Gaz Türbini Tamircisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir gaz türbini tamircisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir gaz türbini tamircisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Gaz türbini mekaniği, uçaklardan fabrikalara kadar her şeye güç sağlayan devasa türbinlerin bakımından ve onarımından sorumludur. Bu makinelerin en yüksek performansta çalışmasını sağlamak için mühendislerle yakın işbirliği içinde çalışırlar.

Gaz türbini mekaniği, mekanik sistemler hakkında güçlü bir anlayışa ve aynı zamanda problem çözme yeteneğine sahip olmalıdır. Üzerinde çalıştıkları türbinlerdeki sorunları analiz etmek ve atılacak en iyi eylemi belirlemek için yaygın olarak bilgisayar destekli tasarım yazılımı kullanırlar.

Gaz Türbini Mekanik Sorumlulukları ve Görevleri

Gaz türbini mekaniği, aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Kompresör çarkları, türbin kanatları, yataklar, contalar ve diğer bileşenler gibi motor bileşenlerinin montajı ve onarımı
 • Gövdedeki çatlaklar veya desteklerdeki korozyon gibi uçak çerçevelerinde veya kanatlarında yapısal hasarların incelenmesi ve onarılması
 • Yatakların yağlanması ve yağ filtrelerinin değiştirilmesi gibi rutin bakım görevlerinin gerçekleştirilmesi
 • Yakıt tankları ve pompalar gibi yardımcı ekipmanların montajı ve onarımı
 • Pompalar, valfler, silindirler ve silindir contaları gibi hidrolik bileşenlerin bakımının yapılması
 • Basınç ve sıcaklık seviyelerini ölçerek, sıvı seviyelerini ve akış oranlarını kontrol ederek ve motor tarafından yayılan sesleri dinleyerek motorlarla ilgili sorunları giderme
 • Ticari uçaklarda ve askeri uçaklarda gaz türbinleri ve jet motorları dahil olmak üzere uçak motorlarının kurulumu, bakımı ve onarımı
 • Uçak türbin motorları ve marş motorları, alternatörler, regülatörler, kompresörler, yakıt kontrol üniteleri ve hidrolik pompalar gibi aksesuarlarının incelenmesi, servisi, onarımı ve bakımının yapılması.
 • Türbin kanatlarının değiştirilmesi veya gövdedeki çatlaklardan motora giren yabancı cisimlerden kaynaklanan kompresör hasarlarının onarılması gibi gaz türbinli motorlara sahip uçaklarda aşınma ve yıpranmadan kaynaklanan hasarların onarımı

Gaz Türbini Mekanik Maaşı Ne Kadar?

Gaz türbini teknisyenlerinin maaşları, eğitim ve deneyim düzeylerine, şirket büyüklüğüne ve bulunduğu şehre göre değişmektedir. Ayrıca fazla mesai şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 15.000 TL (27.10 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 24.000 TL (58.60 TL/saat)

Gaz türbini mekaniğinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı büyümesi bekleniyor.

En Popüler:  Yaşam Becerileri Koçu Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Yeni enerji santralleri inşa edildikçe, gaz türbini mekaniğine olan talep artacaktır, çünkü bu işçilere tesislerdeki ekipmanı kurmak ve bakımını yapmak için ihtiyaç duyulacaktır. Buna ek olarak, eski enerji santralleri değiştirildikçe veya büyük yenilemelere maruz kaldıkça, gaz türbini mekaniğine olan talep artacaktır.

Dipnot: Gaz Türbini Mekanik İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Gaz Türbini Mekaniği İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Gaz türbini mekaniğinin genel olarak aşağıdaki arka plana sahip olması gerekir:

Eğitim: Gaz türbini tamircisi olmak için en az lise diploması gereklidir. Birçok işveren, makine mühendisliği veya ilgili bir alanda bir önlisans veya lisans mezuniyetini tercih eder. Matematik, fizik ve kimya dersleri bu rol için faydalıdır.

Antrenman tecrübesi: Gaz türbini mekaniği, eğitimlerinin çoğunu çıraklık programları aracılığıyla alır. Çıraklık programları dört ila beş yıl sürer ve 2.000 ila 2.400 saat iş başında eğitim ve sınıf eğitimi içerir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Gaz türbini teknisyenlerinin bu alandaki uzmanlıklarını göstermek için sertifika almaları gerekir. Gaz türbini mekaniği, Uluslararası Elektrik İşçileri Kardeşliği’nden altı farklı sertifika alabilir.

Gaz Türbini Mekanik Olmak İçin Gerekli Beceriler

Gaz türbini mekaniği başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

Makine tamiri: Bir gaz türbini tamircisi, genellikle makineyi kurmanın ve bakımını yapmanın yanı sıra onarır. Enerji üretim sürecinde kullanılan pompa, kompresör, fan gibi makineleri ve diğer ekipmanları onarabilirler.

Elektriksel sistemler: Bir gaz türbini tamircisi, elektrik sistemlerinin nasıl çalıştığını ve bunların nasıl giderileceğini anlamalıdır. Bunun nedeni, bir gaz türbinindeki elektrik sistemlerinin karmaşık olması ve türbinin performansını etkileyebilmesidir.

Hidrolik: Hidrolik, makinelerin hareket etmesini ve çalışmasını sağlayan sistemlerdir. Bir gaz türbini teknisyeninin hidroliğin nasıl çalıştığını ve gerektiğinde nasıl tamir edeceğini anlaması gerekir. Ayrıca hidrolik sistemlerin nasıl çalıştırılacağını ve bakımının yapıldığını da bilmeleri gerekir.

Bilgisayar destekli tasarım (CAD): Bilgisayar destekli tasarım, görüntüleri ve tasarımları oluşturmanıza ve değiştirmenize olanak sağlayan bir yazılım programıdır. Bir gaz türbini tamircisi olarak, üzerinde çalıştığınız makinelerin diyagramlarını oluşturmak ve değiştirmek için CAD kullanabilirsiniz.

Makine Mühendisliği: Makine mühendisliği, makineleri ve diğer ürünleri tasarlama ve oluşturma sürecidir. Bir gaz türbini tamircisi olarak, türbinlerdeki sorunları gidermek ve onarmak için makine mühendisliği becerilerini kullanırsınız. Daha verimli çalışmanıza yardımcı olacak yeni araçlar ve makineler tasarlamak ve oluşturmak için makine mühendisliği becerilerini de kullanabilirsiniz.

Gaz Türbini Mekaniği Çalışma Şartları Nasıl?

Gaz türbini mekaniği, enerji santralleri, fabrikalar ve tamir atölyeleri dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Gürültüye, ısıya ve dumana maruz kalabilirler ve sıkışık, garip pozisyonlarda çalışabilirler. Birçok gaz türbini mekaniği, geceler ve hafta sonları da dahil olmak üzere dönen vardiyalar üzerinde çalışır. Bazı gaz türbini mekaniğinin farklı çalışma sahalarına seyahat etmesi gerekir.

Gaz Türbini Mekaniği İçin Mesleki Gelişme

İşte gaz türbini mekaniğinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Gaz türbini mekaniğinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalması gerekecektir.

En Popüler:  Pazarlama Operasyonları Analisti Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Daha Fazla Bakım ve Onarım İhtiyacı

Gaz türbini endüstrisi hızla büyüyor, bu da daha fazla bakım ve onarım hizmetine ihtiyaç olduğu anlamına geliyor. Bu makinelerin onarımından ve bakımından sorumlu oldukları için gaz türbini mekaniğinin devreye girdiği yer burasıdır.

Gaz türbini endüstrisi büyümeye devam ettikçe, gaz türbini mekaniği ihtiyacı da artacaktır. İşletmeler ekipmanlarının sorunsuz çalışmasını sağlamanın yollarını aradıkça bu profesyonellere yüksek talep olacak.

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı, insanlar fosil yakıt kullanımının çevresel etkilerinin daha fazla farkına vardıkça giderek daha popüler hale geliyor. Bu eğilim, yenilenebilir enerji sistemleri kurabilen ve bakımını yapabilen profesyoneller için artan bir talebe yol açmaktadır.

Gaz türbini mekaniği, yenilenebilir enerji sistemlerini kurmak ve sürdürmek için gereken eğitim ve deneyime sahip olduklarından, bu eğilimden yararlanmak için iyi bir konumdadır. Bu alanda ek beceriler geliştirerek, alanlarının zirvesinde kalmalarını sağlayabilirler.

Artan Güvenilirlik Talepleri

Teknoloji ilerledikçe, güvenilir gaz türbinlerine olan talep arttı. Bu durum bu makinelerin düzgün çalışmasını sağlamaktan sorumlu olan gaz türbini mekaniğine olan talebin artmasına neden oldu.

Bu pazarın taleplerini karşılamak için gaz türbini mekaniğinin güvenilirlik testi ve bakımı konusunda güçlü beceriler geliştirmesi gerekecektir. Ayrıca, her birinin kendine özgü gereksinimleri olduğundan, çeşitli farklı tipteki gaz türbinleriyle çalışabilmeleri gerekecektir.

Gaz Türbini Tamircisi Nasıl Olunur?

Gaz türbini tamircisi olarak bir kariyer hem ödüllendirici hem de kazançlı olabilir. Alanınızda sertifika alarak doğru yerden başlamak önemlidir. Bu durum işverenlere işi doğru bir şekilde yapmak için gerekli beceri ve bilgiye sahip olduğunuzu gösterecektir.

Ayrıca sektördeki en son teknoloji ve gelişmelerden haberdar olmalısınız. Bu durum becerilerinizi keskin tutmanıza ve işin taleplerini her zaman karşılayabilmenize yardımcı olacaktır.

Dipnot: Gaz Türbini Mekaniği İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Gaz türbini mekaniği, gaz türbini motor uzmanları olmak için ilerleyebilir. Gaz türbinli motor uzmanları, gaz türbinli motorların bakım ve onarımından sorumludur. Motorları teşhis etmek ve onarmak için çeşitli araçlar kullanırlar. Gaz türbinli motor uzmanları genel olarak enerji santrallerinde çalışırlar. Fakat havacılık endüstrisi gibi gaz türbinli motorları kullanan diğer endüstrilerde de çalışabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu