Medya Yönetmeni Nedir? Maaşları Ne Kadar? – 2023

Medya Yönetmeni Nedir?

Medya Direktörleri en ikonik reklamların ardındaki beyinler. Bir reklam kampanyası oluşturmak ve uygulamakla ilgili tüm aşamalardan sorumludurlar. Bu süreç birçok görevi içerir ve Medya Direktörleri işlerini yapmak için benzersiz bir beceri karışımı gerektirir.

Medya Direktörünün görevi üst düzey bir yönetim pozisyonudur. İşverenler genellikle İşletme, Pazarlama, Reklamcılık veya alakalı bir alanda lisans derecesine sahip adaylar ister. İşverenler ayrıca en az iki yıllık pazarlama tecrübesi olan ve tercihen yönetimsel görevi olan adayları tercih ederler. Medya Direktörleri genellikle bir ofis ortamında çalışırlar. Fakat işlerinin bir kısmı müşterilerle buluşmak için yer dışında gitmeyi içerebilir. Doğrudan bir şirket tarafından istihdam edilebilirler veya bir pazarlama danışmanlık firmasında çalışabilirler. Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre Medya Direktörlerini de içeren Reklam, Tanıtım ve Pazarlama Yöneticilerine yönelik talebin 2025 yılına kadar %9 oranında artması bekleniyor.

Medya Direktörü Görevleri ve Sorumlulukları

Medya Direktörleri bir reklam kampanyasının “patronu” dur. Görevleri, bir kampanyanın bileşenlerini hazırlamak, kampanyayı başlatmak ve kampanyanın sonuçlarını ölçmekle ilgili her şeyi ve her şeyi içerir. Aşağıdaki liste Medya Yöneticileri için en yaygın olan temel görev ve sorumluluklardan oluşmaktadır.

Müşteri İhtiyaçlarını Belirleme ve Ekleme

Medya Direktörleri zamanlarının önemli bir kısmını müşteriler ve potansiyel müşterilerle geçirirler. Bu toplantılar sırasında müşterinin ihtiyaçlarını belirledikleri yer olur ve daha sonra bu ihtiyaçları ekiplerine aktarırlar. Bu durum kavramsal fikirlerden somut görevler oluşturmayı ve bunları uygun ekip üyelerine devretmeyi içerir.

Pazarlama Planları Oluşturma, Bakımını Yapma ve Analiz Etme

Pazarlama planı müşterinin ihtiyaçlarına hizmet Bu çıktılar oluşturmak için bir oyun kitabı. Medya Direktörleri bir pazarlama kampanyasının stratejik vizyonunu oluşturur ve daha sonra bu vizyonun gerçekleşmesi için ne yapılması gerektiğini ve kim tarafından yapılması gerektiğini anlamak için Pazarlama Proje Yöneticileri ile birlikte çalışırlar.

Müşteri İlişkileri Oluşturma ve Sürdürme

Medya Direktörleri genel olarak mevcut müşteriler ve potansiyel müşteriler arasındaki irtibattır. Müşteri endişelerini yönetmek için iyi iletişim becerilerine sahip olmalılar ve müzakere becerilerini yeni müşterilerle pazarlık yapmak için kullanmalılar.

En Popüler:  Kat Danışmanı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Sektör Trendlerini Takip Edin

Pazarlama hızla değişen bir endüstridir. Medya Direktörleri, özellikle yeni dağıtım kanalları ile ilgili olarak mevcut trendlerin üstünde kalmak zorundadır. Bu durum tüm sosyal medya platformlarını araştırmayı ve her birinin bir müşterinin ihtiyaçlarını karşılama bağlamında nasıl kullanılabileceğini anlamayı içerir.

Belirli Bir Kampanyaya Katılan Tüm Tarafları Yönetin

Strateji uzmanı ve satış elemanının yanı sıra Medya Direktörü de liderdir. Tüm görevlerin devredilmesinden ve tüm kararların alınmasından ve ayrıca tüm çıktıların zamanında ve bütçede tamamlanmasını sağlamaktan sorumludurlar.

Medya Yönetmeni Olmak İçin Gereken Beceriler ve Özellikler

Medya Direktörlerinin görevlerini yerine getirebilmeleri için bir çamaşır yıkama listesi listesi olmalıdır. Her şeyden önce liderler. Medya Direktörleri, bir pazarlama kampanyasına dahil olan tüm kişilere görev devretmek ve daha sonra müşteri teslimatlarının zamanında tamamlanmasını sağlamaktan sorumludur. İkincisi, Medya Direktörleri stratejisttir. Büyük resim açısından düşünebilen. Fakat bir stratejinin dakika detaylarına da odaklanabilecek stratejik düşünürler olmalıdırlar. Aşağıdaki beceriler Medya Direktörlerinin sahip olması gereken en önemli becerilerdir.

Liderlik özellikleri: Pazarlama Direktörleri sadece bir kampanyanın stratejik vizyonunu geliştirmekle sorumlu değildir. Ayrıca vizyonlarını gerçeğe dönüştürmek için takımlarına görev devretmekten de sorumludurlar. Medya Direktörleri, liderlik becerilerini her görev için doğru insanları tanımak ve takımlarını üretimi en üst düzeye çıkaracak şekilde motive etmek için sürekli olarak kullanıyorlar.

Müzakere Becerileri: Medya Direktörleri müşteri ilişkilerini kurmaktan ve sürdürmekten sorumludur ve bunun büyük bir kısmı müzakere sürecidir. Medya Direktörleri, potansiyel bir müşterinin ihtiyaçlarını belirlediklerinde müzakere becerilerini kullanırlar ve daha sonra bu ihtiyaçlara dayalı bir teklif hazırlarlar.

Analitik beceri: Medya Direktörleri, veri odaklı pazarlama planları oluşturmak için analitik yeteneklere ihtiyaç duyar. Bu beceri setini, bir kampanya için Temel Performans Göstergelerine karar verirken ve kampanya sonuçlarını anlarken kullanırlar.

Stratejik Düşünme Olmak İçin Gereken Beceriler ve Özellikler: Tüm bu beceriler hayati olmakla birlikte, Medya Direktörleri en çok stratejik düşünme becerilerini benimser. Herhangi bir pazarlama kampanyasının stratejisi söz konusu olduğunda nihayetinde karar alıcıdırlar. İyi bir stratejik düşünür olmanın bir parçası, bilgiyi hızlı bir şekilde işleyebilmek ve söz konusu bilgilere dayanarak sağlıklı kararlar alabilmek anlamına gelir.

En Popüler:  Finans Sorumlusu İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Kendi Kendine Öğrenme Becerileri: Büyük Medya Direktörlerini ortalama Medya Direktörlerinden ayıran şey, özellikle pazarlama söz konusu olduğunda öğrenme tutkusudur. İnternet çağında, her hafta sıcak bir yeni pazarlama aracı, platformu veya stratejisi var gibi görünüyor. Medya Direktörleri yeni platformları kendi başlarına öğrenme ve öğrendiklerini çalışmalarına uygulama becerisine ve istekliliğine sahip olmalıdır.

Medya Direktörü Maaşları

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre Medya Direktörlerini de içeren Reklam ve Tanıtım Yöneticileri için ortalama maaşı 95.000 TL’dir. En yüksek kazanan kesim 187.000 liranın üzerindeyken en düşük kazanan kesim 52.400 liranın altında.

Medya Yönetmeni Profesyonel Gereksinimleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Lisans derecesi Medya Yönetmenleri için standart eğitim seviyesidir. Çoğu Medya Yöneticisinin Lisansları Pazarlama, Reklamcılık, İşletme veya ilgili bir alandadır. Tüm bu disiplinler, Medya Direktörlerinin işlerini yapmak için kullandığı pazarlama ve iş ilkelerini öğretir.

Bazı işverenler, özellikle rekabet gücü yüksek bölgelerdekiler, Pazarlama alanında yüksek lisans derecesi ile İşletme Yüksek Lisansı olan adayları işe almayı tercih ederler.

Medya Yönetmeni Kaynakları

Medya Direktörü olarak iş veya Medya Direktörü olarak hayat bulmanın ne olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdaki kaynak listemize göz atın.

İletişim Medya Yönetimi DerneğiCMMA 70 yılı aşkın bir süredir faaliyettedir ve bu da onu medya profesyonelleri için en eski profesyonel kuruluşlardan biri yapmaktadır. Yıllık ulusal konferansın yanı sıra yıl boyunca bölgesel, yerel ve sanal konferanslar düzenliyorlar.

Amerikan Pazarlama Derneği – AMA, Amerika’daki Pazarlamacılar için en büyük profesyonel kuruluşlardan biridir. AMA’nın blogu, Medya Direktörleri için en son pazarlama trendlerini güncel tutmak için mükemmel bir kaynaktır.

Hubspot.com – Hubspot, Blogosphere’deki en güvenilir pazarlama yayınlarından biridir. Pazarlama konuları yelpazesini kapsayan gönderilerle düzenli olarak güncellenir.

ContentMarketingInstitute.com – Bu pazarlama blogu özellikle içerik pazarlamasına odaklanmaktadır. İpuçları, püf noktaları ve endüstri trendleri ile düzenli olarak güncellenir.

MarketingProfs.com – Bu blog, okuyucularına muazzam değer sağladıklarını gösteren 600.000’den fazla abonenin e-posta listesine sahiptir. Dijital kurslar ve seminerler gibi birinci sınıf materyaller de sunuyorlar.

Medya Yönetmeni ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

  • Medya Yönetmeni
  • Pazarlama Direktörü
  • İletişim Direktörü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu