Kütüphaneci Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir kütüphanecinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir kütüphaneci olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Kütüphaneciler, kurumlarının bilgi kaynaklarını yönetmekten sorumludur. Kütüphanelerindeki tüm materyallerin uygun şekilde organize edilmesini ve kolayca erişilebilir olmasını sağlamak için çalışırlar. Buna kitaplar, süreli yayınlar, elektronik veri tabanları, videolar vb. dahildir.

Kütüphaneciler, müşterilerin aradıkları bilgileri bulmalarına yardımcı olmada da önemli bir rol oynar. Genellikle şahsen veya telefonla referans hizmetleri sağlarlar. Kütüphaneciler, kütüphanelerinin topluma daha iyi hizmet etmesine yardımcı olmak için yeni programlar ve girişimler geliştirmekle de görevlendirilebilir.

Kütüphaneci Sorumlulukları ve Görevleri

Kütüphanecilerin aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Kütüphanenin sorunsuz çalışmasını sağlamak için politika ve prosedürler oluşturmak
 • Kütüphanenin ihtiyaçlarını karşılamak için yeni personelin işe alınması ve işe alınması
 • Kütüphane koleksiyonuna uygunluğuna göre satın alınacak materyalleri önermek
 • Online veritabanlarını kullanma konusunda bilgisayar atölyeleri veya sınıfları yürütmek
 • Kullanıcı sorularını genellikle kütüphane müdürü veya başka bir personel üyesi ile birlikte telefon veya e-posta yoluyla çözme
 • Okuryazarlığı teşvik etmek ve topluluk katılımını teşvik etmek için programlama geliştirmek ve uygulamak
 • Kütüphane kaynakları ve materyalleri hakkındaki soruları yanıtlayarak kullanıcılara referans hizmetleri sağlamak
 • Koleksiyona eklenebilecek yeni eserler hakkında yayıncılarla iletişim kurmak
 • Kütüphaneciler, kütüphane mütevelli heyeti ve seçim komitelerinde görev yapan topluluk üyeleri dahil olmak üzere diğer personel üyeleri ile yeni materyaller için seçim sürecini koordine etmek

Kütüphaneci Maaşı Ne Kadar?

Kütüphaneci maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve çalıştıkları kütüphanenin türüne göre değişir. Ayrıca ikramiye veya fazla mesai yoluyla ek ücret alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 16.000 TL (31.90 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 21.000 TL (49.00 TL/saat)

Kütüphanecilerin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Kütüphanecilere olan talep, artan bilgi talebinden ve dijital koleksiyonlara ve elektronik kaynaklara artan ilgiden kaynaklanacaktır. Kullanıcıların online ve dijital formatlarda mevcut olan büyük miktarda bilgi arasında gezinmelerine yardımcı olacak kütüphanecilere ihtiyaç duyulacaktır. Ek olarak, daha fazla insan online araştırma yaptıkça, kullanıcılara İnternette bulunan bilgilerin kalitesini nasıl değerlendireceklerini öğretmek için kütüphanecilere ihtiyaç duyulacaktır.

Dipnot: Kütüphaneci İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Kütüphaneci İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir kütüphaneci olarak bir pozisyon elde etmek için aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli gereksinimler vardır:

Eğitim: Kütüphanecilerin bu alanda çalışmak için en az bir lisans mezuniyetine sahip olmaları gerekir. Fakat çoğu işveren, kütüphane bilimi alanında yüksek lisans mezuniyetine sahip adayları tercih eder.

En Popüler:  Kaynak Geliştirme Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Birçok hevesli kütüphaneci, İngilizce, tarih veya bilgisayar bilimi gibi ilgili bir alanda derece kazanmayı seçer. Bu programlardaki dersler, öğrencileri kütüphane bilimi alanında bir yüksek lisans programının zorluklarına hazırlamaya yardımcı olabilir.

Antrenman tecrübesi: Kütüphaneciler eğitimlerinin çoğunu örgün eğitim yoluyla alırlar. Fakat yeni bir işverenle oryantasyon dönemi şeklinde iş başında eğitim de alabilirler. Bu süre zarfında, organizasyonun politikalarını ve prosedürlerini öğrenirler ve kütüphanenin kaynakları ve hizmetlerine aşina olurlar.

Sertifikalar ve Lisanslar: Bazı eyaletler veya kurumlar sertifika veya lisans gerekliliklerine sahip olabilir. Bu yüzden istediğiniz istihdam alanındaki genel gereklilikleri araştırmalısınız.

Kütüphaneci Olmak İçin Gerekli Beceriler

Başarılı olmak için kütüphanecilerin aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Bilgi okuryazarlığı: Bilgi okuryazarlığı, bilgiyi bulma ve yorumlama yeteneğidir. Kütüphanecilerin, müşterilerin araştırma ihtiyaçları için doğru kaynakları bulmalarına yardımcı olmak için güçlü bilgi okuryazarlığı becerilerine sahip olması gerekir. Kütüphaneciler ayrıca, kullanıcılara bilgiyi kendi başlarına nasıl bulacaklarını ve yorumlayacaklarını öğretmek için bilgi okuryazarlığını kullanır.

İletişim: İletişim, bilgiyi başkalarına açık ve anlaşılır bir şekilde iletme yeteneğidir. Bir bilgi teknolojisi (BT) destek personeli olarak, kullanıcılarla telefon veya şahsen iletişim kurmanız gerekebilir. Bir referans kütüphanecisi olarak, kullanıcılarla e-posta yoluyla iletişim kurmanız gerekebilir.

Organizasyon: Organizasyon, LIS profesyonellerinin kariyerlerinde başarılı olmalarına yardımcı olabilecek başka bir beceridir. Kütüphanecilerin genellikle bir günde tamamlamaları gereken birçok görevi vardır. Bu yüzden çalışmalarını öncelik sırasına koyabilmeleri ve organize edebilmeleri onlar için önemlidir. Bu durum profesyonel hedeflerine ulaşmalarına ve temiz ve verimli bir çalışma ortamı sürdürmelerine yardımcı olabilir.

teknoloji: Kütüphaneciler genellikle müşterilerin bilgi bulmasına, kütüphane kaynaklarında gezinmesine ve kütüphane teknolojisini kullanmasına yardımcı olmak için teknolojiyi kullanır. Teknolojiyi ve mevcut çeşitli teknoloji türlerini nasıl kullanacaklarını bilmek, kütüphanecilerin kariyerlerinde başarılı olmalarına yardımcı olabilir.

öğretim: Bir kütüphane teknisyeni olarak, kullanıcılara kütüphane kaynaklarının nasıl kullanılacağını öğretmeniz gerekebilir. Bir bilgi teknolojisi (BT) kütüphanecisi olarak, kullanıcılara yeni teknolojinin nasıl kullanılacağını öğretmeniz gerekebilir. Bir okul kütüphanecisi olarak, öğrencilere kütüphaneyi nasıl kullanacaklarını ve bilgiye nasıl ulaşacaklarını öğretmeniz gerekebilir.

Kütüphaneci Çalışma Şartları Nasıl?

Kütüphaneciler genel olarak iyi aydınlatılmış, rahat ofislerde veya kütüphanelerdeki halka açık alanlarda çalışırlar. Uzun süreler bir masada veya bilgisayarda oturarak çalışabilirler veya kitap veya diğer materyalleri rafa kaldırırken uzun süre ayakta kalabilirler. Tam zamanlı veya yarı zamanlı çalışabilirler ve çalışma saatleri kütüphanenin ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterebilir. Kütüphaneciler genellikle gündüzleri çalışırlar. Fakat kütüphane müşterilerinin programlarına uymak için akşamları ve hafta sonları da çalışabilirler. Halk kütüphanelerinde çalışan kütüphanecilerin, kütüphane müşterilerinin programlarına uymak için bazı akşamları ve hafta sonları çalışmaları gerekebilir. Okul kütüphanelerinde çalışan kütüphanecilerin genellikle okul günü ile aynı saatleri vardır. Fakat kütüphane müşterilerinin programlarına uymak için bazı akşamları ve hafta sonları çalışmaları da gerekebilir.

En Popüler:  Yetenek Edinme Uzmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Kütüphaneci İçin Mesleki Gelişme

İşte kütüphanecilerin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Kütüphanecilerin becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Kütüphanelerin Topluluktaki Rolü Değişiyor

Gittikçe daha fazla insan kütüphaneleri sadece okumaktan daha fazlası için kullandıkça, kütüphanelerin toplumdaki rolü değişiyor.

Kütüphaneler artık iş yapmak, arkadaşlarla buluşmak ve hatta etkinliklere ev sahipliği yapmak için bir yer olarak kullanılıyor. Bu durum kütüphanecilerin kitap ödünç vermenin ötesinde hizmetler sunmaya hazırlıklı olmaları gerektiği anlamına gelir. Kullanıcıların bilgi bulmasına, toplantı ayarlamasına ve etkinlikleri yönetmesine yardımcı olabilmeleri gerekir.

Sosyal Yardım ve İşbirliğine Odaklanma

Kütüphaneler gelişmeye devam ettikçe, erişim ve işbirliğine daha fazla odaklanıyorlar. Bu eğilim, yalnızca diğer kurumlarla ortaklıklar yoluyla sağlanabilecek dijital kaynaklara yönelik artan talepten kaynaklanmaktadır.

Başkalarıyla işbirliği yapabilen kütüphaneciler, kaynakların ve fikirlerin paylaşılmasına izin veren ağlar oluşturabilecekleri için yüksek talep göreceklerdir. Buna ek olarak, topluluklarıyla güçlü ilişkiler geliştirebilen kütüphaneciler, dahil olan herkesin yararına olan projeler için fon almak için daha iyi bir konumda olacaklardır.

Veri Bilimi Daha Önemli Oluyor

Veri bilimi daha önemli hale geldikçe, kütüphanecilerin bu teknolojiyi kendi avantajlarına nasıl kullanacaklarını öğrenmeleri gerekecektir.

Kütüphaneciler her zaman bilgiyi düzenlemekten ve yönetmekten sorumlu olmuşlardır. Fakat günümüz dünyasında birlikte çalıştıkları verileri analiz edebilmeleri ve anlayabilmeleri de gerekmektedir. Kütüphaneciler veri bilimini öğrenerek işlerinde daha verimli ve etkili hale gelebilirler.

Nasıl Kütüphaneci Olunur?

Bir kütüphaneci olarak bir kariyer inanılmaz derecede ödüllendirici olabilir. İnsanların yaşamlarında bir fark yaratma ve başarılı olmak için ihtiyaç duydukları bilgileri bulmalarına yardımcı olma fırsatı sunar. Bir kütüphaneci olarak kitaplar, dergiler, videolar ve dijital kaynaklar dahil olmak üzere çeşitli materyallerle çalışma şansına sahip olacaksınız. Ayrıca, topluluğunuzun ihtiyaçlarını karşılayan yeni hizmetler ve programlar geliştirme fırsatına sahip olacaksınız.

Bir kütüphaneci olmak için kütüphane bilimi diplomasına ihtiyacınız olacak. Bu dereceyi almanın birçok farklı yolu vardır. Bu sebepten dolayı bir karar vermeden önce seçeneklerinizi dikkatlice araştırmalısınız. Derecenizi aldıktan sonra, kütüphaneciliğin özel alanlarında kurslar alarak eğitiminize devam edebilirsiniz.

Dipnot: Kütüphaneci İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Kütüphaneciler, ya ek görevler üstlenerek ya da daha fazla yetkiye sahip bir pozisyona terfi ederek daha fazla sorumluluk alarak kariyerlerinde ilerlerler. Pek çok kütüphaneci işe asistan olarak başlar ve daha deneyimli bir kütüphanecinin gözetimi altında çalışır. Zaman ve deneyimle, baş kütüphaneci, bölüm başkanı veya kütüphane müdürü gibi pozisyonlara terfi edebilirler.

İleri dereceli kütüphaneciler, bilgi bilimi veya arşiv yönetimi gibi ilgili alanlara geçme fırsatları da bulabilirler. Bazı kütüphaneciler, bir kütüphane sistem ofisinde veya danışman olarak çalışmak gibi kütüphane yönetimine dahil olmayı da seçebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu