Halk Sağlığı Hemşiresi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir halk sağlığı hemşiresinin ne yaptığını, bu işi nasıl edineceğinizi ve bir halk sağlığı hemşiresi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Halk sağlığı hemşireleri, bireylerin, ailelerin ve toplulukların sağlığını geliştirmekten sorumludur. Genellikle sağlık hizmetlerine erişimde zorluklarla karşılaşan veya tıbbi bakıma sınırlı erişimi olan kişilerle çalışırlar.

Halk sağlığı hemşireleri, aşıların uygulanması veya diyabet veya hipertansiyon gibi hastalıkların taranması gibi hastalık önleme çabalarına da dahil olabilir.

Halk Sağlığı Hemşiresi Sorumlulukları ve Görevleri

Halk sağlığı hemşirelerinin aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Sigarayı bırakma, doğum öncesi bakım veya sağlıklı beslenme gibi çeşitli sağlık sorunları hakkında bireylere, ailelere ve topluluklara sağlık eğitimi vermek
 • Müşteri ihtiyaçlarının değerlendirilmesi ve değerlendirme sonuçlarına göre bakım planları geliştirilmesi
 • Hastaların durumuyla ilgili raporları doktorlara ve diğer sağlık profesyonellerine sunmak
 • Hastalara banyo yapma, yara bakımı veya ilaç uygulaması hakkında talimatlar vermek gibi klinik ortamın dışında kendilerine nasıl bakacakları konusunda talimat vermek
 • Kronik hastalığı olan hastalara destekleyici danışmanlık verilmesi
 • Potansiyel halk sağlığı risklerini belirlemeye yardımcı olmak için hastalık oranları ve çevresel faktörlerle ilgili verileri toplamak ve analiz etmek
 • Hasta bakım ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmak için diğer sağlık personeli ile koordinasyon
 • Obezite, uyuşturucu kullanımı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD’ler) ve HIV/AIDS gibi halk sağlığı sorunları hakkında farkındalığı artırmak için topluluk sosyal yardım faaliyetlerini koordine etmek
 • Hekimler için hasta ilerleme ve taburculuk planları hakkında raporlar hazırlamak

Halk Sağlığı Hemşire Maaşı Ne Kadar?

Halk sağlığı hemşirelerinin maaşları, eğitim ve deneyim düzeylerine, çalıştıkları topluluğun büyüklüğüne ve çalıştıkları şirkete göre değişmektedir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 17.000 TL (36.70 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 100.000 TL (48.00 TL/saat)

Halk sağlığı hemşirelerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı artması bekleniyor.

Büyük bebek patlaması nüfusu yaşlandıkça, daha fazla insan diyabet ve yüksek tansiyon gibi kronik rahatsızlıklara sahip olacak. Bu hastaları durumları ve nasıl tedavi edilecekleri konusunda eğitmek için halk sağlığı hemşirelerine ihtiyaç duyulacaktır. Ayrıca, yaşlı yetişkinleri sağlıklı ve aktif kalmanın yolları konusunda eğitmek için halk sağlığı hemşirelerine ihtiyaç duyulacaktır.

Dipnot: Halk Sağlığı Hemşire İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Halk Sağlığı Hemşiresi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir halk sağlığı hemşiresinin genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Bir lisans mezuniyeti, çoğu halk sağlığı hemşiresi için asgari bir gerekliliktir. Bazı işverenler, halk sağlığı hemşireliği alanında yüksek lisans mezuniyetine sahip adayları tercih etmektedir.

En Popüler:  Gardiyan Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Kalkınan birçok halk sağlığı hemşiresi, hemşirelik alanında lisans mezuniyeti alır ve ardından halk sağlığı hemşireliği alanında yüksek lisans mezuniyeti alır. Bu derece kombinasyonu, hem hemşirelik hem de halk sağlığında güçlü bir temel sağlar.

Antrenman tecrübesi: Halk sağlığı hemşirelerinin çoğu, işverenlerinden iş başında eğitim almaktadır. Bu eğitim, kuruluşun politikaları ve prosedürleri, pozisyonun belirli görevleri ve herhangi bir özel ekipmanın kullanımı hakkında öğrenmeyi içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Bazı eyaletler, halk sağlığı hemşirelerinin Devlet Hemşirelik Kurulu aracılığıyla bir lisans almalarını şart koşar. Gereksinimler eyalete göre değişir. Fakat genellikle halk sağlığı hemşirelerinin lisans almak için bir BSN veya MSN’ye sahip olmaları ve bir sınavı geçmeleri gerekir.

Bazı halk sağlığı hemşireleri de Ulusal Sertifikasyon Şirketi aracılığıyla sertifika almayı tercih eder.

Halk Sağlığı Hemşiresi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Halk sağlığı hemşirelerinin başarılı olabilmeleri için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim: Halk sağlığı hemşireleri genellikle hastalar, diğer tıp uzmanları, hasta aileleri ve genel halkla iletişim kurar. Hastalara ve ailelerine tıbbi bilgileri net bir şekilde açıklayabilmeli ve halkı halk sağlığı sorunları konusunda eğitebilmelidirler. Ayrıca, hastaların ihtiyaç duydukları bakımı almalarını sağlamak için diğer tıp uzmanlarıyla etkili bir şekilde iletişim kurabilmelidirler.

Empati: Empati, başkalarının duygularını anlama ve paylaşma yeteneğidir. Halk sağlığı hemşireleri genellikle zorlu sağlık durumları yaşayan insanlarla çalışır. Bu yüzden hastalarıyla ilişki kurabilmeleri ve kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olmaları önemlidir. Empati ek olarak halk sağlığı hemşirelerinin hastalarla bağlantı kurmasına yardımcı olabilir ve onları sağlıkta olumlu değişiklikler yapmaya teşvik edebilir.

Kritik düşünce: Halk sağlığı hemşireleri genellikle diğer tıp uzmanlarıyla birlikte ekipler halinde çalışır. Bu yüzden eleştirel düşünebilmeleri onlar için önemlidir. Bu durum hastalarının sağlığı ve tedavi planları hakkında bilinçli kararlar vermelerini sağlar. Halk sağlığı hemşirelerinin, bir hastanın farklı bir tıp uzmanına sevk edilmesi gerekip gerekmediği konusunda hızlı kararlar vermeleri gerekebileceğinden, hastaları değerlendirirken eleştirel düşünebilmeleri gerekir.

Zaman yönetimi: Halk sağlığı hemşirelerinin genellikle bir günde görmesi gereken birden fazla hasta vardır. Sağlık eğitimi dersleri vermek veya idari görevleri yerine getirmek gibi başka görevleri de olabilir. Zaman yönetimi becerileri, halk sağlığı hemşirelerinin görevlerine öncelik vermelerine ve zamanlarını verimli bir şekilde yönetmelerine yardımcı olabilir.

Organizasyon: Halk sağlığı hemşirelerinin genellikle bir günde tamamlamaları gereken birçok görevi vardır. Bu yüzden işlerini öncelik sırasına koyabilmeleri ve organize edebilmeleri onlar için önemlidir. Bu durum ilk önce en önemli görevlerini tamamlamalarını sağlamalarına yardımcı olabilir. Halk sağlığı hemşirelerinin ayrıca, ihtiyaç duydukları bilgileri daha sonra bulabilmeleri için çalışma dosyalarını ve hasta kayıtlarını düzenleyebilmeleri gerekir.

En Popüler:  Kantitatif Finansal Analist Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Halk Sağlığı Hemşiresi Çalışma Şartları Nasıl?

Halk sağlığı hemşireleri genel olarak kliniklerde, hastanelerde ve diğer sağlık bakım ortamlarında çalışır. Ayrıca okullarda, cezaevlerinde ve diğer kurumlarda çalışabilirler. Düzensiz çalışma saatleri olabilir ve günün 24 saati görev başında olabilirler. Halk sağlığı hemşireleri ek olarak bakım sağlamak veya ev ziyaretleri yapmak için hastaların evlerine gidebilir.

Halk Sağlığı Hemşire İçin Mesleki Gelişme

İşte halk sağlığı hemşirelerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Halk sağlığı hemşirelerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Daha Fazla Halk Sağlığı Hemşiresi İhtiyacı

Daha fazla halk sağlığı hemşiresine duyulan ihtiyaç, sağlık hizmetlerine yönelik artan talep tarafından yönlendirilen bir eğilimdir. Nüfus yaşlandıkça, bakım ve tedaviye olan ihtiyaç artacak, bu da halk sağlığı hemşirelerine yüksek talep olacağı anlamına geliyor.

Halk sağlığı hemşireleri, hastalıkları önlemek ve sağlıklı yaşamı teşvik etmek için çalıştıkları için toplumların sağlığı için çok önemlidir. Hemşireler bu alanda becerilerini geliştirerek toplumlarının sağlıklı ve güvenli kalmasına yardımcı olabilir.

Önleyici Bakıma Odaklanma

Sağlık hizmetleri maliyetleri artmaya devam ederken, hastaneler ve diğer sağlık hizmeti sağlayıcıları, kaliteyi korurken veya geliştirirken maliyetleri düşürmenin yollarını arıyor. Bunu yapmanın bir yolu, önleyici bakıma daha fazla önem vermektir.

Bu eğilimin hemşirelik mesleği üzerinde önemli bir etkisi var, çünkü hemşireler artık hastaların aldığı koruyucu bakımın çoğunu sağlamaktan sorumlu. Buna taramalar, aşılar ve hasta eğitimi gibi şeyler dahildir. Rekabetçi kalabilmek için hemşirelerin bu alanda becerilerini geliştirmeleri gerekecektir.

Toplum Sağlığına Vurgu

Toplum sağlığı, toplumlarında sağlığı geliştirmede ve hastalıkları önlemede daha büyük bir rol oynamaya çağrıldıkları için hemşireler için giderek daha önemli bir odak noktası haline geliyor.

Topluluğunun üyeleriyle etkin bir şekilde iletişim kurabilen ve üyelerinin ihtiyaçlarını anlayan hemşireler, bu eğilimden yararlanmak için en iyi konumda olacaktır. Ayrıca toplumu riske atabilecek potansiyel riskleri ve tehlikeleri belirleyebilmeleri gerekecektir.

Halk Sağlığı Hemşiresi Nasıl Olunur?

Halk sağlığı hemşiresi olarak kariyer, büyüme ve ilerleme için birçok fırsat sunar. Hemşirelik kariyerinizde ilerledikçe, halk sağlığı hemşireliğinde uzmanlaşmayı veya eğitiminize hemşire pratisyen olmak için devam etmeyi seçebilirsiniz. Halk sağlığı hemşiresi yöneticisi veya yöneticisi olmak gibi halk sağlığı alanında liderlik rolleri de üstlenebilirsiniz.

Dipnot: Halk Sağlığı Hemşiresi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Halk sağlığı hemşireleri (PHN’ler) için kariyer basamakları genellikle personel hemşire olarak başlar. Oradan, PHN’ler süpervizör, program koordinatörü veya direktör gibi yönetim pozisyonlarına geçebilir. Bazı PHN’ler, hemşire pratisyenleri, hemşire ebeleri veya hemşire anestezistleri gibi ileri uygulama hemşireleri olmayı da seçebilir. Bu pozisyonlar genellikle ek eğitim ve öğretim gerektirir. Araştırmaya büyük ilgi duyan PHN’ler, hemşire bilim adamları olarak kariyer yapabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu