Kaza Hasarları Ekspertizi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir kazazede tazminatı eksperinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir kazazede tazminatı eksper olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Kaza tazminatı eksperleri, mülk hasarı, yaralanmalar veya diğer kayıplarla ilgili talepleri değerlendirmekten ve çözmekten sorumludur. Bu iddiaların geçerliliğini ve bunları karşılamak için ne kadar para ödenmesi gerektiğini belirlemek için sigorta şirketleriyle birlikte çalışırlar.

Kaza tazminatı eksperleri, kayıplarına üzülebilecek müşterilerle etkin bir şekilde iletişim kurabilmek için güçlü kişiler arası becerilere sahip olmalıdır. Ayrıca, bir iddia hakkında karar verirken ilgili tüm bilgilerin dikkate alındığından emin olmak için kanıtları ve kayıtları dikkatlice inceleyebilen, ayrıntı odaklı bireyler olmaları gerekir.

Kaza Hasarları Ekspertiz Sorumlulukları ve Görevleri

İçindekiler

Kaza tazminatı ayarlayıcıları, aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Taleplerin hızlı ve doğru bir şekilde işlenmesini sağlamak için durumlarının takibi
 • Bir kazaya karışan tüm tarafların belgelerini gözden geçirerek geçerliliklerini belirlemek için sigorta taleplerini araştırmak
 • Bir kazada meydana gelen yaralanmaların sigorta poliçeleri kapsamında olup olmadığını belirlemek için tıbbi kayıtların gözden geçirilmesi
 • Poliçe limitleri dahilindeki tutarlar için poliçe sahipleri adına sigorta şirketleriyle görüşmeler yapmak
 • Talep sahipleri ile taleplerinin durumu ve talep sürecinde ortaya çıkabilecek sorunlar hakkında iletişim kurmak
 • Hastanın ihtiyaç duyduğu tıbbi tedavinin kapsamını belirlemek için kazalarda meydana gelen yaralanmaları araştırmak
 • Her iki tarafın da uzlaşma sözleşmesinin şartlarından memnun olmasını sağlamak için davacıları temsil eden avukatlarla uzlaşma müzakereleri
 • Bir kaza veya yaralanma hakkında bilgi toplamak için bir iddiaya dahil olan tanıklar, doktorlar, tıp uzmanları ve diğer taraflarla görüşme
 • Sigorta şirketlerinin kişisel yaralanma, mal hasarı veya haksız ölümle ilgili talepler için ödemesi gereken para miktarının belirlenmesi

Kaza Hasarları Ekspertizi Maaşı Ne Kadar?

Kaza tazminatı eksperlerinin maaşları, eğitim ve deneyim düzeylerine, şirketin büyüklüğüne ve bulunduğu şehre bağlı olarak değişmektedir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 6.000 TL (30.00 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 9.000 TL (43.50 TL/saat)

Kaza tazminatı eksperlerinin istihdamının önümüzdeki on yılda azalması bekleniyor.

Doğal ve insan kaynaklı afetlerin sayısı son yıllarda artmış ve daha fazla sigorta talebine yol açmıştır. Fakat hasar fazlası ve geriye dönük teminat gibi alternatif risk transferi (ART) ürünlerinin kullanımının sigorta poliçelerinin kapsadığı hasar miktarını sınırlaması beklenmektedir. ART’ler, sigortacıların büyük kayıplarla ilişkili risklerin bir kısmını üçüncü taraflara devretmelerine izin verir. Sonuç olarak, sigorta şirketleri tarafından daha az tazminat ödenecek ve bu da kaza tazminatı eksperlerine olan ihtiyacı sınırlayacaktır.

Dipnot: Kaza Hasarları Ekspertizi İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Kaza Hasarları Düzenleyicisi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Kaza tazminatı eksperliği uzmanı olmak için gereken bir takım nitelikler vardır. Onlar içerir:

Eğitim: Çoğu kazazede tazminatı eksperliği pozisyonu, en az bir lisans mezuniyeti gerektirir. Kaza tazminatı ayarlayıcıları için en yaygın ana dallardan bazıları iş, ceza adaleti ve hukuk öncesidir. Bazı ayarlayıcılar, kazanç potansiyellerini artırmak ve üst düzey pozisyonlara hak kazanmak için işletme yönetimi (MBA) alanında yüksek lisans yapmayı tercih eder.

En Popüler:  Makine Öğrenimi Mühendisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Çoğu işveren, yeni işe alınanların bir eğitim programını tamamlamasını ister. Bu programlar genellikle bir ile üç ay arasında sürer ve size şirketin yazılımının nasıl kullanılacağı ve genel görevlerin nasıl gerçekleştirileceği dahil işin temellerini öğretir. Ayrıca şirketin özel süreç ve prosedürlerini öğrenmenize yardımcı olurlar.

Kaza tazminatı eksperleri ek olarak belirli şirketin süreçleri ve prosedürleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için iş başında eğitim alabilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Kaza tazminatı eksperleri, onaylı bir sigorta ekspertiz lisansına sahip olmalıdır. Sertifika almak için, eyaletlerinin Sigorta Departmanı tarafından yürütülen bir sınava çalışmalı ve geçmelidirler.

Kaza Hasarları Düzeltici Olmak İçin Gerekli Beceriler

Kaza tazminatı eksperleri başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

Teknik bilgi: Teknik bilgi, karmaşık bilgileri anlama ve yorumlama yeteneğidir. Bir hasar ekspertizi olarak, inşaat planları, tıbbi kayıtlar ve polis raporları gibi teknik belgeleri incelemeniz ve analiz etmeniz gerekebilir. Güçlü bir teknik altyapıya sahip olmak, bu belgeleri anlamanıza ve yorumlamanıza yardımcı olabilir.

İletişim yetenekleri: İletişim, bir kazazede tazminatı ayarlayıcısı olarak kariyerinizde size yardımcı olabilecek başka bir beceridir. Müşteriler, sigorta şirketleri ve diğer düzenleyiciler ile etkileşim kurmak için iletişim becerilerinizi kullanabilirsiniz. Müşterilere karmaşık sigorta poliçelerini ve düzenlemelerini açıklamak için iletişim becerilerinizi de kullanabilirsiniz.

Problem çözme yetenekleri: Sorun çözme becerileri, kazazede iddialarını düzeltmek için gereklidir. Bir binadaki sızıntının kaynağını bulmak, bir yangının nedenini belirlemek veya bir kazada hasar görmüş bir aracı tamir etmenin bir yolunu bulmak gibi çeşitli sorunlara çözüm bulmanız istenebilir.

Detaylara dikkat: Detaylara dikkat, bir hasar eksperinin sahip olması gereken bir beceridir. Bunun nedeni, bir sigorta talebini ve onu destekleyen tüm kanıtları incelemeleri gerektiğidir. Bir kazanın nedenini ve neden olduğu hasarın boyutunu belirleyebilmeleri gerekir. Bu önemlidir, böylece sigorta şirketinin ödemesi gereken para miktarını belirleyebilirler.

Baskı altında çalışabilme yeteneği: Sigorta endüstrisinde, talep göndermek için son tarihler vardır. Kaza tazminatı eksperleri genellikle bu sürelere uymak için baskı altında çalışırlar. Bu durum şirketin yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlamak için fazla mesai veya hafta sonları çalışmak anlamına gelebilir. Baskı altında çalışmak, işinizi zamanında tamamlamanıza ve şirketin sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmesine yardımcı olabilir.

Canva İle İş Ortaklığı Programımız

Kaza Hasarları Düzeltici Çalışma Şartları Nasıl?

Çoğu kayıp tazminatı ekspertizi ofis ortamında çalışır. Fakat bazıları mülk hasarını incelemek veya tanıklar, talep sahipleri ve poliçe sahipleri ile görüşmek için poliçe sahiplerinin evlerine veya işyerlerine seyahat edebilir. Genellikle haftada 40 saatlik standart bir şekilde çalışırlar. Fakat birikmiş talepler ile başa çıkmak veya son teslim tarihlerini karşılamak için daha uzun saatler çalışabilirler. Bazı hasar tazminatı eksperleri sigorta şirketleri için çalışırken diğerleri, çalışanlarının sağlık yardımlarını kendi kendine sigortalayan büyük şirketler gibi kendi kendini sigortalayan kuruluşlar için çalışır. Yine de diğerleri hükümet için çalışıyor, dolandırıcılığı araştırıyor veya işçilerin tazminat ve işsizlik taleplerini işleme koyuyor.

En Popüler:  İlahiyat Öğretmeni Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Kaza Hasarları Düzeltici İçin Mesleki Gelişme

Burada, kazazede tazminatı eksperlerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç eğilim var. Kaza tazminatı eksperlerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Kişisel Sigorta Modelinin Büyümesi

İşletmeler sigorta maliyetlerini düşürmenin yollarını aradıkça, kendi kendine sigorta modelinin popülaritesi artıyor. Bu eğilim, kendi kendine sigortalılar adına tazminat taleplerini değerlendirmek ve karara bağlamaktan sorumlu olan kaza tazminatı eksperlerine yönelik talebin artmasına yol açmaktadır.

Kaza tazminatı eksperleri, kendi kendini sigortalama modelinde uzmanlaşarak bu eğilimden yararlanabilir. Ayrıca, kendi kendini sigortalayan işletmelerle ilişkiler geliştirebilir ve ihtiyaçları için en iyi sigorta çözümlerini bulmalarına yardımcı olabilirler.

Siber Sorumluluk Sigortasına Odaklanma

İşletmeler teknolojiye daha bağımlı hale geldikçe, siber sorumluluk sigortası risk yönetiminin daha önemli bir parçası haline geldi. Bu tür bir sigorta, işletmeleri veri ihlalleri ve fidye yazılımı saldırıları gibi siber saldırıların mali sonuçlarından korur.

Kaza tazminatı ayarlayıcıları, işletmelerin siber saldırılarla ilişkili riskleri ve bunların nasıl azaltılacağını anlamalarına yardımcı olmada önemli bir rol oynayabilir. Ayrıca, işletmelerin potansiyel kayıplara karşı onları korumak için doğru sigorta poliçesini bulmalarına yardımcı olabilirler.

Taleplerin İşlenmesinde Teknolojinin Kullanımı

Sigorta şirketlerinin talepleri daha hızlı ve verimli bir şekilde işlemesine olanak tanıdığından, hasar işlemede teknolojinin kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır.

Bu eğilimin, artık talepleri işleme koymak için teknolojiyi kullanma konusunda uzmanlığa sahip olması gereken kaza tazminatı eksperleri için iş piyasası üzerinde önemli bir etkisi var. Hasar işlemede teknoloji daha yaygın hale geldikçe, onu kullanabilen kazazede tazminatı eksperleri kariyerlerinde daha başarılı olacaklardır.

Kaza Hasarları Ekspertizi Nasıl Olunur?

Bir kazazede tazminatı ayarlayıcısı olarak bir kariyer, ödüllendirici ve kazançlı olabilir. Fakat bu alandaki başarınızı etkileyecek birçok faktörü göz önünde bulundurmak önemlidir.

Yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri sigorta şirketleriyle ilişkiler kurmaktır. Bu durum endüstri etkinliklerine katılmak, diğer profesyonellerle ağ kurmak ve en son haberler ve trendlerden haberdar olmak anlamına gelir. Ayrıca sigorta endüstrisi ve ürünleri hakkında güçlü bir anlayışa sahip olmalısınız.

Hukuk ve yasal prosedürler hakkında sağlam bir bilgiye sahip olmak da önemlidir. Bu durum müvekkillerinizi en iyi nasıl temsil edeceğinizi anlamanıza ve karmaşık hukuk sisteminde gezinmenize yardımcı olacaktır.

Dipnot: Kaza Hasarları Ekspertiz İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Birçok kazazede tazminatı ekspertizi, kariyerlerine sigorta şirketi çalışanı olarak başlar. Birkaç yıllık deneyimden sonra bağımsız ayarlama firmalarına geçebilirler. Bazıları sonunda kendi ayarlama işlerini açar. Bazı kazazede tazminatı eksperleri, sigorta şirketi yöneticileri veya sigorta şirketi danışmanları olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu