Kimya – Biyoloji Mühendisliği Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Kimyasal Biyoloji Mühendisliği Nedir?

Her geçen gün ilerleyen ve gelişen kimya ve biyolojik bilimler bilimlerini daha da ileri seviyelere getirmek için Kimyasal Biyoloji Mühendislerine ihtiyaç vardır.

Kimya Biyoloji Mühendisliği Bölümünün amacı, temel bilimler olan matematik, kimya ve biyolojiyi en etkin ve verimli şekilde kullanacak bireylerin sektördeki eğitim hayatlarında kullanacakları bilgileri kullanmaktır.

Matematik, kimya ve biyoloji bilimlerine disiplinli, sorumlu, ilgili ve meraklı olmak Kimya Biyoloji Mühendisliği Bölümü’nü seçmeyi düşünen öğrencilerin temel nitelikleri arasındadır.

Kimyasal Biyoloji Mühendisliği Bölümünde Eğitim Kaç Yıl?

Kimyasal Biyoloji Mühendisliği Bölümünde 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS’lik haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Kimyasal Biyoloji Mühendisliği Bölümünün Dersleri Neler?

Kimyasal Biyoloji Mühendisliği Bölümü öğrencileri, 4 yıllık eğitim hayatları boyunca matematik, kimya ve biyolojik bilimlerle ilgili birçok dersle karşılaşacaklar.

Tercih listesinde Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Bölümü olan aday öğrenciler için;

  • İleri Kimya
  • İleri matematik
  • İleri Biyoloji
  • Biyokimya
  • Endüstriyel Mikrobiyoloji
  • Termodinamik
  • Kontrol ve Optimizasyon
  • Kütle Transferi
  • Süreç ve Ürün Tasarımı
  • Enerji ve Çevre

Özellikle 4 yıl süreyle derslerin çoğundan sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları halinde “Kimyasal Biyoloji Mühendisliği Lisans Diploması” alacaklardır.

Kimyasal Biyoloji Mühendisliği Bölümü Mezunları Ne Yapar?

Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Bölümü mezunları, organik ve inorganik maddelerin detaylı analizine ve gerekli araştırmaya, DNA ve RNA moleküllerinin yapılarının analizine, kütle ve enerji tasarrufu hesaplamalarına ve iş hayatlarında daha birçok görevlere sahip olurlar.

En Popüler:  Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Kimyasal Biyoloji Mühendisliği Bölümü Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Kimyasal Biyoloji Mühendisliği Bölümü mezunu kişiler, özel sektördeki kurumlarda üretim departmanı, kalite kontrol departmanı, pazarlama ve satış departmanı gibi birçok alanda çalışma imkanına sahiptir. Mezunlar, akademisyen olabilmek için başarılı olmak için ihtiyaç duydukları sınavları geçtikten sonra eğitimci veya araştırma görevlisi olarak kariyerine devam edebilirler.

Kimya – Biyoloji Mühendisliği Bölümü Taban Puanları 2023

Kimya – Biyoloji Mühendisliği Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 00:23:38’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Üniversite Adı Bölüm Puan Türü Kont. Taban Puan Sıralama Ücret
Koç Üniversitesi (İstanbul) (Vakıf) Kimya-Biyoloji Mühendisliği (Burslu) (İng.) SAY 6 530,84655 2.638
Koç Üniversitesi (İstanbul) (Vakıf) Kimya-Biyoloji Mühendisliği (%50 Burslu) (İng.) SAY 32 453,78754 51.286 ₺55.000
Koç Üniversitesi (İstanbul) (Vakıf) Kimya-Biyoloji Mühendisliği (Ücretli) (İng.) SAY 2 451,13981 53.575 ₺110.000

Kimya – Biyoloji Mühendisliği Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Kimya – Biyoloji Mühendisliği Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Kimya – Biyoloji Mühendisliği Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu