü araştırma yetenekleri bu kariyerin önemli bir bileşenidir
  • Bilgisayar yetenekleri – Mesleki rehabilitasyon danışmanları, hasta dosyalarına bilgi girmek, sigorta formlarını doldurmak ve araştırma yapmak için bilgisayar becerilerini kullanırlar.

Mesleki Rehabilitasyon Danışmanı Eğitim ve Öğretim Süreci

Birçok işveren, mesleki rehabilitasyon danışmanlarının rehabilitasyon danışmanlığı veya ilgili bir çalışma alanında yüksek lisans derecesine sahip olmasını gerektirir. Bazı işverenler için, geçmiş iş deneyimine ek olarak bir lisans derecesi bir yüksek lisans derecesi ile değiştirilebilir.

Mesleki rehabilitasyon danışmanları, yeni hastalardan mevcut hastalara ve rehabilitasyon protokollerine aşina olmaları için eğitim alırlar. Genellikle bu eğitim süresi işverene bağlı olarak bir veya daha fazla hafta sürer. Eğitim sırasında, mesleki rehabilitasyon danışmanları grup danışmanlığı oturumlarına katılacak, hasta kayıtlarını gözden geçirecek ve bir program koordinatörü veya vaka yöneticisi ile yakın çalışacaktır.

En Popüler:  Ziraat Mühendisi İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Mesleki Rehabilitasyon Danışmanı Maaşı ve 2023 Yıllık Kazancı

Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) tarafından derlenen kariyer verilerine göre rehabilitasyon danışmanları ortalama 49,670 TL maaş almaktadır. Mesleki rehabilitasyon danışmanları, engelli insanlara bağımsız yaşamalarına yardımcı olan rehabilitasyon danışmanlarıyla aynı iş görevlerini yerine getirmektedir. Fakat vurguları istihdam üzerinedir. MİB, 2019 yılında rehabilitasyon danışmanları için yaklaşık 120.000 iş bulunduğunu ve bu sayının 2029’a kadar %13 artacağını gösteren projeler olduğunu gösteriyor. Bu sayı, ortalama ulusal iş büyüme oranından daha hızlı artıyor.

Tam zamanlı çalışan mesleki rehabilitasyon danışmanları işverenlerin çoğundan sağlık sigortası almaktadır. Bu faydalar genellikle hayat sigortası, dişçilik ve görme kapsamını içerir. Tam zamanlı çalışanlara tatil ve hastalık günleri de verilmektedir. Part Time çalışanlar genellikle fayda almazlar ve bağımsız yükleniciler serbest olarak çalıştıkları için hiçbir fayda elde etmezler.

Kariyer, İş ve İstihdam Kaynakları

Bu kariyer yolunda başarılı olmak isteyen mesleki rehabilitasyon danışmanları için iş fırsatları bulmak, iş stratejileri öğrenmek ve diğer kaynakları keşfetmek için bu kitapları ve web sitelerini kullanın:

Rehabilitasyon Danışmanlığının Profesyonel Uygulaması – Bu ders kitabı, etkili danışmanlık stratejileri ve işlerini gerçekleştirmek için gerçek dünya yaklaşımları öğrenmek isteyen mesleki rehabilitasyon danışmanları için yararlı bir rehberdir

Amerikan Rehabilitasyon Danışma Derneği – Bu site endüstri haber güncellemeleri, gelecek konferanslar hakkında bilgi ve her türlü rehabilitasyon danışmanı için araştırma kaynakları sağlamak üzere tasarlanmıştır

Şiddetli Engellilik El Kitabı: Rehabilitasyon Danışmanları, Diğer Mesleki Uygulayıcılar ve Yardımcı Sağlık Profesyonelleri İçin Bir Metin – Mesleki rehabilitasyon danışmanları bu rehberde engelli hastalara yardımcı olacak stratejiler ve ipuçları bulacaktır.

İş Gelişimini Demilstirmek: Engelliler İçin İş Geliştirme Alanına Dayalı Yaklaşımlar – Bu kitap mesleki rehabilitasyon uzmanları için işyerinde yararlı stratejiler ve engellilerin kişisel kariyer hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmakla görevli profesyoneller için yararlı ipuçları içermektedir.

Mesleki Rehabilitasyon Danışmanı ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

  • Mesleki Rehabilitasyon Danışmanı
  • Rehabilitasyon Danışmanı
  • Aile Danışmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu