Halkla İlişkiler Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Halkla İlişkiler Bölümü Nedir?

Halkla ilişkiler, ilk ortaya çıktığında “insanı inandırmanın sanatı” olarak adlandırılan bir alandır. Adından da anlaşılacağı üzere bir kurum, kuruluş, kuruluş veya işletmenin iletişim halinde olabileceği veya iletişim kurabileceği kitleler; Duygu ve düşüncelerini korumak, anlayış ve güvene dayalı sürekliliğini sonuna kadar sürdürmek için yapılan çalışmaları içeren bir yönetim tarzıdır. Halkla ilişkiler ilkeleri, algı oluşturma ve yönetme, retorik, ikna gibi kavramları içerir. Çünkü kurum, kuruluş veya kuruluşların kitleler ile temasını sağlamak ve düşüncelerini kamu yararı çerçevesinde en kısa ve çarpıcı şekilde benimsemek halkla ilişkilerin işleyişidir.

Halkla İlişkiler Bölümü Kaç Yıldır?

Halkla İlişkiler bölümü 4 yıllık eğitim içeren bir lisans bölümüdür. Bazı üniversitelerde “Halkla İlişkiler”, bazı yerlerde “Halkla İlişkiler ve Reklamcılık” olarak karşınıza çıkabilirsiniz. Bu seçenekler dışında 2 yıllık bir ön lisans bölümü olarak “Halkla İlişkiler ve Tanıtım” ile de karşılaşabilirsiniz. Halkla ilişkiler konusunda bazen “PR” şeklinde kısaltmalarla karşılaşabilirsiniz, bunun nedeni bölümün İngilizce karşılığı “Halkla İlişkiler” in ilk harflerinin kısaltılmış olmasıdır. Bu isim evrensel yapıda ele alındığı için ülkemizde de bu şekilde karşımıza çıkmak oldukça olasıdır.

Halkla İlişkiler Bölümünün Dersleri Neler?

Halkla ilişkiler bölümünde öğrenciyken;

  • Stratejik İletişim
  • Halkla İlişkilerde Güncel Sorunlar
  • Halkla İlişkilerde Dijital Yaklaşımlar
  • Kriz İletişimi
  • Dijital Kültürler
  • İletişim ve Eleştirel Düşünme
  • İletişimde Yenilik

Hem bilgiye hem de gelecek planlamasına dayalı kurslar alabilirsiniz.

Halkla İlişkiler Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Bu bölüm mezunlarının temel görevi, markayı kamuoyuna tanıtmak için çeşitli farkındalık çalışmaları düzenlemek ve uygulamaktır.

En Popüler:  Rekreasyon Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Halkla İlişkiler Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Sosyal medyaya yönelik eğilimin her geçen gün arttığı halkla ilişkiler dünyasında, kuruluşların marka bilinirliğini artırma ve iletilecek mesajları doğru şekilde iletme ihtiyacı zaman geçtikçe daha da artmaktadır. çalışma alanında hemen hemen birçok sektörde iş bulma imkanı.

Halkla İlişkiler Bölümü Taban Puanları 2023

Halkla İlişkiler Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 09:32:11’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Üniversite Adı Bölüm Puan Türü Kont. Taban Puan Sıralama Ücret
Uluslararası Balkan Üniversitesi (Üsküp) (Yabancı) Halkla İlişkiler (Ücretli) SÖZ 7 Yerleşme Olmadı ₺27.500
Uluslararası Balkan Üniversitesi (Üsküp) (Yabancı) Halkla İlişkiler (%50 Burslu) SÖZ 3 Yerleşme Olmadı ₺14.750
Uluslararası Balkan Üniversitesi (Üsküp) (Yabancı) Halkla İlişkiler (%25 Burslu) SÖZ 5 Yerleşme Olmadı ₺20.625

Halkla İlişkiler Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Halkla İlişkiler Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Halkla İlişkiler Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu