Kat görevlisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir kahyanın ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir kahya olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Kat görevlileri, evlerimizi temiz ve düzenli tutmaktan sorumludur. Genellikle apartman kompleksleri veya müstakil evler gibi konut binalarında çalışırlar. Fakat oteller, hastaneler, okullar veya diğer ticari kuruluşlar tarafından da kullanılabilirler.

Temizlikçilerin genel olarak, zeminleri temizlemek, halıları süpürmek, pencereleri yıkamak, tuvaletleri ovmak ve çamaşır yıkamak dahil olmak üzere çeşitli sorumlulukları vardır. Ayrıca binalarının genel bakımını sağlamakla da görevlendirilebilirler. Bu durum ampulleri değiştirmek, sızıntıları gidermek vb. gibi şeyleri içerebilir.

Temizlikçi Sorumlulukları ve Görevleri

Kat görevlilerinin aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Elektrikli süpürge, paspas, süpürge veya diğer temizlik araçlarını kullanarak zeminleri ve diğer yüzeyleri temizleme
 • Bulaşıkların elle veya bulaşık makinesi veya diğer makineler kullanılarak temizlenmesi
 • Mobilyaların tozunu almak, pencereleri yıkamak ve çarşafları değiştirmek dahil banyoları ve yatak odalarını temizlemek
 • Süpürgeler, paspaslar, kovalar ve elektrikli süpürgeler gibi çeşitli aletler kullanarak zeminleri temizleme
 • Bulaşıkları yıkayarak, yerleri ovarak ve dolapları silerek mutfakları temizlemek
 • Yüzeyleri tozlayarak ve döşemeleri şampuanlayarak ev veya apartmanlardaki mobilyaların temizlenmesi
 • Giysileri çekmecelerde saklayarak veya elbiseleri askılara asarak dolapları düzenleme
 • Duvarları ve tavanları temizleme solüsyonuyla püskürterek ve sünger veya başka bir aletle ovalayarak temizleme
 • Vakum veya paspas ile zeminleri ve diğer yüzeyleri temizlemenin yanı sıra mobilya ve diğer eşyaların tozunu alma

Temizlikçi Maaşı Ne Kadar?

Kat görevlilerinin maaşları, eğitim ve deneyim düzeylerine, şirket büyüklüğüne ve bulunduğu şehre bağlı olarak değişmektedir. Bazı temizlikçiler, kendi adlarına ücret pazarlığı yapan işçi sendikalarının üyeleridir.

 • 2024 Yılı Ortalama Maaş: 12.000 TL (12.00 TL/saat)
 • 2024 Yılı Üst Düzey Maaşları: 15.000 TL (25.70 TL/saat)

Temizlikçi istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Ofis binalarını temizleme ve bakımını yapma ihtiyacı, temizlikçilere olan talebi desteklemeye devam edecek. Ayrıca, otellerin ve diğer ticari kuruluşların temizlik ve bakım ihtiyacı, temizlikçi talebini desteklemeye devam edecektir.

Dipnot: Temizlikçi İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Temizlikçi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir kahya genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olmalıdır:

Eğitim: Temizlikçi olmak için genellikle lise diploması gerekli değildir. Fakat bazı işverenler lise diplomasını veya belgesini tercih edebilir. Bazı hizmetçiler, kazanç potansiyellerini artırmak ve daha üst düzey pozisyonlara hak kazanmak için konaklama veya ilgili bir alanda bir önlisans mezuniyeti almayı seçebilirler.

Antrenman tecrübesi: Temizlikçiler genellikle yeni işverenlerinden iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, işletmenin kullandığı temizlik ürünleri ve yöntemlerinin öğrenilmesinin yanı sıra kat hizmetleri departmanının organizasyonunu da kapsayabilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Temizlikçilerin kendi alanlarında çalışmak için bir sertifika veya lisans almaları gerekmez. Bununla birlikte, bazı işverenler, sertifikasız bir hizmetçi yerine sertifikalı bir kahya tutmayı tercih edebilir.

Temizlikçi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Kat görevlileri başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

Detaylara dikkat: Detaylara dikkat, bir oda veya evdeki küçük değişiklikleri fark etme yeteneğidir. Bir kahya olarak, bir odanın başladığınız zamanki kadar temiz olup olmadığını fark edebilmelisiniz. Bu beceri, işvereniniz için temiz bir ev sağladığınızdan emin olmanıza yardımcı olabilir.

Organizasyon: Organizasyon, işlerini verimli bir şekilde tamamlamalarına izin verdiği için temizlikçiler için çok önemli bir beceridir. Çalışma alanınızı düzenli tutmak, görevleri doğru sırayla tamamlamak ve sarf malzemelerinizin takibini yapmak için organizasyon becerilerini kullanabilirsiniz.

İletişim: İletişim, daha iyi bir hizmetçi olmanıza yardımcı olabilecek başka bir beceridir. İşvereninizle evin durumu, ne yaptığınız ve ne yapmayı planladığınız hakkında iletişim kurmanız gerekebilir. Ayrıca ortaya çıkabilecek herhangi bir sorun hakkında işvereninizle iletişim kurmanız gerekebilir.

Esneklik: Esnek olmak, çalışma programınızdaki değişikliklere veya işvereninizin ihtiyaçlarına uyum sağlamanıza yardımcı olabilir. Mesela işvereninizin bir son dakika toplantısı varsa ve evinin beklenenden daha erken temizlenmesi gerekiyorsa, esnek olabilir ve programınızı onların ihtiyaçlarına göre ayarlayabilirsiniz. Esnek olmak, işvereninizin temizlik tercihlerindeki veya temizlik ihtiyaçlarındaki değişikliklere uyum sağlamanıza da yardımcı olabilir.

Temizleme yöntemleri: Temizlikçiler, bir evi temizlemek için elektrikli süpürgeler, paspaslar, süngerler ve diğer temizlik araçları dahil olmak üzere çeşitli temizleme yöntemleri kullanır. Farklı yüzeyleri ve malzemeleri temizlemek için en iyi yöntemleri bilmek, bir hizmetçinin sahip olması gereken önemli bir beceridir.

Temizlikçi Çalışma Şartları Nasıl?

Temizlikçiler oteller, moteller, tatil köyleri, özel evler ve hastaneler dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Yoğun dönemlerde daha fazla çalışabilmelerine rağmen, genellikle haftada 40 saat çalışırlar. Temizlikçiler genellikle uzun süreler boyunca ayakları üzerinde çalışırlar ve ağır mobilya ve ekipmanları kaldırmak veya taşımak zorunda kalabilirler. Ayrıca cildi, gözleri ve solunum sistemini tahriş edebilecek temizlik kimyasallarına maruz kalabilirler. Kendilerini bu tehlikelerden korumak için, temizlik görevlileri uygun güvenlik ekipmanlarını kullanmalı ve işverenleri tarafından belirlenen güvenlik prosedürlerini izlemelidir.

Temizlikçi İçin Mesleki Gelişme

İşte temizlikçilerin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Temizlik görevlilerinin becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Çevreye Dikkat

Dünya, insanların çevre üzerindeki etkisinin daha fazla farkına vardıkça, insanlar karbon ayak izlerini nasıl azaltabileceklerine daha fazla dikkat etmeye başlıyor. Bu durum çevre dostu temizlik hizmetlerinde uzmanlaşmış temizlikçilere olan talebin artmasına neden oluyor.

Bu tür bir hizmeti sağlayabilen temizlik görevlileri, müşterilerinin temizlik hizmetlerinin kalitesinden ödün vermeden çevresel etkilerini azaltmalarına yardımcı olabilecekleri için yüksek talep göreceklerdir. Ayrıca, evinizi nasıl daha çevre dostu hale getirebileceğiniz konusunda tavsiyeler ve ipuçları sunabilecekler.

Sağlık ve Zindeliğe Odaklanma

Sağlık ve zindelik endüstrisi, giderek daha fazla insanın refahını iyileştirmenin yollarını aramasıyla hızla büyüyor. Bu durum sağlık ve zindeliği teşvik eden hizmetler sağlama konusunda deneyime sahip temizlikçilere olan talebin artmasına neden oldu.

Sağlık ve zindeliğe odaklanan hizmetler sunabilen temizlikçiler, müşterilerine benzersiz ve değerli hizmetler sunabilecekleri için yüksek talep göreceklerdir. Ayrıca, rekabetçi kalabilmek için sağlık ve zindelik endüstrisindeki en son trendlerden haberdar olduklarından emin olmalıdırlar.

Yeşil Temizliğe Vurgu

Yeşil temizlik, temizlik ürünlerinde kullanılan kimyasalların miktarını azaltmanın bir yolu olduğu için ev sahipleri arasında giderek daha popüler hale geliyor. Sonuç olarak, yeşil temizlik yöntemlerine aşina olan temizlikçiler yüksek talep görecektir.

Yeşil temizlik yöntemlerini kullanabilen temizlikçiler, hem evcil hayvanlara hem de insanlara zarar verebilecek sert kimyasallar kullanmadan evlerini temizleyebilecekleri için müşterilerine değerli bir hizmet sunabileceklerdir.

Nasıl Temizlikçi Olunur?

Bir kahya kariyeri, temizlik endüstrisine başlamak için harika bir yol olabilir. Olmak İçin Gerekli Becerilernizi geliştireceğiniz sağlam bir temele sahip olmanız için temizliğin temellerini öğrenerek başlamak iyi bir fikirdir. Ayrıca çamaşır yıkama ve ütüleme gibi ek sorumluluklar ortaya çıktıkça üstlenmeye hazır olmalısınız.

Deneyim kazandıkça, halı temizleme veya döşeme temizleme gibi belirli bir temizlik alanında uzmanlaşmak isteyebilirsiniz. Ayrıca sağlık hizmeti temizliği veya ticari temizlik gibi belirli alanlarda sertifika almayı da seçebilirsiniz.

Dipnot: Temizlikçi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Temizlikçiler için ilerleme için birçok fırsat var. Bazı kahyalar, baş kahya veya yönetici kahya gibi yönetim pozisyonlarına geçebilir. Diğerleri, temizlik malzemeleri şirketleri ile satış veya pazarlama pozisyonlarına geçebilir. Bazıları kendi temizlik işlerini bile başlatabilir.

Bu kariyerde ilerlemenin en iyi yolu daha fazla deneyim ve eğitim almaktır. Potansiyel işverenlere kariyerleri konusunda ciddi olduklarını ve işi iyi yapacak becerilere sahip olduklarını gösterecek olan temizlikçilerin alabileceği birçok temizlik sertifikası vardır. Temizlikçilerin eğitimlerini ilerletmek ve yeni temizlik tekniklerini öğrenmek için alabilecekleri birçok online kurs ve temizlik semineri de vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu