Kalite Güvence Asistanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir kalite güvence asistanının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir kalite güvence asistanı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Kalite güvence asistanları, ürün ve hizmetlerin belirli kalite standartlarını karşılamasını sağlamaktan sorumludur. Genellikle, şirketin kalite standartlarını karşıladığından emin olmak için hammadde, ekipman veya bitmiş ürünleri denetlemekle görevlendirilebilecekleri imalat veya hizmet endüstrilerinde çalışırlar.

Kalite güvence asistanları, bu standartları karşılayıp karşılamadıklarını belirlemek için ürünler veya hizmetler üzerinde testler yapmaktan da sorumlu olabilir. Bu durum bir ürünün dayanıklılığının veya belirli koşullara (aşırı sıcaklıklar gibi) dayanma kabiliyetinin test edilmesinin yanı sıra güvenlik, performans vb. ile ilgili diğer test türlerini içerebilir.

Kalite Güvence Yardımcısı Sorumlulukları ve Görevleri

Kalite güvence asistanları genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Şirketin kalite standartlarının tüm çalışanlar tarafından takip edilmesini sağlamak
 • Şirketin kalite standartlarını karşıladığından emin olmak için iş performansını gözden geçirmek
 • Ürün veya hizmetlerle ilgili olası sorunları müşterilere ulaşmadan önce tespit etmek
 • Projelerin zamanında tamamlanmasını sağlamak için üretim çizelgelerini, bütçeleri ve zaman çizelgelerini izlemek
 • Doğruluğu sağlamak için faturalar veya satın alma siparişleri gibi finansal kayıtların denetimlerini yapmak
 • Ürün veya hizmetle ilgili bir soruna işaret edebilecek müşteri şikayetleri veya diğer sorunlardaki eğilimleri ve kalıpları belirlemek için araştırma yapmak
 • Ürünler veya hizmetler hakkında müşterilerden veya diğer paydaşlardan gelen şikayet veya önerilerin kaydedilmesi
 • Bulguları özetleyen ve denetimler veya soruşturmalar sırasında tespit edilen sorunlara çözüm önerileri sunan raporlar hazırlamak
 • Denetimlerden veya soruşturmalardan elde edilen bulgulara dayalı olarak yapılabilecek iyileştirmeler hakkında yönetime geri bildirim sağlamak

Kalite Güvence Asistanı Maaşı Ne Kadar?

Kalite güvence asistanlarının maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirket büyüklüğüne ve sektöre bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 14.000 TL (21.30 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 18.000 TL (43.00 TL/saat)

Kalite güvence asistanlarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Firmalar ürünlerini ve hizmetlerini iyileştirmeye ve maliyetleri düşürmeye çalıştıkça kalite güvencesine olan talep artmaya devam edecektir. Ürün ve hizmetlerin kalite standartlarını karşıladığından ve verimli bir şekilde üretildiğinden emin olmak için kalite güvence uzmanlarına ihtiyaç duyulacaktır.

En Popüler:  Ulaşım Danışmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Dipnot: Kalite Güvence Yardımcısı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Kalite Güvence Yardımcısı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir kalite güvence asistanının genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Çoğu işveren, kalite güvence asistanlarının en az lise diplomasına veya eşdeğerine sahip olmasını ister. Bazı işverenler, kalite güvencesi, mühendislik veya diğer ilgili alanlarda lisans mezuniyetine sahip adayları tercih eder.

Antrenman tecrübesi: Kalite güvence asistanları genellikle yeni işverenlerinden iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim birkaç hafta veya ay sürebilir ve mevcut kalite güvence asistanlarının gözetim altında tutulmasını ve görevleri kendi başlarına tamamlayacak kadar rahat olana kadar gözetim altında görevlerini yerine getirmelerini içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Kalite güvence asistanı pozisyonları için sertifikalar genellikle gerekli olmasa da, mevcut işler için rekabet etmenize ve potansiyel işverenlere yeteneklerinizi ve isteklerinizi göstermenize yardımcı olabilirler.

Kalite Güvence Asistanı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Kalite güvence asistanlarının başarılı olabilmeleri için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Detaylara dikkat: Detaylara dikkat, kalite güvence asistanları için çok önemli bir beceridir çünkü bir üründeki herhangi bir hatayı veya tutarsızlığı fark etmelerini sağlar. Bu durum bir ürün halka sunulmadan önce kalite sorunlarını belirlemelerine yardımcı olabilir. Kalite güvence asistanları, belgelerin doğru ve eksiksiz olduğundan emin olmaları gerektiğinden, belgeleri incelerken ayrıntılara da dikkat ederler.

İletişim yetenekleri: Kalite güvence asistanı rolünde iletişim becerileri çok önemlidir. Müşteriler, tedarikçiler ve diğer çalışanlarla iletişim kurmanız gerekebilir. Bu yüzden bilgileri açık ve özlü bir şekilde iletebilmek önemlidir. Ayrıca sorunları çözmek ve soruları yanıtlamak için iletişim becerilerinizi kullanabilirsiniz.

Problem çözme yetenekleri: Kalite güvence asistanları, bir ürün veya hizmetle ilgili sorunları belirlemekten ve çözmekten sorumlu olabilir. Bu durum sorunu araştırmayı, olası çözümleri belirlemeyi ve sorunu çözmek için bir çözüm uygulamayı içerebilir. Kalite güvence asistanları, sorunları ortaya çıkmadan önce belirlemek ve önlemekten de sorumlu olabilir.

Zaman yönetme yetenekleri: Kalite güvence asistanları için zaman yönetimi becerileri önemlidir çünkü genellikle bir günde tamamlamaları gereken birden fazla görevi vardır. İyi zaman yönetimi becerilerine sahip olmak, görevlerinizi önceliklendirmenize ve bunları zamanında tamamlamanıza yardımcı olabilir.

Baskı altında çalışabilme yeteneği: Kalite güvence asistanları genellikle baskı altında çalışmaları gerekebilecek hızlı tempolu ortamlarda çalışır. Bunun nedeni, bir ürün veya hizmetin kalitesini halka açıklanmadan önce sağlamaktan sorumlu olmaları olabilir. Bu nedenle, baskı altında çalışabilmeniz, sakin ve odaklanmış kalabilmeniz önemlidir.

Kalite Güvence Yardımcısı Çalışma Şartları Nasıl?

Kalite güvence asistanları, üretim tesisleri, depolar, ofisler ve laboratuvarlar dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Son teslim tarihlerini karşılamak veya projeleri tamamlamak için fazla mesai yapmaları gerekmesine rağmen, genellikle normal mesai saatlerinde çalışırlar. Kalite güvence asistanları, çalışma ortamına bağlı olarak gürültüye, toza ve dumana maruz kalabilir. Ağır nesneleri kaldırmaları ve taşımaları da gerekebilir. Kalite güvence asistanlarının iyi iletişim, kişilerarası ve problem çözme becerilerine sahip olması gerekir. Ayrıca detay odaklı olmaları ve bağımsız çalışabilmeleri gerekir.

Kalite Güvence Yardımcısı İçin Mesleki Gelişme

İşte kalite güvence asistanlarının nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Kalite güvence asistanlarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Köpek Görevlisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Otomasyonun Büyümesi

Otomasyonun büyümesi, bildiğimiz şekliyle işgücünü hızla değiştiren bir trend. İşletmeler maliyetleri düşürmenin ve verimliliği artırmanın yollarını aradıkça, giderek otomasyon çözümlerine yöneliyorlar.

Bu durum kalite güvence asistanlarının otomatikleştirilmiş test araçlarına ve bunların nasıl etkin bir şekilde kullanılacağına aşina olması gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, düzgün çalıştıklarından emin olmak için bu araçları yönetebilmeleri ve bakımlarını yapabilmeleri gerekecektir.

Sürekli Teste Odaklanma

Yazılım geliştirme daha karmaşık hale geldikçe, sürekli test etme ihtiyacı da artıyor. Bu eğilim, ürünlerin son kullanıcıya ulaşmadan piyasaya sürülmeye hazır olmasını sağlamaya yardımcı olabilecek kalite güvence uzmanlarına daha fazla odaklanmaya yol açıyor.

Kalite güvence asistanları, sürekli test yöntemleri ve araçlarında uzmanlaşarak bu trendden yararlanabilirler. Ayrıca, herkesin aynı amaç için çalıştığı bir işbirliği ortamı yaratmak için şirket içindeki ürün yönetimi ve pazarlama gibi diğer ekiplerle ilişkiler kurmak için de çalışabilirler.

Güvenliğe Dikkat

Teknoloji daha karmaşık hale geldikçe, siber saldırı tehdidi de arttı. Bu durum iş dünyası ve hükümet de dahil olmak üzere tüm sektörlerde güvenliğe daha fazla vurgu yapılmasına yol açmıştır.

Kalite güvence asistanları, güvenlik açıklarını bulmak için testler yaparak ve saldırıları önlemek için stratejiler geliştirerek şirketlerin verilerinin güvende olmasını sağlamada önemli bir rol oynayabilir. Ayrıca, çalışanları kimlik avı dolandırıcılığının ve diğer sosyal mühendislik türlerinin tehlikeleri konusunda da eğitebilirler.

Kalite Güvence Asistanı Nasıl Olunur?

Kalite güvence asistanı olarak bir kariyer, ayağınızı BT endüstrisinin kapısına getirmenin harika bir yolu olabilir. Bir QA asistanı olarak, çeşitli teknolojilerle çalışma ve farklı sistemler hakkında bilgi edinme fırsatına sahip olacaksınız. Ayrıca bir ekip ortamında çalışma ve müşterilerle nasıl etkili bir şekilde iletişim kuracağınızı öğrenme deneyimi kazanacaksınız.

QA asistanı olmak için güçlü iletişim becerilerine sahip olmanız, bağımsız olarak çalışabilmeniz ve ayrıntılara keskin bir bakış açısına sahip olmanız gerekir. Teknoloji ve yazılım geliştirme süreçleri hakkında temel bir anlayışa sahip olmanız da önemlidir.

Dipnot: Kalite Güvence Asistanı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Kalite kontrol prosedürleri hakkındaki bilgilerini ve hataları bulma ve düzeltme yeteneklerini gösteren kalite güvence yardımcıları, kalite güvence yardımcılığına terfi ettirilebilir. Liderlik nitelikleri gösterenler kalite güvence yöneticisine terfi ettirilebilir. Deneyimle, bazı kalite güvence asistanları bağımsız danışmanlar olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu