Merkezi Tedarik Teknisyeni Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir merkezi tedarik teknisyeninin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir merkezi tedarik teknisyeni olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Merkezi tedarik teknisyenleri, şirketlerinin merkez deposunu günlük operasyonları desteklemek için gereken malzeme ve malzemelerle dolu tutmaktan sorumludur. Genellikle, büyük veya ağır eşyaları depo ile şirket içindeki diğer yerler arasında taşımalarına yardımcı olan diğer teknisyenlerden oluşan bir ekiple çalışırlar.

Merkezi tedarik teknisyenleri ayrıntılı talimatları okuyabilmeli ve karmaşık prosedürleri doğru bir şekilde uygulayabilmelidir. Ayrıca denetçiler, yöneticiler ve diğer çalışanlarla etkili bir şekilde iletişim kurmak için güçlü kişilerarası becerilere ihtiyaçları vardır.

Merkezi Tedarik Teknisyenliği Sorumlulukları ve Görevleri

Merkezi tedarik teknisyenleri, aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Ofis malzemeleri veya bilgisayar ekipmanı gibi öğelerin alınması, depolanması ve verilmesi dahil olmak üzere envanter yönetimi gerçekleştirin
 • Zeminleri süpürerek, rafların tozunu alarak veya pencereleri temizleyerek temiz ve düzenli bir çalışma ortamı sağlamak
 • Mobilya ve ekipman gibi büyük kalemlerin envanterini, yeni ürünlerin teslimatlarını alarak, belirlenen alanlarda depolayarak ve kullanıcılara vererek yönetmek
 • Yeni ürünler sipariş ederek veya tükenen malzemeleri yeniden stoklayarak bir departmanın veya organizasyonun malzemelerini yenilemek
 • Her zaman doğru miktarda envanterin mevcut olduğundan emin olmak için kullanım kalıplarına, fiyatlandırma değişikliklerine ve diğer faktörlere göre sarf malzemeleri sipariş etme
 • Raflar, dolaplar, dolaplar, çekmeceler veya garajlar dahil olmak üzere depolama alanlarındaki tüm malzeme ve ekipmanın envanter kayıtlarının tutulması
 • Sarf malzemelerinin uygun şekilde envantere alındığından ve depolandığından emin olmak için envanter denetimlerine yardımcı olmak
 • Tedarikçilerden ürün sevkiyatlarının alınması ve belirlenen depolama alanlarına teslim edilmesi
 • Bir kuruluş tarafından kullanılan tüm ofis malzemeleri ve ekipmanları için satın alma siparişleri ve faturalar gibi envanter kayıtlarını düzenlemek ve sürdürmek

Merkezi Tedarik Teknisyeni Maaşı Ne Kadar?

Merkezi tedarik teknisyenlerinin maaşları, eğitim ve deneyim düzeylerine, şirket büyüklüğüne ve bulunduğu şehre göre değişmektedir. Ayrıca fazla mesai şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 45.811$ (22.00 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 16.000 TL (32.60 TL/saat)

Merkezi tedarik teknisyenlerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Merkezi tedarik teknisyenlerine olan talep, üretim tesislerinde maliyetleri düşürme ve verimliliği artırma ihtiyacından kaynaklanacak. Depolarda ve sevkiyat ve teslim alma alanlarında depolanan envanter miktarını azaltarak şirketlerin operasyonlarını düzene koymalarına yardımcı olmak için merkezi tedarik teknisyenlerine ihtiyaç duyulacaktır.

En Popüler:  Dizel Mühendisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Merkezi Tedarik Teknisyeni İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Merkezi tedarik teknisyenlerinin genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Giriş seviyesi merkezi tedarik teknisyenlerinin genel olarak lise diplomasına veya belgesine sahip olmaları gerekir. Bazı işverenler, tedarik zinciri yönetimi veya lojistik alanında bazı üniversite kurslarını tamamlamış adayları tercih edebilir.

Kariyerlerini ilerletmek isteyenler, tedarik zinciri yönetimi veya lojistik alanında lisans mezuniyeti alabilirler. Bu programlar genel olarak işletme, muhasebe, ekonomi, istatistik, matematik ve bilgisayar bilimi derslerini içerir.

Antrenman tecrübesi: Merkezi tedarik teknisyenleri genellikle amirlerinden veya diğer deneyimli teknisyenlerden iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, teknisyenin şirketin envanter ve sarf malzemelerini düzenli ve kullanılabilir durumda tutmak için kullandığı belirli prosedürleri ve yöntemleri öğrenmesine yardımcı olur.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar, genellikle bir merkezi tedarik teknisyeni olarak şart değildir. Bununla birlikte, sertifikalar, iş başvurusunda bulunurken sizi daha rekabetçi bir aday haline getirebilir.

Merkezi Tedarik Teknisyeni Olmak İçin Gerekli Beceriler

Merkezi tedarik teknisyenleri başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

Envanter yönetimi: Envanter yönetimi, bir şirketin elinde bulunan malzemeleri ve malzemeleri takip etme ve organize etme yeteneğidir. Merkezi tedarik teknisyenleri, bir şirketin tedarik odasındaki sarf malzemelerini takip etmek için envanter yönetimi becerilerini kullanır. Bu durum neyin stokta olduğunu ve neyin sipariş edildiğini bilmeyi içerir.

İletişim: İletişim, sözlü veya sözsüz yöntemlerle bilgi alışverişi yapma eylemidir. Merkezi tedarik teknisyenleri, iş arkadaşları, müşteriler ve yöneticilerle etkileşim kurmak için iletişim becerilerini kullanır. Ayrıca teknik süreçleri müşterilere açıklamak ve diğer teknisyenlere iş görevlerini öğretmek için iletişim becerilerini kullanırlar.

Problem çözme: Problem çözme becerileri, sorunları tanımlamanıza ve çözmenize olanak tanır. Bir tedarik teknisyeni olarak, bir malzeme odasının bakımından sorumlu olabilirsiniz. Bu durum odanın envanteriyle ilgili sorunları belirlemeniz ve çözmeniz gerekebileceği anlamına gelir. Mesela bir ürün eksikse, yenisini bulmanız veya ürünü bulmanız ve uygun yere iade etmeniz gerekebilir.

Organizasyon: Organizasyon, tedarik teknisyenlerinin işlerinde daha verimli olmalarına yardımcı olabilecek başka bir beceridir. Merkezi tedarik teknisyenleri çoğu zaman birçok farklı öğe ve malzemeyi takip etmek zorundadır ve bunları düzgün bir şekilde organize edebilmek, ihtiyaç duydukları öğeleri hızlı bir şekilde bulmalarına yardımcı olabilir. Bu ayrıca, sahip oldukları öğeleri aramak zorunda kalmadan zaman kazanmalarına da yardımcı olabilir.

Bilgisayar yetenekleri: Envanteri izlemek, veri girmek ve diğer görevleri tamamlamak için bilgisayarları kullandıklarından, tedarik teknisyenleri için bilgisayar becerileri çok önemlidir. Bilgisayar becerileri, yazılım programları bilgisini, yazma hızı ve doğruluğu ile daha verimli çalışmanıza yardımcı olabilecek diğer becerileri içerebilir.

En Popüler:  İş Geliştirme Danışmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Merkezi Tedarik Teknisyeni Çalışma Şartları Nasıl?

Merkezi tedarik teknisyenleri hastanelerde, tıbbi kliniklerde ve diğer sağlık tesislerinde çalışır. Genellikle gündüz vardiyasında çalışırlar. Fakat tesisin ihtiyaçlarına bağlı olarak akşamları, geceleri veya hafta sonları çalışmaları gerekebilir. Ayrıca çağrıda olabilirler, yani her an çalışmaya hazır olmaları gerekir. Merkezi tedarik teknisyenleri genellikle iyi aydınlatılmış, temiz ve havalandırılmış alanlarda çalışır. Bulaşıcı hastalıklara ve temizleme solüsyonları ve sterilizasyon ajanları gibi tehlikeli maddelere maruz kalabilirler. Bu maruziyetlerden korunmak için eldiven, önlük, maske gibi önlemler almalıdırlar.

Merkezi Tedarik Teknisyeni İçin Mesleki Gelişme

İşte Merkezi Tedarik Teknisyenlerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Merkezi Tedarik Teknisyenlerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Otomasyonun Büyümesi

Otomasyonun büyümesi, bildiğimiz şekliyle işgücünü hızla değiştiren bir trend. Makineler daha karmaşık hale geldikçe, bir zamanlar onlar için çok karmaşık olduğu düşünülen görevleri yapabilirler. Bu durum bu makineleri kurabilen ve bakımını yapabilen profesyonellere olan talebin artmasına neden oldu.

Merkezi tedarik teknisyenleri, otomatik sistemleri kurmak ve sürdürmek için gerekli becerilere sahip olduklarından, bu trendden yararlanmak için benzersiz bir konumdadır. En son teknolojilerden haberdar olarak, şirketlerinin mümkün olan en verimli ve etkili makineleri kullanmasını sağlayabilirler.

Tedarik Zinciri ve Lojistik Profesyonelleri Arasında İşbirliği

İşletmeler büyümeye ve genişlemeye devam ettikçe, tedarik zinciri ve lojistik arasındaki boşluğu doldurabilecek profesyonelleri giderek daha fazla arıyorlar. Bu durum ürünlerin zamanında ve doğru miktarlarda teslim edilmesini sağlamak için merkezi tedarik teknisyenlerinin her iki departmanla birlikte çalışması gerekeceği anlamına gelir.

Bu alanda başarılı olmak için, merkezi tedarik teknisyenlerinin işin her iki tarafını da tanıması ve ilgili tüm taraflarla etkin bir şekilde iletişim kurabilmesi gerekecektir. Ayrıca envanteri yönetebilmeleri ve gönderileri takip edebilmeleri gerekecek.

Sürdürülebilirliğe Odaklanma

İşletmeler çevreye daha duyarlı hale geldikçe, sürdürülebilirliğe daha fazla odaklanıyorlar. Bu durum malzemeleri geri dönüştürerek, enerji kullanımını azaltarak ve geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış ürünler satın alarak karbon ayak izlerini azaltmanın yollarını aradıkları anlamına geliyor.

Merkezi tedarik teknisyenleri, bu standartları karşılamak için ihtiyaç duydukları ürünleri sağlayarak işletmelerin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmada kilit bir rol oynayabilir. Ayrıca, çalışanları sürdürülebilirliğin önemi ve başarısına nasıl katkıda bulunabilecekleri konusunda eğitmeye de yardımcı olabilirler.

Merkezi Tedarik Teknisyeni Nasıl Olunur?

Merkezi tedarik teknisyenleri, kariyer yolları söz konusu olduğunda birçok seçeneğe sahiptir. Sırada yükselebilir ve bir süpervizör veya yönetici olabilirler veya belirli bir tedarik zinciri yönetimi alanında uzmanlaşabilirler. Ayrıca pazarlama veya insan kaynakları gibi diğer iş alanlarına da geçebilirler.

Merkezi tedarik teknisyenleri, tedarik zinciri yönetimindeki en son trendler konusunda güncel kalmalıdır. Ayrıca, müşterilerinin bunlarla ilgili sorularını yanıtlayabilmeleri için şirketlerinin sattığı ürünlere aşina olmaları gerekir.

Kariyer ve İş İmkanları

Merkezi tedarik teknisyenleri, merkezi tedarik teknisyenlerinin çalışmalarını denetleyen merkezi tedarik koordinatörleri haline gelebilirler. Ayrıca cerrahi teknoloji uzmanı olmak için ilerleyebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu