Medya Danışmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir medya danışmanının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir medya danışmanı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Medya danışmanları, müşterileri adına medya kampanyalarının planlanmasından ve yürütülmesinden sorumludur. Küçük işletmelerden büyük şirketlere kadar çeşitli şirketlerle çalışarak, hedef kitlelerine en iyi şekilde ulaşacak mesajlar oluşturmalarına ve stratejiler planlamalarına yardımcı olurlar.

Medya danışmanlarından, müşterilerinin medya kampanyalarının günlük operasyonlarını yönetmeye yardımcı olmaları da istenebilir. Bu durum içerik oluşturma, sosyal medya gönderilerini veya blog güncellemelerini planlama, analiz verilerini izleme vb. gibi şeyleri içerebilir.

Medya Danışmanı Sorumlulukları ve Görevleri

Medya danışmanları, genel olarak aşağıdakileri içerebilen geniş bir sorumluluk yelpazesine sahiptir:

 • Hangi medyanın kullanılacağını ve bunların en iyi nasıl kullanılacağını seçmek de dahil olmak üzere uygun medya stratejisi konusunda müşterilere tavsiyelerde bulunmak
 • Televizyon, radyo, gazete, dergi ve internet gibi çeşitli medya türlerinin nasıl etkin bir şekilde kullanılacağı konusunda müşterilere danışmak
 • Reklam, halkla ilişkiler, doğrudan posta, internet pazarlaması ve diğer taktikleri içeren pazarlama kampanyaları tasarlamak
 • Müşterilerin iş hedeflerine ve hedeflerine uygun bir iletişim stratejisi geliştirmelerine yardımcı olmak
 • Logolar, sloganlar ve sloganlar oluşturarak şirketlerin marka kimliklerini geliştirmelerine yardımcı olmak
 • Yeni ürünler veya hizmetler için pazarlama planları oluşturmak ve uygulamak
 • Hangi platformların popülaritesinin arttığını ve hangilerinin azaldığını belirlemek için medya endüstrisindeki eğilimleri izlemek
 • Televizyon, radyo, gazete, dergi ve internet gibi çeşitli medya biçimlerini kullanarak ürün veya hizmetler için pazarlama stratejileri geliştirmek
 • Hedef kitleleri belirleyerek ve bunlara belirli medya kuruluşları aracılığıyla ulaşmak için stratejiler oluşturarak pazarlama kampanyaları geliştirmek ve uygulamak.

Medya Danışmanı Maaşı Ne Kadar?

Medya danışmanlarının maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve sektörüne bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca komisyon veya ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2024 Yılı Ortalama Maaş: 16.000 TL (30.00 TL/saat)
 • 2024 Yılı Üst Düzey Maaşları: 24.000 TL (58.60 TL/saat)

Medya danışmanlarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı artması bekleniyor.

Daha fazla şirketin sosyal medyadaki varlıklarını ve dijital pazarlama stratejilerini iyileştirmeye çalıştıkça medya danışmanlarına olan talebin artması bekleniyor. Ayrıca, bu çalışanlara yönelik talep, yeni iş alanlarına yayılmak isteyen geleneksel reklam firmalarından gelmeye devam edecek.

En Popüler:  Gelen Koordinatörü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Dipnot: Medya Danışmanı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Medya Danışmanı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir medya danışmanının genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Medya danışmanları genellikle pazarlama, iletişim veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine ihtiyaç duyar. Bazı işverenler, bir önlisans mezuniyetine veya ilgili bir çalışma alanına sahip medya danışmanlarını işe alabilir.

Antrenman tecrübesi: Medya danışmanları genellikle yeni bir şirkette oryantasyon dönemi şeklinde iş başında eğitim alırlar. Bu süre zarfında şirketin ürün ve hizmetlerini, pazarlama stratejilerini ve hedef kitleleriyle iletişim kurmak için kullandıkları medyayı öğrenirler. Ayrıca şirketin iş akışını ve diğer çalışanlarla nasıl etkileşimde bulunacaklarını öğrenirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar genellikle bir medya danışmanı olarak çalışmak için şart değildir. Fakat iş başvurularında sizi daha rekabetçi bir aday haline getirebilirler.

Medya Danışmanı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Medya danışmanları başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim: İletişim, bilgiyi konuşma veya yazma yoluyla iletme eylemidir. Bir medya danışmanı olarak, müşterilerle, diğer medya uzmanlarıyla ve yapım ekibinin diğer üyeleriyle iletişim kurmanız gerekebilir. Etkili iletişim, fikirlerinizi ve talimatlarınızı net bir şekilde iletmenize ve başkalarının ihtiyaçlarını anlamanıza yardımcı olabilir.

Pazarlama: Pazarlama becerileri, bir kampanyanın hedeflerini ve bunlara nasıl ulaşılacağını anlamanıza olanak tanır. Bir medya kampanyası için bir strateji geliştirmek ve şirketin başarısını takip etmesine yardımcı olmak için pazarlama becerilerini kullanabilirsiniz. Reklamlar ve diğer pazarlama materyalleri oluşturmak için pazarlama becerilerini de kullanabilirsiniz.

Araştırma: Araştırma, bir konu hakkında bilgi bulma sürecidir. Bir medya danışmanı olarak, müşterinizin işi veya sektörü ile ilgili konuları araştırmanız gerekebilir. Mesela müşteriniz bir restoransa, en popüler yemek trendlerini, restoranın menüsü için en iyi tarifleri ve restoranın reklamını yapmanın en iyi yollarını araştırmanız gerekebilir.

Stratejik düşünce: Stratejik düşünme, büyük resmi görme ve bir proje veya kampanyanın çeşitli bölümlerinin nasıl bir araya geldiğini anlama yeteneğidir. Bu beceri, medya danışmanları için önemlidir, çünkü onların kullanılacak medya türleri ve bunları kullanma sırası hakkında bilinçli kararlar vermelerini sağlar. Ayrıca hedef kitlelerine ulaşmanın en iyi yolunu belirlemelerini sağlar.

Zaman yönetimi: Zaman yönetimi, medya danışmanları için faydalı olabilecek başka bir beceridir. Bunun nedeni, genellikle aynı anda tamamlamaları gereken birden fazla projeye sahip olmalarıdır. Mesela bir müşteri için bir sosyal medya kampanyası üzerinde çalışırken başka bir müşteri için bir video oluşturuyor olabilirler. İyi zaman yönetimi becerilerine sahip olmak, görevde kalmalarına ve işlerini zamanında tamamlamalarına yardımcı olabilir.

En Popüler:  İkinci El Araç Satış Müdürü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Medya Danışmanı Çalışma Şartları Nasıl?

Medya danışmanları, hızlı tempolu, son tarih odaklı bir ortamda çalışır. Müşterilerinin taleplerini karşılamak için akşamları ve hafta sonları da dahil olmak üzere uzun saatler çalışabilirler. Medya danışmanları genellikle aynı anda birden fazla proje üzerinde çalışır ve birden fazla son teslim tarihini dengeleyebilmelidir. Ayrıca müşterilerle buluşmak veya konferanslara katılmak için seyahat edebilirler. İş stresli olsa da, medya danışmanları onu heyecan verici ve zorlayıcı buluyor. Ayrıca, çeşitli müşterilerle çalışma ve çalışmalarının sonuçlarını medyada görme fırsatından da yararlanırlar.

Medya Danışmanı İçin Mesleki Gelişme

İşte medya danışmanlarının çalışma şeklini etkileyen üç metod. Medya danışmanlarının, becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Dijital Medyanın Büyümesi

Dijital medyanın büyümesi, işletmelerin etkili dijital pazarlama stratejileri geliştirmelerine ve yürütmelerine yardımcı olabilecek medya danışmanlarına olan talebin artmasına neden oldu.

Giderek daha fazla insan online medyayı tüketirken, medya danışmanlarının hedef kitlelerine ulaşmada başarılı kampanyalar oluşturmak için dijital reklamcılıktaki en son trendlere aşina olmaları gerekecektir.

Sosyal Medya Daha da Önemli Olacak

Sosyal medya zaten çoğu insanın hayatının önemli bir parçası. Fakat önümüzdeki yıllarda daha da önemli hale gelmesi muhtemel. Bu durum medya danışmanlarının başarılı olmaları için sosyal medya pazarlama teknikleri konusunda bilgili olmaları gerektiği anlamına gelir.

Sosyal medya daha önemli hale geldikçe, medya danışmanlarının kullanıcılarda yankı uyandıran ve etkileşimi artıran kampanyalar oluşturabilmesi gerekecektir. Ayrıca, kampanyalarının başarısını ölçebilmeleri ve gerektiğinde ayarlamalar yapabilmeleri gerekecektir.

Markalaşmaya Odaklanma

Reklamverenler rekabette öne çıkmanın yollarını aradıkça, medya endüstrisinde markalaşma giderek daha önemli hale geliyor.

Medya danışmanları, müşterilerin hedef kitleleriyle bağlantı kurmasına yardımcı olan güçlü marka stratejileri geliştirerek bu eğilimden yararlanabilir. Ayrıca medya danışmanları, kalabalığın arasından sıyrılan yenilikçi kampanyalar oluşturabilmeleri için tasarım ve teknolojideki en son trendlere aşina olmalıdır.

Medya Danışmanı Nasıl Olunur?

Bir medya danışmanı kariyer yolu, yazma ve iletişim sevginizi işe olan ilginizle birleştirmenin harika bir yolu olabilir. Bir medya danışmanı olarak, hem geleneksel hem de yeni medya kanallarını içeren pazarlama planları geliştirmek için müşterilerle birlikte çalışacaksınız. Bu durum basılı ve online haber bültenleri geliştirmeyi, sosyal medya kampanyaları oluşturmayı ve web siteleri tasarlamayı içerebilir.

Medya danışmanı olmak için, güçlü yazma ve iletişim becerilerinin yanı sıra dijital manzarayı anlamanız gerekir. Farklı medya kanallarını kullanarak hedef kitlelere nasıl ulaşacağınız konusunda da yaratıcı düşünebilmelisiniz.

Dipnot: Medya Danışmanı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Bir medya danışmanı olarak kariyerinizi ilerletmenin birçok yolu vardır. En iyi yollardan biri, alanda daha fazla eğitim ve öğretim almaktır. Ayrıca mevcut işinizde daha fazla sorumluluk alarak veya bir yönetim pozisyonuna geçerek kariyerinizi ilerletebilirsiniz. Ek olarak, diğer medya profesyonelleriyle ağ kurarak ve müşteri tabanınızı oluşturarak kariyerinizi ilerletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu