Japon Dili ve Edebiyatı Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Japon Dili ve Edebiyatı Nedir?

Japon Dili ve Edebiyatı; Japonca dilbilgisi yapısını ve özelliklerini tanımlamak, Japonca yazı sistemini açıklamak ve Japon kültürünü tanımlamak için gerekli analizleri yapan akademik bir disiplindir.

Hikaye, roman ve şiir gibi Japon edebiyatının eserlerini incelemek ve Japonya’daki insanlık durumuyla ilgili çalışmaları araştırmak bu bölümün ana hedefleri arasındadır. Bu bölümde; Eserleri, Japonca’nın fonoloji, gramer ve kelime bilgisi gibi diğer yönlerini de kapsayacak şekilde yorumlamanın yanı sıra, Japon halkının psikolojisini, ulusal yapısını ve geleneklerini incelemeyi amaçlamaktadır.

Japon Dili ve Edebiyatı Bölümünde Eğitim Kaç Yıl?

Japon Dili ve Edebiyatı, üniversitelerde öğretilen 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Bu bölüm, öğrencileri yalnızca Dil puan türüne göre kabul eder.

Japon Dili ve Edebiyatı Bölümünün Dersleri Neler?

Japon Dili ve Edebiyatı okumayı hedefleyen ve bu bölümü tercih listesine dahil edecek aday öğrenciler;

  • Japonca Yazı
  • Japonca Cümle Örnekleri
  • Temel Japonca Dilbilgisi
  • Japon Hat Sanatı
  • Japonoloji
  • Japon Şiiri
  • Japon Kültürü
  • Japonca Dinlediğini Anlama
  • Japonya’da Yaşam Kültürü
  • Hint Mitleri

ve 4 yıllık eğitim öğretim süreci boyunca birçok benzer dersin eğitiminden sorumlu olacaklar. Tüm bu dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler “Japon Dili ve Edebiyatı Lisans Diploması” almaya hak kazanır.

Japon Dili ve Edebiyatı Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Japon eserleri, Japon kültürü ve Japon dili üzerine araştırmalar yapıyorlar ve kitleleri bu konuda eğiterek dilin yaygınlaşmasına katkıda bulunuyorlar.

En Popüler:  Ebelik Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Japon Dili ve Edebiyatı Bölümü Mezunları İçin İş İmkanları Neler?

Japon filologları, dil araştırma merkezlerinde Japon dili üzerine araştırma yapabilirler. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında üniversitelerde akademisyen veya yabancı dil eğitiminde öğretmen olarak çalışabilirler.

Kamu Personeli Seçme Sınavından yani diğer ismiyle KPSS’den alınacak puan, devlette bulunan adaylar için belirleyici olacaktır.

Ayrıca uluslararası ticarette faaliyet gösteren şirketlerde tercüman olarak çalışabilir veya yayınevlerinde çeşitli eserlerin tercümesi üzerinde çalışabilirler.

Japon Dili ve Edebiyatı Bölümü Taban Puanları 2023

Japon Dili ve Edebiyatı Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 07:07:43’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Üniversite Adı Bölüm Puan Türü Kont. Taban Puan Sıralama
Ankara Üniversitesi (Ankara) (Devlet) Japon Dili ve Edebiyatı (Örgün) DİL 52 412,09986 12.627
Erciyes Üniversitesi (Kayseri) (Devlet) Japon Dili ve Edebiyatı (Örgün) DİL 41 368,38027 24.604
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (Nevşehir) (Devlet) Japon Dili ve Edebiyatı (Örgün) DİL 31 347,87211 30.753

Japon Dili ve Edebiyatı Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Japon Dili ve Edebiyatı Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Japon Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu