Kariyer Hizmetleri Koordinatörü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir kariyer hizmetleri koordinatörünün ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve kariyer hizmetleri koordinatörü olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Kariyer hizmetleri koordinatörleri, öğrenciler ve işverenler arasındaki bağlantılardır. Öğrencilerin kariyer hedeflerini belirlemelerine, onları ilgili staj ve işlerle ilişkilendirmelerine ve bu hedeflere nasıl ulaşacakları konusunda rehberlik etmelerine yardımcı olurlar.

Kariyer hizmetleri koordinatörleri doğrudan bir okul veya üniversite için çalışabilir. Fakat aynı zamanda birden fazla okul veya kuruluşa aynı anda hizmet sağlayan bağımsız yükleniciler olarak da çalışırlar.

Kariyer Hizmetleri Koordinatörü Görev Sorumlulukları ve Görevleri

Bir kariyer hizmetleri koordinatörü genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • İş arama stratejilerini, özgeçmiş yazma ve görüşme tekniklerini tartışmak için öğrencilerle bireysel olarak görüşmek
 • Yazım ve dilbilgisi hataları için özgeçmişleri ve kapak mektuplarını gözden geçirmek ve öğrencilere belgelerini iyileştirme konusunda geri bildirim sağlamak
 • Potansiyel adayları belirlemek ve görüşmeleri planlamak dahil olmak üzere işe alım planları geliştirmek için işverenlerle birlikte çalışmak
 • Öğrencilere kariyer ilgi alanlarını belirlemelerine ve kariyer seçeneklerini keşfetmelerine yardımcı olmak da dahil olmak üzere kariyer danışmanlığı hizmetleri sağlamak
 • Kampüste işe alım yapan işverenlerle öğrenciler için kampüs içi görüşmeler düzenlemek için diğer kampüs departmanları ile koordinasyon
 • Düzenli olarak kampüste işe alım yapan veya mezun olduktan sonra öğrencileri işe almakla ilgilenen işverenlerin veri tabanlarını oluşturmak ve güncellemek
 • Birden fazla işverenle iş fuarları veya ağ karıştırıcıları gibi işe alım etkinliklerini koordine etmek
 • Mülakat sürecinde iş başvurularının geliştirilmesi ve işverenlerin talep ettiği diğer evrakların tamamlanması konusunda öğrencilere yardımcı olmak
 • Öğrencilerin gerçek mülakatlara hazırlanmalarına yardımcı olmak için sahte mülakatlar yapmak

Kariyer Hizmetleri Koordinatörü Maaşı Ne Kadar?

Kariyer hizmetleri koordinatörlerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve sektörüne bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 15.000 TL (25.20 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 18.000 TL (40.80 TL/saat)

Kariyer hizmetleri koordinatörlerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı büyümesi bekleniyor.

İstihdam artışı, çeşitli alanlarda devam eden kariyer planlaması ve danışmanlığı ihtiyacından kaynaklanacaktır. Daha fazla işçi kariyer değiştirmeye veya yeni endüstrilere geçme arayışına girdikçe, kariyer hizmetleri koordinatörlerine olan talep artacaktır.

Dipnot: Kariyer Hizmetleri Koordinatörü İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

En Popüler:  Konfigürasyon Mühendisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Kariyer Hizmetleri Koordinatörü İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir kariyer hizmetleri koordinatörünün genel olarak aşağıdakilere sahip olması gerekir:

Eğitim: Bir kariyer hizmetleri koordinatörü, genellikle insan kaynakları, işletme yönetimi veya ilgili bir alan gibi ilgili bir alanda lisans mezuniyetine ihtiyaç duyar. Bazı işverenler, insan kaynakları veya ilgili bir alanda yüksek lisans mezuniyetine sahip adayları tercih eder.

Antrenman tecrübesi: Kariyer hizmetleri koordinatörleri genel olarak yeni işverenleriyle oryantasyon dönemi şeklinde iş başında eğitim alırlar. Bu süre zarfında, kurumun politika ve prosedürlerinin yanı sıra görevlerinde kullanacakları yazılım ve teknoloji hakkında bilgi edinirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar genellikle kariyer hizmetleri koordinatörü olmak için şart değildir. Fakat iş başvurularında daha rekabetçi bir aday olmanıza yardımcı olabilirler.

Kariyer Hizmetleri Koordinatörlüğü Olmak İçin Gerekli Beceriler

Kariyer Hizmetleri Koordinatörleri başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim: İletişim, bilginin konuşma, yazma veya diğer yöntemlerle iletilmesi eylemidir. Kariyer hizmetleri koordinatörü olarak öğrenciler, öğretim üyeleri ve diğer personel üyeleriyle iletişim kurmaktan sorumlu olabilirsiniz. Bu durum dinleme, konuşma ve net bir şekilde yazma dahil olmak üzere etkili iletişim becerileri gerektirir. Farklı iletişim becerileri gerektiren bu alandaki işverenler ve diğer profesyonellerle iletişim kurmaktan da sorumlu olabilirsiniz.

Pazarlama: Pazarlama becerileri, kuruluşunuzun hizmetlerini ve programlarını tanıtmak için stratejiler geliştirmenize olanak tanır. Kariyer hizmetlerinizi tanıtmak için reklam oluşturmak, pazarlama kampanyaları tasarlamak ve sosyal medya gönderileri geliştirmek için pazarlama becerilerinizi kullanabilirsiniz.

teknoloji: Kariyer hizmetleri koordinatörleri, kariyer hizmetleri web sitelerini, veritabanlarını ve diğer online kaynakları yönetmekten ve güncellemekten sorumlu olduklarından, teknoloji becerileri önemlidir. Öğrencilere ve mezunlara e-posta, mesaj ve diğer yazışmaları oluşturmak ve göndermek için teknolojiyi de kullanırlar. Kariyer hizmetleri koordinatörleri, öğrencileri iş arama, mülakat ve kariyerle ilgili diğer konular hakkında eğitmek için sunumlar, videolar ve diğer materyaller oluşturmak için teknolojiyi kullanır.

öğretim: Kariyer hizmetleri koordinatörleri, genellikle kariyer hedeflerini geliştirmelerine ve iş bulmalarına yardımcı olmak için öğrencilerle birlikte çalışır. Bu durum öğrencilere özgeçmiş yazma, mülakatlara hazırlanma ve istihdam fırsatları bulma dahil olmak üzere iş arama süreci hakkında bilgi verme becerisini gerektirir. Kariyer hizmetleri koordinatörleri ek olarak öğrencilere staj, burs ve kariyer hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak diğer fırsatlar gibi kendilerine sunulan çeşitli kaynaklar hakkında bilgi verir.

Organizasyon: Kariyer hizmetleri koordinatörleri genellikle iş yüklerini yönetmelerine ve önemli belge ve bilgileri takip etmelerine yardımcı olabilecek güçlü organizasyon becerilerine sahiptir. Kuruluş, görevleri ekibinizin diğer üyelerine devretmenize de yardımcı olabilir.

Kariyer Hizmetleri Koordinatörü Çalışma Şartları Nasıl?

Kariyer hizmetleri koordinatörleri, iş fuarlarına veya diğer etkinliklere seyahat edebilmelerine rağmen, genellikle bir ofis ortamında çalışırlar. Bazı koordinatörler yarı zamanlı çalışabilse de, genellikle tam zamanlı çalışırlar. Ayrıca etkinliklere katılmak veya müşterilerle buluşmak için akşamları ve hafta sonları çalışabilirler. Kariyer hizmetleri koordinatörleri genel olarak bir kariyer hizmetleri direktörünün gözetiminde çalışır.

Kariyer Hizmetleri Koordinatörü İçin Mesleki Gelişme

İşte kariyer hizmetleri koordinatörlerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Kariyer hizmetleri koordinatörlerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Çocuk Esirgeme Görevlisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Uzaktan Çalışmanın Büyümesi

Uzaktan çalışmanın büyümesi, ofis alanı ve diğer masraflardan tasarruf etmelerini sağladığı için işverenler arasında hızla popülerlik kazanan bir trend. Bu durum kariyer hizmetleri koordinatörlerinin uzaktan çalışan çalışanlara destek sağlamaya hazırlıklı olması gerektiği anlamına gelir.

Bu durum gerekli ekipmanı kurmalarına yardımcı olmayı ve işlerinde başarılı olmaları için ihtiyaç duydukları kaynakları sağlamayı içerir. Aynı zamanda, çoğu çalışanın uzaktan çalışacağı saatler sonra da destek sağlayabilmek anlamına gelir.

İşveren Markasına Odaklanma

İşveren markası, son yıllarda işletmeler için giderek daha önemli bir odak noktası haline geldi. Bunun nedeni, potansiyel çalışanların gözünde kendileri için daha iyi bir işe alım sonuçlarına yol açabilecek olumlu bir imaj yaratmalarına izin vermesidir.

İşveren markası daha önemli hale geldikçe, kariyer hizmetleri koordinatörlerinin işverenlerle güçlü ilişkiler geliştirmeye ve sürdürmeye odaklanması gerekecektir. Bu durum işverenlerin adaylarda ne aradıklarını ve güçlü yanlarını en iyi nasıl sergileyeceklerini derinlemesine anlamalarını gerektirecektir.

Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Üzerine Vurgu

Çeşitlilik ve kapsayıcılık, son yıllarda birçok işletme için önemli öncelikler haline geldi. Bunun nedeni, çeşitliliğin şirketlerin daha yenilikçi ve üretken olmalarına yardımcı olmasının yanı sıra onları müşteriler için daha çekici hale getirmesidir.

Kariyer hizmetleri koordinatörleri, işe alma ve işe almada kilit bir rol oynadığından, çeşitliliğin önemini ve organizasyonlarında bunu nasıl teşvik edeceklerini anlamaları gerekecektir. Bu durum tüm çalışanlar için sıcak bir ortam yaratmanın yanı sıra şirketin ürün ve hizmetlerinde çeşitliliği teşvik etmeyi içerir.

Kariyer Hizmetleri Koordinatörü Nasıl Olunur?

Kariyer hizmetleri alanında bir kariyer, ödüllendirici ve tatmin edici olabilir. Bu yola çıkmadan önce kariyerinizden ne istediğinizi düşünmek önemlidir. Öğrencilerle mi çalışmak istersin yoksa profesyonellerle mi çalışmayı tercih edersin? Büyük bir üniversite ortamında mı çalışmak istersiniz yoksa küçük bir şirkette mi çalışmak istersiniz?

Hangi yönü seçerseniz seçin, kariyer hizmetleri alanı ve çeşitli bileşenleri hakkında güçlü bir anlayışa sahip olmak önemlidir. Ayrıca, hayatın her kesiminden insanlarla etkili bir şekilde iletişim kurma yeteneğinizi gösterebilmelisiniz.

Dipnot: Kariyer Hizmetleri Koordinatörü İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Kariyer hizmetleri koordinatörleri genellikle organizasyonları içinde daha fazla sorumluluk alarak ilerlerler. Deneyim kazandıkça, diğer kariyer hizmetleri personelini denetlemek, yeni programlar geliştirmek ve uygulamak veya bütçeleri yönetmek gibi ek görevler verilebilir. Daha fazla deneyim ve eğitim ile kariyer hizmetleri koordinatörleri, sonunda kariyer hizmetleri veya insan kaynakları direktörleri olabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu