Hizmet Memuru Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir hizmet memurunun ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir hizmet memuru olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Hizmet memurları, kamu hizmeti endüstrisi ile ilgili çeşitli büro görevlerinden sorumludur. Genellikle gaz, su, elektrik ve insanların günlük hayatlarını sürdürmek için ihtiyaç duyduğu diğer kaynaklarla çalışırlar.

Yardımcı memurlar genel olarak günlük olarak çeşitli görevleri yerine getirir. Bunlar, müşteri hizmetleri çağrılarını yanıtlamaktan ödemeleri veya faturaları işlemeye kadar her şeyi içerebilir. Müşteri hesapları, faturalandırma döngüleri vb. ile ilgili kayıtları tutmakla da görevlendirilebilirler.

Hizmet Memuru Sorumlulukları ve Görevleri

Hizmet memurlarının aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Envanter seviyelerini izlemek ve gerektiğinde yeni sarf malzemeleri sipariş etmek
 • İş gezileri veya tatiller için limuzin veya kiralık otobüs ayarlamak gibi yöneticiler veya misafirler için ulaşımı koordine etmek
 • Gelen malzeme sevkiyatları ve bitmiş ürünlerin giden sevkiyatları ile ilgili kayıtların tutulması
 • Envanter kayıtlarının tutulması ve bilgisayar veri tabanlarının yeni bilgilerle güncellenmesi
 • Elektrik veya gaz gibi kamu hizmetleri alan müşteriler için fatura ekstrelerinin hazırlanması
 • Yeni hizmet hesapları veya hizmet düzenlemelerindeki değişiklikler için başvuruların işlenmesi
 • Müşterilerden elektrik faturaları için ödeme alınması, ödeme tutarlarının muhasebe kayıtlarına kaydedilmesi ve müşteri kayıtlarının ödeme durumunu yansıtacak şekilde güncellenmesi
 • Yardımcı sistemlerin sürekli çalışmasını sağlamak için gerektiğinde ekipman veya tesislerde onarımların planlanması
 • Fatura hataları veya hizmet sorunlarıyla ilgili müşteri şikayetlerini yönetmek ve sorunları çözmek için müşterilerle iletişim kurmak

Yardımcı Memur Maaşı Ne Kadar?

Hizmet memurlarının maaşları, eğitim ve deneyim düzeylerine, şirket büyüklüğüne ve bulunduğu şehre bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca fazla mesai şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 13.000 TL (18.20 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 17.000 TL (36.70 TL/saat)

Kamu hizmetleri memurlarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

İstihdam artışı, yollar, köprüler, su ve elektrik hatları gibi mevcut altyapının bakım ve onarım ihtiyacından kaynaklanacak. Ayrıca, nüfus arttıkça elektrik ve su talebi de artmaya devam edecektir.

Dipnot: Yardımcı Memur İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Hizmet Memuru İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Aşağıdaki maddeler bir kamu görevlisi olmak için gereksinimlerden bazılarıdır:

Eğitim: Hizmet memurlarının genel olarak en az lise diplomasına veya eşdeğerine sahip olmaları gerekir. Birçok işveren, muhasebe, işletme veya ilgili bir alanda en az iki yıllık önlisans mezuniyetine sahip adayları tercih eder.

Antrenman tecrübesi: Çoğu kamu hizmeti memuru, yeni bir pozisyona başladıklarında iş başında eğitim alır. Bu eğitim birkaç hafta sürebilir ve şirket politikaları ve prosedürleri, bilgisayar programları ve diğer sorumluluklar hakkında talimatları içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Bir kamu görevlisi pozisyonu için gerekli sertifikalar yoktur. Bununla birlikte, bir hizmet memurunun sorumlulukları hakkında daha pratik bilgi edinmek, becerilerinizi test etmek ve kariyerinizi ilerletmek için sertifikalar arayabilirsiniz.

Yardımcı Memur Olmak İçin Gerekli Beceriler

Yardımcı memurların başarılı olmaları için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Müşteri servisi: Bu görevde, bir müşterinin şirketle ilk ve bazen tek muhatabı sizsiniz. Kibar, yardımsever ve sunulan ürün ve hizmetler hakkında bilgili olarak mükemmel müşteri hizmeti sunmak esastır.

Matematik: İşinizi doğru ve verimli bir şekilde yapabilmek için sayıları anlayabilmeli ve sayılarla çalışmalısınız. Bu durum temel aritmetiği ve ek olarak yüzdeler ve oranlar gibi daha karmaşık kavramları içerir.

Organizasyon: Bir hizmet memuru olarak, büyük hacimli evrak işlerinden sorumlusunuz. Eksik ödemelere veya geç ücretlere yol açabilecek hatalardan kaçınmak için hepsini takip edebilmeli ve düzenli kalmalısınız.

Bilgisayar okuryazarlığı: Hemen hemen tüm kamu hizmeti şirketleri artık hesap bilgilerine ve ödeme seçeneklerine online erişim sunuyor. Müşterilere bekledikleri ve hak ettikleri hizmeti sunmak için bu sistemlerde kolayca gezinebilmelisiniz.

Veri girişi: Çoğu durumda, verileri bilgisayar sistemlerine manuel olarak girmekten siz sorumlu olacaksınız. Bu durum hesap bilgilerini, ödeme kayıtlarını veya şirketinizin gerektirdiği diğer verileri içerebilir.

Hizmet Memuru Çalışma Şartları Nasıl?

Yardımcı memurlar, ofis binaları, fabrikalar, mağazalar ve diğer işletmeler dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Bazıları yarı zamanlı çalışabilse de, genellikle haftada 40 saat çalışırlar. Birçok kamu hizmeti memurunun, özellikle mali yılın sonu veya tatil sezonu gibi yoğun dönemlerde fazla mesai yapması gerekir. Bazı hizmet görevlilerinin hafta sonları veya tatil günlerinde çalışması gerekebilir. İş stresli olabilir ve hizmet görevlileri son teslim tarihlerini karşılamak için baskı altında olabilir.

Hizmet Memuru İçin Mesleki Gelişme

İşte kamu hizmeti memurlarının nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Hizmet memurlarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Dijital Ekonominin Büyümesi

Dijital ekonomi hızlı bir şekilde büyüyor ve bunun işgücü üzerinde önemli bir etkisi var. Giderek daha fazla işletme online işlemlere yöneldikçe, kamu hizmeti görevlilerinin dijital araçlara ve hizmetlere aşina olması gerekecektir.

Hizmet memurları, dijital hizmetlerde uzmanlaşarak bu eğilimden yararlanabilir. Bu durum daha iyi müşteri hizmeti sunmalarına ve işletmelerin online varlıklarını büyütmelerine yardımcı olacaktır.

Daha Fazla Otomasyon

Otomasyon işyerinde daha yaygın hale geldikçe, kamu hizmeti görevlilerinin rekabetçi kalabilmek için yeni beceriler öğrenmesi gerekecektir.

Otomasyonun halihazırda etkili olduğu alanlardan biri de veri girişi alanıdır. Artık bilgi toplamak için mevcut olan otomatik sistemler sayesinde, kamu hizmeti görevlilerinin artık veri girişi konusunda bir zamanlar olduğu kadar yetenekli olmaları gerekmiyor. Bunun yerine müşteri hizmetleri veya ürün yönetimi gibi diğer görevlere odaklanabilirler.

Müşteri Hizmetlerine Odaklanma

Müşteriler daha talepkar hale geldikçe, kamu hizmeti şirketleri müşteri hizmetlerine daha fazla önem veriyor. Bu durum hizmet görevlilerinin müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için müşteri hizmetleri tekniklerinde çok bilgili olmaları gerektiği anlamına gelir.

Hizmet memurları, güçlü müşteri hizmetleri becerileri geliştirerek ve zor müşterilerle nasıl başa çıkacaklarını öğrenerek bu trendden yararlanabilir. Ayrıca yararlı bilgiler sağlayarak ve soruları yanıtlayarak müşteri deneyimini geliştirmeye odaklanabilirler.

Yardımcı Memur Nasıl Olunur?

Bir hizmet memuru olarak bir kariyer, ayağınızı kamu hizmeti sektörünün kapısına getirmenin harika bir yolu olabilir. Bir kamu hizmeti memuru olarak, daha sonra nerede çalışmak istediğinize karar vermenize yardımcı olacak hükümet içindeki farklı departmanlar ve kurumlar hakkında bilgi edinme fırsatına sahip olacaksınız. Ayrıca, başarılı bir kariyer için gerekli olan, hayatın her kesiminden insanlarla çalışma deneyimi kazanacaksınız.

Hizmet memurları genellikle kariyerlerine merdivenin en alt basamağında başlarlar. Bu yüzden sıkı çalışmaya ve uzun saatler için hazırlıklı olmak önemlidir. Fakat çaba göstermeye istekliyseniz, bu iş daha büyük ve daha iyi şeyler için harika bir basamak olabilir.

Dipnot: Bir Yardımcı Memuru İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Hizmet memurları genel olarak giriş seviyesi pozisyonlarda başlar ve iş başında eğitim ve iş deneyiminin bir kombinasyonu ile daha yüksek seviyeli işlere ilerler. Tecrübe ile, kamu hizmeti memurları, müşteri hizmetleri temsilcisi, ofis müdürü veya satış müdürü gibi pozisyonlara terfi ettirilebilir. Bazı kamu hizmetleri memurları da bir kamu hizmeti şirketi yöneticisi olmak için ilerleyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu