İnşaat Tasarımcısı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

İnşaat Tasarımcısı İş Tanımı

İnşaat tasarımcıları, karayolları, su ve kanalizasyon hatları, drenaj ve ticari ve konut şantiyeleri için haritalar ve topografik araştırmalar kullanarak arazi derecelendirme spesifikasyonları için inşaat mühendisliği tasarımları hazırlar. İnşaat tasarımcıları öncelikle ofis ortamlarında çalışır. Fakat bazen önerilen inşaat alanlarına da seyahat ederler. Bu profesyoneller doğrudan proje mühendislerine rapor verir. İnşaat tasarımcıları, inşaat ve mimarlık firmaları, inşaat şirketleri, hükümetler ve her türlü özel işletme ile tam zamanlı ve bağımsız yüklenici işleri bulurlar.

İnşaat Tasarımcısı Görevleri ve Sorumlulukları

İnşaat tasarımcıları için özel iş görevleri, işe alınan şirkete ve tasarlanan bina projelerine bağlı olarak değişir. Bununla birlikte sivil tasarımcılar için temel sorumluluklar tüm işverenler ve projeler için evrenseldir:

Taslak Tasarımlar

İnşaat tasarımcıları, önerilen bina projeleri için boru sistemlerinin, kamu hizmetlerinin, karayollarının ve diğer altyapı sistemlerinin hem 2D hem de 3D tasarımlarını hazırlar.

Planları Oku

Ayrıca inşaat ve borulama sistemlerinin nereye yerleştirileceğini belirlemek için inşaat mühendisliği çizimlerini ve bina planlarını yorumlarlar.

Çalışma Haritaları

İnşaat tasarımcıları, arazi derecelendirmesini, yakındaki yapıları ve boru ve hizmet sistemlerinin yerleşimini etkileyebilecek diğer faktörleri not etmek için haritaları ve arazi araştırmalarını okurlar.

Kodlama Düzenlemelerine uyun

Bu profesyoneller, tasarım ve bina kodu gereksinimlerine ilişkin şehir, ilçe ve devlet yasalarına uymakta ve önerilen tasarım planlarını onay için hükümetlere sunmaktadır. İnşaat tasarımcıları, tasarımların yasal parametreler dahilinde kalmasını ve önerilen bina projeleri için uygun inşaat izinlerinin alınmasını sağlamak için yerel kodlama yasaları hakkında güncel kalmaktan sorumludur.

Tasarımları İncele

En Popüler:  Taksi Şoförü İş Açıklaması ve Maaşları - 2023

İnşaat tasarımcıları, tüm kodların takip edildiğinden ve planların doğru olduğundan emin olmak için önerilen tasarımların çizimlerini ve çizimlerini inceler.

Sivil Tasarımcı Nasıl Olunur?

İnşaat tasarımcıları, planlanan bina projeleri için altyapı öğeleri tasarlamak için CAD yazılımı ve diğer bilgisayar çizim programlarını kullanmayı bilen iyi organize olmuş profesyonellerdir. İşverenler, işin tüm yönlerini yerine getirmek için gereken temel beceri ve yetenekleri sergileyen sivil tasarımcıları işe alır:

 • Detay odaklı – İnşaat tasarımcıları detay odaklı ve işlevsel altyapı sistemlerini planlamak için haritaları, anketleri ve çizimleri dikkatle analiz edebiliyorlar
 • Bilgisayar yetenekleri – Çok çeşitli tasarım yazılımlarıyla çalışmak için mükemmel bilgisayar becerilerine sahipler
 • İletişim – İnşaat tasarımcıları, iyi sözlü iletişim yetenekleri gerektiren mühendisler, hükümet yetkilileri ve diğer personel ile yakın işbirliği içinde çalışır.
 • Zaman yönetimi – Sivil tasarımcılar sıkı zaman dilimlerinde ve katı sürelerde çalıştıklarından, bu iş için iyi zaman yönetimi yetenekleri şarttır
 • Sorun giderme – Ayrıca plan, tasarım ve eskizlerdeki olası sorunları ve gerektiğinde ayarlama planlarını gidermek için iyi eleştirel düşünme becerilerine sahiptirler.
 • Çok Amaçlı – Sivil tasarımcılar, birçok farklı görevi dengelemek ve aynı anda birkaç tasarım projesinde çalışmak için güçlü çoklu görev yeteneklerine sahiptir.

Kullandığı Araç Gereçler veya Programlar

İnşaat tasarımcıları şu yazılım programları ile düzenli olarak çalışır:

 • Tasarım Yazılımı – (AutoCAD, Civil 3D, HydroCAD)
 • Microsoft Programları – (Word, Excel, Outlook)

Sivil Tasarımcı Eğitimi ve Öğretimi

İnşaat tasarımcılarını işe alan işverenler, en azından bir lise diploması veya eşdeğeri gerektirir. Birçok işveren ayrıca inşaat mühendisliği, çizim, CAD veya ilgili bir çalışma alanında ön lisans derecesine ihtiyaç duyar. Bununla birlikte örgün eğitim yerine sivil tasarımda geçmiş iş deneyimi yeterli olabilir.

İnşaat tasarımcıları, tam zamanlı istihdam için işe alındıktan sonra uzunluğu şirkete göre iki ile birkaç hafta arasında değişen bir eğitim veya oryantasyon dönemine girebilir.

En Popüler:  Haber Sunucusu İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Sivil Tasarımcı Maaşı ve 2023 Yıllık Kazancı

Meslek İstatistikleri Bürosu, 2019 yılında ortalama 53.490 TL maaş ve ortalama saatlik geliri 25.71 TL kazandığını göstermektedir. 2019’da taslaklar için 200.000’den fazla iş vardı ve MİB, bu sayının 2029’a kadar %7 artacağını tahmin ediyor. Bu durum ulusal iş büyüme ortalaması kadar hızlı. İşBul, inşaat tasarımcılarının ortalama 27.01 TL saatlik bir gelir elde ettiklerini tahmin ediyor.

Tam zamanlı istihdam için işe alınan inşaat tasarımcılarına genellikle dişhekimliği ve görme kapsamının yanı sıra emeklilik paketleri ve hayat sigortası da dahil olmak üzere sağlık sigortası yapılır. Tatil günleri, hasta günler ve ücretli tatiller standart olarak tam zamanlı fayda paketleri ile birlikte gelir. Kendileri için bağımsız yüklenici olarak çalışan inşaat tasarımcıları, kendi işverenleri olarak hizmet ettikleri ve kendi geçici işlerini buldukları için herhangi bir fayda görmezler. Bağımsız yükleniciler kendi sağlık, tatil ve diğer sigorta ihtiyaçlarından sorumludur.

Kariyer, İş ve İstihdam Kaynakları

Sivil tasarımcı olarak bir mesleği sürdürmekle ilgilenenler, profesyonel ağ fırsatları, iş fırsatları, iş stratejileri ve bu kitaplar ve web siteleri ile kariyer gelişimi için ipuçları bulabilir:

Amerikan Tasarım Hazırlama Derneği (ADDA) – İstihdam merkezinde iş ilanlarına göz atın ve sertifikalı okulların bir listesini ve sivil tasarımcılar ve diğer profesyonel tasarımcılar için yarışmaların hazırlanması hakkında bilgi sunan bu web sitesinde sürekli eğitim için kaynaklar bulun.

Amerikan İnşaat Mühendisleri Derneği (ASCE) – İnşaat tasarımcıları ve inşaat mühendisleri için yaklaşan tasarım konferansları ve ağ etkinlikleri bulmak için ASCE’yi ziyaret edin. Bu web sitesi, profesyoneller için kariyer fırsatları, eğitim programları ve diğer ağ seçenekleri de sunmaktadır.

AutoCAD Platformunu Özelleştirme: AutoLISP – Lee Ambrosius’un bu rehber kitabı, AutoCAD, Civil 3D ve sivil tasarımcılar tarafından kullanılan diğer yaygın yazılım programları ile çalışmak için gerçek dünyadan örnekler ve stratejiler sunuyor. Bu programlara makro oluşturma ve diğer yazılım özelleştirmelerini ekleme ipuçları dahildir.

İnşaat Tasarımcısı ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

 • İnşaat Tasarımcısı
 • Hareketli Grafik Tasarımcısı
 • Multimedya Tasarımcısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu