Geçici Çalışan Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir geçici işçinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir geçici işçi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Mola çalışanları, engelli veya kronik rahatsızlıkları olan bireyler için kısa süreli rahatlama sağlar. Bu bireylerin, okula veya işe gitmek, sosyal etkinliklere katılmak veya diğer günlük faaliyetlere katılmak gibi, aksi takdirde kendi başlarına yapamayacakları faaliyetlerde yer almalarına yardımcı olabilirler.

Mola çalışanları genellikle bakım ve engellilik destek hizmetlerinin belirli alanlarında eğitilir. Bu eğitim, hizmet verdikleri insanların ihtiyaçlarını ve bu ihtiyaçların en iyi nasıl karşılanacağını daha iyi anlamalarına yardımcı olur.

Geçici İşçi Sorumlulukları ve Görevleri

Mola çalışanlarının aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Evde sevdiklerine yeterli bakımı sağlayabildiklerinden emin olmak için aile üyelerini takip etmek
 • Özel ihtiyaçları olan müşteriler için sanat ve el sanatları, oyunlar ve geziler gibi eğlence etkinliklerini koordine etmek
 • Hastalık veya engellilik nedeniyle bu faaliyetlerde yardıma ihtiyaç duyan müşteriler için banyo yapma, giyinme, tımar etme, beslenme, tuvalet ve diğer günlük yaşam aktiviteleri (ADL’ler) konusunda bakıcılara yardım etmek
 • Müşterinin özel ihtiyaçlarını karşılayan bir bakım planı geliştirmek için ailelerle birlikte çalışmak
 • Temizlik, yemek pişirme, çamaşır yıkama ve çocuk bakımı gibi temel ev işleri hizmetlerinin sağlanması
 • Günlük yaşamlarının taleplerinden bir mola gerektiren engelli veya kronik sağlık koşullarına sahip kişilere geçici bakım sağlanması
 • Müşterilerin banyo yapma ve giyinme, yemek yeme, banyoyu kullanma gibi günlük yaşam aktivitelerine yardımcı olarak bağımsız yaşamalarına yardımcı olmak.
 • Danışanlara sorunları hakkında konuşmalarını dinlemek ve bunları nasıl çözecekleri konusunda tavsiyelerde bulunmak da dahil olmak üzere duygusal destek sağlamak
 • Bir sağlık sorununa veya ek bakım ihtiyacına işaret edebilecek herhangi bir değişikliği belirlemek için danışanların davranışlarını gözlemlemek

Geçici İşçi Maaşı Ne Kadar?

Bir geçici işçinin maaşı, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve sağladıkları hizmetlerin türüne bağlı olarak değişebilir. Bazı geçici işçiler yarı zamanlı veya saatlik olarak çalışabilir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 27.945 $ (13.40 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 13.000 TL (18.70 TL/saat)

Geçici çalışanların istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Daha fazla ailenin yaşlanan akrabalarına bakmak için yardıma ihtiyacı olduğu için, geçici hizmetlere olan talebin artması bekleniyor. Büyük bebek patlaması nüfusu yaşlandıkça, daha fazla insanın bakım hizmetlerine ihtiyacı olacaktır. Buna ek olarak, birçok bakıcının sorumluluklarından uzaklaşabilmeleri için geçici bakım araması beklenir.

En Popüler:  Konut Kredisi Uzmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Geçici İşçi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir geçici işçi olmak için aşağıdaki gereksinimleri karşılamanız gerekebilir:

Eğitim: Mola çalışanlarının en az bir lise diplomasına ihtiyacı vardır. Bazı işverenler, bazı üniversite kurslarını tamamlamış adayları tercih eder. Geçici işçiler, yerel topluluklarında gönüllü olarak deneyim kazanabilirler.

Antrenman tecrübesi: Mola çalışanları genellikle amirlerinden iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, kuruluşun politikaları ve prosedürleri, pozisyonun görev ve sorumlulukları ve işi gerçekleştirmek için gereken beceri ve teknikler hakkında bilgi edinmeyi içerebilir. Mola çalışanları ek olarak özel ekipman ve yazılım kullanımı konusunda eğitim alabilirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Geçici çalışanlar, pozisyonlarını kazanmak için herhangi bir sertifika gerektirmez. Fakat bazı kurumlar geçici çalışanların sertifikalandırılmasını isteyebilir. Gereksinimlerini belirlemek için ilgili kuruma danışın.

Geçici İşçi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Mola çalışanlarının başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim yetenekleri: İletişim becerileri, genellikle farklı anlayış ve yetenek seviyelerine sahip insanlarla çalıştıkları için geçici çalışanlar için de önemlidir. Mesela bir geçici görevli, iletişim sorunu olan gelişimsel engelli bir kişiyle çalışıyor olabilirken, başka bir müşteri çok sözlü olan bir çocuk olabilir. Geçici çalışan, her iki müşteriyle de etkili bir şekilde iletişim kurabilmelidir.

Empati ve şefkat: Empati, başkalarının duygularını anlama ve paylaşma yeteneğidir. Mola çalışanları genellikle özel ihtiyaçları olan bireylerle çalışır ve onların duygularını anlayabilmeleri ve bunlarla ilişki kurabilmeleri gerekir. Bu durum geçici görevlinin hastalarına doğru desteği ve bakımı sağlamasına yardımcı olabilir.

Sabır: Sabır, daha etkili bir geçici işçi olmanıza yardımcı olabilecek başka bir beceridir. Özel ihtiyaçları olan kişilerle çalışıyor olabilirsiniz ve eylemlerinize her zaman beklediğiniz şekilde yanıt vermeyebilirler. Bu olduğunda sakin kalmak ve anlayışlı olmak önemlidir.

Esneklik: Esneklik, değişen koşullara uyum sağlama yeteneğidir. Bir geçici işçi olarak, diğer personel üyelerini doldurmanız veya bir çocuğu doktora götürmesi gereken bir ebeveynin yerine geçmeniz istenebilir. Esnek olmak, bu değişen koşullara uyum sağlamanıza ve gerektiğinde başkalarını doldurmanıza yardımcı olabilir.

Organizasyon: Mola çalışanlarının genellikle kısa bir süre içinde tamamlamaları gereken birkaç görevi vardır. İyi organizasyon becerilerine sahip olmak, zamanınızı ve sorumluluklarınızı etkili bir şekilde yönetmenize yardımcı olabilir. Baktığınız çocukların en sevdikleri oyuncaklar, atıştırmalıklar veya oyunlar gibi ihtiyaçlarını takip etmek için organizasyon becerilerini de kullanabilirsiniz.

Geçici Çalışan Çalışma Şartları Nasıl?

Geçici işçiler çocuğun evinde, geçici işçinin evinde veya toplulukta engelli çocuklara bakım sağlar. Bir aile veya birden fazla aile ile çalışabilirler. Mola çalışanları genellikle belirli bir programda çalışırlar. Fakat çağrıda olabilirler veya ara sıra fazla mesai saatlerinde çalışabilirler. Akşamları, hafta sonları ve tatil günlerinde çalışabilirler. İş, çocukları kaldırmayı ve transfer etmeyi, kişisel bakım sağlamayı ve zorlu davranışları yönetmeyi gerektirdiğinden fiziksel ve duygusal olarak zorlayıcı olabilir. Mola çalışanları stresle başa çıkabilmeli ve engelli çocuklarla çalışmaya gerçek bir ilgi göstermelidir.

En Popüler:  Mali İdari Asistan Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Geçici Çalışan İçin Mesleki Gelişme

İşte geçici çalışanların nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Geçici çalışanların becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

Daha Esnek Çalışma Programları İhtiyacı

Gittikçe daha fazla insan iş ve özel hayatlarını dengelemenin yollarını aradıkça daha esnek çalışma programlarına duyulan ihtiyaç giderek daha önemli hale geliyor. İşverenler artık çalışanlarına çeşitli şekillerde yardım sağlayabilecek çalışanlar aradığından, bu eğilimin kaynak sağlama endüstrisi üzerinde büyük bir etkisi var.

Geçici işçiler, onları işverenler için daha çok yönlü ve değerli kılan beceriler geliştirerek bu eğilimden yararlanabilir. Ayrıca geniş bir müşteri yelpazesiyle çalışmaya hazır olmalı ve farklı çalışma ortamlarına uyum sağlayabilmelidirler.

Kısa Vadeli Yerleşimler İçin Talep

İşletmeler maliyetleri düşürmenin ve verimliliği artırmanın yollarını aradıkça kısa vadeli yerleştirmelere olan talep artıyor. Bu eğilim, izinli veya hasta olan çalışanlar için geçici yardım sağlayabilecek olan artık çalışanlara olan talebin artmasına neden oluyor.

Artık işçiler, kendilerini işverenler için daha çekici kılan beceriler geliştirerek bu eğilimden yararlanabilir. Özellikle, güçlü iletişim ve organizasyon becerileri geliştirmeye odaklanmalıdırlar.

Çalışan Sağlığına Odaklanma

İşletmeler, çalışan sağlığının öneminin daha fazla farkına vardıkça, çalışanlarının sağlıklı ve mutlu kalmasına yardımcı olan programlara ve hizmetlere yatırım yapmaya başlıyorlar.

Gittikçe daha fazla işletme, çalışanlarına geçici bakım sağlayabilecek profesyoneller aradığından, bu eğilimin kalıntı sektörü üzerinde önemli bir etkisi var. Yüksek kaliteli bakım sağlayabilen kalıntılar, işletmelerin çalışanlarını sağlıklı ve üretken tutmalarına yardımcı olabilecekleri için yüksek talep görecektir.

Geçici Çalışan Nasıl Olunur?

Bir geçici işçi olarak bir kariyer çok faydalı olabilir. Ekstra desteğe ihtiyaç duyan insanlara yardım etmenin harika bir yolu ve aynı zamanda farklı engeller hakkında daha fazla bilgi edinmenin bir yolu olabilir. Hatta yol boyunca ömür boyu sürecek arkadaşlar bile edinebilirsiniz.

Bir geçici işçi olmak için, özenli bir tutuma sahip olmanız ve her yaştan insanla çalışabilmeniz gerekir. Ayrıca sabırlı olmalı ve ihtiyacı olan birine yardım etmek için fazladan yol kat etmeye istekli olmalısınız.

Mola çalışanlarının herhangi bir özel eğitim veya sertifika almaları gerekmediğine dikkat etmek önemlidir. Bununla birlikte, birçok kuruluş personeli için eğitim programları sunmaktadır.

Kariyer ve İş İmkanları

İlerleme ile ilgilenen geçici çalışanlar, hemşirelik asistanı veya evde sağlık yardımcısı olarak sertifika almayı düşünmek isteyebilir. Sertifika ile, geçici çalışanlar hastanelerde, bakım evlerinde veya diğer tıbbi tesislerde iş bulabilirler. Ek olarak, geçici çalışanlar kendi geçici bakım işlerini kurmayı düşünmek isteyebilirler. Bu durum kendi saatlerini ve ücretlerini belirlemelerine ve birlikte çalıştıkları müşteri türleri üzerinde daha fazla kontrole sahip olmalarına olanak tanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu