Heykel Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Heykel Nedir?

Heykel Bölümü, heykelde gerekli teorik bilgiye ve sanatsal bakış açısına sahip sanatçılar yetiştirmeyi amaçlayan akademik bir sanat disiplinidir.

Heykel, sert veya plastik malzemelerin üç boyutlu sanat objelerine dönüştürüldüğü sanatsal bir formdur. Tasarımlar, tek tek nesnelerde, yüzeylerdeki kabartmalarda veya resimlerden izleyiciyi çevreleyen bağlamlara kadar değişen ortamlarda somutlaştırılabilir. Kil, balmumu, taş, metal, kumaş, cam, ahşap, alçı, kauçuk ve rastgele “bulunan” nesneler dahil olmak üzere çok çeşitli ortamlar kullanılabilir. Malzemeler oyulabilir, modellenebilir, kalıplanabilir, dökülebilir, makinede işlenebilir, kaynaklanabilir, dikilebilir, monte edilebilir veya başka şekillerde şekillendirilebilir ve birleştirilebilir.

Heykel Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıl?

Heykel Bölümü, üniversitelerde Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde eğitim veren 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Heykel bölümü, özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bir bölümdür. Her üniversite, öğrenci görüşmeleri ile ilgili duyurularını kendi web sitelerinde yayınlar ve öğrenciler başvurularını iletir ve sınavlara girerler.

Heykel Bölümünün Dersleri Neler?

Yetenek sınavını başarıyla tamamlayan aday öğrenciler;

  • Sanat Anatomisi
  • Heykel
  • Genel Sanat Tarihi
  • Desen
  • Pratik iş
  • Görsel-İşitsel Kültür ve Yaratıcılık

Bölüm bünyesindeki birçok üniversitede 3 farklı yabancı dil eğitimi de zorunludur. Bu diller İngilizce, Fransızca ve Almanca’dır. Bunların dışında zorunlu ders sayısı az ve seçmeli ders sayısı oldukça fazladır. Bu dersleri başarıyla tamamlayanlara “Heykel Bölümü Lisans Diploması” verilir. Bölüm mezunlarına ayrıca “Heykeltıraş” unvanı verilmektedir.

Heykel Mezunu Ne Yapar?

Heykel sanatçıları, bölüm adından da anlaşılacağı üzere bu sanatın gelişmesi ve sürekliliğinin sağlanması için çalışmaktadır.

En Popüler:  Gümrük İşletme Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Heykel Bölümü Mezunu için İş İmkanları Neler?

Heykel, yaratıcılık ve tasarım bilincinden doğan bir çalışmadır. Bu yüzden heykel bölümü mezunları, doğrudan kendi alanlarında eğitim gördükleri için sadece kendi alanlarında kariyer planı yapmak zorunda kalmazlar. Heykeltıraş olarak devam etmek isteyenler dışında tasarım, dekorasyon ve iç mimarlık firmalarında da iş bulabilirler.

Heykel Bölümü Taban Puanları 2023

Heykel Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 09:31:01’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Heykel Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Heykel Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Heykel Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu