Hayvansal Üretim Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Hayvansal Üretim Nedir?

Hayvansal Üretim Bölümünün amacı, gıdada kullanılacak hayvanların uygun sayıda ve sağlıklı bir şekilde üretilmesini sağlamak ve sektöre nitelikli çalışan personel kazandırmaktır.

Hayvansal Üretim bölümünü tercih etmeyi düşünen öğrencilerin biyoloji ve temel bilimlere ilgi duyması ve üretim sektörüne ilgi duyması temel özellikler arasında yer almaktadır.

Hayvansal Üretim Bölümünün Eğitim Süresi Kaç Yıl?

Hayvansal Üretim bölümünde 4 yıllık lisans eğitimi verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS’lik haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Hayvansal Üretim Bölümü Dersleri Nelerdir?

Hayvansal Üretim Bölümü öğrencileri, 4 yıllık eğitim hayatları boyunca biyoloji, genel bilimler ve üretim konularında detaylı ve bilimsel eğitim alacaklardır.

Tercih listelerinde Hayvansal Üretim Bölümü olan aday öğrenciler için;

  • Genel Biyoloji
  • Tarım ekonomisi
  • Fizyoloji
  • Hayvan bilimi
  • Hayvansal Üretimde Planlama ve Organizasyon
  • Yem Bilgileri
  • Et ve Et Ürünleri Teknolojisi
  • Hayvan Yetiştiriciliği
  • Bitki koruma
  • Genetik

Özellikle 4 yıl süreyle derslerin çoğundan sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları durumunda “Hayvansal Üretim Lisans Diploması” alacaklardır. Diplomalarını alanlara “Ziraat Mühendisi” unvanı verilir.

Hayvansal Üretim Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Hayvansal Üretim Bölümünden mezun olan kişiler, sağlıklı hayvansal ürün araştırma ve uygulamaları yaparak hayvanların verimini ve sağlığını artırmak, ürünleri daha verimli hale getirmek ve birlikte çalıştıkları kişi veya kuruma yardımcı olmak için araştırmalar yaparlar.

Hayvansal Üretim Bölümü Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Hayvansal Üretim mezunları, özel hayvancılık üreten çiftliklerde, bakanlıklara bağlı çiftliklerde ve hayvansal üretim tesislerinde bulunabilir. Ayrıca araştırma yapmak için laboratuvarlarda çalışma şansına da sahipler.

En Popüler:  Peyzaj Mimarisi ve Kentsel Tasarım Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Kamu Personeli Seçme Sınavından yani diğer ismiyle KPSS’den alınan puan, devlet kurumlarındaki iş olanaklarından yararlanmak için belirleyici olacaktır.

Hayvansal Üretim Bölümü Taban Puanları 2023

Hayvansal Üretim Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 09:30:19’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Hayvansal Üretim Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Hayvansal Üretim Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Hayvansal Üretim Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu