Hapishane Öğretmeni Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir cezaevi öğretmeninin ne yaptığını, bu işi nasıl edineceğinizi ve cezaevi öğretmeni olarak başarılı olmak için neler gerektiğini öğrenme zamanı.

Cezaevi öğretmenleri, mahkumlara eğitim olanakları sağlamaktan sorumludur. Okuryazarlık, matematik, bilim, tarih ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli konularda dersler verebilirler. Hapishane öğretmenleri, derslere ek olarak, genellikle ek desteğe veya ilgiye ihtiyaç duyan bireysel öğrencilerle çalışır.

Cezaevi öğretmenleri, bilgileri öğrencileri tarafından kolayca anlaşılabilecek şekilde etkili bir şekilde iletebilmelidir. Ayrıca birlikte çalıştıkları insanlarla olumlu ilişkiler kurabilen sabırlı ve şefkatli bireyler olmaları gerekir.

Cezaevi Öğretmeni Sorumlulukları ve Görevleri

Hapishane öğretmenleri genel olarak aşağıdakileri içerebilen çeşitli sorumluluklara sahiptir:

 • Mahkumlara matematik, fen bilimleri veya İngilizce gibi çeşitli konuları öğretmek
 • Ders planları oluşturma, ödevlere not verme ve velilerle öğrencinin gelişimi hakkında iletişim kurma
 • Akademik eksiklikleri veya davranışsal sorunları olan öğrencilerle bire bir oturumlar yürütmek
 • Potansiyel sorunları veya çatışmaları tırmanmadan önce belirlemek için öğrencilerin davranışlarını gözlemlemek
 • Bir mahkûmun cezaevindeyken kaydettiği ilerleme hakkında şartlı tahliye kurullarına geri bildirim sağlamak
 • Bir mahkumun eğitim düzeyini, becerilerini ve ilgi alanlarını belirlemek için testler uygulamak
 • Kuralları uygulayarak ve yıkıcı davranışları ele alarak sınıfta düzeni sağlamak
 • Gerektiğinde psikolojik danışma veya diğer yollarla mahkumlara destek sağlanması
 • Engellilik nedeniyle okula gidemeyen mahpuslara eğitim hizmeti verilmesi

Hapishane Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

Bir cezaevi öğretmeninin maaşı, eğitim düzeyleri, yılların deneyimi ve çalıştıkları eyalet veya ülke dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 14.000 TL (22.60 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 21.000 TL (49.00 TL/saat)

Hapishane öğretmenlerinin istihdamının önümüzdeki on yılda azalması bekleniyor.

Hapishane nüfusunun önümüzdeki on yılda artması bekleniyor ve bu da hapishane öğretmenleri için daha fazla iş olanağı sağlayabilir. Fakat mahkum sayısındaki genel artış, bazı suç türleri için hapsetme oranındaki düşüşle dengelenecektir. Sonuç olarak, her bir mahkûmu denetlemek için daha az gardiyan gerekecek.

Dipnot: Hapishane Öğretmeni İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Cezaevi Öğretmeni İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Hapishane öğretmeni olmak için gereken bir takım nitelikler vardır. Onlar içerir:

Eğitim: Hapishane öğretmeni olmak için her zaman lisans diploması gerekli değildir. Fakat daha yüksek maaşlı bir pozisyon almanıza yardımcı olabilir. Birçok cezaevi öğretmeni, eğitim veya ilgili bir alanda lisans mezuniyeti almayı tercih eder. Eğitimdeki dersler sınıf yönetimi, öğretim yöntemleri, değerlendirme ve disiplini içerir.

En Popüler:  Sigorta Hasar Uzmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Çoğu cezaevi öğretmeni, amirlerinden iş başında eğitim alır. Bu eğitim sınıf yönetimi, ders planlama ve öğretim yöntemlerini içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Bazı eyaletler, öğretmenlerin uzmanlığınıza göre bir testi geçmenizi ve öğrenci öğretim saatlerini tamamlamanızı gerektiren bir öğretim lisansı kazanmasını gerektirir. Diğer eyaletler, kursları tamamladığınızı ve bir öğretim lisansı kazanmak için bir yeterlilik sınavını tamamladığınızı doğrulayan belgeler olan sertifikaları kabul eder. Hapishane öğretmenleri genellikle lisans değil sertifika alırlar.

Hapishane Öğretmeni Olmak İçin Gerekli Beceriler

Hapishane öğretmenlerinin başarılı olabilmesi için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim yetenekleri: İletişim becerileri, bilgiyi başkalarına iletme yeteneğidir. Bir hapishane öğretmeni olarak, farklı eğitim seviyelerine sahip mahkumlarla iletişim kuruyor olabilirsiniz. Kavramları, onları anlamayanlara ve konuyu zaten güçlü bir şekilde anlayanlara açıklayabilmek önemlidir.

Sabır: Sabır, cezaevi öğretmenleri için çok önemli bir beceridir, çünkü davranış sorunları olan veya duygularını kontrol etmeyi hâlâ öğrenen öğrencilerle çalışabilirler. Sabırlı hapishane öğretmenleri, öğrencilerinin stresli durumlarda duygularını kontrol etmeyi ve sakin kalmayı öğrenmelerine yardımcı olabilir.

Empati: Empati, başkalarının duygularını anlama ve paylaşma yeteneğidir. Bir hapishane öğretmeni olarak empati, öğrencilerinizle bağlantı kurmanıza ve onların geçmişlerini anlamanıza yardımcı olabilir. Bu durum öğrencilerinizin soru sormakta ve düşüncelerini ifade etmekte kendilerini rahat hissettikleri olumlu bir öğrenme ortamı yaratmanıza yardımcı olabilir.

Organizasyon: Bir hapishane öğretmeninin sınıfı, sınırlı depolama alanına sahip küçük bir alan olabilir. Kitaplar, kağıtlar, öğretim materyalleri ve kişisel eşyalar dahil olmak üzere çeşitli materyalleri organize tutmaları gerekebilir. Bir cezaevi öğretmeninin ek olarak notları, devamsızlıkları ve diğer ayrıntılar dahil olmak üzere öğrenci bilgilerini takip etmesi gerekebilir.

Liderlik: Liderlik becerileri, cezaevi öğretmenlerinin öğrencilerine öğrenme ve sınıf etkinlikleri yoluyla rehberlik etmesine yardımcı olabilir. Bir hapishane öğretmeni olarak, farklı eğitim ve deneyim seviyelerine sahip bir öğrenci sınıfını yönetmekten sorumlu olabilirsiniz. Liderlik becerileri, sınıfta düzeni korumanıza ve tüm öğrencilerin kendilerini rahat ve güvende hissetmelerine yardımcı olabilir.

Cezaevi Öğretmeni Çalışma Şartları Nasıl?

Hapishane öğretmenleri, hapishaneler, hapishaneler ve çocuk gözaltı merkezleri dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Bazıları yarı zamanlı çalışabilse de, genellikle tam zamanlı çalışırlar. Öğrencilerinin programlarına uymak için akşamları ve hafta sonları çalışabilirler. Hapishane öğretmenleri, genellikle küçük gruplar halinde veya bire bir ders verdikleri için öğrencileriyle çok fazla temas halindedir. Ayrıca ceza infaz görevlileri, danışmanlar ve idareciler de dahil olmak üzere diğer cezaevi personeli ile de temas halindedirler. Görevlerinin doğası gereği, cezaevi öğretmenleri öğrencilerinin zor davranışlarıyla başa çıkabilmeli ve yüksek düzeyde profesyonellik sürdürebilmelidir. Ayrıca cezaevi ortamında çalışmanın stresiyle başa çıkabilmeleri gerekir.

Hapishane Öğretmeni İçin Mesleki Gelişme

Hapishane öğretmenlerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Hapishane öğretmenlerinin becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Serbest Yazar Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Sınıfta Teknoloji Kullanımı

Öğretmenlerin öğrencilere daha ilgi çekici bir öğrenme deneyimi sunmalarına olanak tanıdığından, teknolojinin sınıfta kullanımı giderek daha popüler hale geliyor.

Cezaevleri sınıfta teknolojiyi kullanmaya başladıkça, cezaevi öğretmenlerinin bu araçları nasıl etkili bir şekilde kullanacaklarına aşina olmaları gerekecektir. Bu durum Khan Academy ve Edmodo gibi yazılımların nasıl kullanılacağını bilmenin yanı sıra sınıfta tabletleri ve diğer cihazları kullanmanın faydalarını anlamayı içerir.

Öğretmenler ve Yöneticiler Arasında İşbirliği

Okullar öğrenci başarısını geliştirmeye daha fazla odaklandıkça, öğretmenler ve yöneticiler arasında artan bir işbirliği talebi var.

Bu eğilim, cezaevi öğretmenlerinin öğrencileri için etkili öğrenme ortamları yaratmak için başkalarıyla iyi bir şekilde çalışabilmeleri gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, ebeveynler ve okul topluluğunun diğer üyeleri ile etkili bir şekilde iletişim kurabilmeleri gerekecektir.

Sosyal-Duygusal Öğrenmeye Odaklanma

Sosyal-duygusal öğrenme (SEL) okullarda daha önemli hale geldikçe, cezaevi öğretmenlerinin öğrencilerinde bu becerileri geliştirmeye odaklanması gerekecektir.

Hapishane öğretmenleri, öğrencilere duygularını nasıl yöneteceklerini ve başkalarıyla nasıl etkileşime gireceklerini öğreterek, hem okulda hem de cezaevinden çıktıktan sonraki yaşamlarında başarılı olmalarına yardımcı olabilir.

Hapishane Öğretmeni Nasıl Olunur?

Hapishane öğretmeni olarak bir kariyer ödüllendirici ve tatmin edici olabilir. Birçoğu cezalarını çektikten sonra toplumlarına geri dönen hapsedilmiş bireylerin hayatlarında bir fark yaratma fırsatı sunuyor. Bir hapishane öğretmeni olarak, mahkumların tahliye edildikten sonra başarılı olmaları için ihtiyaç duydukları becerileri geliştirmelerine yardımcı olma şansına sahip olacaksınız.

Hapishane öğretmeni olmak için önce sertifika almanız gerekir. Bu hedefe ulaşmak için izleyebileceğiniz birkaç yol var. Eyalet eğitim departmanınızdan bir öğretim sertifikası alabilir veya Ulusal Mesleki Öğretim Standartları Kurulu (NBPTS) aracılığıyla sertifika alabilirsiniz. Ek olarak, bazı eyaletler cezaevi öğretmenlerinin özel eğitim veya ceza adaleti alanında ek sertifikalara sahip olmasını şart koşar.

Sertifikayı aldıktan sonra yakınınızdaki cezaevlerinde iş aramaya başlayabilirsiniz. Birçok cezaevi sözleşmeli olarak işe alır. Bu yüzden en son açılışlardan haberdar olmak önemlidir.

Dipnot: Hapishane Öğretmeni İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Hapishane öğretmenleri için ilerleme beklentileri iyidir. Tecrübe ile cezaevi öğretmenleri yönetim pozisyonlarına geçebilir veya bölümlerinin başkanı olabilirler. Ayrıca diğer cezaevlerine veya toplumdaki öğretim pozisyonlarına transfer olabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu