Hukuk Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Hukuk Bölümü Nedir?

Hukuk, bireyler ile diğer bireyler ve toplumlar arasındaki ilişkileri düzenleyen ve düzenleyen kurallar bütünüdür.

Hukuk Fakültesinin amacı, anayasadaki kanunlardan ve iş ahlakından uzaklaşmayacak, bireyler ile toplum arasındaki düzeni sağlayabilecek, hukuk sektöründe katkı ve fayda sağlayabilecek nitelikli kişiler yetiştirmektir.

Hukuk Fakültesini seçmeyi düşünen aday öğrenciler, adalet ve hukuk kavramlarıyla ilişkili olma, yüksek konuşma yeteneği ve disiplinli olmanın en çok aranan özellikleri arasındadır.

Hukuk Bölümünün Eğitim Süresi Kaç Yıl?

Hukuk bölümünde 4 yıllık lisans eğitimi verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS’lik haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir. 4 yıllık eğitimini tamamlayan öğrencilerin 1 yıllık stajları vardır.

Hukuk Bölümü Dersleri Nelerdir?

Hukuk bölümü öğrencileri, sekiz yarıyıllık eğitim hayatları boyunca adalet ve hukuk kavramları hakkında detaylı bilgi edinecekleri derslerle karşı karşıya kalacaklar.

Hukuk departmanı seçim listelerinde yer alan aday öğrenciler için;

  • Anayasa Hukuku
  • Genel Kamu Hukuku
  • Sivil yasa
  • Türk Anayasa Hukuku
  • Uluslararası hukuk
  • İdari hukuk
  • Ceza Hukuku Genel Hükümleri
  • Anayasa Hukuku
  • Borçlar Hukuku Genel Hükümler
  • Ticaret hukuku

Özellikle 4 yıl süreyle derslerin çoğundan sorumlu olacaklar. Bu kursları başarıyla tamamlamaları durumunda “Hukuk Fakültesi Diploması” alacaklardır. Hukuk bölümü mezunları avukat, savcı, hakim ve daha pek çok unvandan birine sahip olabilirler.

Hukuk Mezunu Ne Yapar?

Hukuk bölümü öğrencileri mezun olduktan sonra avukat sıfatına sahip olmakla birlikte hâkim ve savcı olarak çalışmak için gerekli sınavları geçmek zorundadırlar. Mezunlar meslek hayatlarında adli hakim, savcı, kaymakam, mahkeme denetçisi, idare hâkimi ve daha pek çok görevi olabilir. Döndükleri alan görevlerini belirler.

En Popüler:  Mimari Restorasyon Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Hukuk Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Hukuk fakültesi mezunları devlette pek çok yerde çalışabilir, isterlerse kendi hukuk bürolarını da açıp avukat veya danışmanlık hizmeti sunabilirler.

Hukuk Bölümü Taban Puanları 2023

Hukuk Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 09:30:47’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Hukuk Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Hukuk Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Hukuk Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu