Konaklama İşletmeciliği Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Otelcilik Yönetimi Nedir?

Hospitality Management, konaklama endüstrisinin bir dalıdır. Turizm sektöründe hizmet veren, büyükten küçüğe her türlü konaklama işletmesinin doğru, doğru ve verimli çalışmasını sağlayacak yetkin bireyler yetiştirmeyi amaçlayan akademik bir disiplindir.

Bu bölümde öğrencilere turizm ve konaklama sektörü ile ilgili karar verebilmeleri için gerekli bilgi ve becerilerin kazandırılması amaçlanmaktadır. Bu sayede öğrenciler; Kariyerlerini geleceğin yöneticileri, saha yöneticileri veya girişimciler olarak geliştirmeyi amaçlamaktadır. Turizm ve otelcilik endüstrisinde, otel planlama ve yönetim bilgisi önemlidir.

Konaklama İşletmeciliği Bölümünde Eğitim Kaç Yıldır?

Hospitality Management, İşletme Fakültesi kapsamında üniversitelerde sunulan 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Bu bölüm sadece Eşit Ağırlık puan türüne göre öğrenci kabul ederken, bölüme sadece Anadolu Üniversitesi’nde Açık Öğretim olarak eğitim verilmektedir.

Ağırlama Yönetimi Bölümünün Dersleri Neler?

Konaklama İşletmeciliği eğitimi almayı hedefleyen aday öğrenciler;

 • Hukukun temel kavramları
 • Temel Ekonomi
 • Genel muhasebe
 • Yönetim ve organizasyon
 • İş fonksiyonları
 • Otel İşletmelerinde Konaklama Hizmetleri
 • Turizm Yönetimi
 • Otel İşletmelerinde Destek Hizmetleri
 • Turizm Ekonomisi
 • Turizm Pazarlaması
 • Kitleler Arası İletişim
 • Konaklama Hizmetlerinde Kalite Yönetimi
 • Seyahat Acentası ve Tur Operatörü
 • Konaklama İşletmelerinde Muhasebe Uygulamaları

ve bu durum 4 yıllık eğitim öğretim süreci boyunca pek çok benzer dersten sorumlu olacakları anlamına geliyor. Bu dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler, “Konaklama İşletmeciliği Lisans Diploması” almaya hak kazanır.

Otelcilik Yönetimi Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Turizm ve konaklama işletmelerinde; Hizmetin konforunu ve işin verimliliğini sağlamak için yapılan her türlü işte görev alırlar.

En Popüler:  Seramik ve Cam Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Konaklama İşletmeciliği Mezunu İçin İş Fırsatları Nelerdir?

Kış ve yaz turizmi olarak ele alındığında, Türkiye’de büyük hizmet alacağına güvenebilecek ülkelerden birinin mezunlar için daha çok iş fırsatı olduğunu bu bölümde söyledi. Donanımlı bir mezunun turistik alanlarda hizmet veren her türlü kurum ve kuruluşta istihdam edilmesi mümkündür.

Bunların dışında devlet bakanlıklarında ve bağlı kuruluşlarında iş bulabilirler. Adayların Kamu Personeli Seçme Sınavından yani diğer ismiyle KPSS’den alacakları puan, devlet kurumlarında alınabilecek işlere girebilmek için oldukça önemlidir.

Konaklama İşletmeciliği Bölümü Taban Puanları 2023

Konaklama İşletmeciliği Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 00:17:27’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Konaklama İşletmeciliği Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Konaklama İşletmeciliği Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Konaklama İşletmeciliği Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu