İş Ortağı Geliştirme Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir iş ortağı geliştirme yöneticisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir iş ortağı geliştirme yöneticisi olarak başarılı olmak için neler gerektiğini öğrenme zamanı.

İş ortağı geliştirme yöneticileri (PDM’ler), üçüncü taraf satıcılar, tedarikçiler ve diğer iş ortaklarıyla ilişkiler kurmaktan ve sürdürmekten sorumludur. Genellikle yeni potansiyel ortaklar belirlemek, şirket için değerlerini değerlendirmek, anlaşmaları müzakere etmek ve her iki tarafın da taahhütlerini yerine getirmesini sağlamakla görevlendirilirler.

Bir PDM’nin rolü kapsam olarak nispeten geniştir – bu süreçle ilgili herhangi bir sayıda faaliyete dahil olabilirler. Mesela üçüncü taraf geliştiricilerle yakın çalışarak yeni ürünler veya hizmetler geliştirmeye yardımcı olabilirler. Mevcut anlaşmalar kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirdiklerinden emin olmak için mevcut ortaklarla da çalışabilirler.

İş Ortağı Geliştirme Müdürü Görev Sorumlulukları ve Görevleri

Bir iş ortağı geliştirme yöneticisi, genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Büyüme ve gelişme hedeflerini belirlemek için mevcut müşterilerle ilişkiler kurmak, ardından takip etmeleri için potansiyel yeni müşterileri belirlemek
 • İş ortağı alımını, gelişimini ve elde tutmayı artırmak için stratejiler geliştirmek ve uygulamak
 • Kıdemli ortağa terfi etmeye veya firmadan emekli olmaya hazır olup olmadıklarını belirlemek için ortakların performans değerlendirmelerini yapmak
 • Yeni ortakları işe alma, firma politikalarını gözden geçirme ve yeni ortakların diğer ortaklarla tanışmasına yardımcı olmak için sosyal etkinlikler düzenleme gibi faaliyetleri koordine etmek
 • Mevcut ortaklarla kariyer hedeflerini, güçlü ve zayıf yönlerini ve firma içinde en iyi şekilde nasıl kullanılabileceğini tartışmak için toplantı
 • Adaylara mülakat yapmak, referans kontrolleri yapmak ve işe alım yöneticilerine geri bildirim sağlamak dahil olmak üzere adaylara firmanın kültürünü ve fırsatlarını sunarak yeni işe alınanların işe alınmasını desteklemek
 • Firma içinde liderlik rollerine hazırlanan kıdemli ortaklar için koçluk ve gelişim fırsatları sağlamak
 • Endişeleri tartışmak veya tavsiyelerde bulunmak için gerektiğinde yöneticilerle takip görüşmeleri yapmak da dahil olmak üzere şirket politikasına uyumu sağlamak için performans değerlendirmelerini gözden geçirmek
 • Maaşlar ve ikramiyeler dahil ortak ücret paketlerini yönetme

İş Ortağı Geliştirme Müdürü Maaşı Ne Kadar?

Ortak geliştirme yöneticilerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve endüstrisine bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca komisyon ve ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 18.000 TL (40.80 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 32.000 TL (77.80 TL/saat)

Ortak geliştirme yöneticilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı büyümesi bekleniyor.

En Popüler:  İş Planlama Müdürü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bu işçilere olan talep, küçük işletmelerin sürekli büyümesi ve yeni pazarlara açılma ihtiyacı tarafından yönlendirilecektir. Bu şirketlerin satışlarını ve karlarını artırmak için tedarikçiler veya distribütörler gibi yeni ortaklar bulmasına yardımcı olacak ortak geliştirme yöneticilerine ihtiyaç duyulacaktır.

İş Ortağı Geliştirme Müdürü İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir iş ortağı geliştirme yöneticisi genellikle aşağıdaki niteliklere ihtiyaç duyar:

Eğitim: Çoğu işveren, ortak geliştirme yöneticilerinin işletme, pazarlama veya iletişim gibi ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahip olmasını ister. Bazı işverenler, işletme yönetimi (MBA) alanında yüksek lisans mezuniyetine sahip adayları tercih eder. MBA, finans, muhasebe, pazarlama, yönetim ve iş hukuku derslerini içeren iki yıllık bir programdır.

Antrenman tecrübesi: Birçok şirket, geliştirme yöneticilerinin ilgili bir alanda en az beş yıllık deneyime sahip olmasını ister. Bu deneyim, emlakçı, emlak komisyoncusu veya emlak değerleme uzmanı olarak çalışmayı içerebilir. İnşaat veya mimarlık gibi ilgili bir alanda çalışmayı da içerebilir.

İş ortağı geliştirme yöneticileri, şirketin belirli süreçleri ve prosedürleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için iş başında eğitim alabilir. Ayrıca şirketin yazılım ve teknolojisinin kullanımı konusunda eğitim alabilirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Bir PMD rolü için sertifikalar gerekli olmasa da, bilgilerini artırmak veya alana başlamak isteyen adaylar ve ortaklar için değerli olabilirler.

İş Ortağı Geliştirme Yöneticisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Partners Geliştirme Yöneticileri, başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim: İletişim, bilgiyi başkalarına iletme eylemidir. Bir geliştirme yöneticisi olarak, çalışanlar, müşteriler, yatırımcılar ve kuruluşun liderlik ekibinin diğer üyeleri dahil olmak üzere çeşitli paydaşlarla iletişim kurmaktan sorumlu olabilirsiniz. Etkili iletişim, bilgileri net bir şekilde iletmenize ve başkalarıyla güven oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Liderlik: Liderlik becerileri, başkalarını ortak bir hedef doğrultusunda çalışmak için motive etmenize ve onlara ilham vermenize olanak tanır. Bir iş ortağı geliştirme yöneticisi olarak, bir satış temsilcisi ekibine liderlik etmekten sorumlu olabilirsiniz. Liderlik becerileri, bir ekip kültürü geliştirmenize ve ekibinizi şirket hedeflerine ulaşmak için birlikte çalışmaya teşvik etmenize yardımcı olabilir.

Satış: Satış becerileri, işletmeler ve kuruluşlarla ortaklıklar geliştirmenize yardımcı olabilir. Potansiyel ortaklar için teklifler oluşturmak ve onları şirketinizle çalışmaya ikna etmek için satış becerilerinizi kullanabilirsiniz. Satış becerileri, ortaklarla sözleşmeleri müzakere etmenize de yardımcı olabilir.

Pazarlama: Pazarlama becerileri, şirketiniz için pazarlama stratejileri oluşturmanıza ve uygulamanıza olanak tanır. Bu durum reklam oluşturmayı, etkinlik ve kampanyaları planlamayı ve pazarlama çabalarınızın başarısını analiz etmeyi içerebilir. Bir iş ortağı geliştirme yöneticisi olarak, pazarlama becerileri, müşterileri çekmenize ve elde tutmanıza ve satışları artırmak için stratejiler geliştirmenize yardımcı olabilir.

İş geliştirme: İş geliştirme, yeni iş fırsatlarını belirleme ve takip etme sürecidir. Bu beceri, ortaklık programlarını büyütmenin yollarını bulmalarına yardımcı olabileceğinden, bir ortak geliştirme yöneticisi için faydalı olabilir. İş geliştirme, şirketleri için gelir elde etmenin yeni yollarını bulmalarına da yardımcı olabilir.

En Popüler:  Araştırma Operasyonları Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

İş Ortağı Geliştirme Müdürü Çalışma Şartları Nasıl?

Bir ortak geliştirme yöneticisinin çalışma ortamı genellikle bir ofis ortamındadır. Fakat potansiyel veya mevcut ortakları ziyaret etmek için seyahat gerekebilir. Yönetici önemli ortaklarla ilişkileri geliştirmek ve sürdürmekten sorumlu olduğu için iş bazen stresli olabilir. Yönetici, sözleşmelerin müzakere edilmesinden ve ortakların sözleşmenin şartlarına uymasını sağlamaktan da sorumlu olabilir. Yöneticinin son teslim tarihlerini karşılamak veya ortaya çıkan sorunları çözmek için çalışması gerekebileceğinden, iş uzun saatler gerektirebilir.

İş Ortağı Geliştirme Yöneticisi İçin Mesleki Gelişme

İşte iş ortağı geliştirme yöneticilerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. İş ortağı geliştirme yöneticilerinin, becerilerini ilgili tutmak ve iş yerinde rekabet avantajını sürdürmek için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

İş Ortağı Geliştirmede Daha Stratejik Bir Yaklaşım İhtiyacı

İşletmeler ortaklıklara yaklaşımlarında daha stratejik hale geldikçe, iş ortağı geliştirme yöneticisinin rolü de gelişmektedir. Artık iş ortağı geliştirme yöneticilerinin yeni ortaklar bulmanın ve onlarla ilişkiler geliştirmenin ötesinde düşünebilmeleri gerekiyor. Ayrıca potansiyel ortakları belirleyebilmeleri ve onlarla çalışmak için stratejiler geliştirebilmeleri gerekir.

Bu eğilim, iş ortağı geliştirme yöneticilerinin iş dünyası ve ortaklıkların şirketlerin büyümesine nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha derin bir anlayışa sahip olmasını gerektirecektir. Ayrıca, uyumlu bir ortaklık stratejisi oluşturmak için şirketleri içindeki diğer departmanlarla etkin bir şekilde iletişim kurabilmeleri gerekecektir.

Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Üzerine Odaklanma

İşletmeler çeşitlilik ve kapsayıcılık üzerine odaklanmaya devam ettikçe, ortak geliştirme yöneticilerinin çeşitli potansiyel ortaklarla bağlantı kurmalarına olanak tanıyan beceriler geliştirmeleri gerekecektir.

Bu alanda başarılı olan ortak geliştirme yöneticileri, farklı kültürlerin ve toplulukların ihtiyaçlarını anlayabilecek ve onlarla etkin bir şekilde iletişim kurabilecektir. Ayrıca, benzer değerleri ve hedefleri paylaşan potansiyel ortakları belirleyebilmeleri gerekecektir.

Kişisel Markalaşmaya Vurgu

Günümüz ekonomisinde kişisel marka bilinci oluşturma, tüm alanlardaki profesyoneller için başarının önemli bir parçası haline geldi. Bu durum özellikle güçlü iletişim ve ilişki kurma becerilerinin gerekli olduğu satış rollerinde çalışanlar için geçerlidir.

İş ortağı geliştirme yöneticileri olarak, potansiyel ortaklarla güven oluşturmak ve alanınızdaki uzmanlığınızı sergilemek için kişisel markalaşmayı kullanabilirsiniz. Profesyonel bir online varlık oluşturarak ve endüstri liderleriyle ağ kurarak, sizi rekabette farklı kılacak bir itibar oluşturabilirsiniz.

İş Ortağı Geliştirme Müdürü Nasıl Olunur?

Bir İş Ortağı Geliştirme Yöneticisi kariyer yolu çok faydalı olabilir. Fakat kararlarınızın uzun vadeli sonuçlarını göz önünde bulundurmak önemlidir. İş Ortağı Geliştirme Müdürü olarak, şirketinizin işini büyütmesine yardımcı olacak yeni iş ortaklarını işe almaktan ve geliştirmekten sorumlu olacaksınız. Bu durum güçlü kişilerarası becerilere sahip olmanız ve farklı sektörlerden insanlarla ilişkiler kurabilmeniz gerektiği anlamına gelir.

Ayrıca potansiyel ortakları niteliklerine ve deneyimlerine göre değerlendirebilmeniz gerekecektir. Şirketinize uygun ve başarısına katkıda bulunacak ortaklar bulmak önemlidir.

Kariyer ve İş İmkanları

Bu kariyerde ilerlemenin en iyi yolu, potansiyel ortaklarla güçlü bir ilişkiler ağı geliştirmektir. Ayrıca, potansiyel ortakların ihtiyaçlarını belirleyebilmek ve değerlendirebilmek önemlidir. Bir iş ortağı geliştirme yöneticisi olarak, her iki taraf için de faydalı olan anlaşmaları müzakere edip kapatabilmeniz gerekir. Mevcut ortaklıkları yönetebilmek ve büyütebilmek de önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu