İllüstratör Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir illüstratörün ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir illüstratör olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

İllüstratörler, fikirleri, hikayeleri veya kavramları hayata geçirmek için yaratıcılıklarını ve yeteneklerini kullanan görsel sanatçılardır. Dergi kapaklarından çocuk kitaplarına ve reklam kampanyalarına kadar çeşitli projeler üzerinde çalışabilirler. Fakat hepsi aynı hedefi paylaşır: bir fikri görsellerle iletmek.

İllüstratörler, karmaşık fikirleri alıp başkaları tarafından kolayca anlaşılabilecek basit görüntülere ayırabilmelidir. Bu durum güçlü iletişim becerilerinin yanı sıra ayrıntılara ve kaliteli tasarıma dikkat gerektirir.

İllüstratör Sorumlulukları ve Görevleri

İllüstratörlerin aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Proje kapsamında olduklarından emin olmak için müşterilerden gelen ilk kavramları gözden geçirmek
 • Tasarımı tamamlamadan önce eskizler veya fikir maketleri de dahil olmak üzere bir proje için genel bir tasarım konsepti geliştirmek için müşterilerle çalışmak
 • Adobe Photoshop veya Illustrator gibi bilgisayar yazılımlarını kullanarak son resmi oluşturma
 • Tarihsel bağlamı veya diğer ilgili ayrıntıları yansıtan doğru çizimler oluşturabilmeleri için aşina olmadıkları bir konu için araştırma yapmak
 • Romanlardaki karakterlerin veya sahnelerin eskizleri gibi tasarımların veya diğer ön çalışmaların kaba taslaklarını çizmek
 • Portreler yapacak sanatçılara referans materyal sağlamak için kostüm ve diğer giyim eşyalarının modellenmesi
 • Zamanında yüksek kaliteli iş üretmek için son teslim tarihlerini karşılamak ve bütçe kısıtlamaları dahilinde çalışmak
 • Tasarım öğeleri ve stilleri ile ilgili ihtiyaçları ve tercihleri ​​hakkında bilgi toplamak için müşterilerle etkili iletişim kurmak
 • Müşterilere, nihai sanat eserine dahil edilebilecek tasarım fikirleri hakkında geri bildirim sağlamak

Illustrator Maaşı Ne Kadar?

Bir illüstratörün maaşı, deneyim seviyeleri, üzerinde çalıştıkları illüstrasyon türü ve çalıştıkları şirketin büyüklüğü gibi bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 16.000 TL (30.00 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 100.000 TL (48.00 TL/saat)

İllüstratörlerin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Büyüme, çizerlerin karakterler ve ortamlar yaratmasını gerektiren çizgi romanların ve grafik romanların devam eden popülaritesi tarafından yönlendirilecek. Ayrıca dijital teknolojinin reklamcılık ve pazarlamada kullanılmasının illüstratörlere olan talebi artırması bekleniyor.

Dipnot: Illustrator İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Illustrator İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir illüstratör olmak için genel olarak aşağıdakilere sahip olmanız gerekir:

Eğitim: Çoğu işveren, illüstratörlerin güzel sanatlar, grafik tasarım veya illüstrasyon alanında lisans mezuniyetine sahip olmasını ister. Bu programların sunduğu kurslardan bazıları çizim, boyama, tasarım, bilgisayar grafikleri, sanat tarihi, sanat teorisi ve sanat eleştirisini içerir.

En Popüler:  Sınıf Asistanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Birçok işveren ilgili bir derece programını tamamlamış adayları tercih eder. Fakat bazıları bunun yerine ilgili deneyimi kazanmış adayları kabul eder. Bazı işverenler, sektörü daha iyi anlayacakları ve başarılı olmak için gerekli becerilere sahip olacakları için ilgili bir lisans programını tamamlamış adayları tercih edebilir.

İllüstratörler, yayıncılık veya grafik tasarım endüstrisinde giriş seviyesi bir pozisyonda çalışarak ilgili deneyimi kazanabilirler. Ayrıca bir illüstratör için stajyer olarak çalışarak deneyim kazanabilirler. Bazı işverenler, sektörü daha iyi anlayacakları ve başarılı olmak için gerekli becerilere sahip olacakları için ilgili bir lisans programını tamamlamış adayları tercih edebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: İllüstratörler için genellikle sertifika gerekmese de, sertifika almak, iş başvurusu yaparken diğer adayların arasından sıyrılmanıza yardımcı olabilir. Sanat endüstrisinde ek bilgi edinmek ve diğer profesyonellerle bağlantı kurmak için kaydolabileceğiniz çeşitli üyelik organizasyonları da vardır.

İllüstratör Olmak İçin Gerekli Beceriler

İllüstratörlerin başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Yaratıcılık: Yaratıcılık, yeni fikirler ve çözümler üretme yeteneğidir. Bu durum illüstratörler için önemli bir beceridir, çünkü genellikle yeni fikirler ve görüntüler oluşturmak için müşterilerle birlikte çalışırlar. Yaratıcılık, çalışmaları için yeni stiller ve teknikler geliştirmelerine de yardımcı olabilir.

İletişim: İllüstratörler genellikle tasarım süreci boyunca müşteriler ve diğer ekip üyeleriyle iletişim kurar. Fikirlerini açıklamak ve geri bildirim toplamak için yazılı ve sözlü iletişimi kullanabilirler. Ayrıca, uyumlu bir tasarım oluşturmak için diğer tasarımcılarla işbirliği yapmak için iletişimi kullanabilirler.

Çizim: İllüstratörler, müşteriler için orijinal sanat eserleri oluşturmak için çizim becerilerini kullanır. Mevcut bir görüntünün dijital bir versiyonunu oluşturmak için çizim becerilerini de kullanabilirler. Bu durum gerçekçi bir görüntü çizmeyi veya çizgi film benzeri bir görünüme sahip bir görüntü oluşturmayı içerebilir.

Düzenleme: Bir sanat eseri oluşturduktan sonra, bir illüstratörün üzerinde düzenlemeler yapması gerekebilir. Bu durum bir sanat eserinin rengini değiştirmeyi, ayrıntıları eklemeyi veya öğeleri kaldırmayı içerebilir. İllüstratörlerin ek olarak resimlerine eşlik eden kopyada düzenlemeler yapması gerekebilir. Bu durum yazı tipini değiştirmeyi, metnin boyutunu ayarlamayı veya metnin renginin resme uyacak şekilde değiştirilmesini içerebilir.

Zaman yönetimi: Zaman yönetimi, görevleri etkin bir şekilde planlama ve yönetme yeteneğidir. Bu durum illüstratörler için önemli bir beceridir, çünkü çoğu zaman aynı anda tamamlamaları gereken birden fazla projeye sahiptirler. İyi zaman yönetimi becerilerine sahip olmak, işlerini önceliklendirmelerine ve son teslim tarihlerini karşıladığından emin olmalarına yardımcı olabilir.

Illustrator Çalışma Şartları Nasıl?

Çoğu illüstratör, çizim tablolarına, bilgisayarlara ve mesleklerinin diğer araçlarına erişebildikleri stüdyolarda çalışır. Reklam ajansları, tasarım firmaları, yayınevleri veya yazılım şirketleri için çalışabilirler veya serbest meslek sahibi olabilirler. Birçok illüstratör serbest olarak çalışır, bu da onlara kendi projelerini seçme ve kendi programlarını belirleme esnekliği verir. Bununla birlikte, son teslim tarihlerini karşılamak için uzun saatler çalışmak zorunda kalabilirler. Bazı çizerler müşterilerle buluşmak veya konferanslara katılmak için seyahat eder.

En Popüler:  Eğitim Programı Koordinatörü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

İllüstratör İçin Mesleki Gelişme

İşte illüstratörlerin çalışma şeklini etkileyen üç metod. İllüstratörlerin, becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Dijital Yayıncılığın Büyümesi

Dijital yayıncılığın büyümesi, illüstrasyon endüstrisi üzerinde büyük bir etkiye sahip. Gittikçe daha fazla insan online olarak kitap, dergi ve diğer içerikleri okudukça, buna uygun sanat eserlerini yaratmak için illüstratörlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu eğilim, özellikle bir çocuğun dikkatini çekmede çizimlerin metin kadar önemli olduğu çocuk kitapları için geçerlidir. Güzel ve ilgi çekici sanat eserleri yaratabilen illüstratörler yüksek talep görecektir.

Tasarımcılar ve Yazarlar Arasında İşbirliği

Tasarımcılar ve yazarlar arasındaki işbirliği eğilimi, reklam endüstrisinde giderek daha popüler hale geliyor. Bunun nedeni, hem tasarımcıların hem de yazarların, daha iyi işler yaratmalarına yardımcı olabilecek benzersiz becerilere sahip olmalarıdır.

Bu eğilim büyümeye devam ettikçe, çizerlerin mümkün olan en iyi eseri yaratmak için yazarlarla nasıl işbirliği yapacaklarını öğrenmeleri gerekecek. Bu durum elde edilmesi zor olabilen hem tasarım hem de yazı hakkında derin bir anlayış gerektirir. Fakat bu alanda başarılı olanlara işverenler tarafından çok değer verilecektir.

Sanat Daha Soyut Oluyor

Sanat dünyası daha soyut hale geliyor, bu da illüstratörlerin gerçekçiliğe dayanmayan işler yaratabilmeleri gerektiği anlamına geliyor.

Müşteriler soyut sanatı görmeye alıştıkça, çizerlerden daha fazlasını beklemeye başlayacaklar. Bu durum illüstratörlerin yalnızca görsel olarak çekici değil, aynı zamanda belirli bir mesaj veya fikir ileten işler yaratabilmeleri gerektiği anlamına gelir.

Nasıl İllüstratör Olunur?

Bu sorunun herkese uyan tek bir cevabı yok. İlgi alanlarınıza, becerilerinize ve hedeflerinize bağlıdır. Bununla birlikte, tüm illüstratörlerin ortak olduğu birkaç şey vardır. Alışılmışın dışında düşünebilen yaratıcı problem çözücülerdir. Detaylara dikkat ederler ve hayattan doğru bir şekilde çizim yapabilirler. Ve güçlü bir renk, kompozisyon ve tasarım anlayışına sahipler.

İllüstratör olmak istiyorsanız, çizim, boyama ve heykeltıraşlık becerilerinizi geliştirerek başlayın. Ardından dijital sanat, baskı resim ve kolaj gibi diğer ortamları keşfedin. Büyük sanatçıların ve tasarımcıların çalışmalarını inceleyin ve farklı stiller ve dönemler hakkında bilgi edinin. Sanat ve illüstrasyon hakkında kitaplar ve makaleler okuyun ve atölye çalışmalarına ve derslere katılın. Diğer sanatçılar ve profesyonellerle iletişim kurun ve çalışmanızı sergilemenin yollarını bulun.

Dipnot: Illustrator İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Çoğu illüstratör reklamcılık, tasarım veya yayıncılık alanında çalışmaya başlar. Daha deneyimli hale geldikçe, yönetime geçebilir veya bağımsız yükleniciler olabilirler. Bazı çizerler kolej düzeyinde ders verir veya animasyonda çalışır.

Birçok illüstratör, çalışmalarını oluşturmak için bilgisayar yazılımı kullanır. Bilgisayar teknolojisi ilerledikçe, bilgisayar tarafından oluşturulan çizimlere olan talep arttı. Sonuç olarak, bilgisayar grafiklerinde yetenekli illüstratörlerin daha iyi iş beklentileri vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu