Mekanik Teknisyeni Nedir? Maaşları Ne Kadar? – 2023

Mekanik Teknisyeni Nedir?

Makine Mühendisliği Teknisyenleri olarak da bilinen Mekanik Teknisyenleri, Makine Mühendislerine ürün, makine ve ekipmanların tasarlanması, test edilmesi, mükemmelleştirilmesi ve bakımında yardımcı olur. Makine Teknisyenleri makinelerinin giriş ve çıkışlarını bilmekle yükümlüdür. Mekanik Teknisyenler genellikle nakliye, endüstriyel, elektrik ve imalat makinelerinde çalışırlar. Bu çeşitlilik göz önüne alındığında, Mekanik Teknisyenler çok çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır.

Mekanik Teknisyen görevi genel, giriş seviyesi bir konumdur. Alanında deneyim kazandıkça bir avuç uzmanlık seçeneği vardır. Bunlar arasında Makine Mühendisi Teknisyeni, Elektromekanik Teknisyeni ve Endüstriyel-Mekanik Teknisyeni bulunmaktadır. Bir Mekanik Teknisyen genellikle bu daha uzman Teknisyenlerin görevleri ile örtüşen görevleri yerine getirir. Bu özellikle küçük şirketlerde geçerlidir. Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre Mekanik Teknisyenlere olan talebin 2025 yılına kadar %2 artması bekleniyor.

Makine Teknisyeninin Görevleri ve Sorumlulukları

Makine bakım hedeflerine ulaşmak için, bir Mekanik Teknisyeni çeşitli görevleri yerine getirir. Aşağıdaki temel Mekanik Teknisyeni görev ve sorumlulukları listesini derlerken kullandığımız Mekanik Teknisyen iş açılışlarını analiz etmek için iş kurullarını inceledik.

Tamir ve Bakım Makinaları

Makine Teknisyeni, bir makine arızalanmaya başladığında ilk aranır. Sorunu teşhis etmekten ve ilgili onarımları yapmaktan sorumludurlar. Ayrıca rutin bakımdan da sorumludurlar. Bunlar kelimenin tam anlamıyla bir makinenin çalışmasını sağlayan yağdır.

Makine Kesinti Sürelerini Önlemek için Önleyici Tedbirler Tasarlayın

Gerçeklemeden sonra arızaların onarılmasına ek olarak Mekanik Teknisyenler ilk etapta arızaları önleyen bakım planlarını tasarlamaktan sorumludur. Ayrıca işyeri güvenlik yasalarına uygun güvenlik planları hazırlamaktan da sorumludurlar. Bir Mekanik Teknisyeni bu görevi ne kadar iyi yaparsa, işverenleri onarım maliyetlerinden o kadar fazla tasarruf sağlar.

En Popüler:  Sosyal Hizmet Görevlisi İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Elektrik Kontrollerinde Sorun Giderme

Elektronik olarak kontrol edilen makineler verimlilik için mükemmeldir. Fakat bozulduklarında kabus olabilirler. Mekanik Teknisyeni’nin görevlerinden biri, elektrik kontrolleriyle ilgili sorunları gidermektir. Bu tür görevlere ilgi duyanlar genellikle Elektromekanik Teknisyenler olmaya devam ederler.

Makine Servis Geçmişinin Titiz Kayıtlarını Tutun

Bu teknik olmayan görev, Mekanik Teknisyenin işinin en önemli yönlerinden biridir. Bu verileri gelecekteki sorunları teşhis etmek ve ele almak için kullanmak için titiz bir hizmet geçmişi tutmaları gerekir. Titizlikle hizmet geçmişi bir şirketin zamandan ve paradan tasarruf etmesini sağlayabilir. Bu kayıtlar genellikle bir e-tabloda tutulduğundan, e-tablo yazılımında yeterlilik bir zorunluluktur.

Makine Test Sonuçlarını Analiz Edin ve Şirket Şartnamelerine Uygun Ayarlamalar Yapın

Bazen bir makinenin büyük bir onarımdan ziyade küçük bir ayarlamaya ihtiyacı vardır. Her bir makinenin en iyi performansta çalıştığından emin olmak için tanılama testleri yapmak ve ayarlamalar yapmak Mekanik Teknisyenin sorumluluğundadır. Bu genellikle tanılama yazılımı ve karmaşık problem çözme becerilerini içerir.

Mekanik Teknisyeni Olmak İçin Gereken Beceriler ve Özellikler

Mekanik Teknisyen, elleri ile çalışmayı seven ancak gerektiğinde zihinleriyle çalışabilen kişidir. Bazı görevler el emeği gerektirirken, diğerleri verileri analiz etmeyi ve yorumlamayı gerektirir. Başarılı bir Mekanik Teknisyeni olmak hem teknik hem de teknik olmayan yetenekleri gerektirir. Mekanik Teknisyenlerin iş tanımlarını analizimizde en çok bulduğumuz temel ve ileri beceriler aşağıdadır.

Ana beceriler: Aşağıdaki maddeler Mekanik Teknisyen adayları için bir gereklilik olarak hemen hemen her işveren tarafından listelenen temel becerilerdir.

 • Makine ile ilgili matematik bilgisi
 • Makineler ve araçlar hakkında bilgi
 • Kalite Kontrol Analizi
 • Operasyon izleme
 • Kritik düşünce
 • Karmaşık problem çözme
 • Analitik beceri
 • Yazılı ve sözlü iletişim becerileri

Gelişmiş Beceriler: Bunlar Mekanik Teknisyen olarak iş bulmanız gerekmeyebilecek ileri düzey becerilerdir. Fakat araştırdığımız işverenler tarafından tercih edildiği şekilde listeleniyoruz.

 • İşbirlikçi, hızlı tempolu bir ortamda başarılı olma yeteneği
 • Kendini motive edebilme
 • Bağımsız çalışma ve öğrenme becerisi
En Popüler:  Yapısal Kaynakçı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Ticaret Araçları: Mekanik Teknisyenlerin makineler üzerinde çalıştıkları göz önüne alındığında, görevlerini yerine getirirken kullandıkları çeşitli araçlar vardır:

 • Tornavidalar
 • Amplifikatörler
 • Gaz kaynağı veya kesme aparatı
 • Güç Öğütücüler

Makine Teknisyeni Maaşı

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre Mekanik Teknisyenler için ortalama maaş 53.910 TL’dir. En yüksek kazanan kesim 81.010 liradan fazla kazanırken, en düşük kazanan gelir 33.830 liradan az kazanıyor.

Mekanik Teknisyeni Kaynakları

Kariyer yolunu daha fazla keşfetmek mi istiyorsunuz? Öyleyse, derlediğimiz bu kaynak listesine göz atın.

İnternetteki Bilgi Kaynakları

PopularMechanics.com – 1902 yılında kurulan Popular Mechanics, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en eski dergilerden biridir. Dijital çağda alakalı kalmak için, mekanik dünyanın tüm yönlerini kapsayan bir blog tutuyorlar.

MechanicsHub.com – Bu dizel mekanik alımı konusunda uzmanlaşmış bir işe alım şirketi blogudur. Otomotiv makinelerinde uzmanlaşmayı düşünenler için iyi bir kaynak olabilir.

Endüstri Grupları

Amerikan Makine Mühendisleri Derneği – Amerikan Makine Mühendisleri Derneği, 1880 yılında kuruldu ve bu da onu ülkenin en eski profesyonel kuruluşlarından biri haline getiriyor. O zamandan beri 150’den fazla ülkede 130.000’den fazla üyeye ulaştı.

Ekipman Yönetimi Profesyonelleri Derneği – Ekipman Yönetimi Profesyonelleri Derneği, ağır makine üzerinde çalışan veya çalışan makineler için profesyonel bir kuruluştur. Mekanik Teknisyenler için mükemmel bir profesyonel kaynaktır.

Kitap Kaynakları

Mekanik Teknisyen El Kitabı – Maurice J. Webb tarafından yazılan bu kitap, Mekanik Teknisyenler için kapsamlı bir kaynaktır. Teknik bilgilerini geliştirmek isteyen Mekanik Teknisyenler için harika bir kitap.

Mekanik Teknisyeni ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

 • Mekanik teknisyen
 • Elektrik teknisyeni
 • Zemin Teknisyeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu