İş Geliştirici Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir iş geliştiricinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir iş geliştirici olarak başarılı olmak için neler gerektiğini öğrenme zamanı.

İş geliştiricileri, yeni iş fırsatları ve ilişkileri geliştirmekten sorumludur. Potansiyel müşterileri belirlemek, ihtiyaçlarını belirlemek ve şirketin bu ihtiyaçları en iyi nasıl karşılayabileceğine dair stratejiler geliştirmek için genellikle bir şirketin satış ekibiyle birlikte çalışırlar.

İş geliştiricilerine, mevcut müşteriler veya müşterilerle devam eden ilişkileri sürdürmekle de görev verilebilir. Bu durum onları yeni ürünler veya hizmetler hakkında güncellemek, müşteri geri bildirimlerine yanıt vermek gibi şeyleri içerebilir.

İş Geliştirici Sorumlulukları ve Görevleri

Bir iş geliştiricisi genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Yeni müşterilerle iletişim kurarak ve onlarla ilişki kurarak yeni iş ilişkileri kurmak
 • Belirli bir ürün veya hizmet sunarak hangi müşterilere en iyi şekilde hizmet verileceğini belirlemek
 • Üst yönetime yeni iş fırsatları için teklifler sunmak
 • Potansiyel müşterilerle sözleşme şartlarının müzakere edilmesi
 • Bir ürün veya hizmetin değerini potansiyel müşterilere etkin bir şekilde ileten satış teklifleri geliştirmek ve sunmak
 • Şirketin hizmetleri veya ürünleriyle ilgilenebilecek potansiyel müşterilerin belirlenmesi
 • Belirli bir bölge veya sektördeki bir ürün veya hizmete yönelik potansiyel talebi belirlemek için pazar araştırması yapmak
 • Şirket için satışları veya karları artırabilecek yeni ürün veya hizmetler için teklif hazırlamak
 • Ürün seçiminde yardımcı olmak veya teknik destek sağlamak gibi mevcut müşterilere sürekli destek sağlamak

İş Geliştirici Maaşı Ne Kadar?

İş geliştiricilerin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve sektörüne bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca komisyon ve ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 17.000 TL (36.30 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 52.000 TL (128.80 TL/saat)

İş geliştiricilerin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı büyümesi bekleniyor.

İş geliştiricilere yönelik talep, mevcut pazarlara yeni ürün ve hizmetler sunma ihtiyacından kaynaklanacaktır. Şirketlerin ürün ve hizmetleri için yeni müşteriler ve pazarlar bulmalarına yardımcı olacak iş geliştiricilere ihtiyaç duyulacaktır.

Dipnot: İş Geliştirici İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

İş Geliştirici İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir iş geliştiricisi genellikle aşağıdaki niteliklere ihtiyaç duyar:

Eğitim: İş geliştiricilerinin genellikle pazarlama, işletme veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahip olmaları gerekir. Bazı işverenler, işletme yönetimi (MBA) alanında yüksek lisans mezuniyetine sahip adayları tercih edebilir. MBA, finans, muhasebe, pazarlama ve yönetim derslerini içeren iki yıllık bir programdır.

Antrenman tecrübesi: İş geliştiricileri, genellikle yeni rollerinin belirli süreçlerini ve prosedürlerini öğrenmek için iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, rolün temellerini öğrenmek için mevcut iş geliştiricileri veya şirketteki diğer çalışanları gölgelemeyi içerebilir. Eğitim, iş geliştiricinin günlük olarak kullanacağı yazılım ve bilgisayar programlarını öğrenmeyi de içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Bir iş geliştirici rolü için sertifikalar gerekli olmasa da, diğer adaylarla rekabet etmenize ve yeteneklerinizi potansiyel işverenlere göstermenize yardımcı olabilirler.

İş Geliştirici Olmak İçin Gerekli Beceriler

İş geliştiricilerin başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim: İletişim, bilgiyi başkalarına iletme eylemidir. İş geliştiricileri genellikle müşteriler, yatırımcılar ve diğer paydaşlarla iletişim kurar. Etkili iletişim, başkalarıyla güven ve ilişki kurmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca başkalarını harekete geçmeye ikna etmenize de yardımcı olabilir.

Pazarlama: İş geliştiricileri, bir şirketin ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak için stratejiler geliştirmek için genellikle pazarlama ekipleriyle birlikte çalışır. Ayrıca, yeni müşteriler çekmek için stratejiler geliştirmek için pazarlama ekipleriyle birlikte çalışabilirler. Bu durum pazarlama teknikleri ve stratejileri hakkında bilgi gerektirir.

Problem çözme: İş geliştiricileri, müşterileri için stratejiler geliştirmek için genellikle diğer profesyonellerle birlikte çalışır. Ayrıca, işletmeleri için stratejiler geliştirmek için müşterilerle birlikte çalışabilirler. Her iki durumda da sorunları çözmeleri ve çözümler bulmaları gerekebilir. Mesela bir iş geliştiricisi, yeni bir ürün için bir pazarlama stratejisi geliştirmek üzere bir müşteriyle birlikte çalışabilir. Müşterinin pazarlama ekibinin stratejinin nasıl uygulanacağı konusunda soruları varsa, iş geliştiricinin çözüm bulmalarına yardımcı olması gerekebilir.

teknoloji: Teknoloji becerileri, iş geliştiricilerinin şirketlerin işlerini yürütmek için kullandıkları en son yazılımları ve araçları anlamalarına yardımcı olabilir. Bu durum müşterilerin karşılaştığı zorluklara daha yenilikçi çözümler üretmelerine yardımcı olabilir. İş geliştiricilerin, müşteriler ve iş arkadaşlarıyla iletişim kurmak için en son teknolojiyi nasıl kullanacaklarını bilmeleri de önemlidir.

İkna: İkna, başkalarını fikirlerinize katılmaya ikna etme yeteneğidir. İş geliştiricileri, müşterileri ürünlerini veya hizmetlerini satın almaya ikna etmek için ikna kullanır. Ayrıca müşterileri yeni pazarlama stratejilerini veya iş modellerini denemeye ikna etmek için iknayı kullanırlar.

İş Geliştirici Çalışma Şartları Nasıl?

İş geliştiricileri, hızlı tempolu, son tarih odaklı bir ortamda çalışır. Genellikle müşterilerle veya potansiyel müşterilerle buluşmak için seyahat etmeleri gerekir. Son teslim tarihlerini karşılamak için akşamları ve hafta sonları da dahil olmak üzere uzun saatler çalışabilirler. İş geliştiricileri bir ofiste çalışabilir. Fakat aynı zamanda müşterilerle veya potansiyel müşterilerle toplantı yapmak için çok zaman harcarlar. Konferanslara katılmak veya müşterilerle buluşmak için seyahat etmeleri gerekebilir.

İş Geliştirme İçin Mesleki Gelişme

İşte iş geliştiricilerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. İş geliştiricilerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Teknik Beceri Gereksinimi

Daha fazla teknik beceriye duyulan ihtiyaç, iş dünyasında hızla belirginleşen bir eğilimdir. Teknoloji daha karmaşık hale geldikçe, işletmeler yalnızca teknolojinin nasıl çalıştığını anlamakla kalmayıp, aynı zamanda onu kendi avantajlarına nasıl kullanacaklarını da anlayan çalışanlar arıyorlar.

İş geliştiricileri, kendi teknik becerilerini geliştirerek ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için teknolojiyi nasıl kullanacaklarını öğrenerek bu eğilimden yararlanabilir. Bu durum CRM sistemleri gibi yazılım araçlarının nasıl kullanılacağını veya şirketlerinin ürünlerini tanıtmak için sosyal medyanın nasıl kullanılacağını öğrenmeyi içerebilir.

Dijital Pazarlamaya Odaklanma

İşletmeler dijital pazarlamaya odaklanmaya devam ettikçe, bu stratejileri geliştirebilecek ve uygulayabilecek profesyonellere olan ihtiyaç artmaya devam edecek.

İş geliştiricileri, arama motoru optimizasyonu (SEO) ve tıklama başına ödeme reklamcılığı (PPC) gibi dijital pazarlama tekniklerinde uzmanlaşarak bu trendden yararlanabilir. Daha sonra bu bilgiyi, şirketlerinin yeni müşterilere ulaşmasına ve gelir elde etmesine yardımcı olmak için kullanabilirler.

Müşteri Deneyimine Vurgu

Müşteri deneyimi, bir işletmenin başarısını belirlemede giderek daha önemli bir faktör haline geldi. Müşterilerin artık kararlarını, yalnızca ürün veya hizmetlerinden ziyade bir şirketle olumlu bir deneyim yaşayıp yaşamadıklarına göre verme olasılıkları daha yüksek.

İş geliştiricileri, olumlu bir müşteri deneyimi oluşturmaya odaklanarak bu eğilimden yararlanabilir. Bu durum mükemmel müşteri hizmeti sağlamak, ürünlerin yüksek kalitede olmasını sağlamak ve müşterilerin şirketinizden neler bekleyebilecekleri konusunda şeffaf olmak gibi şeyleri içerir.

Nasıl İş Geliştirici Olunur?

Bir iş geliştirici kariyer yolu, kariyerinize pazarlamada başlamanın harika bir yolu olabilir. Bir iş geliştiricisi olarak, gelir artışını sağlayan pazarlama planlarını geliştirmekten ve yürütmekten sorumlu olacaksınız. Bu durum yeni ürünler ve hizmetler yaratmaktan yeni müşteriler ve pazarlar bulmaya kadar her şeyi içerebilir.

Başarılı bir iş geliştiricisi olmak için güçlü iletişim becerilerine sahip olmanız, yaratıcı düşünebilmeniz ve baskı altında iyi çalışabilmeniz gerekir. Ayrıca, aynı anda birden fazla projeyi yönetebilmeniz ve bir organizasyonun her seviyesindeki insanlarla etkin bir şekilde çalışabilmeniz gerekir.

Dipnot: Bir İş Geliştirici İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

İş geliştiricileri genellikle giriş seviyesindeki pozisyonlarda başlar ve deneyim kazandıkça daha yüksek seviyeli pozisyonlara ilerler. Bazı iş geliştiricileri sonunda iş geliştirme yöneticileri veya direktörleri olabilir.

İş geliştiriciler kariyerlerinde ilerlemek için satış, pazarlama ve yönetim becerilerini geliştirmeye odaklanmalıdır. Ayrıca çalışmak istedikleri sektörde deneyim kazanmaya çalışmalıdırlar. Ayrıca, iş geliştiriciler, işletme yönetimi veya ilgili bir alanda diploma almayı düşünmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu