İngilizce Öğretmeni Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir İngilizce öğretmeninin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve İngilizce öğretmeni olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

İngilizce öğretmenleri öğrencilerin okuma, yazma ve konuşma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Ayrıca gramer, kelime bilgisi ve İngilizce dil sanatlarının diğer alanlarında da yardımcı olabilirler.

İngilizce özel ders, konu bilgisinin yanı sıra güçlü kişiler arası iletişim becerileri gerektiren özel bir alandır. İngilizce öğretmenlerinin kavramları net bir şekilde açıklayabilmeleri ve öğrencilerin kolayca anlayabilmeleri için bunları daha küçük parçalara ayırabilmeleri önemlidir.

İngilizce Öğretmeni Sorumlulukları ve Görevleri

İngilizce öğretmenleri genel olarak aşağıdakileri içerebilen çeşitli sorumluluklara sahiptir:

 • Arkadaş canlısı, ulaşılabilir ve destekleyici olarak öğrencilerle bir ilişki kurmak
 • Öğrencilerin ilerlemeleri hakkında geri bildirim sağlamak ve iyileştirme alanları önermek
 • İlgi çekici ve bireysel ihtiyaç ve hedeflerine uygun dersler planlamak
 • Öğrencilerin ev ödevlerini gözden geçirmek ve akademik performanslarını nasıl geliştirebilecekleri konusunda geri bildirim sağlamak
 • Öğrencilerin okuduğunu anlama ve kelime hazinesi geliştirmelerine yardımcı olmak
 • Özel ihtiyaçlarını karşılamak için öğrencilere bire bir ilgi gösterilmesi
 • Zor kavramları veya terimleri öğrencilere anlaşılması kolay bir şekilde açıklamak
 • Öğrenci devam kayıtlarını tutmak ve velilerle çocuklarının gelişimi hakkında iletişim kurmak
 • Öğrencinin anlayabileceği şekilde kavramların açıklanması ve örnekler verilmesi

İngilizce Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

İngilizce öğretmenlerinin maaşları eğitim düzeylerine, yıllara dayanan deneyimlerine ve ders verdikleri öğrenci türlerine göre değişmektedir. Bazı İngilizce öğretmenleri serbest müteahhit olarak çalışır ve saatlik ücret alırlar.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 15.000 TL (25.20 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 24.000 TL (58.60 TL/saat)

İngilizce öğretmenlerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Daha fazla insan dil ve okuryazarlık becerileri konusunda yardım aradıkça İngilizce öğretmenlerine olan talebin artmaya devam etmesi bekleniyor. Ek olarak, İngilizce bilmeyen çok sayıda kişiye hizmet veren okullarda öğretmen ihtiyacı da talebi artırabilir.

Dipnot: İngilizce Öğretmeni İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

İngilizce Öğretmeni İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

İngilizce öğretmenlerinin genellikle aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: İngilizce öğretmenleri, İngilizce öğretmenliği yapabilmek için en az bir lisans mezuniyetine sahip olmalıdır. Birçok öğretmen, kazanç potansiyellerini artırmak ve daha yüksek ücretli ders pozisyonlarına hak kazanmak için İngilizce veya eğitim alanında yüksek lisans yapmayı tercih eder.

En Popüler:  Maliye Başkanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Çoğu İngilizce öğretmeni, işverenlerinden iş başında eğitim alır. Bu eğitim, kurumun müfredatını ve öğretim stilini öğrenmenin yanı sıra öğrencilerle etkileşime geçmenin en iyi yollarını içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: İngilizce öğretmenlerinin genellikle herhangi bir sertifikaya sahip olmaları gerekmez. Fakat birçok okul ve öğrenim kurumu İngilizce öğretmenleri için sertifika programları sunmaktadır. Bu programlar, öğretmenlerin K-12 okullarında çalışmasını, anadili İngilizce olmayanlara İngilizce öğretmesini ve bire bir ders vermesini onaylar.

İngilizce Öğretmeni Olmak İçin Gerekli Beceriler

İngilizce öğretmenlerinin başarılı olabilmesi için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim yetenekleri: İngilizce öğretmenleri, özellikle öğrencilerle bire bir çalışırken, güçlü iletişim becerilerine sahip olmalıdır. Bunun nedeni, iletişimin, bir İngilizce öğretmeni ve öğrencisi arasındaki ilişki de dahil olmak üzere, herhangi bir ilişkinin temeli olmasıdır. İyi iletişim becerileri, bir İngilizce öğretmeninin öğrencilerine kavramları açıklamasına, öğrencilerini soru sormaya teşvik etmesine ve öğrencilerini çok çalışmaya motive etmesine yardımcı olabilir.

Sabır: Sabır, daha iyi bir öğretmen olmanıza yardımcı olabilecek başka bir beceridir. Aynı kavramı bir öğrenciye tam olarak anlamadan önce birkaç kez açıklamanız gerekebilir. Sakin kalmaya çalışın ve öğrencinizin tam olarak anlamasına yardımcı olmak için kavramı farklı şekillerde açıklamaya çalışın.

Organizasyon: İngilizce öğretmenleri genellikle kendi programlarını ve öğrencilerinin programlarını yönetmek zorundadır. Güçlü organizasyon becerilerine sahip olmak, öğrencilerinizin ilerlemesini takip etmenize ve onların ihtiyaçlarını karşıladığınızdan emin olmanıza yardımcı olabilir. Öğrencilerinizin ders kitapları, defterler ve diğer kaynaklar gibi materyallerini takip etmek için organizasyon becerilerini de kullanabilirsiniz.

Konu bilgisi: İngilizce öğretmenleri genellikle öğrettikleri konuyla ilgili bir geçmişe sahiptir. Bu arka plan bilgisi, öğrencilerinize kavramları açıklamanıza ve sorularını yanıtlamanıza yardımcı olabilir. Öğrencilerinize İngilizce derslerinde başarılı olmaları için ihtiyaç duydukları bilgileri sağlayabilmeniz için konuya aşina olmanız önemlidir.

Geri bildirim ve gözlem: İngilizce öğretmenleri, öğrencilerinin ilerlemesini değerlendirmek ve yapıcı geri bildirim sağlamak için gözlem becerilerini kullanabilirler. Bu durum derslerini her öğrencinin ihtiyaçlarına göre uyarlamalarına ve ilerleme kaydettiklerinden emin olmalarına yardımcı olabilir. İngilizce öğretmenleri, öğrencilere yapıcı eleştiri ve övgü sağlamak için geri bildirim becerilerini de kullanabilir. Bu durum öğrencilerin öğrenmeye devam etmek ve İngilizce becerilerini geliştirmek için motive olmalarına yardımcı olabilir.

İngilizce Öğretmeni Çalışma Şartları Nasıl?

İngilizce öğretmenleri, devlet okulları ve özel okullar, kolejler ve üniversiteler, yetişkin eğitimi programları ve özel ders şirketleri dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Ayrıca bağımsız yükleniciler olarak çalışabilirler, hizmetlerini müşterilere online veya şahsen sağlayabilirler. Eğitmenler genellikle temel okuryazarlık becerileriyle mücadele edenlerden üniversite düzeyinde İngilizce kurslarına hazırlananlara kadar her yaştan ve beceri düzeyinden öğrencilerle çalışır. Eğitmenler genellikle öğrencilerle bire bir veya küçük gruplar halinde çalışır. Fakat bazıları büyük sınıflar öğretebilir. Öğrencilerin programlarına uyum sağlamak için akşamları ve hafta sonları da çalışabilmelerine rağmen, genellikle normal iş saatlerinde çalışırlar. Eğitmenler ek olarak öğrencilerle evlerinde veya başka yerlerde buluşmak için seyahat edebilirler.

İngilizce Öğretmeni İçin Mesleki Gelişme

İşte İngilizce öğretmenlerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. İngilizce öğretmenlerinin becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  BT Danışmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Daha Fazla Öğrenci Online İngilizce Öğrenecek

Dünya giderek daha fazla birbirine bağlı hale geldikçe, giderek daha fazla öğrenci online İngilizce öğreniyor. Bu eğilimin teknoloji ilerledikçe devam etmesi muhtemeldir, bu da öğrencilerin bu ortamda öğrenmelerine yardımcı olabilecek İngilizce öğretmenlerine artan bir talep olacağı anlamına gelir.

Öğrencilerle online çalışabilen öğretmenler, daha geniş bir öğrenci yelpazesine ulaşabilecekleri için yapamayanlara göre avantajlı olacaktır. Ek olarak, öğrencilerle online çalışabilen öğretmenler, genellikle öğrencilerin istediği ve ihtiyaç duyduğu şey olan daha fazla bireysel ilgi sağlayabilecektir.

Sınıfta Teknolojinin Kullanımı

Öğretmenler işlerini kolaylaştırmanın yollarını aradıkça sınıfta teknoloji kullanımı giderek daha yaygın hale geliyor. Teknoloji gelişmeye devam ettikçe ve daha uygun fiyatlı hale geldikçe bu eğilimin devam etmesi muhtemeldir.

Sınıfta teknolojiyi kullanabilen İngilizce öğretmenleri, öğrencilerin ilgisini çekmek ve öğrenmelerine yardımcı olmak için daha donanımlı olacaktır. Ayrıca multimedya içeriği kullanan daha ilgi çekici dersler oluşturabilecekler.

Yazma Olmak İçin Gerekli Becerilerne Odaklanma

İşletmeler etkili bir şekilde yazabilen çalışanlar aradığından, yazma becerileri günümüz ekonomisinde giderek daha önemli hale geliyor. Sonuç olarak, İngilizce öğretmenleri derslerinde yazma becerilerine odaklanarak bu eğilimden yararlanabilirler.

İngilizce öğretmenleri, öğrencilerin güçlü yazma becerileri geliştirmelerine yardımcı olarak onları okulda ve kariyerlerinde gelecekteki başarılara hazırlayabilir. Buna ek olarak, İngilizce öğretmenleri, hayatta başarı için de önemli olan okuduğunu anlama ve dilbilgisi gibi diğer kritik becerileri geliştirmeye de odaklanabilirler.

Nasıl İngilizce Öğretmeni Olunur?

İngilizce öğretmeni olarak bir kariyer hem ödüllendirici hem de zorlayıcı olabilir. Bir eğitim kursu planlarken, öğrencilerinizin ihtiyaçlarının yanı sıra kendi güçlü ve zayıf yönlerinizi de göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Yazma, edebiyat veya dil tutkunuz varsa, İngilizce öğretmeni olmak sizin için çok uygun olabilir. Ayrıca öğrencilerinize karşı çok çalışmaya ve sabırlı olmaya hazır olmalısınız.

Dipnot: İngilizce Öğretmeni İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

İngilizce öğretmenleri, eğitim alanına dahil olarak ilerleme fırsatları bulabilirler. Birçok öğretmen, ders veren şirketler veya eğitim kurumları için çalışmaya başlar. Bununla birlikte, deneyimle, sonunda yönetim pozisyonlarına geçebilir veya kendi özel ders işlerini başlatabilirler. Bazı öğretmenler de İngilizce öğretmeni olmayı seçer. Bu genellikle bir öğretmenlik sertifika programını tamamlamayı gerektirir. Fakat daha iyi ücret ve avantajlarla daha istikrarlı bir kariyere yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu