Geçiş Görevlisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir yaya geçidi görevlisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve yaya geçidi görevlisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Yaya geçidi görevlileri, trafiği yönlendirerek ve yaya geçitlerinde çarpışmaları önleyerek yayaların güvenliğini sağlamaya yardımcı olan kamu görevlileridir. Yerel kolluk kuvvetlerinin yönetimi altında çalışırlar. Fakat günlük görevlerinde büyük ölçüde özerkliğe sahiptirler.

Geçiş muhafızları, görevdeyken her zaman tetikte ve gözlemci olmalıdır. Ayrıca, caddeden geçen yayaların güvenliğini sağlamak için uzun süre ayakta durabilecek ve gerekirse hızlı hareket edebilecek kadar fiziksel olarak uygun olmalıdırlar.

Geçiş Görevlisi Sorumlulukları ve Görevleri

Geçiş muhafızları, aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

  • Araçların yaya geçitlerinde durmasını ve yayaların trafik kurallarına uymasını sağlamak için trafiği izlemek
  • Çocukların hedeflerine güvenli bir şekilde varmalarını sağlamak için yoğun caddelerde veya okul otobüsü duraklarında ayakta durmalarına yardımcı olmak
  • Acil müdahale ekipleri gelene kadar yaralılara ilk yardım sağlamak veya onlara yardım etmek
  • Bir kaza veya başka bir yol kapanması durumunda trafiği yönlendirmek
  • Okullar ve hükümet binaları gibi yoğun yaya trafiği akışının olduğu halka açık alanlarda düzeni sağlamak
  • Öğleden sonraki teneffüslerde gözetim sağlayarak veya gerekirse çocukları evlerine yürüyerek getirerek çocukların okuldan zamanında alınmasını sağlamak
  • Kaldırımdaki çatlaklar veya cadde hasarları gibi tehlikeleri onarım için şehir yetkililerine bildirmek
  • Güvenli olmayan kavşakların veya diğer yayaların veya sürücülerin davranışsal sorunlarının belirlenmesi de dahil olmak üzere öğrencilerin okula gidiş gelişlerinde kullanacakları güvenli rotaların belirlenmesi

Geçiş Bekçisi Maaşı Ne Kadar?

Geçiş muhafızlarına genellikle saatlik ödeme yapılır ve maaşları bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir. En önemli faktörlerden bazıları yılların deneyimi, eğitim düzeyi ve coğrafi konumu içerir.

  • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 12.000 TL (13.20 TL/saat)
  • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 14.000 TL (22.60 TL/saat)

Geçiş korumalarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı artması bekleniyor.

Nüfus arttıkça, daha fazla okul inşa edilecek ve daha fazla çocuğun okula gitmek için caddeleri güvenli bir şekilde geçmesi gerekecek. Ek olarak, bebek patlaması nesli yaşlandıkça, yaşlı insanların yoğun kavşaklarda gezinmesine yardımcı olmak için geçiş korumalarına daha fazla ihtiyaç duyulacaktır.

Dipnot: Geçiş Görevlisi İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Geçiş Görevlisi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir geçiş görevlisinin genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Çoğu geçiş görevlisinin en az lise diplomasına veya eşdeğerine sahip olması gerekir. Bazı geçiş muhafızları, bazı kolej kurslarını tamamlamış veya bir önlisans mezuniyetine sahip olabilir.

En Popüler:  Federal Müfettiş Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Çoğu eyalet, çalışmaya başlamadan önce bir eğitim programını tamamlamak için geçiş muhafızlarına ihtiyaç duyar. Bu programlar genellikle bir ile üç gün arasında sürer ve güvenlik görevlilerine trafiği güvenli bir şekilde nasıl yönlendireceklerini, acil durumlara nasıl müdahale edeceklerini ve çocuklarla nasıl etkileşime gireceklerini öğretir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Geçiş muhafızları, işlerini güvenli ve verimli bir şekilde yerine getirme yeteneklerini doğrulamak için bir sertifikasyon sürecini tamamlamalıdır. Bazı eyaletlerin farklı gereksinimleri vardır. Bu yüzden bölgenizdeki standartları kontrol etmelisiniz.

Geçiş Muhafızları Olmak İçin Gerekli Beceriler

Geçiş muhafızları başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

Sabır: Genellikle tüm kurallara uymayan çocuklar ve diğer yetişkinlerle çalıştıkları için, muhafızları geçmek için sabır gerekli bir beceridir. Geçiş görevlileri, öğrencilerine kuralları sakince açıklayabilmeli ve onlara uymanın neden önemli olduğunu anlamalarına yardımcı olmalıdır.

İletişim: Geçiş muhafızları, öğrenciler, veliler ve diğer personel üyeleriyle etkileşim kurmak için iletişim becerilerini kullanır. Bu becerileri görevlerini açıklamak, soruları yanıtlamak ve yönergeler sağlamak için kullanırlar. Geçiş muhafızları, acil bir durumda acil müdahale ekipleriyle iletişim kurmak için iletişim becerilerini de kullanır.

Detaylara dikkat: Geçiş muhafızlarının, işlerinin ayrıntılarına çok dikkat edebilmeleri gerekir. Buna okulun kural ve düzenlemelerini bilmek, okulun prosedürlerini takip etmek ve okulun acil durum prosedürlerini bilmek dahildir. Ayrıca okulun sınırlarını bilmeyi ve okula devam eden çocukların isimlerini bilmeyi de içerir.

Kendinden emin: Geçiş muhafızları görevlerini yerine getirme yeteneklerinden emin olmalıdır. Uzun süre tek bir yerde durabilmeli, trafiği ve çocukları eşit güvenle yönlendirebilmelidirler. Karşıdan karşıya geçen gardiyanlar, çocukları güvende tutma yeteneklerinden de emin olmalıdır.

Fiziksel uygunluk: Geçiş muhafızlarının genellikle görevlerini yerine getirmek için fiziksel olarak uygun olmaları gerekir. Uzun süre ayakta durabilmeleri ve uzun mesafeler boyunca yürüyebilmeleri gerekir. Ayrıca gerekirse çocukları ve diğer bireyleri kaldırabilmeleri gerekir.

Geçiş Görevlisi Çalışma Şartları Nasıl?

Geçiş korumaları genel olarak açık havada, tüm hava koşullarında, işlek caddelerin yakınında çalışır. Genellikle yarı zamanlı çalışırlar. Fakat belirli saatler okul programına ve toplumun ihtiyaçlarına bağlı olarak değişebilir. Bazı yaya geçidi görevlileri günde sadece birkaç saat çalışabilirken, diğerleri günde sekiz saate kadar çalışabilir. Birçok yaya geçidi görevlisinin, çocukların okula gidip geldiği sabahın erken saatlerinde ve öğleden sonra saatlerinde çalışması gerekiyor. Bazıları ek olarak öğle yemeği, teneffüs ve özel etkinlikler sırasında da çalışabilir. Geçiş muhafızları genel olarak düzenli bir programa göre çalışırlar. Fakat saatleri toplumun ihtiyaçlarına bağlı olarak değişebilir.

Geçiş Koruma İçin Mesleki Gelişme

İşte karşıdan karşıya geçme korumalarının nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Geçiş muhafızlarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

En Popüler:  Apartman Kiralama Acentesi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Daha Esnek Çalışma Programları İhtiyacı

Ekonomi gelişmeye devam ettikçe, giderek daha fazla insan çalışma programları açısından daha fazla esneklik sunan işler arıyor. Bu durum özellikle aileleriyle daha fazla zaman geçirebilmek ve aynı zamanda bir maaş çeki kazanmak isteyen ebeveynler için geçerlidir.

Geçiş görevlileri, erken çocukluk eğitimi veya özel ihtiyaç bakımı gibi farklı alanlarda sertifika alarak bu trendden yararlanabilir. Bu onların ihtiyaçlarına daha uygun işler bulmalarına ve onlara büyüme için daha fazla fırsat sunmalarına olanak sağlayacaktır.

Eğitim için Kamu Finansmanı

Eğitimin kamu tarafından finanse edilmesi, iyileştirilmiş öğrenci sonuçlarına duyulan ihtiyaç tarafından yönlendirilen büyüyen bir eğilimdir. Okullara gitgide daha fazla para akıtıldığından, çapraz geçiş görevlilerinin rekabetçi kalabilmek için yeni becerilere uyum sağlaması ve geliştirmesi gerekecek.

Geçiş korumalarının eğrinin önünde kalmasının bir yolu, öğrenciler ve veliler ile güçlü ilişkiler geliştirmektir. Bu onların okul topluluğunun önemli bir parçası olmalarını sağlayacak ve öğrencilerin gün boyunca güvende olmalarını sağlamaya yardımcı olacaktır.

Güvenliğe Odaklanma

Okullar güvenlik konusunda daha endişeli hale geldikçe, geçiş görevlileri giderek daha önemli bir rol oynayacaktır.

Geçiş korumaları genellikle davetsiz misafirlere karşı ilk savunma hattıdır ve öğrencilerin sınıfa güvenli bir şekilde girip çıkmalarını sağlamaktan sorumludurlar. Bunu etkili bir şekilde yapabilmek için, güvenlik prosedürleri konusunda iyi eğitimli olmaları ve ne arayacakları konusunda iyi bir anlayışa sahip olmaları gerekir.

Buna ek olarak, yaya geçidi görevlileri öğrencilere rehberlik ederek okulda kendilerini güvende ve güvende hissetmelerine yardımcı olabilir.

Geçiş Bekçisi Nasıl Olunur?

Geçiş görevlisi olarak bir kariyer, ödüllendirici ve tatmin edici olabilir. Topluluğunuza geri vermenin harika bir yolu ve çocukların yaşamları üzerinde olumlu bir etki yaratma fırsatı sunuyor. Fakat geçiş görevlisi olmaya karar vermeden önce tüm faktörleri göz önünde bulundurmak önemlidir.

Göz önünde bulundurulması gereken en önemli şeylerden biri, bir yaya geçidi görevlisinin görevlerini yerine getirmek için fiziksel yeterliliğe sahip olup olmadığınızdır. Uzun süre ayakta durabilmeniz, uzun mesafeler yürüyebilmeniz ve gerekirse ağır nesneleri kaldırabilmeniz gerekecektir. Acil bir durumda hızlı bir şekilde müdahale edebilmek için fiziksel sağlığınızın da iyi olması gerekir.

Çalışma saatlerini de dikkate almak önemlidir. Çoğu yaya geçidi görevlisi okul saatlerinde yarı zamanlı çalışır ve bu herkes için uygun olmayabilir. Ek olarak, bazı yargı bölgeleri, geçiş görevlisi olmadan önce eğitimi tamamlamanızı gerektirir.

Dipnot: Geçiş Koruması İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Bu alanda ilerlemek için çok fazla fırsat yoktur. Bazı gardiyanlar sonunda denetçi olabilir. Fakat çoğu, tüm kariyerleri boyunca geçiş gardiyanları olarak kalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu