İnşaat Teknolojisi Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


İnşaat Teknolojisi Nedir?

İnşaat Teknolojisi Bölümünün amacı, bir inşaatta mühendis ve mimarlar tarafından verilen işlerin verilen projeye uygun olup olmadığını inceleyecek kişiler yetiştirmektir. Eğitim hayatlarında verilen bilimsel eğitim iş ahlakı ile birleştirilerek çalışma hayatına hazır öğrenciler yetiştirilmektedir.

Grup çalışmasına uygun İnşaat Teknolojisi Bölümünü seçmeyi düşünen aday öğrenciler için geometri ve matematiğe ilgi,

İnşaat Teknolojisi Bölümü 2 yıllık bir önlisans bölümüdür. Bölüm mezunlarına İnşaat Teknolojisi Teknikeri unvanı verilir.

İnşaat Teknolojisi Bölümü Kaç Yıldır

İnşaat Teknolojisi Bölümünde 2 yıllık ön lisans eğitimi verilmektedir. Öğrenciler eğitim hayatlarında birçok matematik ve sayısal dersle karşılaşacaklar. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için zorunlu stajlarını tamamlamaları gerekmektedir.

İnşaat Teknolojisi Bölümünün Dersleri Neler?

İnşaat Teknolojisi öğrencilerine, zorunlu bölüm dersleri dışında, ilk yıl okul tarafından birçok temel ders verilmektedir.

Tercih listesinde İnşaat Teknolojisi bölümü bulunan aday öğrenciler;

 • Matematik
 • Teknik çizim
 • Çevresel koruma
 • Mekanik ve Statik
 • Direnç
 • Yapısal Statik
 • Zemin Mekaniği
 • İş idaresi
 • Betonarme
 • Şantiye Organizasyonu

Kursların çoğundan özellikle 2 yıl sorumlu olacaklar. Bu kursları başarıyla tamamlamaları halinde “İnşaat Teknolojisinde Ön Lisans” alacaklardır.

Derslerini başarıyla tamamlayan ve önlisans diplomasına sahip olanlar 4 yıllık lisans bölümlerine başvuru hakkına sahiptir. İnşaat Teknolojisi öğrencileri, DGS sınavında başarılı olmaları halinde Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği bölümlerine geçiş yapma şansına sahiptir.

İnşaat Teknolojisi Mezunu Ne Yapar?

İnşaat Teknolojisi Teknisyenleri, projeye dahil olan mimar ve mühendislere yardımcı olabilir, projenin planlara uygun olup olmadığını kontrol edebilir, inşaatla ilgili malzeme hesaplamaları yapabilir ve ayrıca bina tasarım görevini yerine getirebilir.

En Popüler:  Çalgı Yapım Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

İnşaat Teknolojisi Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

İnşaat Teknolojisi Teknisyenleri, projeye dahil olan mimar ve mühendislere yardımcı olabilir, projenin planlara uygun olup olmadığını kontrol edebilir, inşaatla ilgili malzeme hesaplamaları yapabilir ve ayrıca bina tasarım görevini yerine getirebilir. Böylece mezunlar;

 • İnşaat Şirketlerinde
 • Mimari Muayene ve Dekorasyon Firmalarında

ve diğer birçok inşaat temalı organizasyon.

İnşaat Teknolojisi Bölümü Taban Puanları 2023

İnşaat Teknolojisi Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 09:33:56’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

İnşaat Teknolojisi Bölümü Atama Durumu ve Puanları

İnşaat Teknolojisi Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: İnşaat Teknolojisi Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu