İmalat Mühendisliği Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


İmalat Mühendisliği Nedir?

İmalat mühendisliği, makine mühendisliğinin bir alt bölümüdür. Makine mühendislerinden farklı rol ve sorumlulukları vardır. İmalat sektörü içerisinde imalata yönelik temel mühendislik ihtiyacı nedeniyle İmalat Mühendisliği bölümü oluşturulmuştur.

İmalat Mühendisliği Bölümünün amacı, çalıştıkları kurum içerisinde temel mühendislik ve imalat eğitimini verimli kullanabilen, sektöre ve bulundukları kuruma katkı ve fayda sağlayacak kişileri bilimsel eğitimlerle yetiştirmektir.

İmalat Mühendisliği Bölümünün Eğitim Süresi Kaç Yıl?

İmalat Mühendisliği Bölümünde 4 yıllık lisans eğitimi verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS’lik haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

İmalat Mühendisliği Bölümünün Dersleri Neler?

İmalat Mühendisliği öğrencileri, 4 yıllık eğitim hayatları boyunca temel mühendislik, ileri matematik ve üretim alanlarında birçok dersle karşı karşıya kalacaklar.

Tercih listesinde İmalat Mühendisliği Bölümü bulunan aday öğrenciler için;

  • Ölçme ve Kontrol
  • Malzeme Bilimi
  • Bilgisayar destekli tasarım
  • İstatistik
  • Mühendislik Malzemeleri
  • İmalat Prosedürleri
  • Mekanizma Tekniği
  • Makine Elemanları
  • Sistem Dinamiği ve Kontrolü
  • Bilgisayar Destekli Teknik Çizim

Özellikle 4 yıl süreyle derslerin çoğundan sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları durumunda “İmalat Mühendisliği Lisans Diploması” alacaklardır. Diplomasını alanlara “İmalat Mühendisi” unvanı verilir.

İmalat Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Üretim Mühendisleri, üretim planlama, üretim verimlilik analizi, üretim sürecinin iyileştirilmesi, malzeme ihtiyaçlarının karşılanması ve çalıştıkları kurumdaki personelin organize edilmesinin ana görevleridir.

İmalat Mühendisliği Bölümü Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

İmalat Mühendisleri birçok kamu ve özel sektör için çalışma imkanına sahiptir. Mezunların çalışabileceği birçok sektör var. İmalat Mühendislerinin en çok çalıştığı sektörler imalat, otomotiv, madencilik ve metal endüstrisidir.

En Popüler:  İngilizce Öğretmenliği Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Kamu Personeli Seçme Sınavından yani diğer ismiyle KPSS’den alınan puan, devlet kurumlarındaki iş olanaklarından yararlanmak için belirleyici olacaktır.

İmalat Mühendisliği Bölümü Taban Puanları 2023

İmalat Mühendisliği Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 09:34:52’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Üniversite Adı Bölüm Puan Türü Kont. Taban Puan Sıralama
Gazi Üniversitesi (Ankara) (Devlet) İmalat Mühendisliği (Örgün) SAY 72 293,62386 270.902

İmalat Mühendisliği Bölümü Atama Durumu ve Puanları

İmalat Mühendisliği Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: İmalat Mühendisliği Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu