Gecelik Stokçu Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir gecelik stokçunun ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir gecelik stokçu olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Gecelik stokçular, mağazalarının raflarının her zaman iyi stoklanmış olmasını sağlamaktan sorumludur. Müşteriler sabah gelmeden önce ürünlerin düzgün bir şekilde yerleştirildiğinden ve organize edildiğinden emin olmak için genellikle gece vardiyasında çalışırlar.

Gece stokçuları, işlerinin büyük bir parçası olduğu için ağır kutuları ve diğer eşyaları yardım almadan kaldırabilmelidir. Ayrıca vardiyalarının sonunda mağazayı temizlemek veya düzenlemekle görevlendirilebilirler.

Gecelik Stokçu Sorumlulukları ve Görevleri

Gecelik stokçuların genel olarak aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Fiyatlar, miktarlar, envanter seviyeleri ve görevleri tamamlamak için gereken diğer bilgiler gibi verileri toplama
 • Gelen mal gönderilerinin alınması, paketlerinin açılması, tasnif edilmesi ve depolanması
 • Tarihler ve miktarlar dahil olmak üzere alınan ve gönderilen tüm öğelerin kayıtlarının tutulması
 • Mekanik ekipman veya el arabası kullanarak kutuları kaldırmak gibi fiziksel işlerin yapılması
 • Satın alınan veya stoklanan ürünlerdeki barkodları tarayarak veya her bir ürünle ilgili bilgileri manuel olarak kaydederek envanter kayıtlarının tutulması
 • Bozulma veya hasar oluşmasını önlemek için tüm ürünlerin belirlenen alanlarda uygun şekilde depolanmasını sağlamak
 • Sevkiyat veya teslim alma gibi şirket içindeki diğer departmanlara malzeme teslimi
 • Siparişlerin doğru bir şekilde doldurulduğunun ve sevkiyata hazır olduğunun doğrulanması
 • Güvenlik prosedürlerini takip ederek ve tehlikeleri amirlere bildirerek temiz ve güvenli bir çalışma ortamı sağlamak

Gecelik Stoker Maaşı Ne Kadar?

Gecelik stokçulara genellikle şirkete ve deneyim seviyelerine bağlı olarak değişebilen saatlik bir ücret ödenir. Bazı şirketler, fazla mesai ücreti veya ikramiye şeklinde ek tazminat da sunabilir.

 • 2024 Yılı Ortalama Maaş: 12.000 TL (13.20 TL/saat)
 • 2024 Yılı Üst Düzey Maaşları: 14.000 TL (22.60 TL/saat)

Gecelik stokçuların istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha yavaş büyümesi bekleniyor.

Perakende mağazalarında, özellikle marketlerde ve akaryakıt istasyonlarında, rahatlık ihtiyacından dolayı gecelik stokçulara ihtiyaç duyulacaktır. Fakat otomasyon bu işçiler için mevcut iş sayısını sınırlayabilir. Otomatik depolama ve geri alma sistemleri, perakendecilerin daha az alanda daha fazla envanter depolamasına olanak tanıyarak insan stokçularına olan ihtiyacı azaltır.

Dipnot: Gecelik Stoker İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

En Popüler:  Yetkili Finansal Analist Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Gecelik Stokçu İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir gecelik stokçu olmak için aşağıdakilere sahip olmanız gerekebilir:

Eğitim: Çoğu işveren, lise diplomasına veya eşdeğerine sahip olmak için bir gecelik stokçuya ihtiyaç duyar. Bazı işverenler, depo yönetiminde bir önlisans mezuniyeti veya bir sertifika kabul edebilir.

Antrenman tecrübesi: Gece stokçuları genellikle amirlerinden veya yöneticilerinden iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, mağazanın bilgisayar sistemlerinin nasıl kullanılacağını, mağaza envanterinin nasıl organize edileceğini ve mağazanın nasıl temizleneceğini içerebilir. Gece stokçuları ek olarak mağazanın yazar kasalarının nasıl çalıştırılacağı ve müşterilerle nasıl etkileşime geçileceği konusunda eğitim alabilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Gecelik stokçuların pozisyonlarını almak için herhangi bir sertifikaya ihtiyacı yoktur. Fakat diğer mağazalardaki pozisyonlara başvururken kazanma kapasitelerini artırmak veya kendilerini daha rekabetçi hale getirmek isteyen stokçular için sertifikalar mevcuttur.

Gecelik Stokçu Olmak İçin Gerekli Beceriler

Gecelik stokçuların başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Organizasyon: Gecelik stokçular ürünleri türe, boyuta veya yere göre organize edebilmelidir. Bu durum ürünleri hızlı bir şekilde bulmalarına ve görevlerini verimli bir şekilde tamamlamalarına yardımcı olabilir. Organizasyon becerileri, çalışma alanlarını düzenli ve güvenli tutmalarına da yardımcı olabilir.

İletişim: Gece stokçuları genellikle diğer çalışanlarla ekipler halinde çalışır. Müşteri siparişlerini doğru bir şekilde yerine getirdiklerinden emin olmak için iş arkadaşlarıyla iletişim kurabilmelidirler. Mesela bir siparişte bir öğe eksikse, gecelik stok görevlisinin eksik öğeyi bulmak için bir iş arkadaşıyla iletişim kurması gerekebilir. Ayrıca ürünlerle ilgili soruları yanıtlamak veya müşterilerin ihtiyaç duydukları ürünleri bulmalarına yardımcı olmak için müşterilerle iletişim kurmaları gerekebilir.

Müşteri servisi: Müşteri hizmetleri becerileri, müşterilerle etkileşim kurmanıza ve sorularını yanıtlamanıza yardımcı olabilir. Gecelik stokçular genellikle yalnız çalışırlar. Bu yüzden müşterilere ihtiyaç duydukları bilgileri sağlayabilmek önemlidir. Müşterileri karşılamanıza ve onları ihtiyaç duydukları ürünlere yönlendirmenize yardımcı olması için müşteri hizmetleri becerilerinizi de kullanabilirsiniz.

Detaylara dikkat: Gecelik stokçular, bir ürünün yerinde olup olmadığı veya bir rafın dolu olup olmadığı gibi küçük ayrıntıları fark edebilmelidir. Ayrıntılara gösterilen özen, ürünleri doğru yere koymanıza ve hiçbir ürünü kaçırmamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, bir rafın dolu olup olmadığını fark etmenize yardımcı olabilir, böylece diğerine geçebilirsiniz.

Fiziksel dayanıklılık: Gece stokçuları genellikle büyük depolarda veya mağazalarda çalışırlar. Bu yüzden işlerini tamamlamak için fiziksel olarak formda olmaları gerekir. İş günü boyunca aktif kalmak, dayanıklılığı ve enerjiyi korumanıza yardımcı olabilir. Gün içinde sık sık ara vererek dolaşmaya, kaslarınızı esnetmeye ve gözlerinizi dinlendirmeye çalışın.

Gecelik Stokçu Çalışma Şartları Nasıl?

Bir gecelik stokçu için çalışma ortamı genellikle büyük, iyi aydınlatılmış bir depodur. Stokçular, mağaza müşterilere kapalıyken genellikle gece vardiyasında çalışır. Tek başlarına veya küçük bir diğer stokçu grubuyla çalışabilirler. İş, ağır mal kutularının kaldırılmasını ve taşınmasını gerektiriyor. Bu yüzden stokçuların fiziksel olarak uygun olması gerekir. İş tekrarlayıcı ve bazen sıkıcı olabilir. Fakat aynı zamanda hızlıdır. Stokçular, ayrıntılara çok dikkat edebilmeli ve hızlı ve verimli çalışabilmelidir.

Gecelik Stokçu İçin Mesleki Gelişme

İşte gecelik stokçuların nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Gecelik stokçuların, becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Telekomünikasyoncu Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Online Alışverişin Büyümesi

Online alışverişin büyümesi, insanların alışveriş yapma şeklini hızla değiştiren bir trend. Giderek daha fazla insan ihtiyaçları için online perakendecilere yöneldikçe, işletmeler güçlü bir online varlığa sahip olmanın önemini anlamaya başlıyor.

Bu durum bir gecede stok yapanların online alışveriş platformlarına ve onlardan gelen siparişleri nasıl ele alacaklarına aşina olmaları gerektiği anlamına gelir. Ayrıca talebe ayak uydurabilmek için hızlı ve verimli bir şekilde çalışabilmeleri gerekecektir.

Dağıtım Merkezlerinde Otomasyon

Dağıtım merkezlerinde otomasyon daha yaygın hale geldikçe, bir gecede stokçuların rekabetçi kalabilmek için yeni beceriler öğrenmesi gerekecek.

Gecelik stokçuların öğrenmesi gereken en önemli becerilerden biri otomatik sistemlerin nasıl çalıştırılacağıdır. Bu durum ürünleri depoda taşımak için robotların ve diğer makinelerin nasıl kullanılacağını öğrenmeyi içerir. Ek olarak, gece stokçularının bilgisayar sistemlerini kullanarak envanteri yönetebilmeleri gerekecektir.

Çalışan Bağlılığına Odaklanma

Çalışan bağlılığı, tüm sektörlerdeki işletmeler için giderek daha önemli bir odak noktası haline geliyor. Bunun nedeni, şirketlerin bağlı çalışanların daha üretken olduğunu ve şirkette daha uzun süre kalma olasılığının farkına varmasıdır.

Gecelik stokçular, olumlu bir işyeri ortamı sağlayarak ve şirket içinde bir topluluk duygusu yaratmaya yardımcı olarak çalışan bağlılığında önemli bir rol oynayabilir. Ayrıca, işyerini iyileştirmenin yolları hakkında yönetime geri bildirim de sağlayabilirler.

Nasıl Gecelik Stokçu Olunur?

Bir gecede stokçuluk kariyeri, ayağınızı perakende sektörünün kapısına getirmenin harika bir yolu olabilir. Bir gecelik stokçu olarak, envanteri saymak ve organize etmek, mağazayı temizlemek ve diğer gerekli görevleri yerine getirmek gibi tüm gün sonu görevlerini tamamlamaktan siz sorumlu olacaksınız.

Bu durum farklı ürünler ve bunların mağazalarda nasıl satıldığı hakkında bilgi edinmek için harika bir fırsat. Ayrıca, görevlerinizi tamamlamanıza yardımcı olacak diğer çalışanlardan oluşan bir ekiple çalışma şansınız olacak.

Dipnot: Bir Gecelik Stoker İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Bir gecede stokçu olarak başlayanlar için ilerleme için birçok fırsat var. Deneyimle, bir gecelik stokçu, lider stokçu ve ardından bir süpervizör olabilir. Bazıları mağaza müdürüne bile geçebilir. Daha büyük mağazalarda müdür yardımcısı, alıcı veya satıcı gibi başka pozisyonlara geçme fırsatları olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu