Hesap Yöneticisi Yardımcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir hesap yöneticisi yardımcısının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve hesap yöneticisi yardımcısı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Yardımcı hesap yöneticileri, hesap yöneticilerinin sağ koludur. Müşterilerle ilişkiler geliştirmek, projeleri yönetmek ve müşterilerin aldıkları hizmetten memnun olmalarını sağlamak dahil olmak üzere müşteri hizmetlerinin tüm yönleriyle hesap yöneticilerini desteklemekten ve yardımcı olmaktan sorumludurlar.

Yardımcı hesap yöneticilerine, bir ajansı yönetmeyle ilgili bazı günlük görevleri yerine getirme görevi de verilebilir. Bu durum toplantı planlamak, seyahat düzenlemeleri yapmak, malzeme siparişi vermek vb. gibi şeyleri içerebilir.

Hesap Yöneticisi Yardımcısı Sorumlulukları ve Görevleri

Bir hesap yöneticisi yardımcısı genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Müşterilerle buluşarak ihtiyaçlarını ve tercihlerini belirlemek, ardından bu ihtiyaçları karşılamak için özel bir pazarlama planı oluşturmak
 • Müşterilerin ürün veya hizmetlerini tanıtan reklamlar ve diğer basılı materyaller oluşturmak için tasarımcılarla koordinasyon sağlamak
 • Randevuları planlamak, fatura sorunlarını ele almak ve ödemeleri işlemek dahil olmak üzere müşteri hesaplarının günlük operasyonlarını yönetmek
 • Yeni projeleri veya kampanyaları tartışmak için müşterilerle bir araya gelmek ve onlara ilgilerini çekecek şekilde fikirler sunmak
 • Reklamlara ve diğer pazarlama malzemelerine verilen tüketici tepkileri üzerine araştırma yaparak reklam kampanyalarının etkinliğini değerlendirmek
 • Raporları doğruluğunu kontrol etmek ve müşterilere göndermeden önce tüm detayların doğru olduğundan emin olmak
 • Faturalandırma, tahsilatlar ve temel müşteri hizmetleri dahil olmak üzere müşteri hesaplarının tüm yönlerini yönetmek
 • Müşterilerle hesap durumları hakkında iletişim kurmak ve memnuniyeti sağlamak için onlarla birlikte çalışmak
 • Etkili reklam kampanyaları geliştirmek ve yürütmek için reklam ekibinin diğer üyeleriyle yakın çalışmak

Hesap Yöneticisi Yardımcısı Maaşı Ne Kadar?

Hesap yönetici yardımcılarının maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve sektörüne bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca komisyon ve ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 15.000 TL (27.80 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 22.000 TL (55.20 TL/saat)

Hesap yöneticilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda azalması bekleniyor.

Hesap yöneticileri için istihdam artışı, şirketlerin müşterilerle olan ilişkilerini daha etkin bir şekilde yönetme ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, teknolojik gelişmeler bazı sektörlerde hesap yöneticilerine olan ihtiyacı azaltmaktadır. Mesela otomasyon ve yazılım, şirketlerin müşteri etkileşimlerini daha iyi izlemesine ve daha iyi hizmet sunmalarına olanak tanıyan kalıpları tanımasına olanak sağlamıştır.

En Popüler:  Radyo Teknisyeni Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Dipnot: Hesap Yöneticisi Yardımcısı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Hesap Yöneticisi Yardımcısı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Aşağıdaki maddeler bir hesap yöneticisi yardımcısı adayında sıklıkla aranan gereksinimlerden bazılarıdır:

Eğitim: Yardımcı hesap yöneticileri genellikle en az lise diplomasına veya belgesine ihtiyaç duyar. Bazı işverenler, pazarlama, reklamcılık veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahip adayları işe almayı tercih eder. İlgili kurslar pazarlama, reklam, satış, işletme ve finansı içerir.

Antrenman tecrübesi: Yardımcı hesap yöneticileri genellikle amirlerinden veya diğer deneyimli çalışanlardan iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, muhasebe müdür yardımcısının şirketin politika ve prosedürlerinin yanı sıra kullandıkları yazılım ve bilgisayar sistemlerini öğrenmesine yardımcı olur.

Sertifikalar ve Lisanslar: Yardımcı hesap yöneticilerinin herhangi bir sertifikaya sahip olmaları gerekmez. Fakat kazanç potansiyellerini artırmak isteyen finans uzmanları için sertifikalar mevcuttur.

Hesap Yöneticisi Yardımcısı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Yardımcı hesap yöneticilerinin başarılı olması için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim yetenekleri: Müşteriler ve müşteriler için birincil temas noktası oldukları için iletişim becerileri bir hesap yöneticisi için çok önemlidir. Etkili iletişim becerileri, bilgileri net bir şekilde aktarmanıza, soruları yanıtlamanıza ve sorunları çözmenize yardımcı olabilir. Bir hesap yöneticisi olarak, müşterilerinizin ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmak için satış veya pazarlama gibi diğer departmanlarla da iletişim kurmanız gerekebilir.

Teknik bilgi: Teknik bilgi, bir görevi tamamlamak için gereken becerileri anlama ve uygulama yeteneğidir. Bir hesap yöneticisi olarak, belirli bir ürün veya hizmeti yönetmekten sorumlu olabilirsiniz. Bu yüzden sorumlu olduğunuz ürün veya hizmet hakkında teknik bilgiye sahip olmak önemlidir. Bu durum müşterilerinizin ihtiyaçlarını ve bunları nasıl karşılayacağınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Liderlik özellikleri: Bir hesap yöneticisi olarak, bir satış temsilcisi ekibini yönetmekten sorumlu olabilirsiniz. Bu durum ekibinizin birlikte çalışmasını ve iyi performans göstermesini sağlamak için güçlü liderlik becerilerine sahip olmanız gerektiği anlamına gelir. Liderlik becerileri, iyi bir iletişimci olmayı, yapıcı geri bildirim sağlamayı ve takım oyuncusu olmayı içerebilir.

Problem çözme yetenekleri: Bir hesap yöneticisi olarak, müşteri sorunlarını çözmekten siz sorumlu olabilirsiniz. Sorunları hızlı ve etkili bir şekilde çözme beceriniz, müşterilerle güven oluşturmanıza ve bir çalışan olarak itibarınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Müşteriler ve diğer çalışanlar arasındaki sorunları çözmekten de siz sorumlu olabilirsiniz.

İlişki kurma becerileri: Bir hesap yöneticisi olarak, aynı anda birkaç müşteriyi yönetmekten sorumlu olabilirsiniz. Müşterilerinizle ve ekibinizle güçlü bağlantılar geliştirmek için ilişki kurma becerilerinizi kullanabilirsiniz. Bu durum müşterilerinizin ihtiyaçlarını ve bunları nasıl karşılayacağınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Birlikte iyi çalışan destekleyici bir ekip oluşturmanıza da yardımcı olabilir.

Hesap Yöneticisi Yardımcısı Çalışma Şartları Nasıl?

Bir hesap yöneticisi yardımcısı için çalışma ortamı genellikle bir ofis ortamındadır ve muhasebe ekibinin diğer üyeleriyle yakın çalışır. Çalışma saatleri genellikle Pazartesi’den Cuma’ya 9-5’tir ve yoğun dönemlerde biraz fazla mesai gerekir. Hesap müdür yardımcısı tüm son tarihlerin karşılanmasını ve tüm muhasebe kayıtlarının doğru olmasını sağlamaktan sorumlu olduğundan, iş stresli olabilir. Bu pozisyonda çok fazla sorumluluk ve hesap verebilirlik vardır ve hesap müdür yardımcısı baskı altında iyi çalışabilmelidir.

Yardımcı Hesap Yöneticisi İçin Mesleki Gelişme

Asistan hesap yöneticilerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Yardımcı hesap yöneticilerinin becerilerini alakalı tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Orman İşçisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Teknik Beceri Gereksinimi

İşletmeler daha teknik hale geldikçe, daha fazla teknik beceriye duyulan ihtiyaç giderek daha önemli hale geliyor. Bu durum özellikle müşterilerle ilişkileri yönetmekten ve sürdürmekten sorumlu olan hesap müdür yardımcıları için geçerlidir.

Bu rolde başarılı olmak için, hesap müdür yardımcılarının karmaşık teknik kavramları anlayabilmesi ve iletebilmesi gerekir. Ayrıca sorunları giderebilmeleri ve gerektiğinde destek sağlayabilmeleri gerekecektir.

Dijital Pazarlamanın Önemi

İşletmeler daha dijital bir yaklaşıma doğru ilerledikçe dijital pazarlama giderek daha önemli hale geliyor. Bu durum yardımcı hesap yöneticilerinin başarılı olmaları için güçlü dijital pazarlama becerilerine sahip olmaları gerektiği anlamına gelir.

Dijital pazarlama daha önemli hale geldikçe, yardımcı hesap yöneticilerinin Google AdWords ve Facebook Reklamları gibi araçlara aşina olmaları gerekecektir. Ayrıca, şirketlerinin web sitesine trafik çeken etkili kampanyalar oluşturabilmeleri gerekecektir.

Ekipler Arasında İşbirliği

İşletmeler daha karmaşık hale geldikçe, ekipler arasında artan bir işbirliği ihtiyacı vardır. Bu durum özellikle farklı departmanların müşterilerde yankı uyandıran kampanyalar oluşturmak için birlikte çalıştığı reklamcılık dünyasında geçerlidir.

Yardımcı hesap yöneticileri, güçlü iletişim becerileri geliştirerek ve diğer ekiplerle nasıl çalışılacağını anlayarak bu eğilimden yararlanabilir. Bunu yaparak, daha başarılı olan ve müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayan kampanyalar oluşturmaya yardımcı olabilirler.

Nasıl Hesap Yöneticisi Yardımcısı Olunur?

Hesap yöneticisi yardımcısı olarak bir kariyer, ayağınızı reklam endüstrisinin kapısına getirmenin harika bir yolu olabilir. Hesap yöneticisi yardımcısı olarak, işin tüm yönleri hakkında bilgi edinme ve sektördeki en iyi beyinlerden bazılarıyla çalışma fırsatına sahip olacaksınız. Ayrıca müşterilerle çalışma ve merdiveni tırmanmanıza yardımcı olacak ilişkiler geliştirme konusunda deneyim kazanacaksınız.

Hesap yöneticisi yardımcısı olmak için güçlü bir pazarlama ve reklamcılık ilkeleri anlayışına sahip olmak önemlidir. Ayrıca mükemmel iletişim becerilerine sahip olmalı ve baskı altında iyi çalışabilmelisiniz.

Dipnot: Yardımcı Hesap Yöneticisi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Bu kariyerde ilerlemenin en iyi yolu daha fazla eğitim ve deneyim kazanmaktır. Birçok yardımcı hesap yöneticisi sonunda hesap yöneticisi olur ve hatta bazıları pazarlama yöneticisi veya diğer yöneticiler olmak için ilerleyebilir. Bir hesap yöneticisi pozisyonuna terfi etmek için, hesap yöneticisi yardımcısı olarak çalışmak için birkaç yıllık deneyime sahip olmanız gerekir ve ek olarak işletme veya ilgili bir alanda yüksek lisans mezuniyetine sahip olmanız da yararlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu