Küresel Tedarik Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Küresel bir satın alma yöneticisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve küresel bir satın alma yöneticisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Küresel bir tedarik yöneticisinin rolü, uluslararası ticaret yasaları ve geleneklerinin anlaşılmasını gerektiren bir roldür. Şirketlerinin üretim programının ihtiyaçlarını karşılamak için dünyanın her yerinden hammadde, bileşen ve bitmiş ürün tedarik etmekten sorumludurlar.

Küresel satın alma yöneticileri, uluslararası ticaretle ilgili karmaşık yasal sorunları yönetebilmelidir. Bu durum hangi ülkelerin birbirleriyle uygun ticaret anlaşmaları olduğunu bilmeyi ve bu anlaşmaların şirketlerinin belirli ülkelerden hammadde veya bileşen tedarik etme kabiliyetini nasıl etkileyebileceğini bilmeyi içerir.

Küresel Tedarik Müdürü Sorumlulukları ve Görevleri

Küresel bir tedarik yöneticisi, genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Teklif verme, teklif istisnaları ve satın alma limitleri dahil olmak üzere satın alma yöntem ve prosedürlerine ilişkin politikaların geliştirilmesi ve uygulanması
 • Yüksek kalite standartlarını korurken maliyetlerin düşük tutulmasını sağlamak için şirket adına tedarikçilerle fiyat pazarlığı yapmak
 • Bir organizasyonun ihtiyaçlarını karşılayabilecek yeni tedarikçilerin veya potansiyel tedarikçilerin belirlenmesi
 • Ürünler veya hizmetler için gelecekteki talebi tahmin etmek için pazar araştırmasına ve endüstri trendlerine dayalı talep tahminleri oluşturmak
 • Belirlenen şartlara uyduklarından emin olmak için tedarikçilerden gelen teklifleri gözden geçirmek
 • Tedarikçilere şirket politikaları ve prosedürleri hakkında rehberlik sağlamak
 • İş operasyonlarını iyileştirmek için tedarikçilerle ilişkiler geliştirmek ve sürdürmek
 • Sağlanan mal veya hizmetlerin teslimat sürelerini ve kalitesini izleyerek tedarikçi performansını yönetmek
 • Talebi karşılamak için yeterli arz olduğundan emin olmak için envanter seviyelerini izlemek

Küresel Tedarik Müdürü Maaşı Ne Kadar?

Küresel tedarik yöneticilerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve sektörüne bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 22.000 TL (55.20 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 32.000 TL (77.80 TL/saat)

Küresel tedarik yöneticilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Kuruluşlar, maliyetleri azaltmak ve verimliliği artırmak için satın alma ve tedarik zinciri yönetimi gibi bazı işlevleri dışarıdan temin etmeye devam edecek. Ayrıca kuruluşlar, dünyanın dört bir yanındaki tedarikçilerden mal ve hizmet satın almak için e-ticaret ve elektronik veri alışverişini (EDI) kullanmaya devam edecek.

Dipnot: Küresel Tedarik Yöneticisi İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Küresel Tedarik Müdürü İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Aşağıdaki maddeler küresel bir satın alma yöneticisi olarak bir pozisyon elde etmek için genellikle gerekli olan niteliklerden bazılarıdır:

Eğitim: Bir lisans mezuniyeti, genellikle küresel bir satın alma yöneticisi olmak için minimum bir gerekliliktir. Bu rol için en yaygın ana dallardan bazıları işletme yönetimi, tedarik zinciri yönetimi ve ekonomidir.

En Popüler:  Tıbbi Kodlama Uzmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Küresel tedarik yöneticileri, genellikle tedarik veya tedarik zinciri yönetiminde en az beş yıllık deneyime sahiptir. Ayrıca bir yönetici rolünde deneyime sahip olabilirler. Bu rol için iş başında eğitim, şirketin satın alma politikaları ve prosedürleri ile kullandıkları yazılım ve teknoloji hakkında talimatları içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar, mevcut ve gelecekteki işverenlere bir profesyonelin niteliklerinin doğrulanmasını sağlar. Küresel satın alma yöneticileri, günlük sorumlulukları hakkında daha pratik bilgi edinmek, profesyonel becerilerini test etmek ve kariyerlerini daha da ilerletmek için sertifikalar kazanabilir.

Küresel Tedarik Yöneticisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Küresel tedarik yöneticilerinin başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Müzakere: Müzakere, iki tarafın anlaşmaya vardığı süreçtir. İş dünyasında satın alma yöneticileri, şirketleri için uygun koşulları güvence altına almak için müzakere becerilerini kullanır. Mesela bir tedarik müdürü, büyük bir ürün siparişinde indirim almak için bir tedarikçiyle pazarlık yapabilir. Bu durum şirketin tasarruf etmesine ve kar marjını artırmasına yardımcı olabilir.

İletişim: İletişim, genellikle çeşitli bireyler ve gruplarla iletişim kurdukları için satın alma yöneticileri için önemli bir beceridir. Kuruluşlarının ihtiyaçlarını ve bu ihtiyaçları karşılamanın en iyi yolunu tartışmak için tedarikçiler, satış temsilcileri ve diğer tedarik yöneticileri ile iletişim kurabilirler. Satın alma ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli fonlara sahip olduklarından emin olmak için şirketlerinin finans departmanıyla da iletişim kurabilirler.

Liderlik: Liderlik becerileri, ekibinizi iyi performans göstermeleri için motive etmenize ve ilham vermenize yardımcı olabilir. Şirketinizin amaç ve hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için liderlik becerilerinizi kullanabilirsiniz. Ekibinizin becerilerini geliştirmesine ve büyütmesine yardımcı olmak için liderlik becerilerini de kullanabilirsiniz.

Stratejik düşünce: Stratejik düşünme, büyük resmi görme ve işinizin şirketin hedeflerine nasıl katkıda bulunduğunu anlama yeteneğidir. Bir tedarik yöneticisi olarak, aynı anda birden fazla proje için malzeme tedarik etmekten sorumlu olabilirsiniz. Stratejik düşünme, her projenin ihtiyaçlarını ve satın alma kararlarınızın şirketin hedeflerine ulaşmasına nasıl yardımcı olabileceğini düşünmenize olanak tanır.

Analitik beceri: Analitik beceriler, verileri inceleme ve sahip olduğunuz bilgilere dayanarak bilinçli kararlar verme yeteneğidir. Bir tedarik yöneticisi olarak, bir şirket için en iyi tedarikçiyi belirlemek için verileri analiz etmekten sorumlu olabilirsiniz. Analitik becerileriniz, şirketiniz için doğru kararı vermenize yardımcı olabilir.

Küresel Tedarik Müdürü Çalışma Şartları Nasıl?

Küresel tedarik yöneticileri, şirketleri için dünyanın her yerindeki tedarikçilerden malzeme, mal ve hizmet tedarikinden ve tedarikinden sorumludur. Sözleşmeleri, fiyatları ve teslimat programlarını müzakere etmek için tedarikçilerle yakın çalışırlar. Ayrıca satın alınan malzeme ve ürünlerin gerekli kalite standartlarını ve spesifikasyonları karşıladığından emin olmak için şirketleri içindeki diğer departmanlarla birlikte çalışırlar. Küresel tedarik yöneticileri genel olarak bir ofis ortamında çalışırlar. Fakat tedarikçilerle buluşmak ve ticari fuarlara ve konferanslara katılmak için sık sık seyahat edebilirler. Genellikle normal mesai saatlerinde çalışırlar. Fakat bazen son teslim tarihlerini karşılamak veya toplantılara veya etkinliklere katılmak için fazla mesai yapabilirler.

Küresel Tedarik Yöneticisi İçin Mesleki Gelişme

İşte küresel tedarik yöneticilerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Küresel tedarik yöneticilerinin becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Sunucu Asistanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Tedarik Zinciri Yönetiminin Büyümesi

Tedarik zinciri yönetiminin büyümesi, işletmelerin çalışma şeklini hızla değiştiren bir eğilimdir. Şirketler daha küreselleştikçe, ürünlerin zamanında ve doğru fiyata teslim edilmesini sağlamak için güçlü bir tedarik zinciri yönetim ekibine sahip olmanın önemini fark ediyorlar.

Bu eğilim, karmaşık tedarik zincirlerini yönetebilen ve tedarikçilerle anlaşmalar yapabilen tedarik yöneticileri için fırsatlar yaratıyor. Tedarik yöneticileri, şirketlerinin müşterilerinin ihtiyaçlarını anlayarak daha verimli ve etkili bir tedarik zinciri oluşturmaya yardımcı olabilir.

Sürdürülebilirliğe Odaklanma

İşletmeler çevreye daha duyarlı hale geldikçe, sürdürülebilirliğe daha fazla önem veriyorlar. Bu durum satın alma yöneticilerinin sürdürülebilir kaynak sağlama uygulamalarına ve bunların kuruluşlarında nasıl uygulanacağına aşina olmaları gerektiği anlamına gelir.

Satın alma yöneticileri, sürdürülebilirlik konusunda uzman olarak, şirketlerinin çevresel etkilerini azaltmalarına yardımcı olurken aynı zamanda paradan tasarruf edebilirler. Bunu, daha sürdürülebilir olan yeni malzemeleri ve tedarikçileri araştırarak ve ek olarak çalışanları sürdürülebilirliğin faydaları konusunda eğiterek yapabilirler.

Satın Alma ve Satış Arasında İşbirliği

Son yıllarda, satın alma ve satış ekipleri arasındaki işbirliğine yönelik artan bir eğilim var. Bunun nedeni, her iki departmanın da uzmanlık ve kaynaklar açısından birbirine sunacak çok şeyi olmasıdır.

Tedarik yöneticileri, satış temsilcileriyle güçlü ilişkiler geliştirerek bu trendden yararlanabilir. Bu durum satış ekibinin ihtiyaçlarını daha iyi anlamalarını ve onlara ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetleri sağlamalarını sağlayacaktır.

Global Tedarik Müdürü Nasıl Olunur?

Küresel tedarikte bir kariyer inanılmaz derecede ödüllendirici olabilir. Seyahat etme, farklı kültürlerden insanlarla çalışma ve dünya üzerinde olumlu bir etki yaratma fırsatı sunar. Fakat bu tür bir kariyere atılmadan önce ortaya çıkan zorlukları göz önünde bulundurmak önemlidir.

En büyük zorluklardan biri, karmaşık uluslararası tedarik zincirinde nasıl gezinileceğini öğrenmektir. Sınır ötesi mal ve hizmet satın alırken dikkate alınması gereken birçok farklı düzenleme ve standart vardır. Ek olarak, dünya çapındaki tedarikçilerle çalışırken genellikle dikkate alınması gereken kültürel farklılıklar vardır.

İş yaptığınız her ülkedeki yerel pazar koşullarını güçlü bir şekilde anlamak da önemlidir. Bu durum yeni pazarlarda büyüme ve genişleme fırsatlarını belirlemenize yardımcı olacaktır.

Dipnot: Global Tedarik Yöneticisi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Küresel tedarik yöneticileri için ilerleme beklentileri iyidir. Tecrübeyle, küresel tedarik yöneticileri, küresel tedarik direktörü veya tedarik başkan yardımcısı gibi daha fazla sorumluluğa sahip pozisyonlara geçebilir. Tedarik zinciri yönetimi veya lojistik gibi diğer ilgili alanlara da geçebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu