İnşaat Teknisyeni İş Tanımı ve 2023 Maaşları

İnşaat Teknisyeni İş Tanımı

İnşaat mühendisliği teknisyeni olarak da bilinen inşaat teknisyenleri, inşaat mühendislerine doğrudan destek sağlayarak karayolu inşaatı ve köprü inşası gibi altyapı projelerine katkıda bulunmaktadır. Boyutlar ve bileşen spesifikasyonlarının tasarlanması ve hesaplanması için teknik ve matematiksel yetenekleri, proje yaşam döngüsü boyunca doğrudan saha denetimi ve testi sağlayarak dengeler.

İnşaat teknisyenleri, ticari, endüstriyel ve konut inşaat projeleri için arazi geliştirme faaliyetlerini desteklemenin yanı sıra çok çeşitli altyapı projeleri üzerinde çalışmaktadır. Proje bileşenlerini koordine etmek için bir inşaat mühendisine rapor veren bir inşaat teknisyenleri ekibinin bir parçası olarak çalışma eğilimindedirler.

İnşaat Teknisyeninin Görevleri ve Sorumlulukları

İnşaat teknisyenlerinin görevleri belirli bir projeye veya uzmanlık alanlarına bağlıdır. Fakat analiz ettiğimiz gönderilere dayanarak hepsi temel sorumlulukları paylaşır:

Site Anketleri Yürütün

İnşaat teknisyenleri, anketler düzenleyerek ve önerilen proje sahaları hakkında bilgi derleyerek inşaat mühendisliği projelerine hazırlanır. Ölçüm yapmak ve önerilen projeler için uygun olup olmadıklarını belirlemek, yükseklik ve mevcut kullanım ile ilgili bilgi toplamak için siteleri ziyaret ederler. Karayollarıyla ilgili projeler için sivil teknisyenler trafik seviyelerini ve çevre yol koşullarını da izler.

Planları ve Spesifikasyonları Hazırlama

İnşaat teknisyenleri, tüm projeler veya bileşenler için planlar ve şartname belgeleri hazırlayarak inşaat mühendislerini destekler. Bu durum bilgisayar destekli çizim programları kullanarak proje öğeleri için boyutsal çizimler geliştirmeyi veya yükleniciler için malzeme spesifikasyon belgelerinin hazırlanmasını içerebilir. İnşaat teknisyenleri, teknik olarak sağlam ve hatasız olmalarını sağlamak için diğer ekip üyeleri tarafından hazırlanan planları ve planları da inceler.

Malzeme İhtiyaçlarını ve Maliyetlerini Tahmin Edin

İnşaat teknisyenleri, proje planlarına ve özelliklerine dayalı olarak malzeme ihtiyaçlarını ve maliyetlerini tahmin ederek proje bütçelerinin korunmasına yardımcı olur. Bu aynı zamanda proje malzemeleri için en iyi maliyetleri belirlemek amacıyla teklifleri ve tedarikçileri gözden geçirmeyi ve inşaat mühendisleri ile proje liderlerine satıcılar ve tedarikçiler hakkında önerilerde bulunmayı içerebilir.

En Popüler:  Optometrist İş Tanımı ve 2023 Maaşları

İnşaat Alanlarını İnceleyin

Proje yaşam döngüsü boyunca, sivil teknisyenler alanların periyodik muayenelerini yapar ve yüklenici faaliyetlerini izler. Bu denetimler, yüklenicilerin yerelve inşaat yasalarına bağlı kalırken, proje spesifikasyonlarını ve planlarını takip etmelerini sağlamayı içerir. Bu denetimleri gerçekleştirirken, sivil teknisyenler ayrıca müteahhitlere tavsiye veya yön verir veya inşaat elemanlarıyla proje öğelerinin taslaklardan sapıp sapmadığını belirlemek için çalışır.

Malzeme Testi Yapın

İnşaat teknisyenleri, planlama ve inşaat süreci boyunca malzemeleri bir laboratuvarda test eder. Bu durum toprak numuneleri almayı ve analiz etmeyi, ayrıca inşaat malzemeleri ve beton gibi elemanlar üzerinde testler yapılmasını içerebilir. Bu durum projelerin uzun süreli kullanım için dayanıklı ve güvenli olmasını sağlar ve planlama aşamasında malzeme ve arazi kullanımı ile ilgili kararları etkileyebilir.

Proje Raporları Hazırlama

Proje boyunca inşaat teknisyenleri de inşaat mühendisleri ve diğer personele sunarak ilerleme raporları hazırlarlar. Proje zaman çizelgelerini ve maliyetlerini beklentilerle karşılaştırırlar ve inşaat sırasında ortaya çıkabilecek olası gecikmeleri veya sorunları rapor ederler. Birçok durumda, inşaat teknisyenleri karayolları ve köprüler gibi kamu işleri projelerinde çalışır, bu nedenle bu raporlar proje bilgilerini kamu ve hükümet yetkilileri ile paylaşmak için de kullanılabilir.

İnşaat Teknisyeni Nasıl Olunur?

İnşaat teknisyenleri altyapı projeleri boyunca inşaat mühendisleriyle birçok görevi paylaşmaktadır. Genellikle şirketler, aşağıdaki becerilerle birlikte, ilgili alanda en az ön lisans derecesine sahip adaylar kiralar:

 • Proje planlaması – Büyük ölçekli altyapı projeleri için planlama sürecinde sivil teknisyenler hayati önem taşımaktadır
 • Bütçe yönetimi – Maddi miktarlar ve maliyetler hakkında karar vermek
 • Matematik ve fizik – Proje kare görüntüleri ve malzeme gücü ile ilgili hesaplamalar ve tahminler yapmak
 • Problem çözme – Bir şantiyedeki günlük işleri denetlemek ve yüklenici sorunlarını ve ortaya çıkabilecek diğer sorunları çözmek
 • Takım koordinasyonu – Sivil teknisyenler, bireysel proje unsurlarından sorumlu olabilecek diğer teknisyen ve mühendislerle ekipler üzerinde çalışır
 • Malzeme test yetenekleri – Özellikle toprak, beton ve metal ile çalışarak malzeme testi ve analizi yapmak
En Popüler:  Huzurevi Yöneticisi İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Kullandığı Araç Gereçler veya Programlar

Zamanlarını ofis, şantiye ve laboratuvar ortamları arasında bölüştükleri için, sivil teknisyenler aşağıdakileri de içeren çeşitli ekipmanlar kullanarak rahat olmalıdır:

 • Ölçme ekipmanı
 • Çizim yazılımı (AutoCAD, SketchUp)
 • Laboratuvar araç ve gereçleri

Sivil Teknisyen Öncü Eğitim ve Öğretim Süreci

İnşaat teknisyenlerinin her zaman belirli bir eğitim geçmişine ihtiyaç duymasa da birçok kuruluş inşaat mühendisliği teknolojisinde en az ön lisans derecesine sahip adaylar işe alma eğilimindedir. Genel olarak matematik, kimya, fizik ve geometriye odaklanmak bir sivil teknisyeni bu role hazırlar ve bir lisans derecesini tamamlamak yerine mesleki veya teknik okullara devam eden bazı adaylar bu alanda iş bulabilirler.

İnşaat Teknisyeni Maaşı ve 2023 Yıllık Kazancı

Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB), sivil teknisyenler için ortalama maaşın 2019’da 59.990 TL olduğunu tahmin ediyor. Bu pozisyondaki işçilerin en yüksek ücretli kazananı 97.500 TL kazandı.

MİB, sivil teknisyen istihdamının 2019-2029 yılları arasında %9 büyüyeceğini ve bu işlerin çoğunun yenilenebilir enerji sektörlerinde ve devlet ve yerel altyapı projelerinde açıldığını tahmin ediyor.

Kariyer, İş ve İstihdam Kaynakları

Bir sivil teknisyen olarak kariyer hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, daha fazla okumak için internet’te birçok kaynak vardır:

Amerikan Sertifikalı Mühendislik Teknisyenleri Derneği (ASCET) – ASCET, mühendislik teknisyenleri için profesyonel bir kuruluş olup, kariyer geliştirme kaynakları ve alandaki diğer insanlarla bağlantı kurmak için bölgesel bölümler sunmaktadır.

İnşaat Mühendisliği: Çok Kısa Bir Giriş – Bu kitap inşaat mühendisliği prensipleri ve bu alanın tarihi hakkında kısa bir genel bakış sunmaktadır.

İnşaat, Etüt ve İnşaat Mühendisliği Sözlüğü – İnşaat mühendisliği alanında ölçme ve inşaat yönetimi de dahil olmak üzere en yaygın konulardan bazılarını okuyun.

İnşaat Teknisyeni ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

 • İnşaat Teknisyeni
 • İnşaat Mühendisliği Teknisyeni
 • Elektrik Mühendisliği Teknisyeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu