Kitap Eleştirmeni Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir kitap eleştirmeninin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir kitap eleştirmeni olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Kitap eleştirmenleri, yakın zamanda yayınlanan kitaplar hakkında geri bildirim sağlamaktan sorumludur. Genellikle gazetelerde, dergilerde veya online yayınlarda yayınlanan incelemeler yazarlar.

Kitap eleştirmenleri genellikle bir kitap okur ve ardından hikaye, karakterler, yazı stili vb. hakkındaki düşüncelerini yazar. Bu incelemeler kısa veya uzun olabilir. Fakat her zaman gözden geçirilen kitabın kalitesi hakkında bir fikir vermelidirler.

Kitap Eleştirmenliği Sorumlulukları ve Görevleri

Kitap gözden geçirenlerin genel olarak aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Kitapları bütünüyle okumak, kitabın yapısını ve düzenini incelemek ve inceleme yazmak için kullanılabilecek yinelenen temaları veya kalıpları belirlemek
 • Kitabın ana noktalarının bir özetini yazmak ve yazar tarafından sunulan ana temaları ve argümanları tartışmak
 • Kitabın diğer edebiyat eserleriyle nasıl bir ilişkisi olduğunu ve mevcut edebi eğilimlere nasıl uyduğunu açıklamak
 • Kitabı yazarken aldığı ilham hakkında fikir edinmek veya kitabın yayın tarihi veya gelecekteki yayın planları hakkında bilgi almak için yazarla röportaj yapmak
 • Bir yazarın kitabının yayınlanmasıyla ilgili kitap imza günlerine ve diğer halka açık etkinliklere katılmak
 • Yazma süreçleri ve çalışmaları için ilham kaynağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarlarla röportaj yapmak
 • Çocuk kitapları, aşk romanları veya tarihi kurgu romanları gibi türlere dayalı kitapları inceleme
 • Siyasi kitaplar, kişisel gelişim kitapları veya dini metinler gibi içeriklerine göre kitapların gözden geçirilmesi
 • Online yayınlar veya gazeteler için kitap incelemeleri yazmanın yanı sıra radyo veya televizyonda bir kitap inceleme programının parçası olarak yazarlarla röportajlar yapmak

Kitap Eleştirmen Maaşı Ne Kadar?

Kitap eleştirmenlerine genellikle saatlik olarak ödeme yapılır ve maaşları bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 16.000 TL (30.50 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 24.000 TL (58.60 TL/saat)

Kitap eleştirmenlerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Daha fazla insan online inceleme okuyup yazdıkça, kitap eleştirmenlerine olan talep artacaktır. Bununla birlikte, bu çalışanlar için büyüme oranı, basılı kitaplardan incelemeleri içerme olasılığı daha düşük olan e-kitapların artan popülaritesi ile sınırlı olabilir.

Dipnot: Kitap Eleştirmen İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Kitap İnceleyici İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir kitap yorumcusu genel olarak aşağıdaki niteliklere ihtiyaç duyar:

Eğitim: Çoğu kitap eleştirmeninin bir lisans mezuniyetine ihtiyacı vardır. Fakat bazı işverenler yüksek lisans mezuniyetine sahip kitap eleştirmenlerini işe almayı tercih ediyor. İngilizce, gazetecilik veya ilgili başka bir alanda yüksek lisans mezuniyeti, adayın bu alanda iş bulmasına yardımcı olabilir.

En Popüler:  İnternet Kurulumcusu Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Çoğu kitap eleştirmeni iş başında eğitim alır. Yayının belirli stil ve biçim gereksinimlerini öğrenmek için deneyimli bir kitap eleştirmeni veya editörü gölgeleyebilirler. Tercih edilen stil kılavuzu gibi yayıncının özel gereksinimlerini de öğrenebilirler.

Bazı kitap eleştirmenleri, kitap eleştirmeni olmadan önce ilgili bir alanda eğitim almış olabilir. Mesela eski bir öğretmen, eğitim materyallerinin yayıncısı için kitap eleştirmeni olabilir. Eski bir kütüphaneci, kütüphaneler için kitap yayıncısı için kitap eleştirmeni olabilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Kitap eleştirmenlerinin kendi alanlarında güvenilirlik kazanmak için bir sertifikaya ihtiyacı yoktur. Fakat bir gözden geçiren, gözden geçirme yeteneklerini geliştirebilecek ek bilgiler elde etmek için yayıncılıkla ilgili bir sertifika alabilir.

Kitap Eleştirmenlik Olmak İçin Gerekli Beceriler

Kitap eleştirmenleri başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

Analitik beceri: Analitik beceriler, bilgiyi parçalama ve değerlendirme yeteneğidir. Kitap eleştirmenleri, bir kitabın güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek için analitik beceriler kullanır. Buna yazarın yazı stilini, kitabın yapısını ve yazarın güvenilirliğini değerlendirme dahildir. Kitap eleştirmenleri ek olarak bir kitabın okumaya değer olup olmadığını belirlemek için analitik becerileri kullanır.

İletişim yetenekleri: Kitap eleştirmenleri genellikle yazarlar, yayıncılar ve yayın sürecine dahil olan diğer kişilerle iletişim kurar. Yazılı ve sözlü iletişim dahil olmak üzere etkili iletişim becerileri, bu kişilerle ilişkiler kurmanıza ve çalışmaları hakkında yapıcı geri bildirim sağlamanıza yardımcı olabilir.

Araştırma becerileri: Kitap eleştirmenlerinin genellikle bir kitap hakkındaki görüşlerini desteklemek için araştırma yapmaları gerekir. Bu durum yazarın geçmişini, kitabın yayın tarihini ve kitabın değerini anlamanıza yardımcı olabilecek diğer bilgileri araştırmayı içerebilir. Ayrıca kitabın güçlü ve zayıf yönleriyle ilgili görüşlerinizi desteklemek için araştırma yapmanız gerekebilir.

Zaman yönetme yetenekleri: Kitap eleştirmenlerinin genellikle incelemelerini ne zaman göndermeleri gerektiğine dair son tarihleri ​​vardır. Güçlü zaman yönetimi becerilerine sahip olmak, bu son teslim tarihlerini karşılamanıza ve zamanında yüksek kaliteli incelemeler göndermenize yardımcı olabilir. İncelemenizi yazmadan önce kitabın tamamını okuduğunuzdan emin olmak için zaman yönetimi becerilerini de kullanabilirsiniz.

Detay odaklı: Kitap eleştirmenlerinin kitabın konusunu, karakterlerini ve temalarını anladıklarından emin olmak için ayrıntı odaklı olmaları gerekir. Bu durum hedef kitleniz için bilgilendirici olan kapsamlı bir inceleme yazmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca kitabın özetindeki ve yazarın referanslarındaki gerçekleri kontrol etmek için ayrıntılara dikkatinizi kullanabilirsiniz.

Kitap Eleştirmen Çalışma Şartları Nasıl?

Kitap eleştirmenleri, kütüphaneler, kitapçılar, yayınevleri ve online dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Son teslim tarihlerini karşılamak için akşamları ve hafta sonları çalışabilmelerine rağmen, genellikle normal çalışma saatlerinde çalışırlar. Kitap eleştirmenleri bağımsız olarak veya bir ekibin parçası olarak çalışabilirler. Ayrıca kitap fuarlarına, konferanslara ve diğer etkinliklere katılmak için seyahat etmeleri gerekebilir. Kitap eleştirmenleri büyük miktarda metni hızlı bir şekilde okuyabilmeli ve anlayabilmeli ve mükemmel yazma ve iletişim becerilerine sahip olmalıdır.

En Popüler:  Saha Pazarlama Temsilcisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Kitap Eleştirmen İçin Mesleki Gelişme

İşte kitap eleştirmenlerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Kitap eleştirmenlerinin becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

Kendi Kendine Yayıncılık Endüstrisinin Büyümesi

Gittikçe daha fazla yazar çalışmalarını kendi başlarına yayınlamayı seçtiğinden, kendi kendine yayıncılık endüstrisi hızla büyüyor. Bu eğilimin kitap inceleme endüstrisi üzerinde büyük bir etkisi var, çünkü artık eleştirmenlerden daha önce ilgilenmemiş olabilecekleri kitapları incelemeleri isteniyor.

Eğrinin önünde kalmak isteyen gözden geçirenler, pazarlama ve tanıtım gibi alanlarda becerilerini geliştirmeye odaklanmalıdır. Ayrıca, hangilerinin incelemeye değer olduğunu belirlemek için kitapları hızlı bir şekilde okuyabilmeleri ve değerlendirebilmeleri gerekecektir.

Kitaplıklardan Kitap İncelemelerine Odaklanma

Kütüphaneler, kullanıcıların ne okuyacakları konusunda bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olmanın bir yolu olarak kitap incelemelerine giderek daha fazla odaklanıyor. Bu değişim, kütüphanelerin değerlerini yansıtan yüksek kaliteli incelemeler sağlayabilen kitap eleştirmenlerine yönelik talebin artmasına neden oldu.

Bu ortamda başarılı olan kitap eleştirmenlerinin kitaplar hakkında kısa ve öz ve düşünceli yazabilmeleri gerekecektir. Ayrıca kütüphanelerin taleplerini karşılamak için hızlı ve verimli çalışabilmeleri gerekecektir.

Çeşitliliğe Vurgu

Toplum daha çeşitli hale geldikçe, okuyucu kitlesi de öyle. Bu durum kitap eleştirmenlerinin doğru ve adil incelemeler sunabilmeleri için okuyucularının farklı kültürlerinden ve geçmişlerinden haberdar olmaları gerektiği anlamına gelir.

Kitap eleştirmenlerinin gelecekte başarılı olabilmeleri için, farklı bir okuyucu kitlesinin ihtiyaçlarını anlayabilmeleri ve bu ihtiyaçları yansıtan incelemeler sunabilmeleri gerekecektir. Bu durum sesli kitaplar ve e-Kitaplar gibi çeşitli dillerde ve biçimlerde incelemeler sağlamayı içerir.

Nasıl Kitap Eleştirmen Olunur?

Bir kitap eleştirmeni olarak bir kariyer hem ödüllendirici hem de kazançlı olabilir. Fakat kitap eleştirmeni olmanın birçok farklı yolu olduğunu hatırlamak önemlidir. Kendi blogunuza veya web sitenize incelemeler yazarak başlayabilirsiniz. Ayrıca yerel gazeteler veya dergiler için kitapları incelemeye gönüllü olabilirsiniz.

Profesyonel bir kitap eleştirmeni olmak istiyorsanız, edebi dergilerde veya online yayınlarda iş başvurusunda bulunmayı düşünmelisiniz. Bu işler genellikle İngiliz edebiyatı veya gazetecilik derecesi gerektirir. Fakat aynı zamanda hevesli yazarlar için de büyük fırsatlar olabilir.

Dipnot: Kitap Eleştirmen İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Kitap eleştirmenleri genellikle kariyerlerinde daha popüler yayınlar için yazarak veya daha çok beğenilen incelemeler yazarak ilerlerler. Okuyucuların ilgisini çeken ve tanıdık eserlere yeni bakış açıları sunan anlayışlı, iyi hazırlanmış incelemeler yazma yeteneğini gösterebilen hakemlerin yüksek profilli yayınlarda yayınlanma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca, ödül kazanan veya çalışmalarıyla tanınan hakemler, yayımlanmayı ve incelemeleri için daha yüksek ücret talep etmeyi daha kolay bulabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu