Harita Mühendisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir anket mühendisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir anket mühendisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Harita mühendisleri, bir alanın fiziksel özelliklerini gösteren haritaların, çizelgelerin ve diğer belgelerin oluşturulmasından ve bakımından sorumludur. Ayaklarımızın altındaki dünya hakkında veri toplamak için çeşitli ekipman kullanıyorlar – GPS alıcılarından yere nüfuz eden radarlara kadar her şey.

Anket mühendisleri her türlü farklı kişi ve kuruluşla çalışır. Projelerini buna göre planlayabilmeleri için inşaat şirketleri veya kamu hizmeti sağlayıcıları için ayrıntılı haritalar oluşturmaları istenebilir. Ayrıca, bir şehir planlama girişiminin parçası olarak mevcut haritaların güncellenmesine veya yenilerinin oluşturulmasına yardımcı olmak için yerel yönetimlerle birlikte çalışabilirler.

Anket Mühendisi Sorumlulukları ve Görevleri

Anket mühendislerinin aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Projede yer alabilecek mühendisler, mimarlar ve diğer profesyoneller tarafından kullanılmak üzere anket bulguları hakkında raporlar hazırlamak
 • İhtiyaç duyulan anket türüne bağlı olarak geçişler, seviyeler veya GPS cihazları gibi ekipman sipariş etme
 • Düzgün çalıştığından ve hasar görmediğinden emin olmak için ekipmanın bakımını yapmak
 • Doğru olduklarından emin olmak için geçişler ve seviyeler gibi ölçme ekipmanlarını kullanarak konumların haritasını çıkarmak
 • Gelecekteki araştırmalar için referans noktaları sağlamak üzere düzenli aralıklarla kontrol istasyonları kurmak
 • Sınırları veya diğer önemli özellikleri belirtmek için belirli konumlarda işaretleyiciler ayarlama
 • Geçişler, seviyeler, GPS cihazları ve platformlar gibi ekipmanları kullanarak anketler yapmak (plat, arazinin bir bölümünü temsil eden bir haritadır)
 • Ölçümlerin alınması ve haritalara veya yazılı notlara kaydedilmesi
 • Arazi konturlarını, yol hizalamalarını, mülk sınırlarını ve diğer özellikleri belirlemek için verileri analiz etme

Anket Mühendisi Maaşı Ne Kadar?

Harita mühendislerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve yaptıkları işin türüne göre değişir. Ayrıca ikramiye veya komisyon şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 18.000 TL (39.60 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 28.000 TL (68.20 TL/saat)

Anket mühendislerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha yavaş artması bekleniyor.

Köprüler, yollar ve enerji santralleri gibi büyük altyapı projelerinin planlanması ve inşasında yardımcı olmak için anket mühendislerine ihtiyaç duyulacaktır. Fakat karayolu ve köprü inşaatı ile ilgili inşaat mühendisliği işlerinin sayısındaki düşüş, etüt mühendislerine olan talebin bir kısmını dengeleyebilir.

En Popüler:  Öğrenci Başarı Koçu Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Dipnot: Araştırma Mühendisi İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Anket Mühendisi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir anket mühendisinin genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Anket mühendisleri, ölçme, inşaat mühendisliği veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine ihtiyaç duyarlar. Bu programlar matematik, fizik, kimya ve bilgisayar destekli tasarım derslerini içerir.

Birçok anket mühendisi, kazanç potansiyellerini artırmak ve daha ileri pozisyonlara hak kazanmak için ölçüm veya inşaat mühendisliği alanında yüksek lisans yapmayı tercih eder.

Antrenman tecrübesi: Çoğu anket mühendisi, yeni işverenlerinden iş başında eğitim alır. Bu eğitim birkaç ay sürebilir ve mevcut bir anket mühendisini gölgelemeyi veya bir anket mühendisinin doğrudan gözetimi altında çalışmayı içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Harita mühendislerinin mesleklerini icra etmek için bir lisansa ihtiyaçları yoktur. Fakat bazıları sahaya olan bağlılıklarını göstermek için bir lisans alırlar. Tarlada çalışmayı düşünenler bir lisans almayı düşünmelidir.

Anket Mühendisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Anket mühendislerinin başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim yetenekleri: Anket mühendisleri genellikle projeleri tamamlamak için ekipler halinde çalışır. Bu yüzden başkalarıyla çalışabilmeleri için iletişim becerileri önemlidir. Ayrıca müşteriler ve diğer mühendislerle iletişim kurarlar. Bu yüzden teknik bilgileri başkalarının anlayabileceği şekilde açıklayabilmeleri gerekir.

Teknik bilgi: Teknik bilgi, problemleri çözmek için mühendislik ilkelerini anlama ve uygulama yeteneğidir. Anket mühendisleri, teknik bilgilerini anketleri tasarlamak ve yürütmek, verileri analiz etmek ve karşılaşabilecekleri zorluklara çözümler geliştirmek için kullanır.

Veri analizi: Veri analizi, verileri yorumlama ve anlama yeteneğidir. Anket mühendisleri, anketlerinin sonuçlarını yorumlamak ve veriler hakkında sonuçlar çıkarmak için veri analizini kullanır. Veri analizi, grafikler ve çizelgeler oluşturmak ve anlamak için de önemlidir.

Problem çözme yetenekleri: Anket mühendisleri, anket sürecinde karşılaştıkları zorluklara çözümler bulmak için problem çözme becerilerini kullanırlar. Anketin doğruluğunu etkileyen engellerin üstesinden gelmenin yollarını bulmaları veya anketi kısa sürede tamamlamanın yollarını bulmaları gerekebilir.

Takım çalışması becerileri: Anket mühendisleri genellikle projeleri tamamlamak için ekipler halinde çalışır. Bir projeyi tamamlamak için diğer anket mühendisleri, diğer disiplinlerden mühendisler ve diğer profesyonellerle birlikte çalışabilirler. Ekip çalışması becerileri, başkalarıyla işbirliği yapmanıza ve sorunları çözmek için birlikte çalışmanıza yardımcı olabilir.

Anket Mühendisi Çalışma Şartları Nasıl?

Anket mühendisleri hem ofislerde hem de sahada çalışır. Bürolarda, anketlerin planlanması ve tasarımı, raporların hazırlanması, verilerin analizi ve saha ekiplerinin denetimine dahil olabilirler. Sahada, karmaşık elektronik ekipmanların kullanımını gerektirebilecek gerçek ölçümlere dahil olabilirler. Anket mühendisleri genellikle haftada 40 saatlik standart bir şekilde çalışır. Fakat son teslim tarihlerini karşılamak için fazla mesai yapmak zorunda kalabilirler. Ayrıca sel veya deprem gibi acil durumlara müdahale etmek için çağrıda bulunabilirler.

En Popüler:  Ev Hanımı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Anket Mühendisi İçin Mesleki Gelişme

İşte anket mühendislerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Anket mühendislerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Teknik Yetenek İhtiyacı

Daha fazla teknik yeteneğe duyulan ihtiyaç, tüm endüstrilerde hissedilen bir eğilimdir. Fakat özellikle anket mühendisliği alanında yaygındır. İşletmeler veriye dayalı karar vermeye giderek daha fazla bağımlı hale geldikçe, verilerini anlamlandırmalarına ve bunları ürün ve hizmetlerini geliştirmek için kullanmalarına yardımcı olabilecek profesyoneller arıyorlar.

Karmaşık veri kümelerini anlayabilen ve bunlarla çalışabilen anket mühendisleri, müşteri davranışına ilişkin değerli bilgiler sağlayabilecekleri ve işletmelerin daha iyi kararlar almasına yardımcı olacakları için yüksek talep göreceklerdir.

Otomasyonun Kullanımı

Otomasyon işyerinde daha popüler hale geldikçe, anket mühendislerinin işlerinde onu nasıl kullanacaklarını öğrenmeleri gerekecek.

Otomatik sistemler, veri toplama ve analiz gibi aksi takdirde insan müdahalesi gerektirecek birçok görevi kolaylaştırabilir. Bu sistemlerin nasıl kullanılacağını öğrenen anket mühendisleri, diğer önemli görevlere odaklanmak için zaman kazanabilirler. Ek olarak, yeni teknolojilerle rahat çalışan çalışanlar arayan potansiyel işverenler için daha çekici olabilirler.

Veri Kalitesine Odaklanma

İşletmeler karar vermek için verilere güvenmeye devam ettikçe, kaliteli verilere duyulan ihtiyaç giderek daha önemli hale geldi. Bu durum toplanan verilerin doğru ve güvenilir olmasını sağlamaktan sorumlu olan anket mühendisleri arasında veri kalitesine daha fazla odaklanmaya yol açmıştır.

İşletmelerin taleplerini karşılamak için anket mühendisleri, verilerdeki hataları kullanılmadan önce tespit edip düzeltebilmelidir. Ayrıca, doğru türde verileri yanıtlayanların kolayca anlayabileceği şekilde toplayan anketler tasarlayabilmeleri gerekir.

Anket Mühendisi Nasıl Olunur?

Bir anket mühendisi olarak bir kariyer çok faydalı olabilir. Birçok farklı sektörde ve çeşitli projelerde çalışma imkanı sunar. Bir anket mühendisi olarak, mükemmel iletişim becerilerinin yanı sıra güçlü bir matematik ve bilim anlayışına sahip olmanız gerekir. Ayrıca bağımsız çalışabilmeniz ve yeni zorluklarla karşılaştığınızda yaratıcı düşünebilmeniz gerekir.

Bir anket mühendisi olmak istiyorsanız, bu alanda deneyim kazanarak başlamak önemlidir. Bu durum bir anket şirketi için çalışarak veya serbest çalışma yaparak yapılabilir. Matematik ve fen derslerinin yanı sıra mühendislik dersleri de almalısınız.

Dipnot: Anket Mühendisi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Anket mühendisleri genellikle kariyerlerine anketör olarak başlar. Deneyimle, parti şefi, proje yöneticisi veya anket departmanı başkanı gibi pozisyonlara ilerleyebilirler. Bazı anket mühendisleri sonunda mühendislik yöneticileri veya yöneticileri olurlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu