Gardiyan Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir gardiyanın ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir gardiyan olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Gardiyan, hapishanede çalışan bir kolluk görevlisidir. Mahkumlar, ziyaretçiler, personel vb. dahil olmak üzere tesiste hapsedilen tüm kişilerin güvenliğinden ve esenliğinden sorumludurlar. Görevleri, mahkumların uygun tıbbi bakım almasını sağlamaktan hapishanede düzeni sağlamaya kadar her şeyi içerebilir. kuralları ve düzenlemeleri uygulamak.

Gardiyan Sorumlulukları ve Görevleri

Gardiyanların aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Gerektiğinde ilaçların verilmesi de dahil olmak üzere mahkumların sağlığının izlenmesi
 • Silah veya kaçak eşya için mahkumların hücrelerinin güvenlik kontrollerini yapmak
 • Tıbbi durumlar veya sabıka kayıtları gibi kişisel bilgileri toplamak için yeni mahkumlarla görüşmek
 • Mahpusların yeterli yiyecek, giyecek ve barınak almalarını sağlamak
 • Mahkum davranışlarına ilişkin kural ve düzenlemeleri uygulayarak tesiste düzeni sağlamak
 • Hasta veya yaralı mahpuslara tıbbi tedavi sağlanması
 • Mahkumları mahkemeye veya tesis içindeki diğer yerlere nakletmek
 • Sunulan yemekler, kullanılan eğlence süresi, alınan disiplin cezaları ve izin verilen ziyaretçiler gibi mahkûm verilerinin toplanması ve günlüğe kaydedilmesi
 • Mahkum davranışlarına ilişkin kural ve düzenlemeleri uygulayarak tesiste düzeni sağlamak

Gardiyan Maaşı Ne Kadar?

Gardiyanların maaşları, eğitim ve deneyim seviyelerine, çalıştıkları hapishanenin büyüklüğüne ve işin yerine göre değişir. Bazı gardiyanlar ek olarak sağlık sigortası, 401k planları ve ücretli tatil günleri gibi avantajlar da alabilir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 13.000 TL (17.30 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 12.000 TL (13.20 TL/saat)

Gardiyanların istihdamının önümüzdeki on yılda azalması bekleniyor.

Hapishanedeki insan sayısı son birkaç on yılda arttı ve bu eğilimin devam etmesi bekleniyor. Bununla birlikte, daha az kişinin hapsedilmesine veya daha kısa sürelerle hapiste kalmasına yol açan cezalandırma politikalarındaki değişiklikler nedeniyle artış oranının geçmişe göre daha yavaş olması bekleniyor.

Dipnot: Hapishane İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Gardiyan İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir gardiyan pozisyonu aşağıdakileri gerektirebilir:

Eğitim: Bir lise diploması genellikle gardiyanlar için asgari bir gerekliliktir. Bununla birlikte, bazı gardiyanlar, ceza adaleti veya ilgili bir alanda bir önlisans veya lisans mezuniyetine sahip olabilir.

Antrenman tecrübesi: Gardiyanlar, eğitimlerinin çoğunu eğitim programlarının tamamlanması ve iş başında eğitim yoluyla alırlar. Bu eğitim sırasında, gardiyanlar, tesisin güvenlik sistemlerinin nasıl kullanılacağı ve mahkumlarla nasıl etkileşime girileceği de dahil olmak üzere tesisin politikaları ve prosedürleri hakkında bilgi edinir. Ayrıca tesisin ilk yardım ekipmanını nasıl kullanacaklarını ve acil durumlarla nasıl başa çıkacaklarını öğrenirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Düzeltmelerde sertifika almak için, bir gardiyan tanınmış bir eğitim programını tamamlamalı ve bir sınavı geçmelidir. Gardiyanlar ek olarak özel ekipman kullanmalarına ve daha gelişmiş görevleri yerine getirmelerine izin veren sertifikalar da alabilirler.

Gardiyan Olmak İçin Gerekli Beceriler

Hapishane görevlileri başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

Fiziksel uygunluk: Fiziksel uygunluk, görevlerini güvenli ve etkili bir şekilde yerine getirmelerini sağladığı için, gardiyanların sahip olması gereken önemli bir beceridir. Gardiyanlar, mahkûmları dizginleyebilmeli ve nakletebilmeli, mahkûmları ve ziyaretçileri zapt edip refakat edebilmeli ve diğer fiziksel görevleri yerine getirebilmelidir. Gardiyanlar, bu görevleri uzun süreler boyunca yerine getirebilmeli ve kendilerinden daha büyük veya daha güçlü olabilecek mahkûmları tutabilmeli ve hareket ettirebilmelidir.

İletişim: Gardiyanlar mahkûmlar, diğer kolluk kuvvetleri, denetçiler, mahkûmların aileleri ve toplumun diğer üyeleri ile iletişim kurar. Hapishanede düzeni sağlamak ve olaya karışan herkesin güvenliğini sağlamak için sözlü ve sözlü olmayan iletişim becerilerini kullanırlar. Hapishane politikalarını ve prosedürlerini mahkumlara ve ailelerine açıklamak için iletişim becerilerini de kullanırlar.

Problem çözme: Problem çözme becerileri, sorunları tanımlamanıza ve çözümler bulmanıza olanak tanır. Bir gardiyan olarak, tesisin güvenliğini sağlamaktan, mahkumların kurallara uymasını sağlamaktan ve düzeni sağlamaktan sorumlu olabilirsiniz. Bu durum sorunları tanımlamanızı ve bunlara çözümler bulmanızı gerektirir. Mesela bir mahkûm rahatsızlığa neden oluyorsa, onu sakinleştirmenin bir yolunu bulmanız gerekebilir.

Karar verme: Gardiyanlar, durumları nasıl ele alacakları ve mahkumlara en iyi nasıl yardım edecekleri konusunda kararlar alır. Bir durumu değerlendirebilmeleri ve en iyi hareket tarzını belirleyebilmeleri gerekir. Mesela bir mahkûm tıbbi bir acil durum yaşıyorsa, bir gardiyanın durumu nasıl ele alacağını ve yardım için kiminle iletişime geçeceğini bilmesi gerekir. Ayrıca durumları nasıl dağıtacaklarını ve tırmanmalarını nasıl önleyeceklerini bilmeleri gerekir.

Detaylara dikkat: Gardiyanlar görevlerini yerine getirirken ayrıntılara çok dikkat edebilmelidir. Bu durum mahkûmlarla ilgilenmek, tesisin güvenliğini sağlamak ve mahkûmların ve personelin güvenliğini sağlamak için uygun prosedürleri bilmeyi içerir. Gardiyanlar, yazılı ve sözlü talimatları izleyebilmeli ve mahkûmların davranışlarındaki herhangi bir değişikliği fark edebilmelidir.

Gardiyan Çalışma Şartları Nasıl?

Gardiyanlar, yerel, eyalet ve federal hapishanelerin yanı sıra özel hapishaneler ve gözaltı merkezlerinde de dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Genellikle günleri, geceleri, hafta sonlarını ve tatilleri içeren dönüşümlü vardiyalarda çalışırlar. Bazı gardiyanlar ofis ortamında çalışabilirken, diğerlerinin cezaevinde çalışması gerekebilir. Gardiyanlar genellikle uzun saatler çalışır ve genellikle fazla mesai gerekir. İş stresli olabilir ve gardiyanlar potansiyel olarak tehlikeli ve şiddet içeren mahkumlarla başa çıkabilmelidir.

Gardiyan İçin Mesleki Gelişme

İşte gardiyanların çalışma şeklini etkileyen üç metod. Hapishane görevlilerinin becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Hapishane Sisteminde Teknoloji Kullanımı

Hapishane sisteminde teknolojinin kullanımı, daha verimli operasyonlara ve gelişmiş güvenlik sağladığından, giderek yaygınlaşmaktadır.

Teknolojiyi kullanabilen gardiyanlar, tesislerini yönetmek için daha donanımlı olacak ve bu da hem mahkumlar hem de personel için daha güvenli bir ortam sağlayabilir. Ek olarak, bilgilere daha hızlı ve kolay bir şekilde erişebilecekler ve bu da daha iyi kararlar vermelerine yardımcı olabilecek.

Kolluk Kuvvetleri ve Düzeltmeler Arasında İşbirliği

Kolluk kuvvetleri ve ceza infaz kurumları arasında işbirliğine yönelik artan bir eğilim var. Bunun nedeni, her iki departmanın da kaynaklar ve uzmanlık açısından birbirlerine sunacak çok şeyi olduğunun farkına varılmasıdır.

Bu eğilim büyümeye devam ettikçe, gardiyanların diğer profesyonellerle etkili bir şekilde çalışmasına olanak tanıyan beceriler geliştirmeleri gerekecektir. Buna iletişim, ekip oluşturma ve problem çözme becerileri dahildir. Ayrıca, tutuklulara etkili hizmetler sunabilmek için gardiyanların diğer yargı bölgelerinin yasa ve prosedürlerine aşina olmaları gerekecektir.

Rehabilitasyona Odaklanma

Ceza adaleti sistemi geleneksel olarak rehabilitasyondan çok cezalandırmaya odaklanmıştır. Fakat giderek daha fazla insan hapsedilmenin her zaman suçu caydırmadığını anladıkça bu durum değişmeye başlıyor.

Gardiyanlar, rehabilitasyon yöntemlerinde uzmanlaşarak bu eğilimden yararlanabilirler. Bunu eğitim seminerlerine katılarak ve en son araştırmaları okuyarak yapabilirler. Bunu yaparak, mahkumlara daha iyi hizmet sunabilecek ve cezaevinden çıktıktan sonra tekrar yola çıkmalarına yardımcı olabilecekler.

Nasıl Gardiyan Olunur?

Bir gardiyan olarak bir kariyer, hem kişisel hem de finansal olarak ödüllendirici olabilir. Dalmaya başlamadan önce kararınızı etkileyecek tüm faktörleri göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Düşünmeniz gereken en önemli şeylerden biri, nerede çalışmak istediğinizdir. Eve yakın mı oturmak mı yoksa seyahat mi etmek istiyorsunuz? Büyük bir şehirde mi yoksa küçük bir kasabada mı çalışmak istersiniz? Büyük veya küçük bir ajans için çalışmak ister misiniz? Mevcut birçok farklı seçenek vardır. Bu yüzden araştırmanızı yapmak ve sizin için doğru olanı bulmak önemlidir.

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli faktör de çalışmak istediğiniz tesisin türüdür. Bazı hapishaneler diğerlerinden daha rahattır ve daha az katı kural ve düzenlemelere sahiptir. Diğerlerinin her zaman takip edilmesi gereken daha katı politikaları ve prosedürleri vardır. Seçtiğiniz ortam türünde rahat çalıştığınızdan emin olmanız gerekir.

Günlük olarak gerçekleştireceğiniz görev türlerini düşünmek de önemlidir. Doğrudan mahkumlarla mı yoksa sadece personelle mi çalışacaksınız? Güvenlikten mi yoksa sadece günlük operasyonlardan mı sorumlu olacaksınız? Bu soruların cevapları, bunun sizin için doğru kariyer yolu olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır.

Dipnot: Jailer İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Düzeltme alanında ilerlemenin birçok yolu vardır. Fakat en yaygın olanı terfidir. Terfiler genellikle maaş ve sorumluluklarda artışla birlikte gelir. Mesela bir gardiyan kıdemli gardiyanlığa, ardından teğmenliğe ve nihayetinde yüzbaşılığa terfi edebilir. Bazı gardiyanlar, şartlı tahliye memuru veya şartlı tahliye memuru gibi düzeltme sisteminin diğer bölümlerindeki pozisyonlara da geçebilirler. Tecrübe ile bazı gardiyanlar kendi özel güvenlik firmalarını açabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu