Maliyeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir finans başkan yardımcısının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve finans başkan yardımcısı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Finans başkan yardımcısı, bir kuruluştaki tüm finansal faaliyetleri denetleyen üst düzey bir yöneticidir. Bütçeleme, muhasebe ve gelecekteki büyüme için planlama dahil olmak üzere şirketin finansmanını yönetmekten sorumludurlar.

Finans Başkan Yardımcısı, pazarlama veya insan kaynakları gibi işin yürütülmesinin diğer yönleriyle de ilgili olabilir. Bu şekilde, şirketin yönetim ekibi ve finans departmanı arasında bir bağlantı görevi görürler.

Mali İş Görevlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı

Bir finans başkan yardımcısı genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Şirketin mali durumunu doğru bir şekilde temsil ettiğinden emin olmak için mali tabloları gözden geçirmek
 • Stratejik hedeflere ulaşmak için bütçeler ve sermaye harcama planları geliştirmek
 • Yangın veya hırsızlık gibi çeşitli riskleri kapsayan sigorta poliçeleri geliştirerek bir şirketin maruz kaldığı riskleri yönetmek
 • Nakit akışını takip etmek, faturaların zamanında ödenmesini sağlamak ve gerekirse ayarlamalar yapmak
 • Faiz oranları, emtia fiyatları, döviz kurları vb. dahil olmak üzere finansal piyasaların performansının izlenmesi.
 • Sektör trendlerini izlemek ve yönetime stratejik finansal kararlar konusunda tavsiyelerde bulunmak
 • Varlıkların satın alınması ve elden çıkarılması da dahil olmak üzere finansal kararlar konusunda yönetime tavsiyelerde bulunmak
 • Üç aylık kazanç duyuruları ve hissedarlara yıllık raporlar gibi dahili kullanım ve harici dağıtım için finansal performans hakkında düzenli raporlar hazırlamak
 • Vergiler ve muhasebe uygulamalarıyla ilgili federal ve eyalet yasa ve yönetmeliklerine uygunluğun izlenmesi

Finans Başkan Yardımcısı Maaşı Ne Kadar?

Finans başkan yardımcıları genellikle eğitim düzeyleri, yılların deneyimi ve şirketin büyüklüğü ve sektörü ile orantılı bir maaş alırlar. Ayrıca şirket içindeki sorumluluk seviyelerine bağlı olarak ikramiye veya başka şekillerde tazminat alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 28.000 TL (68.70 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 27.000 TL (132.20 TL/saat)

Maliyeden sorumlu başkan yardımcılarının istihdamının önümüzdeki on yılda azalması bekleniyor.

Kuruluşlar giderek artan bir şekilde kendi kuruluşlarının dışından baş mali görevliler (CFO) istihdam ediyor ve bu da finans başkan yardımcılarına olan talebi sınırlayacak. Kuruluşlar, çeşitli endüstrilerde ve iş işlevlerinde deneyime sahip birini istedikleri için diğer şirketlerden CFO’ları işe alabilir.

Dipnot: Finans Başkan Yardımcısı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Finans Başkan Yardımcısı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir finans başkan yardımcısı genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olmalıdır:

Eğitim: Finans başkan yardımcılarının çoğu, finans veya muhasebe alanında en az lisans mezuniyetine sahiptir. Bazı işverenler, işletme yönetimi (MBA) alanında yüksek lisans mezuniyetine sahip adayları tercih eder. MBA, özellikle CEO pozisyonuna geçmek istiyorlarsa, finans başkan yardımcısının sahip olması gereken yararlı bir derecedir. MBA, farklı bir sektöre geçmek isteyen bir finans başkan yardımcısı için de faydalı olabilir.

Antrenman tecrübesi: Finans başkan yardımcılarının çoğu, finansal bir rolde en az 10 yıllık deneyime sahip olacaktır. Bazıları 20 yıldan fazla deneyime sahip olacak. Birçoğu giriş seviyesi pozisyonlardan yükselmeye çalışacak.

İş başında eğitim, bir finans başkan yardımcısı için önemlidir çünkü şirketin özel ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini anlamaları gerekecektir. Ayrıca şirketin finansal sistemlerini ve yazılımını anlamaları gerekecek.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar genellikle finans pozisyonlarından sorumlu başkan yardımcısı için bir gereklilik olmasa da, bu işler için rekabet etmenize ve yeteneklerinizi potansiyel işverenlere göstermenize yardımcı olabilirler.

Finans Olmak İçin Gerekli Becerilernden Sorumlu Başkan Yardımcısı

Finans başkan yardımcılarının başarılı olabilmeleri için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Bütçeleme: Bütçeleme, gelecekteki giderler için tahmin ve planlama sürecidir. Bir finans başkan yardımcısı, bir şirket bütçesinin oluşturulmasından ve sürdürülmesinden sorumludur. Bu durum şirketin finansal hedeflerini ve bu hedeflere ulaşmak için kaynakların nasıl tahsis edileceğini tam olarak anlamalarını gerektirir.

Finansal analiz: Finansal analiz, finansal verileri yorumlama ve gelecek hakkında tahminlerde bulunma yeteneğidir. Bu durum bir finans başkan yardımcısı için önemli bir beceridir çünkü şirketin finansmanı hakkında bilinçli kararlar vermelerini sağlar. Bir şirketin belirli bir yatırımı karşılayıp karşılayamayacağını veya mevcut harcama alışkanlıklarında değişiklik yapması gerekip gerekmediğini belirlemek için finansal analizi kullanabilirler.

Muhasebe: Muhasebe, finansal verileri kaydetme ve analiz etme sürecidir. Bir finans başkan yardımcısı için muhasebe uygulamaları ve prosedürleri hakkında güçlü bir bilgi gereklidir. Bunun nedeni, mali tabloların hazırlanması ve bütçeleme ve tahmin için verilerin toplanması da dahil olmak üzere şirketin mali durumunu denetlemekten sorumlu olmalarıdır.

Veri analizi: Veri analizi, finansal verileri yorumlama ve bilgiye dayalı bilinçli kararlar verme yeteneğidir. Bu durum bir finans başkan yardımcısının sahip olması gereken önemli bir beceridir çünkü genellikle şirketin finansmanını denetlerler ve finansal kararlar almaktan sorumludurlar. Veri analizi, şirketin finansmanı için en iyi kararları vermelerine yardımcı olabilir.

Liderlik: Liderlik becerileri, finans başkan yardımcısı rolünüzde size yardımcı olabilir. Bir muhasebeci ekibini ve diğer finans uzmanlarını yönetmekten sorumlu olabilirsiniz. Liderlik becerileri, ekibinizi motive etmenize ve onları ellerinden gelenin en iyisini yapmaya teşvik etmenize yardımcı olabilir. Liderlik becerilerini, karar vermenize yardımcı olması ve rehberliğe ihtiyaç duyduklarında ekibinizi yönlendirmesi için de kullanabilirsiniz.

Finans Çalışma Şartları Nasıl? Başkan Yardımcısı

Bir şirketin finans başkan yardımcısı, şirketin mali sağlığından sorumludur. Muhasebe, bütçeleme ve yatırım departmanlarını içeren finans departmanını denetler. Finanstan sorumlu başkan yardımcısı, şirket için uzun vadeli finansal hedefler ve stratejiler geliştirmek üzere CEO ve yönetim ekibinin diğer üyeleriyle birlikte çalışır. Ayrıca şirketin finansal hedeflerinin karşılanmasını sağlamak için yönetim kurulu ile birlikte çalışır. Finanstan sorumlu başkan yardımcısı, şirket için finansal stres dönemlerinde daha uzun saatler çalışabilmesine rağmen, genellikle haftada 40 saatlik standart bir şekilde çalışır.

Finans İçin Mesleki Gelişmenden Sorumlu Başkan Yardımcısı

İşte Finans Başkan Yardımcılarının çalışma şeklini etkileyen üç metod. Finans Başkan Yardımcılarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Daha Fazla Finans Yeteneği İhtiyacı

Daha fazla finans yeteneğine duyulan ihtiyaç, iş dünyasının artan karmaşıklığı tarafından yönlendirilen bir eğilimdir. İşletmeler daha karmaşık hale geldikçe, mali durumlarını etkin bir şekilde yönetmek için daha fazla mali uzmanlığa ihtiyaç duyarlar.

Bu eğilim, daha nitelikli finans uzmanları için bir talep yaratıyor; bu da, Başkan Yardımcısı düzeyindeki yöneticilerin en iyi yetenekleri bulup işe alabilmesi gerektiği anlamına geliyor. Ayrıca, bu profesyonellerin rollerinde başarılı olmalarını sağlamak için gereken eğitim ve desteği sağlayabilmeleri gerekecektir.

Finans Daha da Dijitalleşiyor

Teknoloji ilerledikçe, finans dünyası giderek daha dijital hale geliyor. Bu durum muhasebe, bankacılık ve diğer finansal hizmetlerin daha hızlı ve daha verimli işlemlere olanak tanıyan online ortama taşındığı anlamına gelir.

Finans başkan yardımcıları, dijital teknolojilerdeki becerilerini geliştirerek bu eğilimden yararlanabilir. Bu durum ERP sistemleri ve bulut tabanlı muhasebe platformları gibi yazılımların nasıl kullanılacağını öğrenmeyi içerir. Ayrıca, finans başkan yardımcıları, dijital çözümler sağlama konusunda uzmanlaşmış satıcılarla ilişkiler kurmaya odaklanmalıdır.

Risk Yönetimine Odaklanma

Risk yönetimi, herhangi bir işletmenin önemli bir parçasıdır. Fakat günümüz ekonomisinde daha da önemli hale gelmektedir. Her gün piyasaya sürülen pek çok yeni ve yenilikçi ürünle birlikte, şirketlerin potansiyel kayıplara karşı korunduklarından emin olmaları gerekiyor.

Finans başkan yardımcıları, şirketin uygun sigorta kapsamına sahip olmasını sağlayarak ve piyasadaki eğilimleri izleyerek risk yönetiminde önemli bir rol oynayabilir. Ayrıca şirketi gelecekteki risklerden koruyacak politika ve prosedürlerin geliştirilmesine de yardımcı olabilirler.

Finanstan Sorumlu Başkan Yardımcısı Nasıl Olunur?

Finans alanında bir kariyer çok ödüllendirici olabilir. Fakat doğru yerden başlamak önemlidir. Bunu yapmanın en iyi yolu, muhasebe veya finans alanında bir derece almaktır. Bu size alanda başarılı olmak için gerekli beceri ve bilgileri verecektir.

Mezun olduktan sonra, finans alanında uzmanlaşmış bir şirkette giriş seviyesi bir pozisyon aramalısınız. Bu size deneyimli profesyonellerden öğrenme ve becerilerinizi geliştirme fırsatı verecektir. Merdiveni tırmandıkça, daha fazla sorumlulukla daha kıdemli rollere geçebilirsiniz.

Dipnot: Finans Özgeçmişinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Nasıl Yazılır?

Kariyer ve İş İmkanları

Finanstan Sorumlu Başkan Yardımcısı, şirketin finansal planlamasından ve yönetiminden sorumludur. Uzun vadeli finansal hedefler ve stratejiler geliştirmek için CEO ve yönetim ekibinin diğer üyeleriyle birlikte çalışırlar. Finans Başkan Yardımcısı ek olarak finans departmanını denetler ve şirketin finansal sağlığından sorumludur. Doğrudan CEO’ya rapor verirler ve yürütme ekibinin bir üyesidirler.

Finanstan Sorumlu Başkan Yardımcısı, üst düzey bir pozisyondur ve genellikle finans ve muhasebe alanında en az 10 yıllık deneyim gerektirir. Birçok Finans Başkan Yardımcısının işletme veya ilgili bir alanda yüksek lisans mezuniyeti vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu