Influencer Pazarlama Müdürü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Etkileyici bir pazarlama yöneticisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir etkileyici pazarlama yöneticisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Etkileyici pazarlama, potansiyel alıcılar üzerinde etkisi olan bireylerle ilişkileri belirlemeye ve bunlardan yararlanmaya odaklanan nispeten yeni bir pazarlama biçimidir. Bu etkileyiciler blogcular, gazeteciler, ünlüler, sosyal medya yıldızları veya büyük bir takipçi kitlesi olan herkes olabilir.

Influencer pazarlama yöneticileri, marka bilinirliğini, katılımını ve satışları artırmak için bu ilişkilerden yararlanan kampanyalar geliştirmek ve yürütmekten sorumludur.

Influencer Pazarlama Müdürü Sorumlulukları ve Görevleri

Influencer pazarlama yöneticileri, aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Sosyal medyayı, e-posta pazarlamasını, blog yazmayı, WordPress veya Blogger gibi blog platformlarını ve içerik pazarlamasını içeren pazarlama kampanyalarını planlama ve yürütme
 • Hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için rehberlik, geri bildirim ve destek sağlayarak sosyal medya etkileyicileriyle ilişkileri yönetmek
 • Neyin iyi çalıştığını ve nelerin geliştirilebileceğini belirlemek için etkileyici pazarlama kampanyalarının performansını değerlendirmek
 • Kampanyalarının ilerlemesinden memnun olmalarını sağlamak için müşterilerle iletişim kurmak
 • Başarılı olmalarını sağlamak için kampanya kriterlerini karşılayan yeni etkileyicileri işe almak
 • Bir ürün veya hizmet hakkında yazmaya ilgi duymalarını sağlamak için blog yazarları, gazeteciler ve diğer içerik oluşturucularla ilişkiler geliştirmek
 • Projeler, çıktılar ve bütçelerdeki ilerlemeyi tartışmak için müşterilerle düzenli olarak toplantı yapmak
 • Kampanyanın gereksinimlerini karşıladıklarından emin olmak için etkileyicilerle sözleşmeler yapmak
 • Etkileyenlerin içeriğini içeren reklamlar oluşturmak için reklam ajansları ile koordinasyon

Influencer Pazarlama Müdürü Maaşı Ne Kadar?

Influencer pazarlama müdürü maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve endüstrisine bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca komisyon veya ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 16.000 TL (31.90 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 21.000 TL (51.90 TL/saat)

Influencer pazarlama yöneticilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Sosyal medya platformlarının popülaritesi artmaya devam ettikçe, daha fazla şirket hedef kitlelerine ulaşmak için etkileyici pazarlamayı kullanacak. Ayrıca, sosyal medya platformları daha sofistike hale geldikçe, pazarlamacıların reklam stratejileri hakkında bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olacak daha fazla veri ve analiz sağlayabilecekler.

Dipnot: Etkileyen Pazarlama Müdürü İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

En Popüler:  Bordro Memuru Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Influencer Pazarlama Müdürü İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Etkileyici bir pazarlama yöneticisi olmak için muhtemelen şunlara ihtiyacınız olacak:

Eğitim: Etkileyen pazarlama yöneticilerinin çoğu, pazarlama, reklamcılık veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahiptir. Bazı etkileyiciler, gazetecilik veya iletişim gibi farklı bir alanda diplomaya sahip olabilir ve sosyal medya veya bloglama konusunda deneyime sahip olabilir.

Antrenman tecrübesi: Çoğu pazarlama yöneticisi, bir pazarlama rolünde en az beş yıllık deneyime sahip olacaktır. Etkileyici pazarlama yöneticisi olmadan önce bir reklam veya pazarlama yöneticisi, pazarlama analisti veya pazarlama koordinatörü olarak çalışmış olabilirler.

Pazarlama yöneticileri ek olarak şirketin ürünleri ve hizmetleri, şirketin pazarlama stratejileri ve şirketin pazarlama bütçesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için iş başında eğitim alacaklardır.

Sertifikalar ve Lisanslar: Influencer pazarlama yöneticileri, gerekli veya teklif edilebilecek herhangi bir sertifikaya sahip değildir. Fakat etkileyici pazarlama yöneticilerine sektör hakkındaki bilgilerini artırmak ve yeni pozisyonlara başvururken onları daha rekabetçi bir aday haline getirmek için sunulabilecek çeşitli sertifikalar vardır.

Influencer Pazarlama Müdürü Olmak İçin Gerekli Beceriler

Influencer pazarlama yöneticileri başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

Sosyal medya pazarlamacılığı: Sosyal medya pazarlaması, sosyal medya platformlarında içerik oluşturma ve dağıtma sürecidir. Bu durum gönderiler oluşturmayı, grafikler ve videolar tasarlamayı ve takipçilerle etkileşimi içerebilir. Etkileyen bir pazarlama yöneticisi, potansiyel etkileyicilerle ilişkiler kurmak ve ürün veya hizmetleri tanıtmak için sosyal medya pazarlamasını kullanabilir.

İçerik yaratımı: İçerik oluşturma, bir marka için içerik geliştirme ve oluşturma sürecidir. Bu durum blog gönderileri yazmayı, sosyal medya gönderileri oluşturmayı, videolar oluşturmayı ve daha fazlasını içerebilir. Güçlü içerik oluşturma becerilerine sahip bir etkileyici pazarlama yöneticisi, bir kitleyi çeken ve elinde tutan ilgi çekici içerik oluşturabilir.

İlişki kurma: İlişki kurma, başkalarıyla olumlu ilişkiler kurma ve sürdürme yeteneğidir. Etkileyici pazarlama yöneticisi olarak, etki sahibi kişiler, müşteriler ve ekibinizin diğer üyeleri ile ilişkileri sürdürmekten sorumlu olabilirsiniz. Bu beceri, başkalarıyla güven oluşturmanıza ve işbirliğini teşvik etmenize yardımcı olabilir.

Bütçeleme: Bir pazarlama yöneticisi, şirketlerinin etkileyici pazarlama kampanyaları için bütçeyi denetler. Her bir kampanyaya ne kadar harcayabileceklerini ve ne tür kampanyaları karşılayabileceklerini biliyorlar. Ayrıca, kampanyalarının YG’sini nasıl izleyeceklerini bilirler ve kampanyalarının etkinliğini artırmak için ayarlamalar yapabilirler.

Proje Yönetimi: Proje yönetimi becerileri, aynı anda birden fazla görevi denetlemenize ve yönlendirmenize olanak tanır. Etkileyici bir pazarlama yöneticisi olarak, aynı anda birkaç kampanyayı planlamak ve yürütmekten sorumlu olabilirsiniz. Güçlü proje yönetimi becerilerine sahip olmak, aynı anda birden fazla kampanyayı yönetmenize ve bunların sorunsuz bir şekilde yürütülmesini sağlamanıza yardımcı olabilir.

Influencer Pazarlama Müdürü Çalışma Şartları Nasıl?

Etkileyen bir pazarlama yöneticisinin çalışma ortamı genellikle bir ofis ortamındadır. Fakat müşteriler veya potansiyel ortaklarla toplantılar için biraz seyahat gerekebilir. İş genel olarak tam zamanlıdır. Fakat etkileyicilerin programlarını karşılamak veya son teslim tarihlerini karşılamak için saatlerde biraz esneklik gerekli olabilir. İş zaman zaman hızlı ve stresli olabilir. Fakat aynı zamanda yaratıcıdır ve büyük ölçüde özerklik ve bağımsızlığa izin verir.

En Popüler:  Dahiliye Doktoru Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Influencer Pazarlama Müdürü İçin Mesleki Gelişme

Influencer pazarlama yöneticilerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Influencer pazarlama yöneticilerinin becerilerini alakalı tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

İçerik Pazarlamasının Yükselişi

İçerik pazarlamasının yükselişi, son birkaç yıldır popülaritesi artan bir trend ve yavaşlama belirtisi göstermiyor. Bu eğilim, işletmelerin müşterileri online olarak çeken ve çeken içerik oluşturma ihtiyacından kaynaklanmaktadır.

İçerik pazarlaması daha popüler hale geldikçe, Influencer Marketing Manager profesyonellerinin başarılı kampanyalar oluşturmayı ve yönetmeyi öğrenmesi gerekecek. Ayrıca, içeriklerini tanıtmaya yardımcı olabilecek etkileyicileri tanımlayabilmeleri ve bunlarla çalışabilmeleri gerekecektir.

Daha Fazla Marka Influencer’ı Reklam Biçimi Olarak Kullanacak

Markalar, bu yöntemin geleneksel reklamcılık biçimlerinden daha etkili olduğuna inandıkları için, bir reklam biçimi olarak giderek daha fazla influencer’a yöneliyor.

Influencer pazarlama yöneticileri, rekabette öne geçmek için bu alandaki en son trendlere aşina olmalıdır. Ayrıca, her bir kampanya için en iyi etkileyicileri belirleyebilmeleri ve çalışmaları için uygun şekilde tazmin edilmelerini sağlamaları gerekecektir.

Sosyal Medya Daha da Önemli Oluyor

Sosyal medya, iş iletişiminin önemli bir parçası haline geldi ve zaman geçtikçe daha da önemli hale geliyor.

Sosyal medya daha popüler hale geldikçe, Influencer Pazarlama Yöneticilerinin potansiyel müşterilere ulaşmak için onu kullanmak için stratejiler geliştirmesi gerekecek. Bu durum sosyal medya platformlarında güçlü bir varlık geliştirmenin yanı sıra sosyal medyanın ürün ve hizmetleri pazarlamak için nasıl kullanılacağını anlamayı içerir.

Influencer Pazarlama Müdürü Nasıl Olunur?

Etkileyici bir pazarlama yöneticisi kariyer yolu, pazarlama endüstrisine başlamak için harika bir yol olabilir. İşin hem etkileyici hem de marka tarafı hakkında güçlü bir anlayışa sahip olmak önemlidir. Bu yüzden bu tür işlerde uzmanlaşmış bir ajans için çalışmaya başlamak iyi bir fikirdir.

Kariyerinizde ilerledikçe, YouTube veya Instagram gibi etkileyici pazarlamanın bir alanında uzmanlaşmak isteyebilirsiniz. Ayrıca, etkileyici pazarlamanın direktörü veya başkan yardımcısı olmak gibi şirket içinde daha fazla liderlik rolü üstlenebilirsiniz.

Dipnot: Influencer Pazarlama Müdürü İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Bu kariyerde ilerlemenin en iyi yolu daha fazla deneyim kazanmaktır. Daha fazla deneyim kazandıkça, daha fazla sorumluluk alabilecek ve şirketinizde yükselebileceksiniz. Ayrıca, alanında uzman olduğunuzu gösterecek ve sizi potansiyel işverenler için daha çekici hale getirecek olan etkileyici pazarlamada bir sertifika almayı düşünebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu