Kredi Oluşturucu Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir kredi verenin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve kredi veren olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Kredi yaratıcısı, borçluların kredi başvurusunda bulunmasına ve kredi almasına yardımcı olan kişidir. Krediye uygunluklarını belirlemek, başvuru sürecini açıklamak ve evrakları doldurmalarına yardımcı olmak için doğrudan müşterilerle çalışabilirler. Kredi yaratıcıları, değerleme uzmanları veya tapu şirketleri gibi işleme dahil olan diğer taraflarla da etkileşimde bulunabilir.

Krediyi oluşturanlara genellikle komisyon üzerinden ödeme yapılır; bu kişiler, oluşturdukları her kredinin toplam değerinin bir yüzdesini alırlar. Bu durum onları, borçluların, normalde hak edebileceklerinden daha büyük krediler için onaylanmasının yollarını bulmaya teşvik eder.

Kredi Oluşturan Sorumlulukları ve Görevleri

Kredi verenler, aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • İhtiyaçlarını karşılayan bir kredi teklifi oluşturmak için mali durumları ve ihtiyaçları hakkında bilgi toplamak için müşterilerle görüşmek
 • Başvuruları doğruluk ve eksiksizlik açısından gözden geçirmek ve değişiklikler için önerilerde bulunmak
 • Başvuru formları ve oranlar, ücretler ve diğer şartlarla ilgili açıklamalar dahil olmak üzere yeni krediler için belgeler hazırlamak
 • Yükümlülüklerini anlamalarını ve ödemeleri karşılayabilmelerini sağlamak için muhtemel borçlulara kredi koşullarının açıklanması
 • Kredi onay sürecini açıklamak ve borçlulara başvuru durumları hakkında durum güncellemeleri sağlamak
 • Kredi geri ödeme kabiliyetlerini belirlemek için başvuranlar üzerinde kredi kontrolleri yapmak
 • Mümkün olan en iyi faiz oranını veya kredinin diğer koşullarını elde etmek için bankalarla pazarlık yapmak
 • Belgeleri açıklamak ve belgeleri imzalamak veya para transferi gibi görevleri tamamlamak için evrakları hazırlayarak ve müşterilerle toplantı yaparak kapanış sürecine yardımcı olmak
 • Bir krediye uygunluğu belirlemek ve kredi koşullarını tavsiye etmek için borçlunun mali durumu, geliri, varlıkları, borçları ve krediyi geri ödeme kabiliyeti hakkında ayrıntılı bir analiz yapmak

Kredi Oluşturan Maaşı Ne Kadar?

Kredi verenlerin maaşları, eğitim ve deneyim düzeylerine, şirket büyüklüğüne ve bulunduğu şehre bağlı olarak değişmektedir.

 • 2024 Yılı Ortalama Maaş: 18.000 TL (39.60 TL/saat)
 • 2024 Yılı Üst Düzey Maaşları: 49.000 TL (237.90 TL/saat)

Kredi verenlerin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Kredi yaratıcılarına olan talep, kredileri daha hızlı ve verimli bir şekilde işleme ihtiyacından kaynaklanacaktır. Ayrıca, daha iyi müşteri hizmeti sunma ve yeni düzenlemelere uyum sağlama ihtiyacından da talep gelecektir. Ancak otomasyon, kredi verenler için mevcut işlerin sayısını sınırlayabilir.

Dipnot: Kredi Oluşturan İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Kredi Oluşturan İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Kredi verenlerin genellikle aşağıdaki geçmişe sahip olması gerekir:

Eğitim: Çoğu işveren, kredi verenlerin en az lisans mezuniyetine sahip olmasını ister. Bu meslek için en yaygın bölümlerden bazıları finans, muhasebe ve işletme yönetimidir. Bazı işverenler, adayların gayrimenkul veya ilgili bir alanda önlisans mezuniyetine sahip olmalarını da isteyebilir.

Antrenman tecrübesi: Kredi verenlerin çoğu, yeni işverenlerinden iş başında eğitim alacaklardır. Bu eğitim genellikle birkaç haftadan bir aya kadar sürer ve krediyi veren kişiye şirketin özel politikaları ve prosedürleri hakkında bilgi verir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Amerika Birleşik Devletleri’nde kredi sağlayıcı olarak çalışmak için eyaletinizin Mali Hizmetler Departmanından bir lisans almanız gerekir. Bazı eyaletlerde, lisans başvurusunda bulunmadan önce geçmeniz gereken sınavlar vardır. Fakat süreç eyaletten eyalete değişir.

Kredi Oluşturan Beceriler

Kredi yaratıcıları, başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim: İletişim, bilgiyi başkalarına açık ve anlaşılır bir şekilde iletme yeteneğidir. Kredi yaratıcısı olarak, müşterilerle telefon veya şahsen ve ek olarak finans ekibinin diğer üyeleriyle iletişim kurmanız gerekebilir. Etkili iletişim becerileri, bilgileri doğru bir şekilde iletmenize ve müşterilerle güven oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Müşteri servisi: Müşteri hizmetleri becerileri, müşterilerle ilişkiler kurmanıza ve kredi süreci boyunca kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olabilir. Müşteri hizmetleri becerileri, müşterilere karmaşık finansal bilgileri açıklamanıza da yardımcı olabilir. Mesela sabit ve ayarlanabilir faiz oranları arasındaki farkı açıklayabilir veya 30 yıllık ve 15 yıllık ipotek arasındaki farkı açıklayabilirsiniz.

Problem çözme: Problem çözme becerileri, zorlukları tanımlamanıza ve çözümler bulmanıza olanak tanır. Kredi yaratıcısı olarak, kredi sürecinde ortaya çıkan sorunlara çözüm bulmaktan sorumlu olabilirsiniz. Mesela bir müşteri gerekli tüm belgeleri sağlayamıyorsa, bir çözüm bulmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Zaman yönetimi: Zaman yönetimi becerileri, görevleri öncelik sırasına koymanıza ve son teslim tarihlerini yönetmenize olanak tanır. Kredi yaratıcısı olarak, aynı anda birden fazla krediyi işlemekten sorumlu olabilirsiniz. Güçlü zaman yönetimi becerilerine sahip olmak, şirketinizin üretim hedeflerine ulaşmanıza ve müşterilerin bekledikleri hizmeti almalarını sağlamanıza yardımcı olabilir.

Ürün bilgisi: Kredi verenlerin, sundukları krediler hakkında kapsamlı ürün bilgisine sahip olmaları gerekir. Bu durum farklı kredi türlerini, her türle ilişkili faiz oranlarını ve mevcut çeşitli kredi programlarını bilmeyi içerir. Ayrıca geleneksel, FHA, VA ve özel dahil olmak üzere farklı ipotek türlerini de bilmeleri gerekir. Bu bilgi, müşterilerine kredi seçeneklerini açıklamalarına ve müşterinin ihtiyaçları için en iyi krediyi bulmalarına yardımcı olur.

Kredi Sağlayıcı Çalışma Şartları Nasıl?

Kredi verenler, müşterilerle buluşmak veya konferanslara veya eğitim seminerlerine katılmak için seyahat edebilmelerine rağmen, genel olarak bir ofis ortamında çalışırlar. Genellikle haftada 40 saatlik standart bir şekilde çalışırlar. Fakat zaman zaman son teslim tarihlerini karşılamak veya müşterilerinin programlarını karşılamak için fazla mesai yapabilirler. Kredi verenler genellikle bankalar, kredi birlikleri, ipotek şirketleri ve diğer finansal kurumlar için çalışır. Ayrıca bireylere veya işletmelere kredi sağlayan devlet kurumları veya kar amacı gütmeyen kuruluşlar için de çalışabilirler.

Kredi Oluşturan İçin Mesleki Gelişme

İşte kredi verenlerin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Kredi verenlerin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Robo-Danışmanın Yükselişi

Robo-danışmanın yükselişi, finansal hizmetler sektörünü hızla değiştiren bir trend. Bu eğilim, uygun fiyatlı, otomatikleştirilmiş finansal tavsiyeye yönelik artan talepten kaynaklanmaktadır.

Robo-danışmanlar daha popüler hale geldikçe, kredi sağlayıcıların müşterilere mümkün olan en iyi deneyimi sağlamak için bu sistemlerle nasıl çalışacaklarını öğrenmeleri gerekecektir. Bu durum yazılımın nasıl kullanılacağını anlamayı ve ürünü geliştirmeye yardımcı olmak için müşteri geri bildirimi sağlamayı içerir.

Müşteri Deneyimine Odaklanma

Bankacılık sektörü, kendisini rekabette farklılaştırmanın bir yolu olarak odağını müşteri deneyimine kaydırıyor. Bu durum kredi verenlerin müşterileri için olumlu bir deneyim yaratmaya odaklanmaları gerektiği anlamına gelir.

Bu değişim, kredi verenlerin iletişim, empati ve problem çözme gibi müşteri hizmetleri becerileri konusunda bilgili olmasını gerektiriyor. Ek olarak, her bir müşteriyi neyin benzersiz kıldığını anlayabilmeleri ve yaklaşımlarını ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde uyarlamaları gerekecektir.

Fintech, Bankacılık Sektörünü Bozmaya Devam Edecek

Fintech endüstrisi, tüketiciler arasında giderek daha popüler hale geldiğinden bankacılık endüstrisini bozmaya devam ediyor.

Fintech şirketleri yeni ürünler ve hizmetler geliştirirken, kredi verenlerin bunlara uyum sağlaması ve onlarla çalışmanın yollarını bulması gerekecek. Bu durum ortaklıklar geliştirmeyi veya fintech ürünlerini kendi işlerinde kullanmayı içerebilir.

Kredi Oluşturucusu Nasıl Olunur?

Kredi yaratıcısı olarak bir kariyer hem ödüllendirici hem de kazançlı olabilir. Doğru eğitimle başlamak önemlidir. Bu yüzden ipotek kredisinde akredite bir program sunan bir okul seçtiğinizden emin olun.

Sertifikanızı aldıktan sonra, dışarı çıkma ve ağ oluşturmaya başlama zamanı. Sektör etkinliklerine katılın, online forumlara katılın ve LinkedIn’deki diğer profesyonellerle bağlantı kurun. Ne kadar çok insan tanırsanız, o kadar çok fırsat önünüze çıkacaktır.

Yeni müşteriler edinmeye hazır olduğunuzda, gerekli tüm araçlara sahip olduğunuzdan emin olun. Bu durum birden fazla borç verene, çeşitli kredi ürünlerine ve en son teknolojiye erişimi içerir.

Dipnot: Kredi Oluşturan İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Kredi verenler, genellikle, bir kredi görevlisi ekibini yönetmek veya daha büyük ve daha karmaşık kredileri ele almak gibi organizasyonlarında daha fazla sorumluluk alarak ilerlerler. Bazı kredi sağlayıcıları sonunda kendi ipotek komisyonculuğunu açabilir. İlerlemek için, kredi verenlerin sektördeki değişiklikler ve gelişmelerden haberdar olmaları ve kendilerini ve yeteneklerini potansiyel müşterilere satabilmeleri gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu