İkinci El Araç Satış Müdürü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Kullanılmış bir araba satış müdürünün ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve kullanılmış bir araba satış müdürü olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Kullanılmış araba satış yöneticileri, bayilerinin kullanılmış araba departmanının günlük operasyonlarını yönetmekten sorumludur. Envanter yönetimi, müşteri hizmetleri ve satış stratejisi dahil olmak üzere bu departmanın işinin tüm yönlerini denetlerler.

Kullanılmış araba satış yöneticileri, bir çalışan ekibini etkin bir şekilde yönetebilmelidir. Buna, müşterilerle en iyi nasıl etkileşime girileceği ve araba satılacağı konusunda personel işe alma, eğitim ve koçluk dahildir. Ayrıca, geliri ve kârı artırmaya yardımcı olacak yeni satış stratejileri veya girişimleri geliştirmekle görevlendirilebilirler.

İkinci El Araç Satış Müdürü Sorumlulukları ve Görevleri

Kullanılmış bir araba satış müdürü genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Potansiyel müşterilerle ilişkiler kurmak ve bayilerinden araç almanın faydalarını onlara göstermek
 • Tedarikçilerle fiyat pazarlığı yapmak ve yeni envanteri güvenceye almak
 • Marka bilinirliğini artırmak ve satışları teşvik etmek için belirli hedeflere sahip satış kampanyaları geliştirmek
 • Bayinin araç satışlarıyla ilgili eyalet ve federal yasalara uymasını sağlamak
 • Fiyatlandırma, reklam ve tedarikçilerle pazarlık anlaşmaları dahil olmak üzere bir bayinin kullanılmış araba envanterinin tüm yönlerini yönetmek
 • Müşteri memnuniyetini sağlamak için araçlarla ilgili olası sorunları partiye ulaşmadan önce tespit etmek
 • Müşterilere finansman seçenekleri, garantiler, takaslar veya diğer ilgili konular hakkında bilgi sağlamak
 • Satış hedeflerine ulaştıklarından emin olmak için satış ortaklarından oluşan bir ekibi yönetmek
 • Karlılığı artırmak için fiyatlandırma yapısında, envanter karışımında veya diğer faktörlerde değişiklik önermek

İkinci El Araç Satış Müdürü Maaşı Ne Kadar?

Kullanılmış araba satış müdürlerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve konumuna göre değişir. Ayrıca komisyon ve ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 20.000 TL (46.60 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 38.000 TL (92.70 TL/saat)

Kullanılmış araba satış yöneticilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Otomotiv bayilerinin sayısındaki devam eden büyümenin, kullanılmış araba satış yöneticilerine olan talebi artırması bekleniyor. Daha fazla insan yeni araba satın aldıkça, bu bayilerden kullanılmış arabalara daha fazla ihtiyaç duyulacaktır.

Dipnot: İkinci El Araç Satış Müdürü İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

İkinci El Araç Satış Müdürü İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Kullanılmış bir araba satış yöneticisinin genel olarak aşağıdakilere sahip olması gerekir:

Eğitim: Kullanılmış bir araba satış müdürü, genel olarak, işletme veya satış gibi ilgili bir alanda en az bir lisans mezuniyetine ihtiyaç duyar. Bazı işverenler, işletme yönetimi (MBA) alanında yüksek lisans mezuniyetini tercih eder.

En Popüler:  Fabrika Müdürü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Birçok işveren, otomotiv sektöründe geçmişi olan adayları tercih ediyor. İlgili kurs, işletme yönetimi, finans, pazarlama, satış ve istatistikleri içerir.

Antrenman tecrübesi: Birçok bayilik, adayın otomotiv endüstrisinde en az beş yıllık deneyime sahip olmasını gerektirir. Bu deneyim herhangi bir pozisyonda olabilir. Fakat en yaygın olarak satıştadır. Adayın ek olarak bir yönetim rolünde deneyime sahip olması gerekecektir.

Kullanılmış bir araba satış müdürü aynı zamanda bir işe alım süreci şeklinde iş başında eğitim alacaktır. Bu eğitim, adayı bayinin politika ve prosedürleriyle tanıştıracaktır. Ayrıca bayinin bilgisayar sistemleri ve yazılımları hakkında bilgi edinecekler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar, kullanılmış araba satış müdürü olmak için gerekli olmasa da, mesleğinize olan yetkinliğinizi ve bağlılığınızı gösterdikleri için kariyeriniz için faydalı olabilirler.

Kullanılmış Araba Satış Müdürü Olmak İçin Gerekli Beceriler

Kullanılmış araba satış yöneticileri başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim yetenekleri: İletişim becerileri, ekibinize ve müşterilerinize bilgi aktarmanıza yardımcı oldukları için satış yöneticileri için çok önemlidir. Ekibinize sunum yaparken, yeni çalışanları eğitirken ve müşteri sorularını yanıtlarken iletişim becerilerini kullanırsınız. Ekip üyelerinize geri bildirim verirken ve tedarikçilerle pazarlık yaparken de iletişim becerilerini kullanırsınız.

Arabaların teknik bilgisi: Bir araba satış müdürü olarak, sattığınız arabaların teknik yönlerini bilmeniz beklenebilir. Bu durum müşterilerden gelen soruları yanıtlamanıza ve onlara doğru bilgiler sağlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca sattığınız araçlarla ilgili olası sorunları belirlemenize yardımcı olabilir ve bu da bayiliğiniz için olumlu bir itibar kazanmanıza yardımcı olabilir.

Liderlik özellikleri: Liderlik becerileri, otomobil satış yöneticilerinin bir yönetici ve lider olarak becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir. Etkili liderlik becerileri, ekibinizi motive etmenize, görevleri devretmenize ve ekibinize çok çalışması için ilham vermenize yardımcı olabilir. Yönetim tarzınızı geliştirmenize ve olumlu bir çalışma ortamı yaratmanıza yardımcı olması için liderlik becerilerini kullanabilirsiniz.

Problem çözme yetenekleri: Bir araba satış müdürü olarak, müşteri şikayetlerini çözmekten ve müşterilerle olan sorunları ele almaktan sorumlu olabilirsiniz. Problem çözme becerileriniz, bu sorunlara çözüm bulmanıza ve olumlu müşteri ilişkileri sürdürmenize yardımcı olabilir. Satış rakamlarını artırmanın veya maliyetleri düşürmenin yollarını bulmak gibi iş yerinizdeki zorluklara çözüm bulmak için problem çözme becerilerinizi de kullanabilirsiniz.

Müzakere Olmak İçin Gerekli Beceriler: Müzakere becerileri, araba satış yöneticileri için bir diğer önemli beceridir. Müşterilerle, karşılayabilecekleri bir araba bulmalarına yardımcı olmak veya ihtiyaç duymadıkları bir arabayı almaya ikna etmek için pazarlık yapmanız gerekebilir. Arabalarda en iyi fiyatları almak için tedarikçilerle de görüşmeniz gerekebilir.

En Popüler:  İç İletişim Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

İkinci El Araç Satış Müdürü Çalışma Şartları Nasıl?

Kullanılmış araba satış müdürü, hızlı tempolu, yüksek basınçlı bir ortamda çalışır. Yönetici, satış, finansman ve müşteri hizmetleri dahil olmak üzere kullanılmış araba bayisinin genel işleyişinden sorumludur. Yönetici, bayiliğin satış hedeflerini ve karlılık hedeflerini karşılamasını sağlamalıdır. Yönetici ayrıca, kotalarını karşıladıklarından ve mükemmel müşteri hizmeti sunduklarından emin olmak için satış personeli ile yakın işbirliği içinde çalışır. Kullanılmış araba satış müdürü, genellikle akşamları ve hafta sonları da dahil olmak üzere uzun saatler çalışır.

İkinci El Araç Satış Müdürü İçin Mesleki Gelişme

İşte kullanılmış araba satış yöneticilerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Kullanılmış araba satış yöneticilerinin becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Kendi Kendini Süren Arabaların Büyümesi

Kendi kendini süren arabaların büyümesi hızla ivme kazanan bir trend ve önümüzdeki yıllarda otomotiv endüstrisi üzerinde büyük bir etkisi olması bekleniyor.

Kendi kendine giden arabalar daha popüler hale geldikçe, araba satış yöneticilerinin bu araçları nasıl satacaklarını öğrenmeleri gerekecek. Kendi kendini süren arabaların faydalarını açıklayabilmeleri ve müşterilerin bu yeni teknolojiyle kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olmaları gerekecek. Ayrıca, yola çıktıklarında bu arabalara servis verebilecek bir teknisyen ekibini yönetebilmeleri gerekecek.

Müşteri Deneyimine Odaklanma

Otomotiv endüstrisi, müşteri deneyimine odaklanmaya doğru kayıyor. Bu durum otomobil bayilerinin müşterileri için kapıdan içeri girdikleri andan itibaren olumlu bir deneyim sağlamaya odaklanmaları gerektiği anlamına geliyor.

Kullanılmış araba satış yöneticileri, müşterileriyle güçlü ilişkiler geliştirerek bu trendden yararlanabilir. Bu durum ihtiyaçlarını anlamayı ve bilinçli bir karar vermeleri için ihtiyaç duydukları bilgileri sağlamayı içerir. Ek olarak, kullanılmış araba satış yöneticileri, müşterileri için sıcak bir ortam yaratmaya da odaklanabilir.

Satışta Teknolojinin Kullanımı

İşletmeler müşteri deneyimini iyileştirmenin yollarını aradıkça satışta teknolojinin kullanımı giderek yaygınlaşıyor.

Kullanılmış araba satış yöneticileri, potansiyel müşterilerle yeni ve yenilikçi yollarla bağlantı kurmak için teknolojiyi kullanabilir. Mesela envanterlerinin fotoğraflarını ve videolarını paylaşmak için sosyal medya platformlarını kullanabilir veya müşterilerin belirli kriterlere göre araba aramasına olanak tanıyan online listeler oluşturabilirler.

İkinci El Araç Satış Müdürü Nasıl Olunur?

Kullanılmış araba satış müdürü olarak bir kariyer, ödüllendirici ve kazançlı olabilir. Doğru eğitimi ve deneyimi alarak başlamak önemlidir. Ayrıca, kullanılmış araba satıcıları ve alıcılar gibi sektördeki kilit kişilerle de ilişkiler kurmalısınız.

Başarılı bir kullanılmış araba satış müdürü olmak için güçlü iletişim becerilerine sahip olmanız, baskı altında çalışabilmeniz ve zor durumları sakince halledebilmeniz gerekir. Ayrıca kendinizi ve ürünlerinizi etkili bir şekilde satabilmelisiniz.

Dipnot: Kullanılmış Araba Satış Müdürü İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Kullanılmış araba satış müdürü, kullanılmış araba satış departmanının günlük operasyonlarından sorumludur. Satış personelini denetler, satış stratejileri geliştirir ve uygular ve kotalar belirler. Kullanılmış araba satış müdürü aynı zamanda sorunsuz bir takas akışı sağlamak için yeni araba satış müdürü ile birlikte çalışır. Daha büyük bayilerde ikinci el araç satış müdürü genel satış müdürüne rapor verebilir. Daha küçük bayilerde, ikinci el araç satış müdürü, araç sahibine veya genel müdüre rapor verebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu